Следете не

Магазин

Snap, TikTok и Youtube на сослушување

Објавено пред

на

Snap, YouTube и TickTok ветија нови безбедносни функции, но законодавците не се импресионирани.

На комитетот за трговија заврши уште едно тричасовно сослушување за влијанието на социјалните медиуми врз децата и тинејџерите. Но, последното рочиште се разликуваше од претходните на важен начин: на него присуствуваа претставници на TikTok, Youtube и Snap.

Што е со Facebook и Twitter?

Иако овие три апликации се едни од најпопуларните меѓу тинејџерите и помладите корисници, сите три привлекоа помалку внимание кај законодавците отколку Facebook, па дури и Twitter.

Ова е прв пат TikTok и Snap да се појават на вакво рочиште. Сите три компании се обидоа да ги побијат критиките со цртање разлики меѓу нивните платформи и Facebook, кој неодамна направи споредби со тутунските компании. И секоја компанија вети нови функции за зголемување на родителската контрола и друга заштита на децата во своите услуги.

Фото: Unsplash

YouTube

Потпретседателот на YouTube, Лесли Милер, рече дека компанијата работи на нова функција која ќе им овозможи на родителите да „изберат заклучена стандардна поставка за автоматска репродукција“ во апликацијата YouTube Kids, меѓу другите нови родителски контроли. Таа не даде повеќе детали, но рече дека ќе биде лансирана „во наредните месеци“.

Фото: Unsplash

Snap

Snap, исто така, рече дека работи на нови функции за родителите, а Џенифер Стаут, потпретседател на компанијата за глобална јавна политика, изјави дека тие функции „ќе бидат достапни наскоро“. Таа рече дека ажурирањето ќе им овозможи на родителите да видат информации за тоа како нивните деца користат Snapchat, како и со кого поминуваат најмногу време во разговор и кои се нивните поставки за приватност и локација.

Фото: Unsplash

TikTok

TikTok рече дека ќе додаде дополнителни контроли за да им овозможи на родителите и децата подобро да ги приспособат своите feed-ови. „Инвестираме во нови начини нашата заедница да ужива во содржината заснована на возраста или удобноста на семејството“, рече Мајкл Бекерман, потпретседател за јавна политика. , “Развиваме повеќе функции кои им овозможуваат на луѓето да го обликуваат и приспособат своето искуство со апликации.”

Сенаторите на трговскиот комитет не беа импресионирани од овие ветувања. За време на сослушувањето, тие ги испрашуваа компаниите за прашања како што се алгоритамски подобрена содржина за нарушувања во исхраната и самоповредување на YouTube и TikTok. Што се однесува до Snap, се работеше за тоа што компанијата прави за да ги спречи дилерите на дрога на својата платформа.

Неколку републикански сенатори, исто така, го испрашуваа Бекерман за односот на TikTok со кинеската матична компанија, ByteDance, и како таа се справува со податоците на корисниците во САД. Во една особено незаборавна размена, сенаторот Тед Круз рече дека Бекерман избегнува прашања за поврзаноста на TikTok со компанија наречена ByteDance Technology, која наводно има врски со кинеската влада. Бекерман, исто така, ги отфрли прашањата за тоа какви податоци собира TikTok, велејќи дека Facebook и Instagram собираат повеќе кориснички податоци од TikTok.

Иако Facebook официјално не беше дел од сослушувањето, неколку пати беа спомнати наодите на бунтовничката Френсис Хауген. Сенаторот Ричард Блументал, кој на претходното рочиште рече дека Facebook и другите компании се соочуваат со „голем тутунски момент“, алудирајќи на споредбата на Facebook со тутунските компании, рече дека „технологијата не е непоправливо лоша како големиот тутун“.

Тој исто така рече дека компаниите треба да направат многу повеќе отколку да го докажат тоа, но дека се „различни“ од Facebook. „Од вашето сведочење разбирам дека вашата одбрана е „не сме Facebook“. „Да се ​​биде различен од Facebook не е одбрана. Не е одбрана да се каже дека си поинаков“, додаде сенаторот Ричард.

Извор: Engadget
Фото: Unsplash

Магазин

Дали знаете зошто швајцарските сирења имаат дупчиња?

Објавено пред

на

Швајцарското сирење секогаш се опишува како сирење со дупчиња. Има цврсто тело и орев, но сладок вкус. Исто така, има многу малку сол во споредба со другите сирења, вели др. Марк Џонсон, истакнат научник во Центарот за истражување на млечни производи на Универзитетот во Висконсин.

Првпат е направен во 14 век во Швајцарија, поточно на Алпите.

„Тоа беше тврдо сирење кое имаше долг рок на траење и лесно можеше да се транспортира по планините каде што се произведуваше. Денес, пак, терминот швајцарско сирење не се однесува на тоа од каде доаѓа сирењето, туку на видот на сирењето, на тоа како се произведува сирењето – објасни тој.

„Производителите на сирење додаваат посебна бактерија наречена Propionibacterium shermanii. Оваа бактерија ферментира млечна киселина и произведува јаглерод диоксид. Јаглерод диоксидот се собира на одредени места во сирењето и создава големи меурчиња. Ниту едно друго сирење не ја користи оваа култура, освен швајцарското и другите верзии на швајцарско сирење, како што се baby Swiss, Maasdam, Jarlsberg и Emmentaler“, објаснува др. Марк Џонсон.

Можете ли да купите швајцарско сирење без дупки?

„Швајцарското сирење без дупки се нарекува „слепо швајцарско“, но тоа се смета за недостаток. Ако видите сирење означено со швајцарско кое нема дупки, тоа не е вистинско швајцарско сирење и нема да го има вкусот или текстурата што ја барате“, објасни тоj

/rd.com.

Прочитај повеќе...

Магазин

TikTok под истрага во Европската унија

Објавено пред

на

TikTok е цел на ЕУ за потенцијални прекршувања на Законот за дигитални услуги поврзани со безбедноста на малолетниците и други работи. Официјалните постапки ќе се фокусираат на алгоритмите кои создаваат зависност, „rabbit hole effect“, проблемите со проверката на возраста и стандардните поставки за приватност.

Се истражуваат негативните аспекти на алгоритмите во апликацијата

Истрагата се фокусира на приватноста и безбедноста на малолетниците. Панелот ќе ги разгледа потенцијалните негативни аспекти на дизајнот и алгоритмите на TikTok, вклучително и зависничкото однесување и „rabbit hole effect“ што може да доведат до штетна содржина. Целта на проценката е да се спротивстави на потенцијалните ризици за остварување на основното право на физичка и ментална благосостојба на тоа лице и почитување на правата на детето.

Како дел од тоа, ги испитува и алатките за проверка на возраста на TikTok кои треба да ги спречат малолетниците да пристапат до несоодветна содржина. Во исто време, ќе ја принуди страницата на социјалните медиуми да обезбеди високо ниво на приватност, безбедност и сигурност за малолетниците во однос на стандардните поставки за приватност. По отворањето на постапката, Комисијата ќе продолжи со собирање докази. Постапката му овозможува да преземе дополнителни чекори за извршување, вклучувајќи привремени мерки и одлуки за непочитување.

ЕУ веќе го истражува TikTok, заедно со Met, за да утврди што направиле за да ја ублажат нелегалната содржина и дезинформациите поврзани со тековното насилство на Блискиот Исток. Во 2022 година, Мета беше казнет со 414 милиони долари за барање персонализирани реклами. Се шпекулира дека е воведено платено ниво како начин да им се овозможи на корисниците да се ослободат од персонализираните реклами.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Магазин

Netflix повторно ги зголемува цените?

Објавено пред

на

Netflix најверојатно ќе ги зголеми цените на пакетите за претплата повторно оваа година, што би можело да го забрза растот на приходите и профитот.

Имено, минатиот октомври Netflix ја зголеми цената на основната претплата од 9,99 долари на 11,99 долари месечно во САД, а корекција на цената е направена и за пазарот во Велика Британија и Франција. Иако се уште не е официјално објавено, челниците на компанијата изјавија дека е можно ново поскапување.

Ко-основачот на компанијата Грег Питерс неодамна објави дека Netflix минатата година „го одложи зголемувањето на цената“ додека воведе програма за споделување сметки со платена сметка.

„Сметавме дека тоа е форма на замена за поскапувањата. Сега, кога го тргнавме тоа од патот, можеме да продолжиме со нашиот вообичаен пристап кон зголемувањата на цените. И зголемувањето на цените, сте виделе како го правиме тоа во САД, Обединетото Кралство и Франција. Таа промена помина подобро отколку што очекувавме“, изјави Питерс за Variety, додавајќи:

„Ние ќе продолжиме да ги следиме другите земји и ќе се обидуваме да процениме кога испорачавме доволно дополнителна вредност за забава за да ги замолиме нашите корисници да платат малку повеќе за да го одржат тој позитивен механизам и да останат способни да инвестираат во производство на одлични филмови, серии и игри за претплатници“. ”

Минатата година Netflix достигна дури 29,5 милиони нови претплатници, со што ја збриша конкуренцијата која се бори да ги задржи постоечките, а камоли да добие нови.

/Blic

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт50 минути

Денес со „ждрепка“ извлечени паровите за четвртфиналето во „Куп на Македонија“ за младински категории во фудбал

Денеска во просториите на Фудбалската федерација на Македонија се одржа ждрепка на која беа извлечени паровите за четвртфинале во рамките...

Магазин6 часа

Дали знаете зошто швајцарските сирења имаат дупчиња?

Швајцарското сирење секогаш се опишува како сирење со дупчиња. Има цврсто тело и орев, но сладок вкус. Исто така, има...

Магазин7 часа

TikTok под истрага во Европската унија

TikTok е цел на ЕУ за потенцијални прекршувања на Законот за дигитални услуги поврзани со безбедноста на малолетниците и други...

Магазин7 часа

Netflix повторно ги зголемува цените?

Netflix најверојатно ќе ги зголеми цените на пакетите за претплата повторно оваа година, што би можело да го забрза растот...

Магазин7 часа

Велика Британија е чекор поблиску до исфрлање на телефоните од училиштата

Поседувањето мобилен телефон стана стандард за луѓето од повеќето возрасти, и иако постои аргумент за погодност, експертите и регулаторите исто...

На денешен ден17 часа

29 февруари – На денешен ден

1720.- Шведската кралица Улрика абдицирала во корист на нејзиниот сопруг, принцот Фредерик I (Фредерик). 1792.- Роден е италијанскиот композитор Џоакино...

Литература17 часа

Излезе од печат новото литературно дело „Само птиците се враќаат назад“ на Христијан Аџиоски, каде прикажана е историска хроника и голготата на Егејска Македонија

Излезе од печат и петтата книга на проф. по Македонски јазик, Христијан Аџиоски, под наслов „Само птиците се враќаат назад“...

Хороскоп19 часа

Хороскоп за четврток (29 февруари)

ОВЕН Не сте во форма и имате многу работа да завршите. Вие не сте во можност да ги исполните сите...

Спорт20 часа

Судиската комисија ги истакна своите заклучоци за спорните моменти од првата односно втората македонска фудбалска лига, има низа нерегуларности..

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 20 коло на ПРВА МФЛ, и ги донесе следните заклучоци:  На натпреварот Фк.Вардар-Фк.Брегалница...

Lifestyle1 ден

Супер трикови со алуминиумска фолија: За перење, садови, чистење

Алуминиумската фолија се користи за завиткување на храната, за затоплување, за задржување на топлината на ѕидовите и генерално е одлично...

НАЈЧИТАНИ