Следете не

Lifestyle

Што е подобро и поевтино – клима уред или вентилатор?

Објавено пред

на

Вклучен вентилатор 24 часа троши помалку струја од клима уред 15 минути и тоа не е се што треба да знаете деновиве

Веќе неколку дена се бориме против високите температури кои ќе траат до крајот на неделата, а воедно се „бориме“ за што подобар начин да се разладиме. Така во фокусот се најдоа летните потрошувачи на струја, а со нив и прашањето: „Што е подобро и поевтино – вентилатор или клима?

Вентилаторите и клима уредите имаат и сличности и разлики – и двете помагаат да се излади и да се користи моќта на ладење на испарувањето.

Навивачите дуваат воздух што стигнува до нашата кожа, што го поттикнува испарувањето на влагата. Навивачите исто така не ја ладат цела соба, само вие.

Клима уредите го користат истиот механизам, но на многу покомплексен начин. Воздухот се вовлекува во клима уредот и се лади со процесот на испарување. Клима уредите ја измазнуваат целата просторија.

Клима од 15 000 денари, вентилатор минимум 1000

Клима уредите во продавниците денес чинат најмалку 15 000 денари. Модели има во изобилство по цена од 20 000 денари, но и повеќе. Вентилаторите може да се купат и за 1000 денари, а цената оди и до 15 000 денари, а тоа се модели кои имаат и распрскувачи и се користат во бавчите во кафулињата. Сепак, клима уредите и вентилаторите не можат да се споредат во многу аспекти, но не се исти за сите.

Клима уредот бара значително повеќе енергија од вентилаторот. Ова го прави вентилаторот енергетски поефикасен и поекономична опција. Вентилаторот користи околу 1 процент од електричната енергија што ја трошат клима уредите. Ако го оставите вентилаторот вклучен 24 часа, тој сепак ќе троши помалку енергија од клима уредот 15 минути, пишува USA Today. Сепак, дури и вентилаторите не се идеални во секоја ситуација.

При екстремно високи температури, употребата на вентилатори треба да се избегнува бидејќи тие понекогаш може да ја зголемат дехидрацијата и електролитниот дисбаланс. Затоа, Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) препорачуваат користење вентилатори само на температури под 35°C.

Зголемената циркулација на топол воздух и испарувањето на потта всушност може да доведат до некои проблеми поврзани со топлината, како што е топлинска исцрпеност.

Вентилаторите исто така не ја намалуваат вкупната влажност, а влажноста може да ве загрее. Исто така, вентилаторот нема да биде премногу ефикасен ако седите неколку метри подалеку од него.

Од друга страна, клима уредите се најдобрата опција кога сакате да ладите поголеми површини. Клима уредите, исто така, помагаат да се отстрани влагата од воздухот и исто така се најдобриот избор кога температурите се над 35°C.

Кога да користите вентилатор

  • температурата е под 35 ° C,
  • не е многу влажно,
  • седите во близина на вентилатор,
  • сакате да трошите помалку електрична енергија.

Кога да го користите клима уредот

  • температурата е повисока од 35 ° C,
  • влажно е
  • сакате да изладите голема површина,
  • Можете да си дозволите повисока сметка за струја.

Lifestyle

Дали е подобро да се пие топло или ладно кафе?

Објавено пред

на

Сигурно секогаш сте се прашувале дали е поздраво да пиете ладно или топло кафе.

Резултатите од истражувањето покажале кога кафето е поефикасно, а кога посилно делува на организмот.

Постојат неколку начини за подготовка на ладно кафе.

Ладно кафе се прави со ладна вода за да се намали киселоста и има тенденција да биде помалку кисело и понежно за вашиот дигестивен систем.

Според една студија во „Scientific Reports“, топлото кафе има повеќе антиоксиданси од ладното кафе.

PH вредноста на топлото и ладното кафе е речиси иста и се движи од 4,85 до 5,13, ​​поради што се препорачува постудено кафе за оние кои имаат стомачни проблеми, додека во други случаи подобро е да пијат топло кафе.

/B92

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Трик од 20 секунди кој открива дали чоколадото е вистинско

Објавено пред

на

Кога станува збор за уживање во слатките, чоколадото е прво на листата на омилени јадења. Но, дали се уживаат во сите чоколади подеднакво, како да знаете дали консумирате вистинско или лажно чоколадо?

Постојат различни трикови со кои можете да откриете дали чоколадото што сте го купиле е квалитетно или не.

Ова зависи од начинот на кој се крши, како и од звукот што го прави.

При кршење на висококвалитетно чоколадо ќе се слушне силен звук, додека неквалитетното чоколадо ќе се рони. Внимавајте и на брзината со која се топи чоколадото. Чоколадите со поголем процент на какао путер се топат меѓу прстите, бидејќи путерот од какао има ниска температура на топење (се топи на температура од околу 35 Целзиусови степени).

„Доброто чоколадо не се топи веднаш, треба да биде стабилно и цврсто, да биде светло и сјајно, кога ќе го скршите до увото треба да слушнете појак звук на кршење. Друг трик за да проверите дали чоколадото е вистинско е тоа што додека го држите меѓу прстите и јадете, не треба да се стопи во вашите раце дваесетина секунди. Има уште една интересна работа, обидете се да го затнете носот и да јадете чоколадо, кога ќе почне да се топи во устата тргнете ја раката од носот и ќе почувствувате поинтензивен вкус на чоколадо“, изјави Александар Симиќ од компанијата Barry Callebaut.

Видови чоколади

Чоколадото е финален производ кој произлегува од преработката на семките од какао, од кои се добиваат основните суровини: какао маса, односно чоколаден ликер, какао во прав и какао путер. Покрај овие состојки, во одреден процент се соединуваат и млекото и шеќерот.

Присуството или отсуството на некои состојки, нивната различна количина и комбинација прават различни видови чоколади.

Ова се основните типови: црна, бела, млечна.

/Danas

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Денеска е Светски ден на шегата

Објавено пред

на

Во светот денеска, 1-ви април, се слави Денот на шегите, кога луѓето си кажуваат лажни вести за да се насмеат далеку од мрачната реалност. Оваа година првоаприлските шеги се особено мрачни, во сенка на војните во Украина и во Појасот Газа.

Некои експерти за вештачка интелигенција (AI) ги предупредија корисниците на Интернет да бидат особено внимателни денес бидејќи се можни необични шеги, особено во форма на рекламирање на некои производи, користејќи ја таа технологија.

Одамна е познато дека во некои земји, како Велика Британија, Австралија и Јужноафриканската Република, шегите се играат само до пладне, а тој што ги игра после пладне го нарекуваат „априлска шега“. Во многу други земји шегите се прават во текот на денот.

Меѓу познатите шеги е и онаа објавена на BBC во 1957 година. Таа британска телевизиска мрежа тогаш објави дека Швајцарците почнале да берат шпагети од дрвото.

Голем број гледачи се јавиле во редакцијата на таа телевизија за да се информираат за можноста самите да одгледуваат дрвја од шпагети.

Добро позната шега беше изумот на хамбургери за леваците. Во 1998 година, Бургер Кинг од САД објави реклама за левораки хамбургери кои беа направени така што содржината течеше од десната страна.

Инаку, медицинските истражувања сметаат дека смеењето е добра терапија.

/R100Plus

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Технологија34 минути

Мајкрософт поправи рекорден број безбедносни проблеми

Мајкрософт официјално испорача рекорден број безбедносни ажурирања за своите производи, а компанијата ги окарактеризира овие ажурирања како критични. Според компанијата,...

Хороскоп13 часа

Хороскоп за петок (12 април)

ОВЕН Ќе имате најголема корист од одмор или барем краткорочно менување на животната средина. Ако не можете да си дозволите...

Магазин23 часа

Зошто се чека толку долго за преклопливи уреди на Apple?

Apple се справува со нов предизвик во развојот на преклопливи екрани без набори за iPad. Apple работи на преклопливи уреди....

Автомобили23 часа

Tesla работи на развој на роботакси

Tesla претставува роботакси на 8 август, објави Илон Маск на X часа откако Ројтерс објави дека производителот на автомобили се...

Магазин23 часа

Алатките за уредување слики на Google Photos AI стануваат бесплатни за сите корисници

Алатките за уредување слики со AI на Google Photos се прошируваат на корисници кои не се претплати, што ги прави...

Магазин23 часа

Дали Apple навистина е подобар во приватноста? Експертите велат не!

Група истражувачи од Одделот за компјутерски науки на Универзитетот Алто во Финска ги објавија резултатите од студијата според која е...

Магазин23 часа

Корисниците на iPhone тврдат дека најновото ажурирање на Apple iOS ги прави уредите неупотребливи, сепак постои решение

Корисниците на iPhone тврдат дека најновото ажурирање на Apple iOS ги прави уредите неупотребливи. Сепак, постои решение за овој проблем....

Магазин23 часа

Серијата телефони Samsung Galaxy S20 ја добива својата петта година на ажурирања

Samsung неодамна ја продолжи поддршката за Galaxy S20, Galaxy S20+ и Galaxy S20 Ultra, обезбедувајќи дополнителна година ажурирања за овие...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за четврток (11 април)

ОВЕН Повеќето денови ќе бидете многу емотивни и склони кон промени во расположението. Исклучително е важно да се држите до...

Кичево2 дена

Вчера во атарот на село Зајас се запалила ниско стеблеста дабова шума и грмушки, апелираме за поголемо внимание!

На 09.04.2024 год во 15:55 часот, во полициското одделение во кичевското село Зајас, е пријавено дека, во месноста „Нова населба“,...

НАЈЧИТАНИ