Следете не

Свет

Студијата откри како коронавирусот ги уништува белите дробови

Објавено пред

на

Доколку случајот со Ковид 19 е сериозен, пациентот има голема веројатност да развие синдром на акутен респираторен дистрес (ARDS).

Одамна знаеме каква штета може да предизвика тешката форма на ковид 19 на белите дробови, но точните причини за овие промени сè уште се проучуваат. Во студијата која може да помогне во подобро лекување на луѓето заразени со корона вирусот, научниците од Германија покажаа дека Ковид 19 често е придружен со сериозни лузни на ткивото на белите дробови.

Тим научници предводени од Леиф-Ерик Сандер од болницата Шарит во Берлин велат дека откажувањето на белите дробови можеби не е предизвикано од самиот вирус, туку од одговорот на имунолошкиот систем на телото, меѓу другото.

Нивните наоди, објавени во научното списание Cell, сугерираат дека вирусот Sars-CoV-2 предизвикува „клетките за чистење“ на имунолошкиот систем да предизвикаат лузни кои на крајот ги оштетуваат белите дробови.

Ваквата реакција на имунолошкиот систем значи дека пациентите со Ковид 19 мора да бидат на кислород многу долго или дури и да бидат вентилирани со вештачки бели дробови (ECMO).

Доколку случајот со Ковид 19 е сериозен, пациентот има голема веројатност да развие синдром на акутен респираторен дистрес (ARDS).

Во нивната студија, научниците предводени од Сандер заклучиле дека ткивото на белите дробови на пациентот станало со лузни, задебелено и нееластично.

Многу слични процеси се случуваат кај идиопатската белодробна фиброза, претходно неизлечива форма на лузни во белите дробови.

Научниците прво го испитувале ткивото на белите дробови на пациентите кои починале од Ковид 19 под микроскоп и ги откриле карактеристичните карактеристики на тешката фиброза.

„Речиси сите засегнати пациенти имаа големо оштетување на ткивото. Повеќето од алвеолите беа уништени, а алвеоларните ѕидови покажаа висок степен на задебелување. Најдовме и колагенски наслаги насекаде, главни компоненти на ткивото со лузни“, рече Питер Бур од Универзитетот RVTH во Ахен. Институт за патологија..

Белодробната инсуфициенција обично не се развива дури две до три недели по појавата на првите симптоми, објасни Сандер.

„Ова сугерира дека откажувањето на белите дробови не е предизвикано од неконтролирана репликација на вирусот, туку од секундарни одговори на домаќинот, вклучувајќи ги и оние кои го вклучуваат имунолошкиот систем.

Тимот потоа ги испитуваше имуните клетки во белите дробови на сериозно болни или починати пациенти со Ковид 19.

Тие откриле дека макрофагите се акумулираат во белите дробови на болните пациенти – имунолошки клетки кои ги отстрануваат патогените и клеточниот отпад, но учествуваат и во зараснувањето на раните.

Во тешки случаи на ковид 19, тие се чини дека доаѓаат во контакт со одредени клетки на сврзното ткиво, а потоа енергично се размножуваат и произведуваат големи количини на колаген.

Последователните студии во клеточни култури сугерираат дека вирусот Sars-CoV-2 предизвикува погрешен одговор на макрофагите. Вирусите на грип, од друга страна, не го предизвикуваат ова.

„Затоа, нашите податоци покажуваат паралели помеѓу „Ковид-19“ и идиопатската белодробна фиброза“, рече Антоан-Емануел Салиба од Истражувачкиот институт Хелмхолц во германскиот град Вирцбург.

Ова може да објасни зошто некои од факторите на ризик за Ковид 19 се исто така фактори на ризик за идиопатска белодробна фиброза. Овие фактори вклучуваат некои здравствени состојби, пушење, мажи и луѓе на возраст над 60 години.

За разлика од идиопатската белодробна фиброза, чија причина е непозната, лузните кај пациенти со Ковид 19 може да се отстранат, барем делумно, велат научниците. За време на закрепнувањето од болеста, задебелувањето и лузните се барем делумно отстранети.

Подетално проучување на процесот на регресија на лузната на ткивото може да придонесе за развој на можни третмани за двете болести или спречување на лузни од самиот почеток.

/b92/

Свет

Американците прават извештај за законите насочени кон вештачката интелигенција

Објавено пред

на

Лидерите на Претставничкиот дом на САД денеска објавија дека се подготвуваат да формираат двопартиска работна група за да ги истражи потенцијалните закони за решавање на загриженоста за вештачката интелигенција.

Претседателот на републиканскиот Претставнички дом Мајк Џонсон и лидерот на демократите Хаким Џефрис изјавија дека работната група ќе има задача да подготви сеопфатен извештај и да ги разгледа „заштитните мерки што може да бидат соодветни за да се заштити нацијата од сегашните и новите закани“, пренесува Ројтерс.

Извештајот на работната група ќе вклучува „напредни принципи и препораки и двопартиски предлози за политики развиени во консултација со комисиите“ во Конгресот.

Генеративната вештачка интелигенција, која може да создава текст, фотографии и видеа врз основа на отворени прашања, покрена различни стравови, од одредени работни места што ќе застарат преку ноќ, до влијание врз изборната волја, до потенцијално човечко надмоќување и катастрофи што ќе резултираат.

Од особено значење беше автоматизираниот повик кој користеше генериран глас на американскиот претседател Џозеф Бајден кој им кажува на луѓето да не гласаат за него на прелиминарните избори на Демократската партија во Њу Хемпшир.

Федералната комисија за комуникации овој месец ги прогласи повиците направени од гласови генерирани од вештачка интелигенција за нелегални.

Прочитај повеќе...

Свет

(ВИДЕО) Рускиот космонаут Кононенко го собори рекордот за најдолг престој во вселената

Објавено пред

на

printscreen/official video

Рускиот космонаут Олег Кононенко постави светски рекорд за вкупното време поминато во вселената, надминувајќи го својот сонародник Генадиј Падалка кој беше во орбитата нешто повеќе од 878 дена, соопшти Руската вселенска корпорација. Кононенко само ја премина таа „поставена горна граница“ и продолжува понатаму.

Кононенко го собори рекордот, објави Роскосмос. Се очекува Кононенко на 5 јуни да достигне вкупно 1.000 дена во вселената, а до крајот на септември ќе има 1.110 дена. Летам во вселената за да го работам она што го сакам, а не за да поставувам рекорди, изјави Кононенко за ТАСС во интервју од Меѓународната вселенска станица (ISS).

– „Горд сум на сите мои достигнувања, но повеќе сум горд што рекордот за вкупно времетраење на човечки престој во вселената сè уште го држи руски космонаут“, додаде тој.

59-годишникот го презеде првото место од Падалка, која „собра“ вкупно 878 дена, 11 часа, 29 минути и 48 секунди во вселената, објави Роскосмос.

Советскиот Сојуз беше првиот што лансираше сателит во орбитата на Земјата – Спутник 1, во 1957 година – а потоа советскиот космонаут Јуриј Гагарин стана првиот човек што отпатува во вселената во 1961 година.

Но, по распадот на Советскиот Сојуз во 1991 година, руската вселенска програма се соочи со огромно недоволно финансирање и корупција.

Официјални лица под претседателот Владимир Путин постојано ветуваа дека ќе го поништат падот на руските вселенски програми, иако остануваат сериозни проблеми, според официјалните лица и индустриските аналитичари.

Кононенко рекол дека редовно вежбал за да се справи со физичките ефекти од „подмолната“ бестежинска состојба, но дека дури по враќањето на Земјата станал свесен за некои работи.

– „Не се чувствувам лишено или изолирано. Дури откако ќе се вратам дома, дознавам дека во текот на стотиците денови во мое отсуство, децата растат без разлика што тато го нема“.

Кононенко, исто така, рече дека космонаутите сега можат да користат видео повици и СМС пораки за да останат во контакт со роднините, но подготовката за секој нов лет во вселената станува потешка поради технолошкиот напредок.

Кононенко како дете сонувал да оди во вселената и се запишал на инженерски институт, пред да оди на обука за космонаути. Неговиот прв лет во вселената беше во 2008 година.

Неговото сегашно патување до ISS започна минатата година на Сојуз МС-24. ISS е еден од ретките меѓународни проекти на кои САД и Русија сè уште тесно соработуваат. Во декември, Роскосмос објави дека програмата за вкрстени летови со НАСА до ISS е продолжена до 2025 година.

/n1.rs

Прочитај повеќе...

Свет

Последици од затоплувањето: Алпите ќе изгубат околу 34 отсто од својата сегашна ледена маса

Објавено пред

на

Како резултат на процесот на затоплување на планетата, областа на Алпите ќе изгуби околу 34 проценти од сегашната ледена маса до средината на векот, но дури и ако затоплувањето што трае во последните децении за чудо престане, топењето трендот би продолжил, покажуваат резултатите од најновото истражување на научниците од Универзитетот во Лозана.

Компјутерските проекции, истакнуваат научниците, покажуваат дека загубата на глечерите всушност би можела да биде поголема и дека, доколку се набљудуваат само променливите за затоплување во последните 10 години, до 2050 година дури 65 отсто од сите ледени формации на Алпите би можеле да се топи.

Со помош на вештачка интелигенција и нови алгоритми, швајцарските научници создадоа модел кој анализира пократок временски период и со поголема прецизност ги покажува негативните последици од глобалното затоплување и топењето на ледените површини, што, како што се наведува, значително ќе го зголеми проблемот на вода за пиење во овој дел на европскиот континент.

Според податоците на швајцарскиот информативен канал „SWI“, просечната температура во оваа земја е зголемена за два степени Целзиусови во однос на прединдустрискиот период.

Во Швајцарија има вкупно 1.500 глечери, кои се исклучително важни за обезбедување доволни количества вода за пиење. Со нивно давење оваа земја ќе изгуби 57 кубни километри вода или 15 отсто од сите залихи.

Намалените количини на врнежи во текот на зимските месеци, како и забрзаното топење на алпските глечери, познати како водената кула на Европа, може значително да ги загрозат тековите на големите реки како што се Рајна, Дунав и По, со помали дотоци на вода во летните месеци. Намалувањето на водниот капацитет на овие реки веќе има негативен ефект врз земјоделството, енергетскиот сектор како и европскиот речен транспорт.

/N1

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Автомобили42 минути

ВИДЕО Снимка од дрон каква што не сте виделе досега: Потерата по најбрзата формула е најлудото нешто што некогаш сте го виделе

Звук, брзина и вистински аудио-визуелен спектакл. Тоа е најдобриот начин да се опише првата снимка од дрон како „брка“ болид...

Магазин48 минути

Microsoft Photos добива поддршка за вештачка интелигенција

Microsoft најави генеративна гума за бришење слики со вештачка интелигенција, која ви дава лесен начин да ги отстраните несаканите елементи...

Магазин49 минути

Се повеќе зависни од нив: Социјалните мрежи и игрите ги преземаат децата

Во услови на пандемијата, многу деца и млади луѓе ја убиле својата досада потопувајќи се во дигиталниот свет на Instagram,...

Магазин50 минути

Huawei ја предводи глобалната 5.5G експанзија со повеќе од 1,6 милијарди корисници ширум светот

На најголемиот саем за мобилна технологија што традиционално се одржува во Барселона, MWC 2024, беше истакнато дека напредните 5G мрежи...

Македонија12 часа

Намалена видливост поради магла патен правец према Стража, Лисец – Попова Шапка

АМСМ известува дека следните патни правци се под густа магла со намалена видливост од 25м. на пат Лисец – Попова...

Хороскоп13 часа

Месечен Хороскоп (март)

ОВЕН Покажувате подготвеност да се посветите на започнувањето нов проект кој ќе ви биде многу значаен за работата. Свесни сте...

Кичево18 часа

„CableCall“ – Кичево со одлична ТВ и Интернет понуда, од сега со одлични брзини и стабилна оптичка мрежа која ќе ги задоволи вашите интернет потреби!

Регионалниот интернет и телевизиски оператор со седиште во Кичево „Cable Call“ како што најавивме, го прошири оптичкиот мрежен систем за...

Спорт19 часа

Денес со „ждрепка“ извлечени паровите за четвртфиналето во „Куп на Македонија“ за младински категории во фудбал

Денеска во просториите на Фудбалската федерација на Македонија се одржа ждрепка на која беа извлечени паровите за четвртфинале во рамките...

Магазин1 ден

Дали знаете зошто швајцарските сирења имаат дупчиња?

Швајцарското сирење секогаш се опишува како сирење со дупчиња. Има цврсто тело и орев, но сладок вкус. Исто така, има...

Магазин1 ден

TikTok под истрага во Европската унија

TikTok е цел на ЕУ за потенцијални прекршувања на Законот за дигитални услуги поврзани со безбедноста на малолетниците и други...

НАЈЧИТАНИ