Следете не

Здравје и убавина

Седум здрави намирници кои треба секогаш да ги имате во вашиот фрижидер, еве и зошто..

Објавено пред

на

Потрудете се секогаш кога ќе го отворите фрижидерот во него да ги има овие седум исклучително здрави намирници. Здравјето започнува во чинијата – затоа снабдете се со овие намирници…

Јајца

Истражувањата покажуваат дека уделот на регенеративниот витамин А во кожата се зголемува за 20 проценти само по две недели редовно консумирање на јајца.

Сок од цвекло

Го стимулира протокот на крв во мозокот и го спречува или го забавува влошувањето на менталните функции. Уште една корист од цвеклото е тоа што тоа ја подобрува физичката способност.

Риба

Освен што омега 3 масните киселни ги поттикнуваат мозочните функции, ја „пополнуваат“ кожата и ги редуцираат брчките, рибата е една од намирниците кои еднакво го намалуваат ризикот од дегенеративни промени на бојата на кожата.

Сок од капини

Антиоксидансите го неутрализираат ефектот на стареење на клеточното ткиво, а американските научници откија дека сокот од капини е исклучително богат со овие материи.

Жолта пиперка

Една порција од 100 гр содржи 6,9 мг лутеолин, флавоноид кој ја оддржува оптимална функцијата на мозокот.

Киви

Колку повеќе витаминот Ц е застапен во вашата исхрана, толку повеќе сте здрави, вашата кожа е посјајна и имунитетот ви е поголем. Научниците открија дека организмот полесно го апсорбира витаминот Ц од кивито отколку оној од витаминските додатоци.

Кељ

Овој зеленчук со можеби најбогатата содржина на хранливи материи е одличен извор на фолна киселина, чиј недостаток го зголемува ризикот од загуба на слухот.

/denar

Здравје и убавина

Доколку се борите во вишок килограми, оваа намирница во исхраната дефинитивно ќе ви помогне

Објавено пред

на

Многу е важно во дневни активности да вклучите вежбање за да се ослободите од вишокот килограми, но во тоа може да ви помогнат и фстаците. Доколку се борите со вишок килограми и поголем обем на половината, ви предлагаме да ја вклучите оваа намирница во исхраната.

Фстаците се богати со влакна, минерали и витамин Б комплекс, одлични се за подготовка на оброк и ќе ви помогнат подолго да бидете сити. Луѓето кои во својата исхрана вовеле фстаци го намалиле вкупниот внес на калории од јаглехидрати.

Тие 20 проценти од вкупните калории добиле од фстаци, 60 проценти биле јаглени хидрати, 15 проценти протеини и 25 проценти масти. После 6 месеци групата што јадела фстаци имала 1,75 сантиметри помал обем на половината. Исто така, им паднал холестеролот и шеќерот во крвта.

Фстаците можете да ги додадете во смути или во тесто, чорби и супи, да ги мешате со јогурт или да ги јадете како закуска.

/denar

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Со чај од Камилица до здраво срце и мир, еве неколку корисни работи кои сигурно не сте ги знаеле..

Објавено пред

на

Чајот од камилица најчесто се користи кај дигестивни нарушувања, иритација на очи или релаксација кога сме под стрес. Меѓутоа, овие не се единствените позитивни ефекти на оваа лековита билка. Камилицата содржи антиоксиданти кои го зајакнуваат имунитетот и ги намалува воспалените процесите и болка во телото.

Исто така, не само што чајот од камилица не смирува и помага кај несоницата, туку и самиот мирис на есенцијалното масло од камилица помага кај вознемиреноста и го подобрува расположението.

Благодарение на флавоноидите кои ги содржи камилицата делува и кардиопротективно – за подобро кардиоваскуларно здравје препорачливо е да се пие една до две шолји чај од камилица дневно.

Камилицата ги смирува грчевите во цревата и ги релаксира абдоменалните мускули, така што помага и при лошо варење, гадење и дијареа. Пиењето чај од камилица ги смирува и воспалените непца и помага за заздравување на афти.

Една чаша чај од камилица дневно, најдобра е пред спиење, која е едноставна превентива за разни болести, како и решение за добра форма и расположение.

/denar

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Исхрана која според истражувањата ги штити жените од рак на дојка

Објавено пред

на

За медитеранската исхрана се верува дека го штити срцето, го спречува развојот на Алцхајмерова болест, ја намалува депресијата, а научниците порачуваат дека е корисна и за спречување на развојот на рак на дојка. Резултатите од новата студија потврдуваат дека исхраната богата со маслиново масло е поврзана со намалениот ризик за развој на рак на дојка.

Медитеранската исхрана се состои од свежо овошје и зеленчук, а тука спаѓаат и житарките, производите од житарки, немасното месо, рибата и морските плодови, млекото и производите од млеко, јаткастите плодови и мешунките, но и доста маслиново масло.

Резултатите од новата студија потврдуваат дека исхраната богата со маслиново масло е поврзана со намалениот ризик за развој на рак на дојка, а жените од Шпанија кои што ја следеле зададената исхрана, го намалиле ризикот за дури 68 проценти.

Иако научниците не можат да потврдат дали се работи само за последици од медитеранската диета или сето тоа е поради зголемениот внос на маслиново масло во организмот, лидерот на студијата, д-р. Мигел Мартинез-Гонзалез, од универзитетот Навара вели:

„Резултатите од оваа студија го потврдуваат бенифитот од медитеранската исхрана со зголемен удел на маслиново масло при превенција на ракот на дојка“.

Тој додаде дека ќе треба да се спроведат и уште неколку истражувања, но сепак истакна дека медитеранската исхрана која што се базира на билки, риби и маслиново масло, во голема мера помага во намалувањето на ризикот од појавата на кардиоваскуларни болести.

/denar

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево1 час

(ФОТО) Дечињата од кичевското ООУ Др „Владимир Полежиноски“ со цветни бомби ја најавија пролетта

Во денешната акција дел од учениците од ООУ Др „Владимир Полежиноски“ од Кичево фрлаа цветни бомби низ градот и ги...

Скопје3 часа

(ВИДЕО+ФОТО) Спречено организирано бегство од затворот Идризово, откриен тунел

Министерството за внатрешни работи, Биро за јавна безбедност, Оддел за сузбивање на организиран и сериозен криминал во координација со Агенцијата...

Кичево4 часа

Тешка сообраќајка предмалку била случена на излез од град Кичево према Македонски Брод

Предмалку се случила тешка сообраќајна несреќа на излез од град Кичево према Македонски Брод на клучката кај с.Србјани. Од извори...

Спорт8 часа

Од денес на нови дресови гордо ќе свети македонското сонце на градите од фудбалерите на Македонија!

Фудбалската федерација на Македонија и техничкиот партнер ЈАКО го претставуваат новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација. Препознатливото сонце истакнато на...

Lifestyle8 часа

Доаѓа пеколот, подгответе се: Научниците објавија водич за преживување на климатска катастрофа

Владите претходно се согласија да работат заедно за да се избегне пораст на глобалните температури од 1,5 Целзиусови степени. Но,...

Магазин9 часа

Apple подготвува уред со флексибилен екран – ќе има иновативна технологија

Веќе слушнавме информации дека Apple планира да влезе во пазарната трка во областа на уреди со флексибилен екран, а новиот...

Видео9 часа

Магичен трик од кој ќе ве боли глава! (ВИДЕО)

Магичен трик од кој ќе ве боли глава! Можете ли да откриете како девојката завршила на столот? Видеото собра повеќе...

Автомобили9 часа

Во зимски услови, опсегот на електрични автомобили опаѓа и до една третина

Растојанието што електричните автомобили можат да го поминат во зима со полна батерија е за една третина помалку од рекламираното,...

Магазин9 часа

Еве што Xbox Series X може да направи, а PlayStation 5 не може

Долго време се води дебата за тоа дали Xbox Series X е подобра конзола од Sony PlayStation 5. Колку и...

Магазин9 часа

Повеќе од 150 милиони корисници би можеле да останат без TikTok

Кинеската социјална мрежа TikTok објави дека има 150 милиони месечни активни корисници во САД, што е за 50 отсто повеќе...

НАЈЧИТАНИ