Следете не

Технологија

Сепак популарните „Интел“ ќе ги зголемат цените на своите процесори

Објавено пред

на

Според овие информации, Интел ќе ги зголеми цените на сите свои водечки процесори, но и на поширок спектар на други чипови, вклучувајќи WiFi и други чипови, пренесува Seebiz.

Иако цените се уште не се финализирани, во извештајот се вели дека некои преработувачи ќе поскапат и до 20 отсто, а причините се инфлацијата, зголемените цени на материјалите, транспортот и работната сила.

Ваквото зголемување на цените доаѓа во време кога се очекува натамошен пад на испораките на хардвер за персонални компјутери, кој во последните два квартали се продаваше се помалку, па така во вториот квартал од годинава е забележан пад од 13 отсто во однос на истиот период минатата година, што е најголем квартален пад на светскиот пазар во последните девет години.

Покрај тоа што пазарот на персонални компјутери забележа раст во изминатите две години поради пандемијата и работата од дома, а сега почна да стагнира додека светот се враќа во нормала, падот на испораките придонесува и за војната на Русија во Украина, имајќи предвид дека рускиот пазар е меѓу пет и десет проценти од сите испораки на персонални компјутери во регионот ЕМЕА.

Во исто време кога Интел се подготвува да ги зголеми цените на процесорот, ситуацијата е спротивна на пазарот на графички процесори. Со оглед на тоа што графичките картички повеќе не се профитабилна алатка за рударство за криптоминери, тие се трупаат во магацините, па цените постојано паѓаат.

Магазин

Како да избришете дупликат слики и видеа на Android

Објавено пред

на

Често се случува да имате повеќе копии од иста слика или видео на вашиот телефон. Ова може да биде проблем, особено ако меморијата на телефонот е полна. За среќа, постои лесен начин да ги најдете и избришете сите дупликат слики и видеа.

Во зависност од уредот со Android што го имате, овој процес може да биде малку поинаков, но ќе биде сличен на она што ќе ви го прикажеме.

Како да избришете дупликат слики и видеа на Android

  1. Одете во Settings
  2. Кликнете на Storage
  3. Кликнете на CLEAN UP
  4. До Duplicate files, кликнете на CLEAN UP
  5. Сите дупликат датотеки се прикажани овде. Изберете што сакате да избришете.
  6. Кликнете на DELETE
Прочитај повеќе...

Магазин

ОПАСНОСТ ЗА КОЈА НЕ СТЕ СВЕСНИ Полнењето на мобилниот телефон преку ноќ е многу ризично

Објавено пред

на

Ова е една од најлошите работи што можете да ги направите кога станува збор за полнење на батеријата

Се подготвувате за спиење и последното нешто што го правите е да го оставите телефонот на полнач, по можност некаде што е можно поблиску до вас, за да може да биде до вашата перница.

Доколку се препознаете во оваа сцена, внимателно прочитајте што имаме да ви кажеме. Ова е една од најлошите работи што можете да ги направите кога станува збор за полнење на батеријата! Не само што го уништувате траењето на батеријата, туку буквално ја доведувате во прашање вашата безбедност, па дури и вашиот живот.

Техничкиот експерт објасни за што се работи.

– Речиси сите го правиме тоа, а не сме ни свесни дека на овој начин лесно можеме да предизвикаме пожар. Затоа никогаш не треба да го оставате телефонот на или во близина на нешто што е лесно запаливо, како што е чаршаф или, уште полошо, под перница“, предупредува Доминик.

И самите забележавте колку се вжештува батеријата додека ја полните, а ситуацијата дополнително може да ја влоши фактот што многумина од нас не користат оригинални полначи, што ја удвојува опасноста. Сепак, постои начин да се намалат безбедносните ризици.

„Добро решение е, доколку решите да го оставите телефонот така, барем да го ставите на керамичка тацна, што подалеку од запаливи материјали, бидејќи сигурно нема да се запали, а шансите за пожар се исто така. намалени. Меѓутоа, верувам дека ризикот едноставно не вреди“, рече тој.

Прочитај повеќе...

Магазин

Instagram ќе тестира фотографии во резолуција 9:16

Објавено пред

на

Instagram наскоро ќе им овозможи на корисниците да објавуваат фотографии во 9:16 на нивниот feed, како дел од тестот што компанијата планира да го спроведе.

Instagram планираше да го врати својот интерфејс на цел екран

Иако веќе е возможно да се споделуваат фотографии во 9:16 на Instagram, тоа мора да го направите преку функцијата Stories на апликацијата, што значи дека тие слики ќе исчезнат освен ако не ги зачувате како Highlight. Во моментов, вертикалните фотографии што ги поставувате на вашата активност ќе го достигнат врвот во 8:10 сè додека правилно ги исечете.

Времето на тестот доаѓа откако беше објавено дека Instagram ќе го врати непопуларниот интерфејс на цел екран. Компанијата го тестираше редизајнот од средината на јуни, само за да открие дека на повеќето луѓе не им се допаѓа. Меѓу најгласните противници на редизајнот беа фотографите кои открија дека новиот интерфејс ќе ги покрие натписите на нивните слики, прикривајќи дел од нивната работа во процесот.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп3 часа

Викенд Хороскоп (сабота 20 август)

ОВЕН Доаѓа време во кое ќе успеете да остварите успех на работно поле. Конечно ќе бидете задоволни со својата работа....

Временска прогноза7 часа

Попоски најавува големо невреме, ова се најновите информации

Во следните денови времето ќе биде многу нестабилно и на многу места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално...

Македонија10 часа

Албански државјани фатени во шверц на 50 кг охридска пастрмка

Денеска (19.08.2022) по преземени мерки и активности од страна на полициски службеници од Одделението за прекуграничен криминал-Струга, во содејство со...

Хроника11 часа

ТАЖНА ВЕСТ: Почина девојката која се здоби со тешки телесни повредни поради страшен удар од автомобил во Тетово

Во Клиничкиот центар во Скопје почина 23-годишната Т.Р, од тетовското село Сараќино која беше тешко повредена како пешак на 15...

Спорт11 часа

ФК Борец и Слога Виница силите ќе ги одмерат на 24 август

Комисијата за натпревари при ФФМ на денешната седница донесе одлука натпреварот во рамките на првото коло од Втора МФЛ помеѓу...

Автомобили13 часа

Дали знаете како е создадена мерката – коњска сила?

Во автомобилската индустрија, коњската моќност стана стандард за изразување на моќта на агрегатот, односно неговата максимална моќност. Овој термин настанал...

Магазин14 часа

Како да избришете дупликат слики и видеа на Android

Често се случува да имате повеќе копии од иста слика или видео на вашиот телефон. Ова може да биде проблем,...

Магазин14 часа

ОПАСНОСТ ЗА КОЈА НЕ СТЕ СВЕСНИ Полнењето на мобилниот телефон преку ноќ е многу ризично

Ова е една од најлошите работи што можете да ги направите кога станува збор за полнење на батеријата Се подготвувате...

Свет14 часа

Од Лондон до Мајами за помалку од 5 часа? Се враќаат суперсонични авиони

Само да се потсетиме на нереалните брзини што ги постигна Concorde. Овој француско-британски проект е еден од најбрзите патнички авиони...

Магазин14 часа

Instagram ќе тестира фотографии во резолуција 9:16

Instagram наскоро ќе им овозможи на корисниците да објавуваат фотографии во 9:16 на нивниот feed, како дел од тестот што...

НАЈЧИТАНИ