Следете не

Свет

Силен земјотрес го погоди јужниот дел на Грција

Објавено пред

на

Земјотресот се случил околу 17.15 часот по локално време, на источната страна на Крит, на длабочина од девет километри, соопшти Институтот за геодинамика од Атина.

Засега нема информации за материјална штета, ниту има информации за евентуални повредени.

Според локалните медиуми, земјотресот бил почувствуван и на островите Карпатос, Касос, Родос и Санторини.

Во Грција исто така вечерва ја погоди нов земјотрес со јачина од 4 степени, во 18.14 часот на планините западно од Атина, на 27 километри североисточно од градот Коринт, на длабочина од 16,7 километри.

/novosti.rs

Свет

Британското „МНР“ соопшти дека Руски хакери извршиле напад врз странски лидери на популарните социјални мрежи

Објавено пред

на

Руски хакери извршија нов напад врз странски лидери, насочени кон платформите на социјалните мрежи со голема кампања за дезинформации, чија цел е да ја легитимизира инвазијата на Украина, соопшти британското Министерство за надворешни работи.

Платените оперативци, кои работат од фабриката во Санкт Петербург, ја користат апликацијата Телеграм за регрутирање и координација на поддржувачи, кои потоа ги преплавуваат социјалните мрежи со коментари за поддршка на рускиот претседател Владимир Путин и војната во Украина.

Лажни сметки – таканаречените „фабрики за тролови“ се пронајдени на осум платформи за социјално вмрежување, меѓу кои Телеграм, Твитер, Фејсбук и ТикТoк.

Цел на операцијата беа политичарите и јавноста во многу земји, вклучително и Британија, Јужна Африка и Индија.

Се верува дека кампањата има врска со Евгениј Пригожин, кој беше санкциониран од Соединетите Држави и Велика Британија поради финансирање онлајн операции под влијание на Кремљ.

„Не можеме да дозволиме Кремљ и неговите сомнителни фабрики за тролови да ги напаѓаат нашите онлајн простори со нивните лаги за илегалната војна на Путин“, истакна британската министерка за надворешни работи Лиз Трас.

Таа рече дека владата на ОК ги предупредила меѓународните партнери и дека ќе продолжи тесно да соработува со сојузниците и медиумските платформи за да ги поткопа руските информативни операции.

/rs.n1info.com

Прочитај повеќе...

Свет

Десет членки на „ЕУ“ веќе купуваат руски гас во „рубљи“

Објавено пред

на

Унгарија не е единствената членка на ЕУ која има сметка во Гаспробанка и која плаќа руски гас според шемата воведена од Русија, само што за тоа не зборуваат јавно, изјави денеска шефот на кабинетот на унгарскиот премиер Гергељ. Гулијас. Како што објасни тој, Унгарија не плаќа руски гас во рубљи, туку отворила сметка во евра во Гаспром банка, која ги претвора еврата во рубљи во друга сметка во рубли, пренесува МТИ.

„Уште девет земји користат иста шема за плаќање. Но бидејќи денес идејата за добар Европеец значи дека лидерите на тие земји не се искрени кога му се обраќаат на светот или на нивните граѓани, другите девет земји нема да кажат дека го направиле истото. работа“, рече Гулијас.

Според него, никој не треба да се сомнева дека земјите кои увезуваат суровини од Русија го користат токму истиот начин како и за плаќање на рускиот гас.

Тој додаде дека Унгарците не смеат да ја платат цената на војната во Украина, а тоа може да се спречи доколку Унгарија продолжи да купува енергија по најниска можна цена.

Затоа, Европската унија треба да ги повлече претходните одлуки и да не усвојува санкции кои би ги спречиле членките на ЕУ да увезуваат руски гас и нафта, смета тој, додавајќи дека во спротивно Унгарија ќе мора да купува енергија по многу повисоки цени.

„Не смееме да усвоиме санкции кои ќе се казнуваат себеси повеќе од оние што сакаме да ги санкционираме“, рече Гулијас.

Гаспром продолжува да испорачува гас за Европа преку Украина

Рускиот производител на гас, компанијата Газпром, објави дека сè уште испорачува природен гас за Европа преку територијата на Украина, во согласност со барањата на европските потрошувачи.

Како што беше соопштено, испораките изнесуваат 97,2 милиони кубни метри гас, пренесува Ројтерс.

Обемот на испораките во претходниот ден изнесува 71,7 милиони, се додава во соопштението на руската компанија.

Гаспром за четири месеци го намали производството за 2,5 отсто

„Газпром“ во изминатите четири месеци го намали производството на гас за 2,5 отсто во споредба со истиот период минатата година, на 175,4 милијарди кубни метри, според прелиминарните податоци.

Од почетокот на годината, извозот на гас во земјите надвор од ЗНД е намален за 26,9 отсто, или 18,4 милијарди кубни метри, на 50,1 милијарди, пренесува ТАС С.

Гаспром продолжува да испорачува гас во согласност со барањата на потрошувачите, со целосно почитување на договорните обврски, соопшти компанијата.

Просечниот дневен извоз на гас во април е намален за 21,6 отсто во однос на март и изнесува 386,7 милијарди кубни метри.

Редовна испорака на руски гас за Молдавија и покрај долговите

Испораките на руски гас за Молдавија се одвиваат вообичаено и покрај тоа што Молдавија го одложува договорот за исплата на долгот кон Гаспром пред 1 мај, објави на својата Телеграма претседателот на одборот на директори на Молдовагаз, Вадим Чебан. сметка.

Молдавската влада претходно најави дека Гаспром може да ја прекине испораката, бидејќи Кишињев се уште не е подготвен да го врати долгот за потрошениот гас, па исплатата се одложува.

Молдавија инсистира на договор за планот за отплата на долгот дури по ревизорската анализа на деловното салдо на компанијата Молдовагаз, пренесува ТАС С.

Претходно беше објавено дека долгот на Молдовагаз достигна 433 милиони долари, но земајќи го предвид доцнењето на исплатата, се проценува дека долгот се зголемил на 709 милиони долари.

Вашингтон пост: ЕУ без алтернативни извори на течен гас

Европските земји немаат доволно алтернативи кои ќе им овозможат да ги заменат испораките на руски природен гас и да спречат можни економски проблеми за претстојната зима, се наведува во анализата на американскиот дневен весник Вашингтон пост.

Речиси во секое сценарио, следните 18 месеци ќе бидат болен период за Европа, бидејќи зголемените цени на енергијата го стабилизираа светот, а владите се борат да обезбедат снабдување за нивната индустрија, топлинска енергија и централи. Нема доволно алтернативи во блиска иднина за да се избегне големо економско нарушување во претстојната зима, во случај Русија да ги прекине испораките“, се вели во написот.

/rtv.rs

Прочитај повеќе...

Свет

Ракетата Spacex успешно лансирана од Флорида

Објавено пред

на

Ракетата SpaceX беше успешно лансирана утрово од вселенскиот центар Кенеди на Флорида.

Четворица астронаути – тројца Американци и еден Италијанец – се упатија кон Меѓународната вселенска станица (ISS).

Астронаутите на Crew-4 (Crew-4) ќе се приклучат на тимот базиран на MSS, кој наскоро ќе се врати на Земјата.

Новата екипа ќе постави и следи стотици бестежински експерименти, особено на растенија или проект за вештачка човечка ретина.

/danas.rs/

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт1 час

Одредени бараж натпреварите во македонскиот фудбал, како и екипите кои ќе бидат со лиценца за учество во УЕФА натпреварувањата

Комисијата за натпреварување во рамки на Фудбалската федерација на Македонија го одреди стадионот „Гоце Делчев“ во Прилеп за домаќин на...

Временска прогноза3 часа

Се приближува локално невреме со пороен дожд и грмежи

Попладнево сеуште под влијание на МНОГУ ТОПЛАТА воздушна маса која е со потекло од северните предели на Африка е МНОГУ ТОПЛО и...

Магазин8 часа

Доаѓаат големи промени во iOS 16

Конференцијата за програмери на Apple WWDC 2022 е за три недели. Очекуваме американската компанија да претстави многу интересни работи. Меѓу...

Магазин8 часа

Еве ги игрите што доаѓаат со претплатата за PS Plus Extra и PS Plus Premium

Sony објави листа на игри до кои ќе може да пристапат претплатниците на PS Plus доколку се претплатат на повисоко...

Магазин9 часа

Маск го паузираше купувањето на Твитер

Илон Маск објави дека неговиот договор со Твитер чека додека не добие повеќе информации за тоа колку лажни профили има...

Магазин9 часа

Samsung ги зголемува цените на чиповите

Како што стојат работите, компаниите кои користат Samsung чипови во своите производи наскоро ќе мора да одвојат многу поголема сума...

Магазин9 часа

Тесла повлекува 130.000 возила поради дефект на екранот

Tesla повлекува 130.000 возила во САД поради проблеми со прегревање што може да доведе до дефект на централниот екран на...

Македонија9 часа

Приведени три лица, родители си ја продале ќерката на Белгиец, поднесена кривична пријава

На 16.05.2022 Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, Сектор за криминалистички истраги – Националната единица за сузбивање на...

Литература13 часа

Излезе книгата „Гласот на предците“, која претставува зборник на македонски народни преданија од Христијан Аџиоски

Секоја страница исплетува приказна со посебна македонска судбина, која како ехо нè наоѓа… и одѕвонува во нашата свест. Низ приказните...

Временска прогноза13 часа

Нагли промени на времето, развој на нестабилност и дожд, па викендов одново пеколни температури – ова се деталите..

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност и со слаб до...

НАЈЧИТАНИ