Следете не

Автомобили

Совети за возење во жешките денови

Објавено пред

на

Започнете го патувањето одморено, правете почести паузи.

Сообраќајниот експерт Петар Величковиќ за РТС открива како безбедно да пристигнете на одмор и кои се советите за возење на толку високи температури.

Се препорачува да се движите само по добар сон, да правите редовни паузи за време на патувањето, а автомобилот да биде технички исправен и добро подготвен.

Црвено-портокалова метеоролошка тревога е на сила низ цела Србија, а живата на термометарот денеска ќе достигне 40. Затоа е важно да се следат советите на експертите.

Ако одите на патување, бидете одморени и правете паузи за време на патувањето. Петар Величковиќ, сообраќаен експерт и новинар на веб-страницата „Половни автомобили“, за РТС вели дека првата препорака е да не се оди на пат на екстремни температури освен ако тоа не е потребно.

Меѓутоа, доколку тоа се случи, тој советува директно да не влегувате во автомобил кој долго време бил на сонце.

Треба да ги отвориме сите врати, багажникот, да го проветриме автомобилот, да ја намалиме температурата за неколку степени“, рече Величковиќ.

Друг многу важен фактор, посочува, е климата која треба да биде во работна состојба и чија температура треба да се прилагоди за на патниците да им биде удобно.

Експертите препорачуваат разликата помеѓу надворешната температура и температурата во внатрешноста на возилото да биде околу 5 до 7 степени.

„Возачите не мора строго да се придржуваат до тоа, бидејќи ако денес е 40 степени, верувам дека не би ни било удобно да седиме во кола на 33 степени. Значи, потребно е температурата на климата да се прилагоди на ниво каде што сите патници во возилото се удобно и пријатно“, рече Величковиќ.

Ако немаме „клима“, вели тој, возилото треба одвреме-навреме да се проветрува.

Пред патувањето, добро подгответе го возилото

Сепак, најважно е возачот да може да ја контролира целата ситуација околу себе, да биде што подолго одморен, истакна Величковиќ. Според него, најголем товар е кога влегуваме во сообраќај и кога почнуваме да возиме по системот старт-стоп, особено на приодите до граничните премини.

“Кога возиме по автопат, автомобилот не е под големо оптоварување. Затоа, моторот не се напрега премногу, системот за управување, менувачот. Се работи како што треба, сè до моментот кога не дојдеме во ситуација да мора да кочиме нон-стоп, да се движиме, кога сме во брзање“, рече Величковиќ.

Многу е важно, посочува тој, автомобилот правилно да се подготви пред патувањето.

„Може да се случи некој дел да треба да се замени, мајсторите да брзаат, ние да брзаме, но важно е кога одиме на пат автомобилот да е технички исправен, да имаме се што е потребно. во багажникот“, рече тој.е Величковиќ.

Она што е задолжително, според законот, е прва помош, триаголник, комплет противпожарни апарати, потсетува Величковиќ и додава дека сето тоа носи одреден психолошки мир.

Се препорачува да се патува во текот на денот

Многу луѓе го започнуваат своето патување ноќе, а често се одлучуваат да го сторат тоа за да избегнат гужви или високи температури, дури и ако не пропуштат да пристигнат на својата дестинација во раните утрински часови и не го изгубат првиот ден од уредување.

„Меѓутоа, лекарите секогаш велат дека сме програмирани да спиеме ноќе, дека нашиот мозок мирува, дека нашето тело мирува. Затоа тие не препорачуваат да одиме на патување навечер. Препораката е да одиме само кога сме имале добар сон, кога сме одморени, да правиме редовни паузи за време на патувањето“, рече Величковиќ.

Потребно е и, вели, паузите да траат од 5 до 15 минути на секои два часа на толку високи температури.

„Друго е во прилог на секојдневно возење. Имено, доколку има непредвидена ситуација на патот, постојат сите шанси овој вид проблем побрзо да го решиме во текот на денот. Едноставно, уште многу автосервис, аптеки, здравство институциите, а дуќаните работат во текот на денот, рече Величковиќ.

Кога станува збор за подолги дестинации, се препорачува да имате противпожарен апарат во автомобилот, бидејќи навистина може да биде од помош во екстремни ситуации, вели Величковиќ.

„Се препорачува во автомобилот секогаш да има резервна количина на моторно масло, потоа течност за бришачи, антифриз во случај на повисока температура во моторот. Ова се некои работи кои можат да ни помогнат во екстремни ситуации“, рече Величковиќ.

Многумина велат дека одморот всушност започнува веднаш кога ќе влеземе во автомобилот, а не кога ќе пристигнеме на дестинацијата, па самото тоа патување треба да биде некакво уживање“, заклучи Величковиќ.

/RTS

Автомобили

(ВИДЕО) Маск го претстави долгоочекуваниот автомобил „Cybertruck“, неговата носивост на влечење ги надминува сите граници

Објавено пред

на

printscreen/official video

Во четвртокот, Илон Маск го претстави долгоочекуваниот „Cybertruck“, футуристички дизајниран пикап за кој наводно веќе добил милион резервации. Американскиот милијардер влегол во седиштето на компанијата во градот Остин во Тексас со најновото возило на неговата компанија Тесла и проучувал како тоа е „производ на иднината“.

– „Мислам дека ова е нашиот најдобар производ“, додаде Маск за долгоочекуваното и многу најавувано возило, кое конечно беше претставено со две години задоцнување. Инаку, пикапот е омиленото возило на Американците. Електричните верзии веќе постојат, а најголеми конкуренти на Tesla се Rivain, General Motors и Ford.

– „Cybertruck е вкрстување на моделот од филмот „Blade Runner“ и моделот Wet Nellie, водоземецот од филмот „The Spy Who Loved Me“, рече Маск на големиот спектакл на кој беше претставен целиот настап на Cybertruck. Основниот модел Cybertruck се продава за 60.000 долари. Најскапата верзија чини 99.990 долари. Може да достигне брзина од 210 километри на час, да вози 515 километри и да влече пет тони.

Маск предвидува дека во 2025 година годишно ќе се продаваат четвртина милион Cybertrucks. Резервацијата е наводно илјада, но на многу луѓе не им се допадна најновиот производ на Tesla. Коментарите по презентацијата често се сведуваа на критики за изгледот на возилото, кое отстапува од стандардните возила на патот. Но, се чини дека оваа робусност, аголни агли и необичен дизајн треба да бидат мамка за купувачите. Самиот Маск призна дека тоа е „радикален производ“ чија цел треба да биде да ги помести границите и да ги промени стандардите на она што вообичаено го гледаме на патиштата.

– „Конечно иднината личи на иднината“, истакна Маск кога го претстави возилото со каросерија без практично никакви „кривини“.

Британскиот весник Гардијан потсетува дека Cybertruck чинел дури 50 отсто повеќе отколку што Маск најавил во 2019 година. Исто така, се вели дека акциите на Tesla паднале за еден отсто во продолженото тргување, па се чини дека ентузијазмот на Маск не го делат инвеститорите.

/seebiz.eu

Прочитај повеќе...

Автомобили

Револуција или најгрдиот автомобил во историјата? Cybertruck пристигна (ФОТО+ВИДЕО)

Објавено пред

на

Елон Маск конечно ја претстави својата визија за американскиот симбол – (pick-up truck). Тоа е многу грдо возило. Но, можеби тоа воопшто не е важно…?

Tesla Cybertruck беше најавен уште во ноември 2019 година, а производството веќе беше одложено 3 пати, поради што сега ќе се соочи со многу посилна конкуренција во форма на електрични пикап камиони од General Motors или Ford, кои веќе го продаваат F-150 Lightning .

Cybertruck е апсолутен ѕвер

Tesla има што да понуди – во него можете да натоварите 1134 kg, може да влече дури 4990 kg, има домет од 547 km, а по само 15 минути полнење можете да извозите до 235 дополнителни километри.

Сепак, со сите практичности (како што се напојување на алатите преку приклучоците што се наоѓаат во автомобилот или фактот дека Cybertruck нема боја, па затоа ќе биде многу потешко да се оштети), потенцијалните купувачи ќе бидат позаинтересирани за фактот дека Cybertruck забрзува до 100 за 4,1 секунди, а посилната верзија, името Cyberbeast се натпреварува со спортски автомобили со импресивни 2,6 секунди до 100. И тој е отпорен на куршуми, што може да ни се најде со оглед на неодамнешните светски настани.

Цена

Tesla ќе има корист од сите предности што може да ги собере во Cybertruck – бидејќи постојаните доцнења, посилната конкуренција и проблемите со производството за кои самиот Маск вели дека ги копаат сопствените гробови се придружени со висока цена од 60.990 долари за најевтината верзија, 79.990 долари за сите -погон на тркала, тркала и неверојатни 100.000 долари (всушност се 99.990 долари, но да ги оставиме настрана маркетиншките трикови) тримоторна погонска спрега со 845 коњски сили.

Иако тоа е во согласност со конкуренцијата, најевтината верзија е 20.000 долари повеќе отколку што ветува Маск.

Делумно ова се должи на проблемите со Ковид-19 и зголемените трошоци за производство, а делумно поради фактот што раните посвојувачи ќе го купат Cybertruck најмногу за да ја поддржат мисијата на Tesla.

Со други зборови, тоа ќе биде статусен симбол на начин на производ на Apple за побогатите обожаватели на митологијата на Силиконската долина, нешто како машка верзија на Balenciaga, во која наместо моторни пили, iPhone 15 Pro Hyper Max+ Limited Lumberjack Edition или напредна брада алатки за дотерување за кои не, не знаете дека постојат додека не го заработите вашиот прв милион.

Треба да се напомене дека статистички, пикап камионите во Америка се користат за нивната првобитна намена само во 15% од случаите, а просечната цена од 47.000 долари ги прави генерално многу скапа играчка. Во таа смисла, Cybertruck едноставно ќе биде малку поскапа играчка за висока технологија.

Зошто е важен Cybertruck?

Сосема е можно, ако не и сигурно, автомобилот да биде хит – Маск вели дека веќе има над милион нарачки однапред (за што се бараше надомест од 100 долари). Но, во контекст на продажните резултати, не треба да се гледа на обемот на продадени автомобили бидејќи Tesla не може ни блиску да се натпреварува со водечките производители во толку популарна категорија.

Cybertruck е потенцијален трендсетер на ист начин како што беше Tesla S (некогаш и Roadster што ја популаризираше тогаш лудата идеја за ловци на ЕВ), и за популарност меѓу целната група која се смета за напредна алтернатива и иконоборци. , овој луд минималистички дизајн за дистописки нинџа од 3030 година може да биде само уште поголем плус.

/Index

Прочитај повеќе...

Автомобили

Како да одмрзнете замрзната брава на автомобил: Ова се трикови кои можат да ви заштедат и време и нерви во студените зимски денови (ВИДЕО)

Објавено пред

на

Ви претставуваме три методи кои беа тестирани пред камери од експерти, но и од самите возачи.

Малкумина и онака сакаат зимско возење, а кога температурата паѓа под нулата и не можете да влезете во автомобилот, тоа може да биде неверојатно фрустрирачко. Еве неколку совети за одмрзнување на бравите на вратите на автомобилот.

Загревањето на клучот помага

British Express ги тестираше овие два методи и успеа да отвори врата од возилото откако бравата беше целосно замрзната. Прво, треба да испрскате малку одмрзнувач во бравата, што се надеваме дека треба да го отстрани слојот мраз на врвот на бравата.

Ако сè уште не можете да го внесете клучот во бравата или да го завртите додека е внатре, обидете се нежно да го загреете клучот со поместување на металниот дел од него над пламенот на запалка или кибрит. Мора да внимавате да не се стопи пластичната кутија или да не го оштетите клучот. Вообичаено, доволно е само нежно загревање на клучот неколку секунди за да се стопи мразот, како на видеото подолу.

Дезинфикаторот за раце го топи мразот

Некои веб-страници исто така сугерираат дека ставањето малку средство за дезинфекција за рацете на клучот може да го стопи мразот бидејќи содржи алкохол. Целата процедура погледнете ја во видеото.

WD40

Друг трик што можете да го испробате вклучува прскање WD-40 во бравата на вашиот автомобил. Ова решение ја поместува водата и може да ви помогне да избегнете вода да влезе во бравата и да ја замрзне. Ова најдобро се прави претходната вечер како превентивна мерка. Во видеото подолу, експертот покажа како целосно да се заштити вратата од автомобилот од смрзнување.

Ако бравата замрзнала, а сте се обиделе да ја отклучите и сте го скршиле клучот – немате друг избор освен да повикате бравар да ја замени.

Точно, некои препорачуваат да го загреете стапчето за лепило што се користи во пиштолите за лепило така што ќе го загреете стапот и веднаш ќе го турнете во бравата за да се залепи со скршениот дел од клучот и потоа полека се обидувате да го извадите.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп25 минути

Хороскоп за недела (3 декември)

ОВЕН Пауза од работните обврски ќе се покажи како доста корисна. Оние кои се страдаат од некоја хронична болест конечно...

Македонија6 часа

Возило со миганти учествувало во сообраќајка кај Струмица, возачот и мигрантите избегале, па биле пронајдени..

На 01.12.2023 околу 08.00 часот во СВР Струмица било пријавено дека на регионалниот пат Валандово – Струмица се случила сообраќајна...

Спорт9 часа

(ФОТО) „ФК Кичево“ успешно го заврши првиот дел од сезоната, денес се одиграа одлични мечеви..

Денес во Кичево се одигра последното коло за оваа полусезона од детската лига на југо-западниот регион, каде екипата на „ФК...

Автомобили11 часа

(ВИДЕО) Маск го претстави долгоочекуваниот автомобил „Cybertruck“, неговата носивост на влечење ги надминува сите граници

Во четвртокот, Илон Маск го претстави долгоочекуваниот „Cybertruck“, футуристички дизајниран пикап за кој наводно веќе добил милион резервации. Американскиот милијардер...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (2 декември)

ОВЕН Секогаш може подобро и вие тоа најдобро го знаете, па поработете на организацијата и плановите во наредниот период. Ништо...

Култура1 ден

Сеноќно молитвено бдение во нашиот манастир „Св. Богородица – Пречиста“ по повод големиот празник Воведение на Пресвета Богородица

Почитувани возљубени, со особена радост ве информираме дека на 3 декември, во 21 часот ќе се случува сеноќното молитвено бдение во...

Спорт1 ден

Судиите од првата македонска фудбалска лига супериорно ја завршиле работата на мечевите од 16-то коло

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 16 коло на ПРВА МФЛ, и ги донесе следните заклучоци:  На натпреварот Фк.Шкендија-Фк. Работнички одигран...

Автомобили1 ден

Револуција или најгрдиот автомобил во историјата? Cybertruck пристигна (ФОТО+ВИДЕО)

Елон Маск конечно ја претстави својата визија за американскиот симбол – (pick-up truck). Тоа е многу грдо возило. Но, можеби...

Магазин1 ден

Google од денеска брише неактивни сметки! Сепак, постои начин да се зачуваат податоци

Технолошкиот гигант Google од денеска брише неактивни сметки. Компанијата претходно го најави овој потег за да ја зголеми безбедноста на...

Магазин1 ден

Сопственикот на TikTok, ByteDance, најави отпуштања

ByteDance , мајка на ТикТок, укинува стотици работни места во својот оддел за игри, изјави за CNBC лице запознаено со...

НАЈЧИТАНИ