Следете не

Автомобили

Список на автомобили кои најмалку јавуваат дефект, ќе ве изненади кој е победник?

Објавено пред

на

Германската организација TUV пред извесно време објави статистика за квалитетот и доверливоста на користените автомобили. Овие бројки се базираат на милиони технички прегледи и даваат одговор кои автомобили најмалку расипуваат.

Во периодот од јули 2020 до јуни 2021 година, TUV изврши технички преглед на 9,6 милиони автомобили. Меѓу нив имало 222 модели, поделени во пет возрасни групи, при што дури 18 отсто од автомобилите имале значителни дефекти кои не ја поминале проверката. Ова е намалување за два отсто во однос на претходната година, пишува српски Курир.

Уделот на автомобилите кои прикажале помали дефекти на техничкиот преглед падна за 0,5 процентни поени на 9,1 отсто. Јоаким Бихлер, генерален директор на ТУВ, вели дека тоа од една страна зборува за подолг век на траење на возилото, а од друга страна, видлива е поврзаноста со пандемијата на корона вирусот, бидејќи сопствениците имале повеќе време да ги одржуваат своите автомобили за време на изолацијата. Во исто време, повеќе помлади користени автомобили останаа на германскиот пазар наместо да се продаваат во странство.

Што се однесува до возрасните групи, резултатот е очекуван – постарите автомобили покажуваат поголема стапка на дефекти. Главниот преглед не го поминале 12,4 отсто од возилата постари од шест години, 17,5 отсто од возилата стари меѓу осум и девет години и 22,8 отсто од возилата стари меѓу десет и единаесет години, покажува статистиката на германската организација.

Просечната старост на еден автомобил во Германија, според Федералната управа за моторен транспорт, моментално е 9,8 години. Во 2011 година просекот бил 8,3 години, а 42 отсто од регистрираните автомобили во моментов се постари од 10 години.

Што се однесува до моделот, победник е Mercedes GLC со стапка на дефект од 1,5 отсто. Веднаш зад него се Mercedes B класа (1,9%) и Volkswagen ti rok (2%). Audi ku two (2,1%) победува во возрасната група од четири до пет години, додека Porsche 911 (3,3%) е најдобар во групата од шест до седум години.

Ауди ТТ се расипува најмалку меѓу возилата стари меѓу осум и девет години.

Според класите на автомобили, победник меѓу најмалите возила е Opel Karl со 3,4 отсто дефекти, додека во класата на мали автомобили најсигурен е Audi A1 (2,9%). Од компактните модели најмалку се расипуваат Mercedes A класа (2,5%), во средната класа Mercedes C класа (2,5%) и миниван Mercedes B класа.

Најлоши резултати во микро класата покажува Hyundai I10 (6,5%), додека во класата на мали автомобили тоа е Seat Ibiza (5,4%). Dacia Logan е најлош во компактната класа (10,4%). Во средната класа тоа е Ford Mondeo со 6,8 отсто, а меѓу теренците Dacia Duster (11,4%). Најлош миниван беше Ford Galaxy (7,5%).

Од друга страна, тука е и статистиката на германскиот автомобилски клуб ADAC.

ADAC состави статистика за дури 109 модели на возила, стари од 3 до 10 години. Проблемите како погрешно наполнето гориво или празен резервоар не беа земени предвид, бидејќи за нив се исклучиво одговорноста на возачите.

Во овој автомобилски клуб посочуваат дека оценките се само насоки. Неславното прво место за несигурност го зазема автомобил од пониската средна класа: 10-годишниот Kia Ceed со стапка на дефект од 52,7 промили.

Треба да се спомене дека поновите Kia се речиси без грешки, но постарите модели имаат многу проблеми. Најчестите дефекти – освен батеријата – се однесуваат на алтернаторот, пумпата за гориво, синџирот за тајминг и свеќичките.

Hyundai i20 покажува сличен модел на неуспеси. Покрај свеќичките, неисправните прекинувачи за палење се исто така одговорни за дефекти во неколку наврати.

Во Seat Alhambra и VW Sharan, дефектите се случија натпросечно практично во сите години – главните причини се рециркулацијата на издувните гасови или вбризгувањето на AdBlue.

Smart Forfour, кој е во продажба од 2015 година, изгледаше лошо благодарение на дефект на батеријата.

Opel Insignia, Nissan Qashqai, Ford S-Max, како и Renault Kangoo имаа многу проблеми. Кангу имаше проблеми со електрична енергија.

Голем број возила Ауди и БМВ немаат сериозни проблеми. На пример, A3, A4, A5, Q3 и Q5 се исклучително сигурни.

BMW Сериите 1, 2, 3, 4, X1, X3, како и Mini се многу сигурни. Веднаш позади, со малку повеќе грешки, се моделите на Mercedes A, CLA, GLA како и C-Class, GLC и GLK.

Извор: b92.net

Автомобили

Револуција или најгрдиот автомобил во историјата? Cybertruck пристигна (ФОТО+ВИДЕО)

Објавено пред

на

Елон Маск конечно ја претстави својата визија за американскиот симбол – (pick-up truck). Тоа е многу грдо возило. Но, можеби тоа воопшто не е важно…?

Tesla Cybertruck беше најавен уште во ноември 2019 година, а производството веќе беше одложено 3 пати, поради што сега ќе се соочи со многу посилна конкуренција во форма на електрични пикап камиони од General Motors или Ford, кои веќе го продаваат F-150 Lightning .

Cybertruck е апсолутен ѕвер

Tesla има што да понуди – во него можете да натоварите 1134 kg, може да влече дури 4990 kg, има домет од 547 km, а по само 15 минути полнење можете да извозите до 235 дополнителни километри.

Сепак, со сите практичности (како што се напојување на алатите преку приклучоците што се наоѓаат во автомобилот или фактот дека Cybertruck нема боја, па затоа ќе биде многу потешко да се оштети), потенцијалните купувачи ќе бидат позаинтересирани за фактот дека Cybertruck забрзува до 100 за 4,1 секунди, а посилната верзија, името Cyberbeast се натпреварува со спортски автомобили со импресивни 2,6 секунди до 100. И тој е отпорен на куршуми, што може да ни се најде со оглед на неодамнешните светски настани.

Цена

Tesla ќе има корист од сите предности што може да ги собере во Cybertruck – бидејќи постојаните доцнења, посилната конкуренција и проблемите со производството за кои самиот Маск вели дека ги копаат сопствените гробови се придружени со висока цена од 60.990 долари за најевтината верзија, 79.990 долари за сите -погон на тркала, тркала и неверојатни 100.000 долари (всушност се 99.990 долари, но да ги оставиме настрана маркетиншките трикови) тримоторна погонска спрега со 845 коњски сили.

Иако тоа е во согласност со конкуренцијата, најевтината верзија е 20.000 долари повеќе отколку што ветува Маск.

Делумно ова се должи на проблемите со Ковид-19 и зголемените трошоци за производство, а делумно поради фактот што раните посвојувачи ќе го купат Cybertruck најмногу за да ја поддржат мисијата на Tesla.

Со други зборови, тоа ќе биде статусен симбол на начин на производ на Apple за побогатите обожаватели на митологијата на Силиконската долина, нешто како машка верзија на Balenciaga, во која наместо моторни пили, iPhone 15 Pro Hyper Max+ Limited Lumberjack Edition или напредна брада алатки за дотерување за кои не, не знаете дека постојат додека не го заработите вашиот прв милион.

Треба да се напомене дека статистички, пикап камионите во Америка се користат за нивната првобитна намена само во 15% од случаите, а просечната цена од 47.000 долари ги прави генерално многу скапа играчка. Во таа смисла, Cybertruck едноставно ќе биде малку поскапа играчка за висока технологија.

Зошто е важен Cybertruck?

Сосема е можно, ако не и сигурно, автомобилот да биде хит – Маск вели дека веќе има над милион нарачки однапред (за што се бараше надомест од 100 долари). Но, во контекст на продажните резултати, не треба да се гледа на обемот на продадени автомобили бидејќи Tesla не може ни блиску да се натпреварува со водечките производители во толку популарна категорија.

Cybertruck е потенцијален трендсетер на ист начин како што беше Tesla S (некогаш и Roadster што ја популаризираше тогаш лудата идеја за ловци на ЕВ), и за популарност меѓу целната група која се смета за напредна алтернатива и иконоборци. , овој луд минималистички дизајн за дистописки нинџа од 3030 година може да биде само уште поголем плус.

/Index

Прочитај повеќе...

Автомобили

Како да одмрзнете замрзната брава на автомобил: Ова се трикови кои можат да ви заштедат и време и нерви во студените зимски денови (ВИДЕО)

Објавено пред

на

Ви претставуваме три методи кои беа тестирани пред камери од експерти, но и од самите возачи.

Малкумина и онака сакаат зимско возење, а кога температурата паѓа под нулата и не можете да влезете во автомобилот, тоа може да биде неверојатно фрустрирачко. Еве неколку совети за одмрзнување на бравите на вратите на автомобилот.

Загревањето на клучот помага

British Express ги тестираше овие два методи и успеа да отвори врата од возилото откако бравата беше целосно замрзната. Прво, треба да испрскате малку одмрзнувач во бравата, што се надеваме дека треба да го отстрани слојот мраз на врвот на бравата.

Ако сè уште не можете да го внесете клучот во бравата или да го завртите додека е внатре, обидете се нежно да го загреете клучот со поместување на металниот дел од него над пламенот на запалка или кибрит. Мора да внимавате да не се стопи пластичната кутија или да не го оштетите клучот. Вообичаено, доволно е само нежно загревање на клучот неколку секунди за да се стопи мразот, како на видеото подолу.

Дезинфикаторот за раце го топи мразот

Некои веб-страници исто така сугерираат дека ставањето малку средство за дезинфекција за рацете на клучот може да го стопи мразот бидејќи содржи алкохол. Целата процедура погледнете ја во видеото.

WD40

Друг трик што можете да го испробате вклучува прскање WD-40 во бравата на вашиот автомобил. Ова решение ја поместува водата и може да ви помогне да избегнете вода да влезе во бравата и да ја замрзне. Ова најдобро се прави претходната вечер како превентивна мерка. Во видеото подолу, експертот покажа како целосно да се заштити вратата од автомобилот од смрзнување.

Ако бравата замрзнала, а сте се обиделе да ја отклучите и сте го скршиле клучот – немате друг избор освен да повикате бравар да ја замени.

Точно, некои препорачуваат да го загреете стапчето за лепило што се користи во пиштолите за лепило така што ќе го загреете стапот и веднаш ќе го турнете во бравата за да се залепи со скршениот дел од клучот и потоа полека се обидувате да го извадите.

Прочитај повеќе...

Автомобили

Како да одредите колку километри остануваат пред да се потроши батеријата на ЕВ

Објавено пред

на

Проценките за опсегот на електричните автомобили, предвидени од компјутерите, не се секогаш точни и нивната доверливост може да варира од марка до марка. Ова не е изненадувачко, имајќи предвид бројните променливи кои влијаат на опсегот. Tesla открива кои точно фактори се вклучени во пресметката на опсегот, што се прикажува на екранот на електричните возила (EV).

Следните елементи се земени во предвид при пресметката на опсегот на Tesla:

 • Брзина и насока на ветерот
 • Висина
 • Брзина на сообраќајот
 • Просечно забрзување/забавување
 • Амбиентална температура, влажност и атмосферски притисок
 • Сончева светлина и облачност
 • Процент на полнење на батеријата
 • Почетна температура на батеријата
 • Вкупна тежина на возилото
 • Отпорност на тркалање
 • Коефициент на отпорност на воздух
 • Потрошувачка на греење/ладење
 • Потрошувачка на енергија специфична за возилото (нпр. носач за велосипеди)
 • Предупредување на батеријата
Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп29 минути

Хороскоп за сабота (2 декември)

ОВЕН Секогаш може подобро и вие тоа најдобро го знаете, па поработете на организацијата и плановите во наредниот период. Ништо...

Култура2 часа

Сеноќно молитвено бдение во нашиот манастир „Св. Богородица – Пречиста“ по повод големиот празник Воведение на Пресвета Богородица

Почитувани возљубени, со особена радост ве информираме дека на 3 декември, во 21 часот ќе се случува сеноќното молитвено бдение во...

Спорт9 часа

Судиите од првата македонска фудбалска лига супериорно ја завршиле работата на мечевите од 16-то коло

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 16 коло на ПРВА МФЛ, и ги донесе следните заклучоци:  На натпреварот Фк.Шкендија-Фк. Работнички одигран...

Автомобили11 часа

Револуција или најгрдиот автомобил во историјата? Cybertruck пристигна (ФОТО+ВИДЕО)

Елон Маск конечно ја претстави својата визија за американскиот симбол – (pick-up truck). Тоа е многу грдо возило. Но, можеби...

Магазин11 часа

Google од денеска брише неактивни сметки! Сепак, постои начин да се зачуваат податоци

Технолошкиот гигант Google од денеска брише неактивни сметки. Компанијата претходно го најави овој потег за да ја зголеми безбедноста на...

Магазин11 часа

Сопственикот на TikTok, ByteDance, најави отпуштања

ByteDance , мајка на ТикТок, укинува стотици работни места во својот оддел за игри, изјави за CNBC лице запознаено со...

Хороскоп1 ден

Месечен Хороскоп (декември)

ОВЕН Љубов: На почетокот на месец декември сте поканети на забава со вашите драги пријатели, но не сте во можност...

Временска прогноза2 дена

Краткотрајно топло време, но голема разлика во температури, проследете ја најновата метео анализа

Во следниот период, односно до самиот крај на оваа седмица Балканот го очекува голем температурен шок (огромна разлика на температурите...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за четврток (30 ноември)

ОВЕН Марс сепак го зголемува вашиот стрес, бидејќи неговата главна идеја е да работите побрзо – ако се притиснете на...

Македонија2 дена

МВР демантира дека изгубеното девојче е пронајдено во соседна држава и апелира да ме се шират невистини!

Министерството за внатрешни работи ги демантира дезинформациите објавени на порталот „Курир“ дека 14-годишната В.Ѓ., за која на 27 овој месец...

НАЈЧИТАНИ