Следете не

Магазин

Се сеќавате ли на познатиот winamp? Еве како ќе изгледа најновата верзија на плеерот кој го обожававме

Објавено пред

на

Популарниот плеер добива нова верзија, а во неговото создавање ќе помогнат програмерите со отворен код.

Winamp објави дека го отвора својот изворен код и ги поканува програмерите да учествуваат во подобрувањето на Windows верзијата на овој музички плеер.

Компанијата нагласува дека допрва ќе го има последниот збор кога станува збор за тоа што ќе биде имплементирано во официјалната верзија на плеерот.

Засега не се знае дали ќе користат лиценца со отворен код, ниту пак за која лиценца станува збор доколку се одлучат за таа опција.

Winamp претходно најави дека мобилната верзија на апликацијата се очекува во јули.

 

Хороскоп

Хороскоп за среда (12 јуни)

Објавено пред

на

ОВЕН

Ова е уште еден работен ден каде што сѐ ќе се одвива со поспоро темпо, најмногу поради фактот дека е неопходно да ги почекате и другите соработници.

Вишокот слободно време може да го насочите кон саканата личност, приоритет нека ви биде негувањето на постоечките партнерски релации.

Немате здравствени проблеми.

БИК

Вториот работен ден во неделата за Биковите нооси помали застои во реализацијата на договорените работи, пре сѐ поради различните интереси и нелојалната конкуренција. Бидете упорни.

Потрудете се што појасно да ја согледате комплетната ситуација, пред да повлечете одредени потези на љубовно поле.

Здравјето е многу добро.

БЛИЗНАЦИ

Ќе бидете многу ангажирани и денес. Добро прочитајте што потпишувате.

Вашите очекувања во љубовта во текот на овој ден не се големи, а може така е и најдобро. Ниту околностите, ниту пак разбирањето од другата страна е ви е наклонето.

Контролирајте го крвниот притисок.

РАК

Напорите кои најтипичните Ракови ги вложуваат да се прилагодат кон професионалните околности конечно може да дадат резултати какви што се очекуваат

Повеќе убави работи може да очекувате денес на љубовно поле, а најважната се однесува на пријатното изненадување од драга личност.

Здравјето е одлично.

ЛАВ

Поради недостаток на вистинска поддршка, ова никако не е поволен работен ден за да можат Лавовите да ги изнесат идеите за започнување нови професионални проекти.

Астролошките аспекти на љубовно поле денес не ви се наклонети, доколку имате намера да разговарате за клучни теми и проблеми.

Чувајте се од вирусни инфекции и настинки.

ДЕВИЦА

Релативно мирен работен ден ги очекува типичните Девици. Ова е можност малку подобро да се организирате и прилагодите на новите деловни трендови кои доаѓаат.

Солиден ден во љубовна сфера кој може да го искостите на повеќе начини, а можеби најинтересно би било за разговор со саканата личност на тема иднина.

Можни се стомачни тегоби.

ВАГА

Прилично напорен ден ги чека повеќето Ваги на деловно поле, особено во сегментот од работата кој се однесува на организација и планирање.

Овој ден не би требало да биде поразличен од претходниот на љубовно поле. Убавата комуникација со саканата личност не треба да ја потцените.

Зајакнете го имунитетот.

ШКОРПИЈА

Овој работен ден Шкорпиите треба да направат дополнителна лична реорганизација, пред да започнат било какви нови деловни обврски.

Подолг разговор ве чека во сферата на љубовта, само што нема причина да се плашите бидејќи поле тоа треба да бидете задоволни со постоечката ситуација.

Осетливост во бубрезите.

СТРЕЛЕЦ

Не е лош ден за поголемиот дел од Стрелците успешно да ги завршат професионалните задачи.

Недоволната јасна визија на иднината и недостатокот на приоритетите, се главна причина поради која денес може да бидете малку изгубени кога станува збор за љубовта.

Осетливост на крадиоваскуларниот систем.

ЈАРЕЦ

Денес нема препреки на деловно поле за Јарците, иако не е исклучено многу енергија да потрошите при средувањето на документација.

Многу внимание и позитивна енергија во текот на овој ден доаѓа до вас од страна на друга личност. Потрудете се да одговорите барем на приближно адекватен начин.

И понатаму ве мачар проблеми предизвикани од реума.

ВОДОЛИЈА

Без промени на вашето деловно поле во однос на претходниот ден. Обидете се некако да се повлечете за да работите на мира.

Ова е ден во кој практично сѐ ќе ви оди од рака кога зборуваме за љубовта. Уживајте!

Здравјето е многу добро.

РИБИ

Не се преоптеретувајте со дополнителни активности кои не ви се приоритет. Посветете доволно внимание на формалностите и документите од претходниот период.

Не очекувајте големи промени на љубовно поле денес, но вреди да се обидете барем малку да го привлечете вниманието на драгата личност.

Потребна ви е физичка активност.

Прочитај повеќе...

Магазин

Toshiba подготвува хард дискови со капацитет од над 30 ТБ

Објавено пред

на

Toshiba ги предизвикува Seagate и Western Digital тврдејќи дека има хард дискови во своите лаборатории кои имаат капацитет од повеќе од 30 TB благодарение на примената на технологии за складирање од следната генерација.

Компанијата ќе ги примени и HAMR и MAMR технологиите за да го зголеми капацитетот на дисковите до над 30 TB Компанијата моментално работи на хард дискови со heat-assisted magnetic recording (HAMR) и microwave-assisted magnetic recording (MAMR), за што вели ќе ги задоволи растечките потреби центрите за податоци и давателите на cloud услуги кога тие ќе станат достапни наскоро.

Toshiba наведува дека веќе демонстрирала хард дискови со капацитет од 32 TB со HAMR и 31 TB со MAMR технологија. Дискот од 32 ТБ користи 10 дискови со капацитет од 3,2 ТБ по послужавник, за кои компанијата вели дека ќе биде подготвен за земање примероци следната година. Тоа веројатно значи дека ќе се појави на пазарот на претпријатија во 2026 година, а се надеваме подоцна и на потрошувачите. Уредот од 31 TB користи 11 послужавници, што е прв пат еден погон да има повеќе од 10 плочи. Toshiba вели дека и двата погони користат магнетно снимање (SMR) и подобрена обработка на сигналот за да ги постигнат овие капацитети.

Од она што можеме да го кажеме, деловните погони на Toshiba во обем во облак моментално достигнуваат капацитет од 22 TB со серијата MG10F, која користи конвенционална структура од 10 дискови со конвенционално магнетно снимање (CMR) и е херметички затворена со хелиум за да се зголеми густината. Сепак, се чини дека сите производители на дискови се согласуваат дека CMR повеќе не е одржлива технологија за дополнително зголемување на густината на површината; затоа, имаме трка да ги донесеме дисковите HAMR на пазарот. Оваа технологија е во развој повеќе од една деценија, а Seagate се чини дека ја има предноста во моментов, бидејќи испраќа дискови до некои од своите клиенти. Минатата година, Seagate објави дека конечно испорачал доволно HAMR дискови од 32 TB за да оствари профит за прв пат.

Сè уште чекаме да видиме дали овие дискови со плус 30 TB некогаш ќе стигнат до потрошувачите, бидејќи почетните дискови се наменети за давателите на облак услуги чии потреби за складирање само ќе растат со текот на времето. Seagate и Western Digital се во трка да бидат првата компанија што ќе им испорача на потрошувачите погон од 30 TB, а Seagate објави дека ќе започне да го зголемува производството на HAMR дискови од 30 TB во јануари. WD веќе продава SMR дискови со капацитет од 28 TB, а според Anandtech, се очекува да почне да зборува за своите HAMR дискови, кои би можеле да имаат капацитет од околу 36 TB.

Извор: extremetech

Прочитај повеќе...

Магазин

Apple Intelligence носи нови функции на iPhone, интеграција ChatGPT и повеќе

Објавено пред

на

На WWDC 2024, Apple го претстави Apple Intelligence, што носи подобрувања во Siri и интеграција со ChatGPT. Новите алатки за вештачка интелигенција во iOS 18, iPadOS 18 и macOS Sequoia ја подобруваат продуктивноста, овозможувајќи поприродни гласовни команди, напредни функции на камера, е-пошта и функции за фотографии

Apple Intelligence, долгоочекуваниот подлабок напад на Apple во вештачката интелигенција, дебитираше на светската конференција за програмери (WWDC) на компанијата во понеделникот. Оваа технологија ќе биде интегрирана во iOS 18, iPadOS 18 и MacOS Sequoia, а технологијата ChatGPT од OpenAI ќе биде уште подлабоко поврзана со овие платформи.

Apple со години користи вештачка интелигенција во своите производи, но широката популарност на ChatGPT стави поголем акцент на генеративната вештачка интелигенција – модели обучени на големи количини на податоци кои можат да создаваат содржина како одговор на прашања. Додека ривалите како Samsung, Google и Microsoft веќе ја вградија оваа технологија во нивните водечки производи, сите беа желни да видат како Apple ќе донесе генеративна вештачка интелигенција на своите производи. На WWDC 2024, конечно добивме одговор.

Apple Intelligence и новиот Siri

Разбирањето на личниот контекст при одговарање и извршување на задачите е голем дел од пристапот на компанијата со Apple Intelligence. Apple ја користи оваа тактика за да ги разликува своите напори за вештачка интелигенција од оние што претходно ги најавуваа конкурентите. На пример, компанијата објасни како Apple Intelligence може да разбере повеќе фактори како сообраќајот, вашиот распоред и вашите контакти за да ви помогне да сфатите дали можете да стигнете до некој настан на време.

Apple исто така започна дел од презентацијата посветен на вештачката интелигенција со акцент на приватноста. Тие објаснија колку од нивните модели со вештачка интелигенција работат на уредот, кој генерално се смета за поприватен бидејќи информациите не мора да патуваат преку Интернет. Кога задачата бара поголеми модели, Apple ќе користи систем наречен Private Cloud Compute. Кога е потребно, задачите за кои е потребна поголема компјутерска моќ ќе се извршуваат на сервери специјално создадени од Apple и работат на Apple Silicon. Apple Intelligence ќе одлучи дали задачата може да се обработи на уредот.

Подобрувања на Siri

Siri е голем дел од иницијативата за вештачка интелигенција на Apple. Гласовниот асистент станува поприроден, релевантен и персонализиран со ова ажурирање. Ќе можете да зборувате на природен јазик, а Siri треба да ве разбере дури и ако нешто не е добро кажано. Бидејќи го разбира контекстот, можете да поставувате дополнителни прашања, а Siri ќе знае што мислите. Виртуелниот асистент на Apple ќе поддржува и внесување текст.

Siri ќе ви помогне да го користите вашиот iPhone со тоа што ќе може да одговара на прашања за одредени функции на телефонот. Во текот на следната година, се очекуваат повеќе ажурирања на Siri. Се стекнува со способност за преземање активности врз основа на она што е на екранот на вашиот телефон, што звучи слично на надградената верзија на Gemini што Google ја објави минатиот месец. Еден пример може да вклучува додавање нечија адреса на неговата контакт-картичка откако ќе ја примите преку текстуална порака.

Siri ќе може да презема активности во апликациите, како што е споделување фотографии во ваше име и да може да го користи вашиот личен контекст за да ви помогне да ги завршите задачите. Ако го прашате кога ќе слета летот на вашата сакана, на пример, ќе ги спореди информациите за летот што можеби ви биле испратени преку текстуална порака или е-пошта. Siri ќе може да вклучи и други информации, како што се претстојните резервации за ручек, па можете да ја прашате колку време ќе биде потребно за да стигнете од аеродром до ресторан без да се префрлате помеѓу апликациите.

Неколку од новите функции во Apple Intelligence се фокусирани на продуктивноста, слично на алатките што ги видовме од Google и Microsoft во текот на изминатата година. Apple Intelligence може на пр. ви помага да препишувате е-пошта во различни стилови и може да ги потенцирате и сумирате приоритетните известувања. Има и алатка за лекторирање што проверува работи како граматика и избор на зборови.

Овие т.н Writing Tools ќе бидат достапни во iOS 18, iPadOS 18 и MacOS Sequoia преку апликации како Notes, Mail, Pages и апликации од трети страни.

Генерирање слики и продуктивност

Како и Microsoft и Google, Apple исто така сака да користи вештачка интелигенција за уредување на вашата е-пошта. Новата функција наречена Priority Messages ќе ги прикаже најитните е-пошта, како авионски билети, и ќе можете да гледате резимеа на е-пошта без да ја отворите пораката.

Што се однесува до известувањата, приоритетните предупредувања ќе се појавуваат на врвот, а ќе има и известувања кои ви помагаат брзо да добиете синопсис на важни известувања на прв поглед.

Како што се очекуваше, исто така ќе можете да креирате емотикони во лет со нова алатка наречена Genmoji. Ова ви овозможува да креирате приспособени емотикони врз основа на внесување текст, вклучувајќи ја и можноста да креирате Genmoji на пријателите или семејството врз основа на нивните фотографии.

Apple исто така воведува генератор на слики наречен Image Playground. Можете да изберете теми, додатоци, места и слично, и тие елементи ќе бидат додадени на вашето игралиште. Ако имате нешто конкретно на ум, можете да внесете идеја за да го додадете на вашето игралиште.

Постојат три стила за генерирање слики: скица, илустрација и анимација. Бидејќи го разбира вашиот контекст, ќе дава и предлози. Image Playground е достапно како апликација, но ќе биде интегрирано и во апликации како Messages. Сите слики се креирани на уредот.

Апликацијата Notes добива нова алатка наречена Image Wand, која ви овозможува да заокружите груба скица во белешка и да го отворите Image Playground за да создадете пореална слика. Исто така, ќе можете да снимате, препишувате и сумирате аудио во апликацијата Белешки.

Apple Intelligence исто така може да преземе активности во ваше име. Ќе можете да побарате од него да ви прикажува датотеки од минатата недела, да пушти подкаст што некој пријател или близок ви го испратил пред некој ден и многу повеќе.

Интеграција со ChatGPT

Апликацијата „Photos “ добива и подобрена функционалност за пребарување што ви овозможува да пронајдете специфични слики користејќи природен јазик врз основа на општи описи, како што е „Маја на скејтборд во кошула со принт со боја“. Google објави слична функција за Google Photos минатиот месец. Има и нова алатка за чистење на позадината на сликата, која звучи слично на функциите Magic Editor и Generative Edit од Google и Samsung.

Една од поуникатните карактеристики е можноста за создавање приказни во апликацијата Фотографии со внесување опис. На пример, можете да креирате филм со меморија заснован на „сè што јадевме во Јапонија“ или „минатото лето во нашата градина“ за да одговараат на фотографиите што одговараат на тие описи.

Apple исто така соработува со OpenAI за да го интегрира ChatGPT во iOS 18, iPadOS 18 и MacOS Sequoia. Ако користите Siri, на пример, виртуелниот асистент на Apple ќе може да ја искористи стручноста на ChatGPT кога треба да одговори на одредено прашање. На пример, ако сакате да знаете кои растенија би изгледале убаво на вашиот двор, можете да фотографирате и Siri може да користи ChatGPT за да го даде одговорот.

Важно е да се напомене дека Apple ќе ве праша дали сакате да користите ChatGPT пред да ја користите услугата за да добиете одговор.

Најавата на Apple следи по слични потези на Samsung, Google, Microsoft и OpenAI. Во јануари, Самсунг објави колекција на нови функции за вештачка интелигенција наречена Galaxy AI за своите телефони Galaxy. Galaxy AI, кој дебитираше во серијата Galaxy S24, вклучува алатки кои можат да преведуваат телефонски повици во реално време, да ги бришат и менуваат објектите на фотографиите и да гледаат видео клипови во бавно движење.

На почетокот на 2024 година, Google го објави Circle to Search, функција за телефони со Android што ви овозможува да започнете пребарување на Google со едноставно заокружување или цртање на ставка прикажана на екранот. На својата I/O конференција минатиот месец, Google покажа како неговиот Gemini Assistant ќе може да разбере повеќе за апликациите што се користат. Microsoft, исто така, претходно воведе слични алатки за продуктивност со вештачка интелигенција за да го собере контекстот од е-поштата, известува CNet.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево42 минути

Утре со манифестацијата „Поетска Рацинова вечер“ ќе се одбележи патрониот празник на Центарот за Култура „Кочо Рацин“ – Кичево

По повод патрониот празник на Центарот за Култура „Кочо Рацин“ – Кичево, ќе се одржи манифестација „Поетска Рацинова вечер“ која...

Спорт49 минути

Претставниците на ФФМ, Филип Поповски и Сашо Даневски дел од организацијата на „ЕУРО 2024“

Претставници на Фудбалската федерација на Македонија, Филип Поповски во улога на делегат на натпревари и Сашо Даневски, кондициски тренер на...

Временска прогноза5 часа

Сепак за утре најава за пороен дожд и грмежи?

Многу топло, но со сосема малку пониски температури за разлика од денес ќе се задржи и во текот на утрешниот...

Хороскоп19 часа

Хороскоп за среда (12 јуни)

ОВЕН Ова е уште еден работен ден каде што сѐ ќе се одвива со поспоро темпо, најмногу поради фактот дека...

Автомобили1 ден

После колку километри треба да се менуваат амортизерите?

Многу возачи буквално никогаш не размислуваат да ги заменат амортизерите. Едноставно, ако нема сериозни проблеми, амортизерите се сметаат за вечни....

Магазин1 ден

Toshiba подготвува хард дискови со капацитет од над 30 ТБ

Toshiba ги предизвикува Seagate и Western Digital тврдејќи дека има хард дискови во своите лаборатории кои имаат капацитет од повеќе...

Магазин1 ден

Apple Intelligence носи нови функции на iPhone, интеграција ChatGPT и повеќе

На WWDC 2024, Apple го претстави Apple Intelligence, што носи подобрувања во Siri и интеграција со ChatGPT. Новите алатки за...

Временска прогноза1 ден

Сепак во петок пад на температурите за околу 10 степени, топлото време попушта

По максимумот на овој топол бран кој во најтоплите предели од Македонија ќе донесе температури и до околу 40, 41...

Спорт2 дена

Македонија со два крајно сомнителни пенали загуби од Чешка на гостински терен, последниот беше досуден во 97-та минута од натпреварот

Македонската А репрезентација со два сомнително досудени пенали загуби од домашната Чешка со 2:1 на контролниот натпревар во Храдец Кралове....

Хороскоп2 дена

Хороскоп за вторник (11 јуни)

ОВЕН Овенот има многу хобија и слободно време, но некој близок има нешто против сето тоа! Размислете како би реагирале...

НАЈЧИТАНИ