Следете не

Македонија

Што мислат македонците за летните одмори и покрај пандемијата од Ковид-19?

Објавено пред

на

Кризата со пандемијата од Ковид 19 трае
веќе цела година. Многу од навиките на граѓаните и начинот на живот драстично се променија, но кога станува збор за туризам и патување, потребите и желбите за тоа кај огромен процент од граѓаните останаа исти.

– Високи 72,5% и покрај сите случувања изминатиов период, сепак имаат желба и потреба и ако дозволат условите ќе одат на одмор.

Нашите пријатели од најголемата facebook туристичка група во Македонија “Патувања низ Македонија” направија анкета за тоа што мислат македонските граѓани за нивните годишни одмори претстојнава летна сезона, дали ќе патуваат и каде?

Во периодот од 2 до 10 април гласале вкупно 1.565 членови на оваа група. Резултатите од анкетата се следни:

📌 Високи 38,5% со нетрпение очекуваат да се отворат границите за Македонија и летните одмори да ги поминат на море.
Некои со потврда за вакцина, други со негативни ПЦР тестови, трети со потврда дека имаат прележано вирусот и имаат антитела, ќе ги искористат сите механизми на располагање и ќе уживаат на морските брегови.

📌 29% од испитаниците се изјасниле дека годишните одмори оваа летна сезона ќе ги поминат во туристичките центри во Македонија. Причините за изборот на Македонија како дестинација за одмор се повеќе. Дел поради тоа што сметаат дека не е соодветно време да се патува надвор од земјава, други поради тоа што се верни и го поддржуваат македонскиот туризам, трети пак поради оној финансискиот аспект т.е да поминат со некоја поевтина варијанта.

📌 5% од македонските граѓани се изјасниле дека ќе прават комбинација од одморот, ќе патуваат и во туристичките центри во Македонија, но и надвор.
Така, 2,6% се изјасниле дека ќе летуваат во Македонија, но и еден викенд би заминале на море.
2,4% одморот ќе го поминат надвор од Македонија, но еден викенд би искористиле и во македонските туристички центри.

📌 27,5% од испитаниците се изјасниле дека сепак нема да одат на одмор никаде. Еден дел од нив поради егзистенцијални причини, дел поради ситуацијата со пандемијата, и дека сѐ уште не е време за патување.

Македонија

Стојне Николова вечерва со македонците во дворот на храмот св.Илија во с.Крклино

Објавено пред

на

Супер атрактивната фолк дива Стојне Николова со придружба на маестро Бобан Мојсовски и бендот вечерва ги обедини македонците ширум Македонија и дијаспората, во пресрет на големиот Христијански празник „Илинден“.

Покрај преубавата македонска песна, вкусната храна, веселиот македонски народ, кој оваа традиција ја чествува 20 години, можат да се забележат и големи музички имиња како гости на настанот.

Нашата екипа исто така се специјални гости на овој настан, така што упатуваме честитки по повод „Илинден“, честит именден на сите кои го носат името Илија, Илина, Иле…

Прочитај повеќе...

Македонија

Вчера санкционирани 327 возачи кои возеле пребрзо, додека 107 под дејство на алкохол

Објавено пред

на

Министерството за внатрешни работи продолжува со засилените акциски контроли за санкционирање на возачите што возат со брзина поголема од дозволената, сообраќаен прекршок кој е најчеста причина за сообраќајни незгоди со тешки последици, како и санкционирање на возачите што управуваат возило под дејство на алкохол.

„Вчера (31.07) санкционирани се 327 возачи кои возеле пребрзо, а 107 возеле под дејство на алкохол, соопшти денеска портпаролот на МВР Тони Ангеловски на прес конференција во Охрид.

Засилените контроли продолжуваат и денеска и во наредните денови, а МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и сите заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Прочитај повеќе...

Македонија

Ковид-19 денешен биланс, вкупно 74 нови случаи, 5 нови од Кичево, по градови сликата на регистрирани е следна

Објавено пред

на

Во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 16, Тетово – 15, Куманово – 8, Гостивар – 7, Битола – 6, Кичево – 5, Дебар – 4, Струмица – 3, Прилеп, Штип и Свети Николе – по 2, Охрид, Гевгелија , Радовиш и Берово – по 1.

Регистрирани сe 17 оздравени пациенти од: Скопје – 8, Тетово – 5, Куманово – 2, Кичево и Кавадарци – по 1.

Регистрирани се две починати лица еден од Скопје и еден од Кичево, двајцата пациенти се од возрасната група 60+ и двајцата се починати во болнички услови.

ФОТО: pixabay / Thor_Deichmann

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Социјални мрежиПред 16 минути

„Telegram“ воведува дури 1000 гледачи преку видео повик

По неодамнешното многу обемно ажурирање за видео повици и споделување видео, Телеграм воведе нови подобрувања, а едно од главните е...

КултураПред 9 часа

Денес е големиот празник „Илинден“ – Честит именден на сите кои го носат името Илија, Илчо, Илинка, Илина, Иле…

Големиот македонски празник Илинден најмногу го асоцира македонскиот народ на славното Илинденско Востание и на Крушевската Република, сепак, во својата...

На денешен денПред 9 часа

На денешен ден – 2 август

1100 – Англискиот крал Вилијам Втори, син на Вилијам I Освојувачот, е убиен со стрела во шумата за време на...

МакедонијаПред 15 часа

Стојне Николова вечерва со македонците во дворот на храмот св.Илија во с.Крклино

Супер атрактивната фолк дива Стојне Николова со придружба на маестро Бобан Мојсовски и бендот вечерва ги обедини македонците ширум Македонија...

ХороскопПред 15 часа

Хороскоп за денес (2 август) понеделник

ОВЕН Се чувствувате среќно и полетно, но не заборавајте – кој високо лета, ниско паѓа. Не претерувајте со полетување наеднаш,...

СпортПред 21 час

(ВИДЕО) Лудница во „Хунгароринг“: Хамилтон покрај прекинот продолжи, па падна на последно место

Трката во Формула 1 за ГН на Унгарија беше прекината поради инцидент во првиот круг во кој учествуваа неколку возачи....

МакедонијаПред 24 часа

Вчера санкционирани 327 возачи кои возеле пребрзо, додека 107 под дејство на алкохол

Министерството за внатрешни работи продолжува со засилените акциски контроли за санкционирање на возачите што возат со брзина поголема од дозволената,...

СветПред 1 ден

СЗО: Во светот дури милијарда корисници пораст на е-цигарите

Глобалните напори за контрола на тутунот доведоа до значителен напредок во намалувањето на пушењето и заштитата на здравјето на луѓето...

ХороскопПред 2 дена

Месечен Хороскоп (август)

ОВЕН Време е за проценка на задоволството со вашата работа и дали постојат шанси за напредок. Односите со колегите можат...

Временска прогнозаПред 2 дена

Екстремно високи температури, во понеделник топлотен бран!

Нашата држава поради ЕКСТРЕМНО ВИСОКИТЕ температури на воздухот се наоѓа во ПОРТОКАЛОВА ПРЕДУПРЕДУВАЧКА фаза, така ќе се задржи и понатаму...

НАЈЧИТАНИ