Следете не

Свет

Студијата откри како коронавирусот ги уништува белите дробови

Објавено пред

на

Доколку случајот со Ковид 19 е сериозен, пациентот има голема веројатност да развие синдром на акутен респираторен дистрес (ARDS).

Одамна знаеме каква штета може да предизвика тешката форма на ковид 19 на белите дробови, но точните причини за овие промени сè уште се проучуваат. Во студијата која може да помогне во подобро лекување на луѓето заразени со корона вирусот, научниците од Германија покажаа дека Ковид 19 често е придружен со сериозни лузни на ткивото на белите дробови.

Тим научници предводени од Леиф-Ерик Сандер од болницата Шарит во Берлин велат дека откажувањето на белите дробови можеби не е предизвикано од самиот вирус, туку од одговорот на имунолошкиот систем на телото, меѓу другото.

Нивните наоди, објавени во научното списание Cell, сугерираат дека вирусот Sars-CoV-2 предизвикува „клетките за чистење“ на имунолошкиот систем да предизвикаат лузни кои на крајот ги оштетуваат белите дробови.

Ваквата реакција на имунолошкиот систем значи дека пациентите со Ковид 19 мора да бидат на кислород многу долго или дури и да бидат вентилирани со вештачки бели дробови (ECMO).

Доколку случајот со Ковид 19 е сериозен, пациентот има голема веројатност да развие синдром на акутен респираторен дистрес (ARDS).

Во нивната студија, научниците предводени од Сандер заклучиле дека ткивото на белите дробови на пациентот станало со лузни, задебелено и нееластично.

Многу слични процеси се случуваат кај идиопатската белодробна фиброза, претходно неизлечива форма на лузни во белите дробови.

Научниците прво го испитувале ткивото на белите дробови на пациентите кои починале од Ковид 19 под микроскоп и ги откриле карактеристичните карактеристики на тешката фиброза.

„Речиси сите засегнати пациенти имаа големо оштетување на ткивото. Повеќето од алвеолите беа уништени, а алвеоларните ѕидови покажаа висок степен на задебелување. Најдовме и колагенски наслаги насекаде, главни компоненти на ткивото со лузни“, рече Питер Бур од Универзитетот RVTH во Ахен. Институт за патологија..

Белодробната инсуфициенција обично не се развива дури две до три недели по појавата на првите симптоми, објасни Сандер.

„Ова сугерира дека откажувањето на белите дробови не е предизвикано од неконтролирана репликација на вирусот, туку од секундарни одговори на домаќинот, вклучувајќи ги и оние кои го вклучуваат имунолошкиот систем.

Тимот потоа ги испитуваше имуните клетки во белите дробови на сериозно болни или починати пациенти со Ковид 19.

Тие откриле дека макрофагите се акумулираат во белите дробови на болните пациенти – имунолошки клетки кои ги отстрануваат патогените и клеточниот отпад, но учествуваат и во зараснувањето на раните.

Во тешки случаи на ковид 19, тие се чини дека доаѓаат во контакт со одредени клетки на сврзното ткиво, а потоа енергично се размножуваат и произведуваат големи количини на колаген.

Последователните студии во клеточни култури сугерираат дека вирусот Sars-CoV-2 предизвикува погрешен одговор на макрофагите. Вирусите на грип, од друга страна, не го предизвикуваат ова.

„Затоа, нашите податоци покажуваат паралели помеѓу „Ковид-19“ и идиопатската белодробна фиброза“, рече Антоан-Емануел Салиба од Истражувачкиот институт Хелмхолц во германскиот град Вирцбург.

Ова може да објасни зошто некои од факторите на ризик за Ковид 19 се исто така фактори на ризик за идиопатска белодробна фиброза. Овие фактори вклучуваат некои здравствени состојби, пушење, мажи и луѓе на возраст над 60 години.

За разлика од идиопатската белодробна фиброза, чија причина е непозната, лузните кај пациенти со Ковид 19 може да се отстранат, барем делумно, велат научниците. За време на закрепнувањето од болеста, задебелувањето и лузните се барем делумно отстранети.

Подетално проучување на процесот на регресија на лузната на ткивото може да придонесе за развој на можни третмани за двете болести или спречување на лузни од самиот почеток.

/b92/

Свет

Холандија ги олеснува мерките, рестораните и музеите денеска се отворени

Објавено пред

на

Холандската влада најави дека од денеска ќе бидат отворени баровите, рестораните и културните објекти и додаде дека одлучила да го откаже затворањето воведено пред Божиќ, на 25 декември.

Премиерот Марк Руте рече дека тоа е одговорот на големите тензии кои владеат во угостителскиот и културниот сектор.

„Денес правиме голем чекор кон ублажување на мерките против епидемијата на коронавирус“, рече Руте, додавајќи дека бројот на заразени со корона вирусот е сè уште висок и дека е јасно дека укинувањето на мерките ќе преземе ризици, објави Beta-AFP.

Продавниците и фризерските салини беа отворени на 15 јануари, но баровите, рестораните, музеите и театрите сè уште беа затворени, што предизвика незадоволство кај граѓаните.

Владата остана на препораките да не примаат повеќе од четворица гости дома и да продолжи работата од дома.

/politika.rs/

Прочитај повеќе...

Свет

Австрија ги укинува строгите мерки за лицата кои не се целосно вакцинирани

Објавено пред

на

Спроведувањето на строгите мерки затворање за лицата кои не се целосно вакцинирани против коронавирус ќе престане во понеделник на 31 јануари, изјави австрискиот министер за здравство Волфганг Микштајн.

Тој рече дека мерките ќе бидат укинати поради намалениот притисок врз болниците.

„Заклучивме дека строгото задржување на невакцинирани лица во Австрија е оправдано само во случај на закана од итно преоптоварување на капацитетот на одделот за интензивна нега“, рече Микштајн на прес-конференција во Виена.

Микштајн додаде дека експертите веруваат дека веќе не се потребни строги мерки за затворање.

/n1info.com/

Прочитај повеќе...

Свет

Германија: За две недели бројот на новозаразени се зголеми за 50 отсто

Објавено пред

на

Премиерот на германската покраина Северна Рајна Вестфалија, Хендрик Вист, во собранието на покраината изјави дека меѓу вакцинираните има помалку сериозни форми на болеста, што е доказ дека вакцината штити.

Бројот на заболени од Ковид повторно расте во болниците во германската покраина Северна Рајна Вестфалија, изјави премиерот на таа покраина Хендрик Вист.

Тој посочи дека бројот на заболени од Ковид во болниците е зголемен за 50 отсто во изминатите две недели.

/tanjug.rs/

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево2 часа

La Casa викендов: За прв пат Дуото „Кико и Коки Бенд“ во живо и неповторливиот Алекса Петрески учесникот на „Ѕвезде гранда“

Овој викенд кичевската ноќна-викенд програма ја надополнуваме со настаните од „La Casa – Ресторан и Бар“ Петок 28 јануари: Алекса...

Здравје и убавина3 часа

Истражување: Мерковиот антиканцер лек може да делува на ХИВ инфекцијата

Истражувачите кои го проучуваат лекот против канцер Keytrud на Merck & Co Inc за пациенти со ХИВ, кои исто така...

Магазин3 часа

Измама која им се закани на 105 милиони корисници на Android

Измамата со Android, која вклучува претплата на премиум услуги, е активна речиси две години. Тоа е Dark Herring, операција во...

Магазин3 часа

Xiaomi го претстави Redmi Note 11: четири модели за сечиј џеб

Xiaomi го претстави Redmi Note 11. Популарна серија на уреди за сечиј џеб. Компанијата претстави четири телефони, а спецификациите се...

Автомобили4 часа

Rimac најавува нов хиперавтомобил Bugatti со SUS мотор?

Rimac ветува дека ќе бидеме „изненадени“ од новиот хиперавтомобил, кој ќе има невидени карактеристики на сериски автомобил. Уште во август...

Кичево4 часа

Сабота со „The Groove“ бенд во „Република 96250“ – Кичево

Сабота (29.01.2022) е вечер која не треба да ја пропуштите во Република 96250, на репертоарот ги имаме THE GROOVE Резервации...

Lifestyle5 часа

Дали го местиш креветот наутро? Еве што кажува за вас тоа

Според истражувањето спроведено на 68.000 луѓе, дури 59 отсто од нив признале дека не го средуваат креветот наутро кога ќе...

Скопје5 часа

За утре најавен прекин на електрична енергија во следните локации на град Скопје

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре на ден 28.01.2022 година – петок, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини во...

Занимливости5 часа

Непознат ротирачки објект е откриен во нашата галаксија

Австралиските научници тврдат дека откриле непознат ротирачки објект во нашата галаксија и истакнуваат дека тоа е нешто што досега не...

Кичево5 часа

Сѐ е полесно со „топла вода“, остатоците од замрзнат снег веќе не се проблем – Самопослужна автоперална и Вулканизер „Виктор“ – Кичево

За прв пат во нашиот град веќе 3 години покрај достапноста за самоуслужување на вашиот автомобил овозможено е перење со...

НАЈЧИТАНИ