Следете не

Социјални мрежи

Социјалните мрежи Фејсбук & Инстаграм можат да бидат исклучени за европскиот регион

Објавено пред

на

Фејсбук и Инстаграм би можеле да бидат затворени ширум Европа, објави Мета во својот годишен извештај, поради проблеми со европските регулативи кои го спречуваат преносот, складирањето и обработката на корисничките податоци од Европа на американските сервери.

Според европските медиуми, во својот годишен извештај до Американската комисија за хартии од вредност, Мета минатиот четврток предупреди дека доколку не се усвои новата рамка, компанијата ќе ги затвори Фејсбук и Инстаграм во Европа. Мета наведува дека обработката на корисничките податоци меѓу земјите е клучна за таргетирање на бизнисот и рекламите, пренесува Индекс.хр.

Ако не можеме да пренесуваме податоци помеѓу земјите и регионите во кои работиме, или ако ни е забрането да споделуваме податоци со нашите производи и услуги, тоа може да влијае на нашата способност да даваме услуги, начинот на кој ги обезбедуваме услугите или нашата способност да таргетираме огласи“, стои во соопштението.

Доколку не се усвои нова рамка, „веројатно нема да можеме да ги нудиме нашите најважни производи и услуги, вклучувајќи ги Фејсбук и Инстаграм, во Европа“, рече Мета.

Што е сменето?
Мета порано можеше да користи рамка за пренос на податоци наречена Privacy Shield како правна основа за трансатлантски пренос на податоци. Меѓутоа, во јули 2020 година, Европскиот суд на правдата го поништи договорот поради прекршување на заштитата на податоците. Судот утврди дека постојната рамка не ја заштитува соодветно приватноста на европските граѓани.

Како резултат на тоа, американските фирми беа ограничени во испраќањето европски податоци за корисници во САД и мораа да се потпрат на SCC (стандардни договорни клаузули). ЕУ и САД рекоа дека работат на нова или ажурирана верзија на договорот.

Како реагираше Европската комисија?
„Обезбедувањето нов аранжман за безбеден трансатлантски тек на податоци е приоритет за нас и нашите американски партнери“, изјави портпаролот на Европската комисија за Euronews.

Преговорите се интензивираа во последните месеци, со дискусии на техничко и политичко ниво. Тоа вклучува редовни контакти меѓу комесарот Рејндерс и неговата колешка, американската министерка за трговија Џина Рејмондо, додаваат тие.

„Овие преговори траат подолго време, со оглед на сложеноста на прашањата за кои се разговара и потребата да се постигне рамнотежа меѓу приватноста и националната безбедност“, рече портпаролот.

Што рекоа од Мета?
Euronews.com го контактираше Мети за коментар, но не доби одговор.

„Ги повикуваме регулаторите да усвојат пропорционален и прагматичен пристап за да го минимизираат нарушувањето на илјадници компании кои, како Фејсбук, добронамерно се потпираа на овие безбедни механизми за пренос на податоци“, рече Ник Клег, потпретседател за глобални прашања на Мета. Пред неколку дена додаде: „Ние немаме апсолутно никаква желба и немаме планови да се повлечеме од Европа, но едноставната реалност е дека Мета, и многу други компании, организации и услуги, се потпираат на пренос на податоци меѓу Европската унија и САД за да работат. на глобалните услуги“.

Социјални мрежи

Инстаграм ја воведе познатата опција „Close Friends“

Објавено пред

на

Социјалната мрежа Инстаграм ја прошири својата функција Close Firends од приказни и белешки до објави и reels. Корисниците на Инстаграм сега можат да изберат да ги споделат своите објави и reels со помала група луѓе, пренесува RTCG.

Тимот на Instagram тврди дека корисниците ја користат функцијата „Close Friends“ како простор за да се поврзат со луѓето кои им се најважни. Споделувањето на reels и објави само со вашите блиски пријатели е прилично лесно.

Кога корисникот креира објава, треба да го допре копчето „Audience“, потоа да ја избере опцијата „Close Friends “и на крајот да кликнете на „Share“. Потоа, објавата или reels-от ќе имаат ознака „Close Friends“, така што само корисниците на списокот „Close Friends“ ќе ја гледаат.

Вреди да се напомене дека листата на блиски пријатели ќе биде истата група на луѓе во сите функции на Инстаграм, истакна nova.rs

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

„WhatsApp“ воведе верификација преку e-mail пошта, за поголема безбедност

Објавено пред

на

Во потегот насочен кон зајакнување на безбедноста на корисничките сметки, WhatsApp се подготвува да воведе функција преку проверка на е-пошта. Иако моментално е во бета тестирање, оваа нова безбедносна мерка се очекува да обезбеди дополнителен слој на заштита на корисниците на WhatsApp.

Мета веќе извести одредени корисници да ги потврдат своите сметки преку нивните лични адреси на е-пошта. Сепак, оваа опција во моментов е достапна само за ограничен број бета корисници, што укажува дека се уште е во рана фаза на имплементација, пренесува WABeta.info.

Според претходните извештаи, WhatsApp работи на развој на систем за проверка на е-пошта од август. Главната цел на овој нов метод на верификација е да се подобри безбедноста на корисничките сметки, што ќе го отежне неовластениот пристап на злонамерните лица.

Самиот процес на верификација изгледа едноставен: од корисниците ќе биде побарано да ја внесат својата е-адреса и да чекаат е-пошта за потврда во нивното сандаче. Откако ќе кликнете на врската за верификација, нивната сметка ќе биде потврдена.

Овој потег се вклопува со посветеноста на WhatsApp за приватност и безбедност на корисниците, нагласувајќи ја важноста од заштита на податоците и комуникациите на корисниците преку функции како шифрирање од крај до крај.

Воведувањето на проверка на е-пошта одговара на растечката загриженост за сајбер заканите и прекршувањето на податоците, обезбедувајќи им на корисниците дополнителен мир и заштита на нивните лични информации.

WhatsApp не откри официјален датум за објавување на оваа функција, но корисниците може да очекуваат таа да биде широко достапна наскоро по успешното бета тестирање. Овој додаток ќе им обезбеди на корисниците дополнителен слој на безбедност, што на крајот ќе им отежне на неовластени лица да ги компромитираат нивните сметки.

Покрај верификацијата преку е-пошта, WhatsApp истражува и други безбедносни подобрувања за да се осигура дека податоците на корисниците остануваат безбедни и безбедни во сè подигиталниот свет.

Извор: benchmark.rs/WABeta.info

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

Мета на земјите од ЕУ ќе им понуди претплата за Фејсбук и Инстаграм, еве што точно значи и колку чини

Објавено пред

на

Мета ќе им понуди на корисниците на Фејсбук и Инстаграм во земјите членки на Европската унија план за претплата да ги користат тие платформи без реклами, во согласност со регулативите на ЕУ.

Месечниот план за претплата ќе биде 9,99 евра за корисниците во ЕУ и Швајцарија, за десктоп корисници, додека корисниците на уредите со Android и iOS ќе треба да плаќаат 12,99 евра месечно. Регулативите во Брисел би можеле да ја ограничат способноста на Мета да ги персонализира рекламите врз основа на навиките на корисниците без нивна согласност, загрозувајќи го нејзиниот главен извор на приходи.

Мета им нуди на корисниците избор помеѓу бесплатно користење на своите социјални мрежи со реклами, како и користење без реклами, но со претплата.

Ова би можело да ги наведе корисниците да се одлучат за првата опција и на тој начин да и помогне на Мета да ги прифати регулативите без да го менува деловниот модел на прикажување персонализирани реклами и реклами.

Инаку, Facebook веќе некое време има проблеми со антимонополското законодавство на ЕУ. Во јули, Мета ја загуби битката со европското правосудство поради непочитување на германскиот одредба за ограничување на податоците. Претходно, ирската комисија за заштита на податоците изрече казна од 390 милиони евра за Мета.

Тогаш Марк Цукерберг беше предупреден дека не може да го користи таканаречениот „договор“ како правна основа за испраќање огласи до корисниците врз основа на нивните онлајн активности. Мета подоцна објави дека ќе побара согласност од корисниците во ЕУ пред да им дозволи на компаниите да обезбедат насочено рекламирање, со цел да ги исполнат регулаторните барања.

Извор: blic.rs

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт2 часа

Фудбалската федерација на Македонија истакна дека поради честите судиски грешки во иднина ќе воведе „ВАР“

Вчерашниот натпревар  Струга Т.Љ. – Воска Спорт јасно илустрираше колку е критично отсуството на технологијата за видео асистент судија (ВАР)...

Кичево3 часа

(ФОТО) Внесете ја новогодишната магија во вашиот дом со новогодишните украси од „АТВА Маркети“

Внесете Новогодишна магија во вашиот дом, голем избор на новогодишни украси и лампиони во АТВА Маркетите, посетете ги уште веднаш!

Спорт5 часа

Јакимовски: „Се наоѓаме во добра група, мотивацијата ни е на високо ниво, се надевам дека ќе успееме да обезбедиме пласман на следното ЕП“

Младата репрезентација на Македонија до 19 години ги доби противниците во Елитната рунда квалификации за Европското првенство кое следната година...

Автомобили8 часа

Tesla Model S со поминати 1,9 милиони километри, а еве беше променето (ВИДЕО)

Податоците дека автомобилот поминал 1,9 милиони километри звучат повеќе од импресивно, особено кога станува збор за електричен модел. И кога...

Автомобили8 часа

Клиентите не знаеја како да влезат во Cybertruck, Маск мораше да интервенира

Првите единици на Tesla Cybertruck беа испорачани минатата недела, но некои клиенти се чини дека не го разгледале многу добро...

Магазин8 часа

Google има одговор на ChatGPT: „Нашиот најспособен модел досега“

Google го претстави Gemini, својот најнов главен јазичен модел и го нарече „најспособниот што досега го направиле“. Gemini постепено ќе...

Магазин8 часа

Ова е најгледаното видео на TikTok во 2023 година (ВИДЕО)

Дали знаете кое видео е најгледано на TikTok? Според податоците објавени од TikTok, најгледаното видео оваа година има 504 милиони...

Спорт9 часа

Македонија до 19 години во група со Швајцарија, Украина и Летонија за пласман на ЕП 2024 – Ајде наши!

Младата репрезентација на Македонија до 19 години ги доби противниците во Елитната рунда квалификации за Европското првенство кое следната година...

На денешен ден19 часа

На денешен ден – 7 декември

43 п.н.е – Почина Марк Тулиј Цицерон, римски политичар, писател и познат оратор. 1815.- Застрелан е Мишел Неј, најпознатиот маршал...

Хороскоп21 час

Хороскоп за четврток (7 декември)

Овен Стравовите се вовлекоа во твоето срце. Не сте сигурни дали ве сакаат затоа што вредите како личност или затоа...

НАЈЧИТАНИ