Следете не

Магазин

Snapchat воведува нова функција за Dual Camera за уредите со iOS

Објавено пред

на

Snapchat додава функција за двојни камери на уредите со iOS и нуди четири различни режими за избор.

На крајот на август, Snapchat започна со примена на нова функција за двојна камера, која е дизајнирана да им овозможи на корисниците на Snapchat истовремено да снимаат или фотографираат со помош на предната и задната камера. Засега оваа функција е достапна само за корисниците на iOS.

Функцијата Dual Camera може да се пристапи од лентата со алатки на камерата и е достапна за Snaps, Stories и „Spotlight “. Од Snap велат дека тоа е начин за корисниците на Snapchat да „доловат возбудливи моменти кои се дел од меморијата“.

Достапни се четири распореди, вертикална, хоризонтална, сечење и слика во слика. Првите две опции се поделен поглед вертикално или хоризонтално, но со слика во слика, додека кружниот поглед на предната камера се преклопува со погледот на задната камера. Со исечениот приказ, Snapchat зема исечок од предната камера и го преклопува на приказот на задната камера.

Сè уште не е познато кога оваа функција ќе биде достапна за другите корисници.

Извор: Macrumors

Магазин

Ова се првите слики од телефоните Samsung Galaxy S23 и S23 Plus

Објавено пред

на

Иако до официјалниот датум на претставување на новата серија мобилни телефони Samsung Galaxy се уште некаде пет месеци (актуелната серија беше претставена во февруари годинава), пред нас се првите неофицијални фотографии од два модели од претстојната линија на уреди. И, како што објави Wccftech, изворот е многу сигурен.

Свежи рендери

За почеток, на фотографиите подолу можете да видите рендери за „Plus“ верзијата на претстојните мобилни телефони Samsung Galaxy S23. На прв поглед, различниот дизајн на камерите во однос на овогодинешниот актуелен модел веднаш паѓа во очи. Секако, мислиме на S22 Plus, додека сличноста со Samsung Galaxy S22 Ultra е повеќе од очигледна, па се чини дека Samsung решил да го прифати дизајнот на поединечни сензори на камерата.

Значи, веќе не постои еден модул во кој се сместени сите три камери, туку има поединечни сензори кои се издигнуваат од задната страна на телефонот. Што се однесува до стандардниот мобилен телефон Samsung Galaxy S23, дизајнот е идентичен со верзијата „Plus“, барем колку што можеме да видиме од приложените фотографии. На предната страна, старата приказна, голем екран со заоблени агли и камера „дупчалка“ во средината. Конечно, фотографиите пред нас се во две основни и, слободно можеме да кажеме, не претерано инспиративни бои – црно-бела.

Други спецификации

Екраните на овие два телефони, според сите сметки, ќе останат исти дијагонали како и овогодинешните претставници – 6,1 инчи за Samsung Galaxy S23 и 6,6 инчи за Samsung Galaxy S23 Plus. Дополнително, познато е и дека брзината на жично полнење на батериите на овие два телефони ќе има брзина од 25 W, а капацитетот се претпоставува дека е 3.900 mAh. Засега сè уште не е сигурно дали процесорот на овие мобилни телефони ќе биде Qualcomm или Exynos, но претходно се појавија информации дека би можеле да го видиме Snapdragon 8 Gen 2 во сите уреди од серијата Galaxy S23 оваа година.

Прочитај повеќе...

Хороскоп

Хороскоп за четврток (29 септември)

Објавено пред

на

ОВЕН

Можно е во текот на денешниот ден да успеете да склопите нови деловни контакти кои ќе ви значат многу во иднина. Ви се допаѓа личност која не покажува дека има емоции кон вас. Добро се чувствувате.

БИК

Може да очекувате промени кои ќе ве доведат до деловен успех. Околностите на ова поле ви одат од рака. Саканата личност ќе ви покаже дека била неискрена по некои прашања. Чувствителни заби.

БЛИЗНАЦИ

Пред вас е период во кој ќе имате разни потешкотии на работа. Можеби ќе ви биде потребна помош за да ги решите. Иако сте многу заљубени во својот партнер, не може да не забележите некои негови маани. Склони сте кон алергии.

РАК

Доколку сте загрижени за своите финансии, можеби сте во право. Ве очекува прилично нестабилна ситуација на ова поле. Можеби ќе ви се врати поранешната љубов иако не го барате тоа од неа. Проблеми со крвотокот.

ЛАВ

Имате можност да ги остварите плановите кои претходно сте ги зацртале. Деловното поле ви е одлично прикажано во наредниот период. Некако неочекувано доаѓа до средба со личност со која ќе имате врска. Имате многу енергија во себе.

ДЕВИЦА

Ве очекува напорен ден, можеби ќе имате голем стрес и нема лесно да донесете одлуки на работно место. Не ви се допаѓа да бидете сами. Потребно ви е нечие внимание. Проблеми со стомакот.

ВАГА

Може да се надевате на подобрување на деловната ситуација. Ќе бидете задоволни од околностите на ова поле. Не сте сосема сигурни за емоциите кон вашиот партнер и ви се чини дека понекогаш е премногу ладен. Избегнувајте масна храна.

ШКОРПИЈА

Малите препреки на деловно поле само ќе ве зајакнат и ќе ве натераат да стекнете повеќе искуства. Познанството кое се случи спонтано над вас остави силен впечаток. Може да очекувате развој на комуникацијата. Чувствителен урогенитален тракт.

СТРЕЛЕЦ

Доколку се занимавате со работа која бара патување и движење, може да очекувате многу добар ден. Уживате во пријателскиот однос кој го имате со личноста која ви се допаѓа. Одлично се чувствувате. Здравјето е добро!

ЈАРЕЦ

Поволен ден за да се посветите на некое хоби или активности надвор од работата. Нема да имате многу работа денес. Сакате да освоите личност која многумина пред вас не успеале во тоа. Проблеми со несоница и нервоза.

ВОДОЛИЈА

Потребно е да поработите на својот став. Понекогаш сте нејасни во комуникацијата и тоа може да ви донесе проблеми на работа. Ви се допаѓа личност која тајно гаи симпатии кон вас. Постои шанса за врска со неа. Потребна ви е релаксација.

РИБИ

Денес може да имате можност за нова работа. Ќе ви се укаже шанса да напредувате и да почнете да заработувате подобро. Можеби постојат неразјаснети околности во вашата врска и ви се чини дека партнерот е неискрен. Менувајте ги лошите навики.

Прочитај повеќе...

Магазин

Од оваа недела WhatsApp воведува нова функција која ќе израдува многумина

Објавено пред

на

Марк Цукерберг ја објави оваа нова функција на Facebook.

Апликацијата сега овозможува поедноставни повици до аудио разговори, а наскоро ќе имплементира видео разговори со најмногу 32 луѓе.

WhatsApp воведува нова опција, која ви овозможува да ја споделите врската за повици. Оваа опција ќе почне да се појавува во програмата подоцна оваа недела и може да се пристапи преку лентата на горниот дел од картичката за повици. Ако сакате да ја испробате новата функција, ќе ви треба најновата верзија на апликацијата, пишува Verge.

Марк Цукерберг ја објави опцијата на Facebook, наведувајќи дека корисниците на WhatsApp ќе можат да споделат линк до повик „со допир на прстот“. Способноста да се сподели врска за повик до 32 корисници беше најавена во април како дел од најавата за друга претстојна функција – WhatsApp Communities.

Врските ќе работат за аудио и видео повици, а Цукерберг исто така потврдува дека моментално се тестираат видео повици до 32 лица, што е голем чекор напред од сегашните осум.

Зголемениот капацитет го става WhatsApp рамо до рамо со услугите на Google Meet, Microsoft Teams и Zoom. Овие конкурентни апликации имаат значително поголем капацитет од WhatsApp (100 за Google Meet и 300 за Zoom).

Сепак, тие исто така имаат ограничувања, како што е ограничено времетраење на повикот за не-претплатници, што ги прави помалку атрактивни опции за оние кои веќе користат WhatsApp. Зборувајќи за тоа, WhatsApp не спомна ограничувања за повици, што, доколку не, може да ја направи апликацијата одлично решение за помалите тимови.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин1 минута

Ова се првите слики од телефоните Samsung Galaxy S23 и S23 Plus

Иако до официјалниот датум на претставување на новата серија мобилни телефони Samsung Galaxy се уште некаде пет месеци (актуелната серија...

На денешен ден10 часа

29 септември – На денешен ден

1399 – Кралот Ричард II (Ричард) стана првиот англиски монарх кој абдицирал. Тој беше принуден да абдицира од благородниците кои...

Хороскоп12 часа

Хороскоп за четврток (29 септември)

ОВЕН Можно е во текот на денешниот ден да успеете да склопите нови деловни контакти кои ќе ви значат многу...

Скопје19 часа

МВР приведе жена од Скопје, бидејќи истата ги принудувала своите малолетни деца да питачат

На 27.09.2022 во 17.30 часот на подрачјето на Аеродром-Скопје,  полициски службеници од Единицата за внатрешни работи Аеродром и Драчево ја...

Временска прогноза19 часа

Дождлив викенд, додека температурите остануваат високи, заладување ќе имаме следната седмица – ова се најновите метео вести за претстојните денови

До крајот на оваа недела времето во Македонија ќе се задржи променливо облачно со сончеви периоди и со умерен до...

Кичево20 часа

Fecky Faris, Milan & Ultimusa овој викенд во Република 96250!

За сите љубители на лудите ритми, Република 96250 подготви одличен викенд полн со возбудливи настапи. Петок (30.09.2022) за одлична забавна...

Магазин20 часа

Од оваа недела WhatsApp воведува нова функција која ќе израдува многумина

Марк Цукерберг ја објави оваа нова функција на Facebook. Апликацијата сега овозможува поедноставни повици до аудио разговори, а наскоро ќе...

Магазин20 часа

Meta брише лажни профили од Кина и Русија

Meta ги засилува безбедносните напори против дезинформации Meta отстрани голем број лажни профили од Кина кои ги таргетираа САД со...

Магазин20 часа

Samsung го претстави својот компјутер со лизгачки екран

За време на конференцијата Innovation 2022, Samsung претстави интересен уред кој вклучува хардвер на Intel. Прикажан е „лизгачки“ компјутер кој...

Гејминг20 часа

Rockstar потврди големо протекување на податоци за GTA VI

Протекувањето податоци за играта Grand Theft Auto VI се чини дека е реално. Rockstar Games ја потврди автентичноста на протекувањето...

НАЈЧИТАНИ