Следете не

Магазин

Сè повеќе луѓе конзумираат вести на TikTok

Објавено пред

на

Истражувањето на Pew Research Center покажува дека се поголем број Американци велат дека наоѓаат и читаат вести на мрежата TikTok.

Интересно е што истражувачката компанија наведува дека споменатата статистика е во спротивност со она што го бележат другите социјални мрежи, каде потрошувачката на вести или е намалена или приближно иста во последните години.

Истражувањето покажа дека бројот на возрасни Американци кои тврдат дека редовно консумираат вести на TikTok е зголемен за повеќе од три пати. Така, од три проценти во 2020 година, тој број се зголеми на 10 проценти во 2022 година.

TikTok е платформа за споделување видео и социјална мрежа, а особено е популарна меѓу тинејџерите и помладите корисници. Две третини од нив истакнале дека на некој начин ја користат услугата.

Околу четвртина од Американците помлади од 30 години (26%) велат дека редовно читаат вести на TikTok. Десет отсто од оние на возраст од 30 до 49 години го велат истото, четири отсто од оние на возраст од 50 до 64 години и само еден отсто од оние на возраст од 65 и повеќе години.

За потребите на истражувањето за потрошувачката на вести на TikTok, Pew Research Center анкетираше 12.147 возрасни Американци, помеѓу 18 јули и 21 август, користејќи метод на случаен примерок.

Хороскоп

Хороскоп за вторник (26 септември)

Објавено пред

на

ОВЕН

Размислувајте однапред при носењето одлуки на деловно поле и важно е некои проекти добро да ги организирате. Со саканата личност успеавте да остварите позитивен емотивен однос и добра комуникација. Можна е вртоглавица.

БИК

Не се посветувајте на нови работни задачи денес бидејќи не ви е лесно ниту да ги завршите и оние најосновните. Потребен ви е одмор. денес ќе имате интересен разговор со симпатијата. Наскоро ве очекува средба. Проблеми со несоница.

БЛИЗНАЦИ

Состојбата на работното место не е одлична и планирате одредени промени. Може да очекувате позитивни промени во последен момент. Не покажувате интересирање кон личноста која ви се допаѓа. Ве мачат хронични проблеми.

РАК

Сѐ што ќе направите денес за вас може да биде од голема корист. Потрудете се да бидете максимално фокусирани на работата. Не сте задоволни со односот кој го имате со саканата личност и тоа ви пречи. Потребна ви е масажа.

ЛАВ

Наскоро ве очекуваат важни случувања, нови состаноци и можност за позитивни промени на работно поле. Максимално сте и посветени на саканата личност. Подготвени сте да ја вложите целата своја енергија во вашиот однос. Проблеми со кичмата.

ДЕВИЦА

Денешниот ден е многу поволен за вас. Потрудете се максимално да го искористите овој поволен период за работа. Личноста која ви се допаѓа е подготвена да ги покаже емоциите. Наскоро ќе влезете во врска. Немате здравствени проблеми.

ВАГА

Пред вас е позитивен ден во кој нема да имате поголеми проблеми и промени на деловно поле. Јасно ви е дека односот со саканата личност не ви е онаков каков што сакате да биде. Избегнувајте пороци и секакви штетни материи.

ШКОРПИЈА

Денес е поволен ден да барате нова работа ако сте невработени. Среќата ќе биде на ваша страна. Ве очекува почеток на врска во која ќе уживате. Подготвени сте да и се посветите на личноста која ви се допаѓа. Добро се чувствувате.

СТРЕЛЕЦ

Пред вас е ден во кој ќе имате многу важни случувања, а можеби и ќе научите нешто ново на работното место. Ќе дојде до интересно запознавање. Во вас се буди желбата повторно да влезете во врска. Не се чувствувате добро.

ЈАРЕЦ

Денес ќе имате многу среќа и ќе успеете да извршите сѐ што имате во план. Може да очекувате позитивни околности. Имате среќа кога станува збор за љубовта. Ве очекува позитивен период. Се препорачува спортување.

ВОДОЛИЈА

Доколку продолжите да вложувате максимален напор во својата работа, ќе успеете да го остварите унапредувањето кое го посакувате. Не сте задоволни од околностите на љубовно поле и очекувате нови случувања. Пад на имунитетот.

РИБИ

Искористете ја својата шанса да се посветите на работата и да ги решите проблемите кои се пред вас. Ве очекува прилика за флерт со личност која ви се допаѓа. Може да се надевате на позитивни пресврти. Болки во нозете.

Прочитај повеќе...

Магазин

Пристигнаа првите информации за серијата Google Pixel 8: Дали iPhone 15 добива „ривал во сенка“? (ФОТО)

Објавено пред

на

Впечатоците по iPhone 15 сè уште не стивнуваат, а веќе ги имаме првите информации за новиот изданок на серијата Google Pixel.

На интернет се појавија првите leaks кои ни откриваат како ќе изгледаат Google Pixel 8 и Pixel 8 Pro, како и некои од функциите. Прво, преку сајтот Android Authority беа објавени рендери кои изгледаа како „вистинската работа“, а потоа Google објави свои фотографии од моделите Pixel 8 и Pixel 8 Pro, од повеќе агли и бои.

Според овој извор, Google Pixel ќе доаѓа во „божур розова“, сива и „црна од опсидијан“, додека Pixel 8 ќе доаѓа во „небесно сина“, „порцеланска“ и „црна обсидијан“. Засега се чини дека од моделите Pixel 7 и Pixel 7 Pro ќе остане само црната нијанса.

Рендерите објавени од „MySmartPrice“ покажуваат како изгледаат камерите и колку штрчат од телото на телефонот и се совпаѓа со она што го објави Google, така што има големи шанси рендерите да се точни.

Меѓу инсајдерски информации се оние кои се однесуваат на камерите, односно нивните карактеристики. Веќе знаеме дека снимањето фотографии и видео ќе бидат во фокусот на новите модели на Pixel, но сега имаме повеќе детали за тоа.

Според видеото објавено од „91mobiles“, функциите што доаѓаат вклучуваат „Video Boost“, „Night Sight“ за видео, потоа „Audio Eraser“ за намалување на шумот во позадина и „Magic Editor“ за напредно уредување фотографии.

За некои од овие функции знаевме и порано, но неодамна протеченото видео изгледа како да е направено од самиот Google (иако нема потврда, па ќе се одржиме до официјалното претставување). Она што останува да се види е кои функции, доколку ги има, ќе бидат резервирани само за верзијата Pro, која би требало да има понапредни опции за камерата.

Според досегашните информации објавени од инсајдерите, Google Pixel 8 ќе има чип Google Tensor 3 со 8GB RAM, 60 Hz и 120 Hz освежување на екранот, како и три камери: 50 MP (широк), 12 MP (ултра -широк + макро), како и предната резолуција од 10,5 MP.

Од друга страна, Google Pixel 8 Pro треба да работи и Google Tensor 3 но со 12GB RAM, со освежување на екранот од 1 Hz до 120 Hz, а од камерите, судејќи според овие информации, го очекуваме следново: 50 MP (широк ), 48 MP (ултраширок + макро), 58 MP (5x телефото) и 10,5 MP предна.

Иако разликата помеѓу уредите со Android и iOS е неизбежна, а за корисниците понекогаш е прашање на навика, а понекогаш и деловни преференции, во седиштето на компанијата Google секако се надеваат дека ќе одземат дел од колачот со „јаболка“ од сенка со нивните нови водечки модели.

/B92

Прочитај повеќе...

Магазин

Snapchat се обидува да им отежне на тинејџерите да се поврзат со странци

Објавено пред

на

Snapchat додава нови функции кои имаат за цел да ги обесхрабрат тинејџерите да комуницираат со странци на својата апликација. Промените доаѓаат по долгогодишно испитување на апликацијата, бидејќи пратениците и другите функционери се сомневаа во способноста на Snap да ги заштити тинејџерите.

Новите ограничувања ги засегаат тинејџерите на возраст од 13 до 17 години

Како и со претходните ажурирања, новите ограничувања првенствено влијаат на сметките на возраст од 13 до 17 години на апликацијата. Минатата година, компанијата почна да ја ограничува видливоста на тинејџерските сметки во своите препораки за „Брзо додавање“ за да ја ограничи можноста на странците да најдат млади луѓе на апликацијата. Сега, компанијата вели дека ќе им отежне на тинејџерите да најдат во пребарувањето и препораките со зголемување на бројот на заеднички пријатели што корисниците мора да ги имаат за да се појавуваат во пребарувањето и предложените сметки.

И, во случаи кога тинејџерите можат да се поврзат со луѓе со кои немаат многу заеднички пријатели, Snap ќе прикажува предупредувања кои ги поттикнуваат корисниците да комуницираат само со луѓе што ги познаваат. Предупредувањето ќе биде придружено со опција за блокирање или пријавување на дотичниот корисник.

Компанијата, исто така, воведува нов систем за штрајк за сметки кои споделуваат „содржини несоодветни за возраста“ во јавните области на апликацијата, како што се Stories и Spotlight. Според новиот систем, апликацијата ќе ги отстранува објавите за кои смета дека се несоодветни за возраста и ќе ја предупреди сметката која навредува. Корисниците кои добиваат премногу предупредувања во одреден временски период ќе бидат трајно оневозможени, велат од компанијата.

Snap, исто така, објави нов дел од својата веб-страница наменета за родителите кои имаат потенцијална загриженост за употребата на Snapchat од страна на нивните тинејџери. Веб-страницата нуди неколку објаснувања за апликацијата, вклучувајќи водичи за тоа како да ги користите нејзините функции за родителска контрола.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт2 часа

Познати осминафиналистите за Купот на Македонија, додека теренот на ФК Башкими суспендиран за натпревари

Познати се двојките од осминафиналето во Купот на Македонија. Бранителот на трофејот, Македонија Ѓорче Петров ќе игра против Вардар. Финалистот...

Автомобили11 часа

(ВИДЕО) „BMW XM“ изненади на тестот на еден престижен настан за автомобили

Шпански специјализиран сајт го тестираше BMW XM, првиот независен модел М, но и најтешкиот сериски BMW во продажба од 2.800...

На денешен ден12 часа

На денешен ден (26 септември)

1186 – Дубровник склучил мир со српскиот голем префект Стефан Немања, кој се обидел да го заземе градот во два...

Хороскоп18 часа

Хороскоп за вторник (26 септември)

ОВЕН Размислувајте однапред при носењето одлуки на деловно поле и важно е некои проекти добро да ги организирате. Со саканата...

Спорт21 час

Ова е составот на Украина кој ќе биде на располагање и на мечот против Македонија во Прага закажан за 14 октомври, истакна Ребров

Селекторот на фудбалската репрезентација на Украина, Сергеј Ребров, го објави списокот на фудбалери на кои ќе бидат на располагање на...

Македонија1 ден

Од вечерва горивата со намалена цена за литар, ова е новата цена

Од вечерва по еден ипол денар поевтинуваат нафтените деривати, односно, новата цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 89 денари за...

Магазин1 ден

Пристигнаа првите информации за серијата Google Pixel 8: Дали iPhone 15 добива „ривал во сенка“? (ФОТО)

Впечатоците по iPhone 15 сè уште не стивнуваат, а веќе ги имаме првите информации за новиот изданок на серијата Google...

Магазин1 ден

Snapchat се обидува да им отежне на тинејџерите да се поврзат со странци

Snapchat додава нови функции кои имаат за цел да ги обесхрабрат тинејџерите да комуницираат со странци на својата апликација. Промените...

Магазин1 ден

YouTube работи на алатки за вештачка интелигенција за да им помогне на креаторите

YouTube има нови AI функции за креаторите. Функциите со вештачка интелигенција што компанијата ги објави на настанот „Made on YouTube“...

Магазин1 ден

На првиот тест за издржливост, iPhone 15 Pro покажа дека не е толку отпорен и покрај титаниумскиот дизајн

И покрај новиот титаниумски дизајн со заоблени рабови, iPhone 15 Pro на првиот тест за издржливост покажува дека е помалку...

НАЈЧИТАНИ