Следете не

Магазин

Сите нови опции за iPhone 14 Pro што веќе ги имаат телефоните со Android систем

Објавено пред

на

Без да навлегуваме во тоа дали треба да го купите iPhone 14 или не и дали е подобар од телефоните со Android, Apple воведе многу револуционерни работи (според нивните верувања) со нивната нова генерација на телефони. Да се ​​каже дека нешто веќе видено на телефоните со Android од пред 7 години е револуционерно е малку претенциозно, но сепак, Apple знае да земе некоја технологија и да ја уреди многу подобро од оригиналот.

Ајде да се занимаваме со „новостите“. Има ProRAW режим, Dynamic Island, AlwaysOn дисплеј и многу повеќе.

AlwaysOn

Samsung го претстави AlwaysOn дисплејот во својата серија Galaxy Note со моделот Note 7 во 2016 година. На заклучениот екран, може да го видите времето, известувањата или календарот. Ова е усвоено од други производители кои со години ја користат оваа исклучително корисна опција.

Од друга страна, екранот на Apple AlwaysOn е малку подинамичен од решенијата што ги нудат Samsung и другите производители и овозможува значително повеќе опции за прилагодување, а исто така можете да ги менувате конфигурациите и она што се прикажува на екранот. Не е ново, но доволно е променето, но сепак корисниците на Apple чекаат AOD повеќе од пет години.

Динамично освежување

Ниту ова не е нова опција, а видовме динамично освежување од 90 и 120 Hz на телефоните со Android од 300 евра. Apple тврди дека само оние кои плаќаат за моделите Pro можат да добијат стапки на освежување повисоки од стандардните 60 Hz. Новина е LTPO матрицата, која кај новите модели на iPhone 14 Pro и Pro Max овозможува намалување на стапката на освежување на само 1 Hz, што е поместување во споредба со минималните 24 Hz за моделите iPhone 13 Pro и Pro Max.

Откривање на судир

Уште една револуционерна опција. Не е навистина важно кој прв ја вовел опцијата за откривање судир, бидејќи тоа е навистина корисна опција. Покрај серијата Apple iPhone 14, Google пред неколку години воведе откривање на судир во апликацијата Personal Safety на своите телефони Pixel.

Како и имплементацијата на Apple, постои опција која ви овозможува да испраќате пораки/повици на 911 и да ги споделувате податоците за вашата локација кога ќе се случи пад. Секако, доколку не го направите тоа сами, по одредено време, Pixel автоматски ќе повика 192. Тоа не е нова опција, но е многу корисна.

ProRAW

Со својата камера од 102 MP, Samsung Galaxy S22 Ultra понуди можност за фотографирање во RAW формат, а другите телефони со години имаат можност да снимаат без компресија, кога треба да приспособите некои фотографии подоцна во софтверот. Дури и неодамна тестираниот Motorola Edge 30 Ultra ја имаше истата опција на сензорот од 200 MP.

Серијата iPhone 14 Pro користи ProRAW со снимање со целосна резолуција на сензорот од 48 MP, наместо да ги спојува пикселите, дозволувајќи му на сензорот да свети. Секако, тоа значи и помалку светлина во рамката и потесен динамички опсег, но барем ја имате опцијата RAW.

Динамичен остров

Apple го замени засекот на своите телефони iPhone 14 Pro со сериозен процеп во средината што го нарече Dynamic Island. Тоа е софтверско прилагодување на опциите што се прикажуваат околу тој дел од екранот. Без разлика дали се работи за известувања, пораки или управување со песните што се репродуцираат, Apple направи добра работа. Не треба да го заборавиме и фактот дека честата интеракција со овој дел ќе остави дамка на објективот на предната камера, што не треба да го заборавите кога сакате да направите селфи.

Андроид го реши со овозможување на разни известувања околу самата камера, но мораме да признаеме дека решението на Apple е попривлечно. Од друга страна, не можеме да избегаме од впечатокот дека оваа, или барем слична опција сме ја виделе на телефонот LG V10 од 2016 година, кој имаше посебен екран над главниот екран, кој го прошири просторот до камерите, овозможувајќи известувања, апликации и многу повеќе.

Мора да се признае, Apple тоа го направи далеку поелегантно, иако опцијата не е нова.

Извор: benchmark.rs

 

Хороскоп

Викенд Хороскоп за петок (30 септември)

Објавено пред

на

ОВЕН
Доколку имате деца, денес ќе сакате да ги разгалете. Сепак на крајот на краиштата работите за денови како што се овој. Ќе сакате да завршите некоја обврска која долго време ви се провлекува и ви го отежнува секојдневието. Денес ќе биде продуктивен ден за оние кои работат во областа на медицината и јавните служби.

БИК
Денес можно е да доживеете некоја фрустрирачка ситуација во домот и семејството. Бидете смирени и покажете нежност, немојте да го обвинувате другуте за грешките од минатото. Вашиот брачен партнер ќе ве поддржува во донесувањето на некоја одлука. Интимниот живот тече добро.

БЛИЗНАЦИ
Денес ќе чувствувате силна емоционална поврзаност со некој. Денот ќе го поминете во одлично расположение и ќе сакате да си дозволувате секакви задоволства. Можно е некои мали проблеми да ви донесат непријатно чувство. Избегнувајте тензија така што ќе им пристапувате на некои проблеми не толку сериозно.

РАК
Денес ќе сфатите дека во овој материјалистички свет она кое поминува незабележано нема никаква вредност. Вашата напорна работа треба да биде видена и треба да биде признаена. Доколку имате некоја личност која сте ја загубиле, однесете цвеќе. Некои нешта се подобри отколку што ви изгледаат денес.

ЛАВ
Денес вашето здравје ќе ви биде приоритет. Ќе почнете да размислувате за нов режим на здрава исхрана и вежбање, ќе се посветите на својата дисциплина. Бидете внимателни со исхраната и немојте да бидете премногу строги спрема себеси. Пријатни мигови со личност која не сте ја виделе одамна.

ДЕВИЦА
Денешниот ден ви донесува некои неочекувани промени и пријатни изненадувања. Можно е да одите на пат со вашите сакани и ви претстојат многу забавни мигови. Денешниот ден ќе биде еден од оние кои ќе се бројат.

ВАГА
Време е да го претворите она кое е добро, во одлично. Искористете го денешниот ден за да донесете промени во сопствениот живот и во оној на вашите сакани. Почнете да размислувате за продлабочување на вашата наука и образование, тоа ќе ви користи во иднина. Можеби исучување на некој нов јазик?

ШКОРПИЈА
Денес ќе бидете доста нетрпеливи и можно е да избувнувате за ситници. Вашата логика нема да работи најдобро па ќе бидете постојано нервозни. Како што денот изминува тензијата ќе почне да спласнува. Можно е во вас да се разбудат чувства за некоја личност за која не сте сметале дека може да ве привлекува.

СТРЕЛЕЦ
Денешниот ден ќе биде доста предизвикувачки за вас, ќе се впуштите во организирање на некои настани и важни состаноци. Оние кои вложуваат ќе остварат добивка, но немојте да се радувате премногу брзо. При крајот од денот енергијата полека ќе ве напушта.

ЈАРЕЦ
Денот ќе започне така што ќе почнете да го планирате вашето следно патување. Ќе лутате со мислите и ќе сакате веднаш да отидете некаде. Вашето нетрпение може да ви создаде проблеми.

ВОДОЛИЈА
Денес е одличен ден да го поминете со вашите сакани и оние кои ви се драги. Ќе сакате да им удоволувате и да ги правите среќни. Чувствувате наклонетост кон некоја личност од вашата блиска околина, можеби некој колега, време е да ги искажете вашите чувства затоа што и нивната страна го чувствува истото.

РИБИ
Можеби во последно време сте го запоставиле вашето здравје, време е да се посветите повеќе. Земајте превенција за било каков здравствен проблем со кој сте се соочиле. Време е да се посветите и на вашето физичко здравје.

Прочитај повеќе...

Магазин

Google Maps: искусете места на кои никогаш не сте биле

Објавено пред

на

Google Maps често објавува нови функции со цел да ги направи корисниците повеќе заинтересирани за дигитални мапи. Еден од најновите ви овозможува да ја испитате „енергијата на градот“ (vibe check) пред да патувате во него.

Оваа функција е во склад со желбите на помладите генерации кои се грижат за „енергијата“ на се и секого. Затоа, заинтересираните можат да испитаат област пред да пристигнат таму и да гледаат 3D прикажувања на споменици, ресторани и други објекти. Функцијата го доби името „neighborhood vibe“ и нуди поглед од птичја перспектива на сè што е важно во соседството. Прикажува интересни работи со помош на комбинација на вештачка интелигенција и коментари и фотографии на корисници кои веќе биле на препорачаните локации.

Опцијата треба да се појави кај сите корисници на Android и iOS во наредните месеци, па останува да се види колку ќе бидат корисни вибрациите од соседството за оние кои одат таму каде што никогаш не биле. Maps подготвува и други нови функции, а најинтересна е онаа која нуди реален поглед одозгора, со кој повторно би можеле да се проверат градот, селото, градот каде што одите.

Прочитај повеќе...

Магазин

Почнувајќи од следната година, Google ќе ве извести кога вашите податоци ќе се појават во резултатите од пребарувањето

Објавено пред

на

Почнувајќи од следната година, Google ќе може да ве извести доколку вашите лични податоци, како што се телефонскиот број, адресата на е-пошта или домашната адреса, се појавуваат во резултатите од пребарувањето. Google официјално започна со лансирање на алатка која им овозможува на луѓето лесно да бараат отстранување на резултатите од пребарувањето со нивните лични податоци. Алатката стана достапна за некои корисници минатата недела.

Google на Twitter објави дека овој нов систем за известување ќе биде достапен за корисниците на почетокот на следната година. Иако тоа не е нешто што повеќето луѓе ќе треба да го вклучат, на повеќето веројатно ќе им се допадне идејата да ја имаат оваа опција, особено за оние на високи позиции или жртви на вознемирување.

Сепак, треба да се забележи дека Google ги отстранува само резултатите од пребарувањето, а не содржината на самата веб-страница. Информациите сè уште ќе бидат на секоја страница на која се наоѓа, но на луѓето ќе им биде потешко да ги најдат.

Google им дозволи на луѓето да бараат да се отстранат овие типови резултати од пребарувањето некое време, но компанијата сега работи на тоа да го олесни процесот многу. Алатката „Резултати за вас“ ви овозможува да ги означите резултатите со вашите лични податоци со неколку допири наместо да барате посебна статија за помош на Google со врска до формуларот.

Алатката исто така ви овозможува да го следите статусот на барањата. Кога следната година ќе почнат да се појавуваат известувања за приватност во резултатите од пребарувањето на Google, ќе биде уште подобро затоа што нема да мора сами да барате потенцијално штетни резултати за да ги пријавите.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт27 минути

Сејдини и првиот човек на ФИФА Инфантино продолжуваат со беспрекорна соработка за доброто на фудбалот

Првиот човек на Фудбалската федерација на Македонија се сретна со првиот човек на ФИФА, Џани Инфантино, чија поддршка е секогаш...

Спорт7 часа

Катерина Милевска дел од врвна програма на ФИФА под менторство на селекторот на САД, нашиот македонец г-дин Влатко Андоновски

Нашата селекторка на македонската женска репрезентација до 17 години, Катерина Милеска е дел од програмата на ФИФА и учесник во...

На денешен ден7 часа

30 септември – На денешен ден

1399.- Основачот на англиската династија Ланкастер, Хенри Болингброук (Хенри Болингброук) стана крал Хенри IV, ден по абдикацијата на Ричард II...

Хороскоп9 часа

Викенд Хороскоп за петок (30 септември)

ОВЕН Доколку имате деца, денес ќе сакате да ги разгалете. Сепак на крајот на краиштата работите за денови како што...

Временска прогноза13 часа

Значителен пад на температурите и дождови, еве за кога се најавите..

До крајот на оваа недела времето во Македонија ќе се задржи променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува слаб до...

Македонија14 часа

ЦУК: Армиската единица ја продолжува потрагата по возачот на возилото кое пред два дена излета во река Вардар кај Желино

Во моментов според последните добиени информации од терен екипи од ДЗС Тетово со тимовите за нуркање се повлекле со кординација...

Балкан14 часа

Во голема координирана акција сузбиена организирана криминална група која криумчарела хероин во Хрватска, приведени три лица

Денеска (29.09.2022) полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи,...

Спорт14 часа

ФФМ распишува конкурс за тренерски курсеви во различни нивоа за лиценци

Македонската фудбалска федерација во рамките на својот едукативен центар е во активна изработка на детален годишен план за курсеви за...

Магазин17 часа

Google Maps: искусете места на кои никогаш не сте биле

Google Maps често објавува нови функции со цел да ги направи корисниците повеќе заинтересирани за дигитални мапи. Еден од најновите...

Видео21 час

Што може да преживее Apple Watch Ultra? ВИДЕО

Јутјуберот TechRax го стави првиот издржлив часовник на Apple – Watch Ultra – на неговиот екстремен тест за издржливост. Apple...

НАЈЧИТАНИ