Следете не

Технологија

Сепак следната верзија на оперативниот систем „Windows“ ќе биде фокусирана на вештачка интелигенција, наместо на новата 12-ка, ова се информациите..

Објавено пред

на

Мајкрософт официјално потврди дека следното големо ажурирање за Windows OS ќе биде 24H2 верзијата на Windows 11, со фокус на вештачката интелигенција. Оваа потврда од најновиот текст на блогот Windows Insider ги демантираше претходните шпекулации за пристигнувањето на Windows 12 во втората половина на 2024 година.

Според планот зацртан од Microsoft за оваа година, акцентот ќе биде ставен на масовните ажурирања за Windows 11, со значителни напори за интегрирање на вештачката интелигенција во целиот оперативен систем. Токму овие напори поврзани со вештачката интелигенција иницираа гласини дека сите нови иновации ќе бидат вклучени во целосно нова верзија на оперативниот систем, наместо да бидат додадени во Windows 11.

Оваа стратегија потсетува на претходниот пристап на Microsoft со Windows 11, кој беше скриен во Windows 10, наречен „Sun Valley“, пред да биде официјално претставен кон крајот на 2021 година. Сега веќе знаеме дека тоа нема да биде така. Во најновиот блог пост на Windows Insider се наведува дека сите изданија кои започнуваат со бројот 26 на каналите за тестирање Canary и DevChannels сега ќе бидат идентификувани како Windows 11 builds 24H2. 4.

Се очекува ова ажурирање да биде многу големо и да ја интегрира вештачката интелигенција низ целиот оперативен систем, искористувајќи ги предностите на новите хардверски забрзани „невронски процесорски единици“ (NPU) кои се наоѓаат во сите нови компјутери со вештачка интелигенција објавени претходно оваа година.

Иако ова е потврда дека нема Windows OS 12 во плановите за 2024 година, Microsoft ја задржува можноста за евентуално лансирање на нова верзија во иднина. Windows 11 сè уште се бори да придобие привлечност кај корисниците и сè уште не е толку популарен како Windows 10, така што фрлањето на трет оперативен систем во мешавината дополнително ќе ја фрагментира корисничката база на платформата.

Извор: benchmark.rs

Магазин

OpenAI подготвува уште понапреден AI: Еве што може да направи

Објавено пред

на

Тајниот проект го носи кодното име „Strawberry“.

Новиот извештај на Ројтерс тврди дека OpenAI развива технологија која ќе донесе напредни способности за расудување на моделите со вештачка интелигенција на компанијата во рамките на таен проект со кодно име „Strawberry“.

Меѓу целите на проектот е да им се дозволи на моделите со вештачка интелигенција на OpenAI автономно да пребаруваат на Интернет за да „планираат однапред“ за извршување посложени задачи, се вели во интерен документ што го видел Ројтерс.

Проектот претходно беше наречен Q* (Q star), а неговите демонстрации претходно оваа година покажаа дека може да одговори на „незгодни научни и математички прашања“, објави Ројтерс, цитирајќи неименувани извори кои присуствувале на демонстрациите.

Во оваа фаза, многу останува непознато за Strawberry – вклучително и колку е долг во развојот и дали е истиот систем со вештини за „човечко расудување“ што OpenAI, наводно, ги покажал на состанок на вработените порано.

Способноста на вештачката интелигенција на компанијата да спроведе „длабоко истражување“, за што се тврди дека е целта на Strawberry, би означила огромен чекор напред од она што е достапно денес.

/B92

Прочитај повеќе...

Магазин

Instagram нема да се фокусира на долги содржини

Објавено пред

на

Instagram планира да се држи до кратки видео содржини.

Шефот на Instagram најави дека платформата нема да се фокусира на долги содржини. Додека корисниците можат да споделуваат видеа долги еден час, тој истакна дека тоа може да го поткопа основниот идентитет на социјалните мрежи за поврзување на луѓето.

Голем број креатори досега го прашале дали платформата работи на видеа со долги форми, а неговиот одговор е прецизен – не. Тој посочи дека мрежата има две примарни цели: поврзување на луѓето и истражување на интересите преку кратки видео формати.

Долгите видео формати ги оддалечуваат луѓето од комуникацијата. Покрај тоа, долгите видеа ретко се споделуваат и затоа мрежата нема да се занимава со такви формати.

Извор: indianexpress.com

Прочитај повеќе...

Магазин

Snapchat ги подобрува безбедносните функции

Објавено пред

на

Snapchat повторно ги зајакнува своите безбедносни функции за да им отежне на странците да контактираат со тинејџерите на апликацијата. Компанијата додава нови предупредувања за „сомнителни“ контакти и проактивно блокира барања за пријатели од сметки кои може да се поврзани со измама.

Повеќе обиди за подобрување на безбедносните карактеристики

Ова не е прв пат Snap да се обиде да ги обесхрабри тинејџерите да се поврзуваат со непознати луѓе на апликацијата. Компанијата вели дека најновите предупредувања одат чекор подалеку во тоа што предупредувањата се потпираат на „нови и напредни сигнали“ кои укажуваат дека сметката може да биде поврзана со измамник. Исто така, Snap вели дека ќе ги блокира барањата за пријатели испратени од корисници на кои им недостасуваат заеднички пријатели со барателот и „Историјата на пристап до Snapchat на локации често поврзани со измамни активности“. Функцијата за блокирање на апликацијата, исто така, добива надградба, така што корисниците кои блокираат некого, автоматски ќе блокираат и нови сметки создадени на истиот уред.

Овие ажурирања, според компанијата, ќе помогнат да се решат сексуалните измами кои често ги таргетираат тинејџерите на платформите на социјалните медиуми, како и други грижи за безбедноста и приватноста. Најновото ажурирање, исто така, доаѓа набргу откако Ролинг Стоун објави исцрпна истрага за тоа како Snapchat „помогна да поттикне епидемија на предозирање кај тинејџерите низ целата земја“.

Во написот се наведени специфични карактеристики како Snap Map на Snapchat, која им овозможува на корисниците да ја споделат својата моментална локација со пријателите и предлози за „брзо додавање“, кои се појавуваат како препораки на пријателите. (Компанијата почна да ги ограничува предлозите за „брзо додавање“ помеѓу сметките за тинејџери и возрасни во 2022 година.) И додека тинејџерите сè уште можат да се пријават за споделување локација на Snap Map, компанијата вели дека ги поедноставува овие поставки за полесно да се менуваат и да се појавуваат повеќе „чести потсетници“ за тоа како ја споделуваат својата локација во апликацијата.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Автомобили1 час

Audi оживеа луд проект од 1930-тите. Возачот е во средината (ФОТО)

Доколку се произведува во своето време, Auto Union Type 52 несомнено би бил најбрзиот автомобил на планетата. Audi сега го...

Lifestyle1 час

Што ако ве убоди медуза? Мора брзо да реагирате

Уживањето во сонцето и пливањето може да го расипе медуза. Ако се случи да изгорите од медуза, треба да ги...

Магазин1 час

OpenAI подготвува уште понапреден AI: Еве што може да направи

Тајниот проект го носи кодното име „Strawberry“. Новиот извештај на Ројтерс тврди дека OpenAI развива технологија која ќе донесе напредни...

Lifestyle1 час

Ова ќе му се случи на вашето тело ако јадете многу праски

oВо екот на тропските денови, луѓето често се дехидрираат, а совршено овошје за тоа е праската. Храната богата со витамин...

Магазин2 часа

Instagram нема да се фокусира на долги содржини

Instagram планира да се држи до кратки видео содржини. Шефот на Instagram најави дека платформата нема да се фокусира на...

Магазин2 часа

Новите Pixel телефони чинат исто колку и iPhone

Google ќе го одржи својот настан на 13 август, каде што се очекува да ја претстави серијата на паметни телефони...

Магазин2 часа

Snapchat ги подобрува безбедносните функции

Snapchat повторно ги зајакнува своите безбедносни функции за да им отежне на странците да контактираат со тинејџерите на апликацијата. Компанијата...

Магазин2 часа

Samsung е првиот технолошки гигант кој лансираше паметен прстен

Дали паметниот прстен ќе цвета со Samsung? Samsung се надева дека ќе ги привлече љубителите на фитнесот и технологијата за...

Магазин2 часа

Не правете го ова додека го полните телефонот

Иако полнењето на паметен телефон е дел од секојдневната рутина за огромното мнозинство луѓе, многумина сè уште прават грешки кои...

Македонија3 часа

ЦУК со информација за пожарите на отворено

Во последното деноноќие и имаше 26 пожари на отворено, а од нив активни утрово се 9 врз коишто утрово се...

НАЈЧИТАНИ