Следете не

Спорт

Со ваква игра Германија повторно ќе биде на колена!

Објавено пред

на

Македонската А репрезентација славеше убедлива победа со 4:0 против Лихтенштајн во натпреварот од 7. коло од квалификациите за Светското првенство 2022. Во Вадуц на Рејнпарк стадионот, нашата селекција целосно доминираше и апсолутно во ниту еден момент не беше доведено прашањето околу победникот на квалификацискиот меч. 

Нашата селекција сега има 12 бодови во групата со Германија, Ерменија, Романија, Исланд и Лихтенштајн.

Дарко Велковски во 40. минута беше стрелец на првиот гол за Македонија. Во второто полувреме погодија Алиоски во 66. минута од пенал, Николов во 74. минута и Чурлинов во 83. минута.  

Во 4. минута Александар Трајковски пропушти огромна прилика за отворање на резултатот. По акцијата на Елмас и Чурлинов, од само два-три метри Трајковски не успеа да го совлада домашниот голман. 

Милан Ристовски во 12. минута ја имаше следната одлична шанса за 1:0. По центаршут на Алиоски, нашиот напаѓач имаше обид со глава, но заврши над голот на Бухел. 

Во 18. минута не користиме нова чиста можност за гол во мрежата на Лихтенштајн. Милан Ристовски проигра со Елмас, после неговиот удар Александар Трајковски ја упати топката во мрежата на Лихтенштајн, но голот беше поништен поради офсајд. 

Во 25. минута, домашниот капитен Хаслер го сруши во шеснаесетникот Елиф Елмас, но главниот судија не досуди пенал за Македонија. Пет минути подоцна пречката беше сојузник на домашните. Шутираше Алиоски, а потоа Чурлинов, но среќата беше на страна на противникот.

Во 35. минута по центаршут од слободен удар на Трајковски со глава крај голот биеше Елмас. 

Конечно 1:0 за Македонија во 40. минута. Дарко Велковски беше најснаодлив во шеснаесетникот на Лихтенштајн и ја затресе мрежата, откако по корнерот на Трајковски шутираше Чурлинов, а потоа и Кире Ристевски. 

Во второто полувреме продолжи целосната доминација на македонската репрезентација. Во 66. минута, Аријан Адеми беше фаулиран во шеснаесетникот и судијата по консултација со ВАР системот покажа пенал за Македонија. Езѓан Алиоски беше сигурен реализатор на најстрогата казна. 

Во 74. минута, 3:0 за Македонија. Бобан Николов прекрасно се ослободи од својот чувар и биеше прецизно во мрежата на Лихтенштајн. 

Две минути подоцна Бојан Миовски во своето деби за А тимот имаше одлична прилика, шутираше со глава, но Бухел ја спречи неговата радост. Домашниот голман во 79. минута го одбрани и ударот од далечина на Николов. 

Во 89. минута, Миовски по асистенција на Ашковски беше во нова добра прилика, но шитираше над голот на Лихтенштајн. Последниот обид повторно со удар со глава го имаше Кире Ристевски. 

МАКЕДОНИЈА: 1. Столе Димитриевски, 4. Кире Ристевски, 13. Стефан Ристовски (Ердал Ракип), 14. Дарко Велковски (Ѓоко Зајков), 20. Стефан Спировски, 5. Аријан Адеми (70`Стефан Ашковски), 8. Езѓан Алиоски (70` Бобан Николов), 7. Елиф Елмас, 11. Дарко Чурлинов, 9. Александар Трајковски, 19. Милан Ристовски (61` Бојан Миовски); 

Спорт

„Куќа на фудбалот“ го објави списокот, ова се 27-те примените кандидати за „УЕФА“ академијата на генерација 2010

Објавено пред

на

„Куќа на фудбалот“ денес пред медиумите го пласира конечниот список на 27-те примени кандидати за УЕФА академијата на генерација 2010, и гласи вака:

Прочитај повеќе...

Спорт

„Сер Боби“ уште еднаш ги пофали своите момчиња, каде овој пат покажаа професионален пристап и голем ентузијазам

Објавено пред

на

Македонската А репрезезентација утре 10-ти јуни (сабота) го има официјалниот собир за јунските натпревари од квалификациите за ЕП 2024 против Украина (16. јуни, Национална арена „Тодор Проески“) и Англија (19. јуни, Олд Трафорд, Манчестер).

Поголемиот дел од повиканите фудбалери за овие два меча, односно играчите кои веќе завршија со клупски активности, го одработија првиот дел од подготовките со националниот тим.

Дени Илиев, Езѓан Алиоски, Јован Манев, Енис Барди, Аријан Адеми и Илија Несторовски поради обврски во клубовите не беа во можност да се стават на располагање за подготовките од 2. до 8. јуни на тренинг центарот „Петар Милошевски“, додека Елиф Елмас денеска одработи тренинг со своите репрезентативни колеги.

Благоја Милевски – селектор на македонската А репрезентација:

– „Повеќето од фудбалерите се собраа, очекуваме и останатите да ни се придружат во следните три дена, на 12. јуни треба да бидеме комплетни на тренинг откако ќе пристигнат Алиоски, Адеми и Илиев. 

Исклучително сум задоволен од оваа фаза на подготовки. Фудалерите, иако уморни од сезоната во клубовите, покажаа ангажираност, професионален пристап и голем ентузијазам. 

Се обидовме да постигнеме одреден баланс со однос на физичката исцрпеност и енергијата која ќе ни треба за следната фаза подготовки и натпреварите кои не очекуваат. Акцентот сега го ставивме на физичката подготвеност, а веќе од 10. јуни се насочуваме на техничко-тактичка анализа и тоа ќе биде фокусот на тренинзите. 

Украинците ќе ги предводи нов селектор, кој ќе го промени системот на игра, но ние веќе навикнавме на промени кои во најмала рака ни ја отежнуваат работата во однос на подготовка на натпреварите. Таков беше случајот и пред мечот со Малта.

Но, за нас е најважно да бидеме силни на тренинзите кои ни следуваат и целосно да се вложиме  и тактички и физички. Иако е крај од сезоната, сигурен сум дека фудбалерите имаат мотив и енергија за уште два  силни натпревари“.

Прочитај повеќе...

Спорт

Влезниците за фудбалскиот меч на гостински терен помеѓу Англија и Македонија можат да се купуваат до 15. јуни, ова се информациите

Објавено пред

на

Фудбалската федерација на Македонија праќа информација до навивачите на македонската А репрезентација и љубителите на фудбалот кои сакаат да ја бодрат нашата селекција на натпреварот на 19. јуни меѓу Англија – Македонија во Манчестер, дека платформата, односно линкот ТУКА за купување билети се затвора во четврток, 15. јуни.

Билетите се по цена од 30 и 40 британски фунти. Билети за лица со попреченост можат да се нарачаат на следниот телефонски број: 0800 093 0824

На навивачите на македонската репрезентација кои се резиденти во Обединето Кралство билетите по купување ќе им бидат доставени до домашна адреса. Останатите навивачи на македонската репрезентација кои ќе купат билет за натпреварот ќе добијат електронски ваучер кој на ден на натпреварот ќе треба да го заменат за физички билет на означена локација во близина на стадионот.

Важни напомени за посетителите на натпреварот:

  • Стадионот Олд Трафорд има рестриктивна политика за носење на лични торби. Деталите можете да ги погледнете тука
  • Стадионот Олд Трафорд работи без размена на готовина. Ниту еден од киосците нема да прима готовина за плаќање, ќе мора да имате платежна картичка.
  • Деца на возраст до 14 години мора да бидат во придружба на возрасно лице.
Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт1 час

„Куќа на фудбалот“ го објави списокот, ова се 27-те примените кандидати за „УЕФА“ академијата на генерација 2010

„Куќа на фудбалот“ денес пред медиумите го пласира конечниот список на 27-те примени кандидати за УЕФА академијата на генерација 2010,...

Автомобили3 часа

Сопствениците на автомобилот Рено, го тужат Рено за прекумерна потрошувачка на моторно масло

Рено го призна проблемот со своите мотори, но не и потребата од отповикување Во прашање се автомобили со 1,2-литарски бензински...

Автомобили4 часа

Летото доаѓа, еве како да го подготвите вашиот автомобил за потоплите денови

Наскоро започнуваат одморите, а ние ви носиме потсетник да го направите вашето патување што е можно побезгрижно. Според истражувањето на...

Магазин4 часа

Од сега па натаму размена на фотографии со висок квалитет на WhatsApp

WhatsApp започна со тестирање на важна функција пред неколку месеци. Станува збор за можноста за споделување висококвалитетни фотографии преку платформата...

Магазин4 часа

Корисниците на социјалната мрежа Instagram ширум светот од утрово пријавуваат проблеми

Се чини дека Instagram, една од најпопуларните платформи на социјалните мрежи ширум светот, утрово не работи, пишува „Дејли мејл“. Според...

Магазин4 часа

Google ја прекинува поддршката за уште еден од своите производи

Нема повеќе софтверски или безбедносни ажурирања за првиот Chromecast на Google, кој Google тивко го прекина на крајот на април,...

Свет4 часа

Тужба: TikTok и шпионирање на демонстрантите во Кина

ByteDance, компанијата која е сопственик на TikTok, и помогна на Кина да ги шпионира демонстрантите, според тужбата поднесена од поранешниот...

Магазин4 часа

Amazon Prime Video добива пакет со реклами

Се чини дека платформите за стриминг прават се што можат за да преживеат во конкурентна средина, а сега Amazon Prime...

Магазин4 часа

Поради лажна промоција на криптовалути против YouTube, Twitter, Instagram и TikTok, поднесена е жалба до Европската комисија

Групите на потрошувачи во Данска, Франција, Грција, Италија, Литванија, Португалија, Словачка и Шпанија, исто така, ја потпишаа жалбата. Европската групација...

Мобилни уреди8 часа

Новиот iOS 17 дополнително им го отежнува допишувањето на корисниците на Android

Новиот оперативен систем iOS 17 им отежнува на корисниците на Android да имаат групни разговори кога се допишуваат со луѓе...

НАЈЧИТАНИ