Следете не

Спорт

Судиска анализа на 3-то коло од првата македонска фудбалска лига, овој пат судиите супериорни во својата работа..

Објавено пред

на

Судиска анализа за 3. коло од ПРВА МФЛ за сезона 22/23

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 3. коло на ПРВА МФЛ и ги донесе следните заклучоци:

На натпреварот  ФК Maкедонија Ѓ.П – ФК Победа одигран на 20.08.2022 година, анализирани се ситуациите од 25. и 54. минута.

Главен судија: Јован Качевски; Помошни судии: Мартин Дејаноски и Давор Цветаноски;

25. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (НЕ досуден удар од 11 метри)

Центрирана топка во шеснаесетникот на Победа, голманот играше со топката и таа дојде до играч од нападот на Македонија, на него стартуваше голманот и дојде до минимален контакт со играчот.

Исправна одлука на главниот судија играта да продолжи, контактот беше минимален и недоволен за да се досуди удар од 11 метри.

54. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (НЕ досуден удар од 11 метри)

Играч од нападот на Победа беше во посед на топката и влезе во шеснаесетникот на Македонија, на него стартуваше (рамо со рамо) играч од одбраната на Македонија и играчот на Победа го изгуби поседот на топката и падна.

Исправна одлука на главниот судија што дозволи играта да продолжи бидејќи стартот беше коректен и немаше елементи за да се досуди удар од 11 метри.

На натпреварот ФК Тиквеш – ФК Брегалница одигран на 21.08.2022 година, анализирана е ситуацијата 75. минута.

Главен судија: Марјан Младеновски; Помошни судии: Дејан Костадинов и Гоце Петрески;

55. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (доделен ЦРВЕН картон)

Во прекин на игра, играч од одбраната на Брегалница го напушти теренот за игра, се качи на оградата и неспортски се однесуваше кон публиката.

Исправна одлука на главниот судија, доделен ЦРВЕН картон на играчот за неспортски однос кон публиката.

На натпреварот ФК Струга Трим Љум – ФК Работнички одигран на 21.08.2022 година, анализирани се ситуациитеод 59, 77, 90. и 90+4 минута.

Главен судија: Александар Грујоски; Помошни судии: Куштрим Лика и Зоран Јанкуловски;

59. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (доделен ЖОЛТ картон)

Играч од нападот на Струга беше во посед на топката странично пред шеснаесетникот на Работнички, на него стартуваше последниот играч од одбраната на Работнички правејки прекршок.

Исправна одлука на главниот судија што додели ЖОЛТ картон во оваа ситуација, бидејки напаѓачот во момент на дриблингот топката ја удри странично од голот на Струга и не беше во очигледна шанса за гол.

ПОЈАСНУВАЊЕ: Во ситуација кога играчот ќе је удри топката нанапред (централно) во тој случај  е очигледна шанса за гол и ќе се додели црвен картон.

77. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (доделен ЦРВЕН картон)

Беше досуден слободен удар за играч на Струга, во истиот момент играчот на Струга над кој беше направен прекршокот, стана и со глава во пределот на лицето го удри играчот на Работнички.

Исправна одлука на главниот судија што додели ЦРВЕН картон за неспортски однос (удар со глава при прекин на игра).

90. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (доделен втор жолт – ЦРВЕН картон)

Играч од нападот на Струга ја имаше во посед топката странично од голот на Работнички, на него неспортски стартуваше на нога без да игра со топката играч од одбраната на Работнички и направи прекршок.

Исправна одлука на главниот судија што додели жолт картон за стартот кој беше неспортски, на истиот играч ова му беше втор жолт картон, автоматски  му беше доделен ЦРВЕН картон.

90+4 минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (доделен втор жолт – ЦРВЕН картон)

При изведување слободен удар за екипата на Работнички централно од голот на Струга, играч од живиот ѕид на Струга неспортски ја подигна раката во неприродна положба стопирајки ја топката, воедно и го смени правецот на движење на топката.

Исправна одлука на главниот судија што досуди слободен удар за намерна игра со рака (неприродна положба) и што додели жолт картон за играчот од Струга, на истиот играч ова му беше втор жолт картон, автоматски му беше доделен ЦРВЕН картон.

На натпреварот ФК Силекс – ФК Скопје одигран на 21.08.2022 година, анализирани се ситуациите од  35, 49, 57. и 80. минута.

Главен судија: Крумислав Горгиев; Помошни судии: Кристијан Џонов и Бојан Андевски;

35. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (доделен втор жолт – ЦРВЕН картон)

Играч на екипата на Силекс беше во посед на топката на половината на Скопје, на него стартуваше со јак интензитет (во телото) без да има шанса да игра на топка играч од одбраната на Скопје и направи прекршок.

Исправна одлука на главниот судија што додели жолт картон за ирачот на Скопје за неспотскиот старт, бидејки тоа беша втор жолт картон на играчот, автоматски му беше доделен ЦРВЕН картон.

49. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ПРВИОТ АСИСТЕНТ СУДИЈА (НЕ досудено офсајд позиција)

Центрирана топка странично од голот на Скопје, напаѓачот на Силекс и претпоследниот играч од одбраната на Скопје беа во линија, центрираната топката дојде до играчот од нападот на Силекс и постигна гол.

Исправна, иако многу тешка одлука за асистентот судија, кој е добро поставен во линија со обата играчи, што дозволи играта да продолжи.

57. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (доделен ЦРВЕН картон)

Играч од нападот на Скопје беше во посед на топката (централно од голот) и имаше отворен простор кон голот на Силекс, на него од зад грб (влечење) стартуваше претпоследниот играч од одбраната на Силекс и направи прекршок.

Исправна одлука на главниот судикија што додели ЦРВЕН картон за играчот од одбраната на Силекс, бидејќи спречи очигледна шанса за гол (беше последен играч од одбраната).

80. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (доделен втор жолт – ЦРВЕН картон)

Играч на Скопје странично од голот, близу аут линијата додаде топка кон соиграч, кој ако ја примеше топката ќе беше во ветувачка акција, на него намерно стартуваше играч од одбраната на Силекс правејќи прекршок и спречувајќи го играчот да игра со топката.

Исправна одлука на главниот судија што досуди слободен удар и додели жолт картон за спречување ветувачка акција, бидејќи тоа беше втор жолт картон за играчот, автоматски му беше доделн ЦРВЕН картон.

На натпреварот ФК Академија Пандев – ФК Шкендија, немаше предизвикувачки ситуации за судиска анализа.

Судиска анализа за 1 коло од ВТОРА МФЛ за сезона 22/23

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 1 коло на ВТОРА МФЛ и ги донесе следните заклучоци:

На натпреварот ФК Детонит – ФК Беласица одигран на 20.08.2022 година, анализирана е ситуацијата од 90+3 минута.

Главен судија: Александар Василевски; Помошни судии: Александар Ѓорѓески и Идриз Идризи;

90+3 минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (доделен втор жолт – црвен картон)

Играч од нападот на Детонит беше во посед на топката и во ветувачка акција странично од шеснаесетникот на Беласица. Пред самиот шеснаесетникот на него со лизгачки старт (на нога) стартуваше играч од одбраната на Беласица спречувајки ветувачка акцијата.

Исправна одлука на главниот судија, досудено слободен удар за Детонит и доделено втор жолт (ЦРВЕН) картон за играчот на Беласица за спречување ветувачка акција.

На натпреварот  ФК Караорман – ФК Воска  одигран на 20.08.2022 година, анализирана е ситуацијата од 33. минута.

Главен судија: Доне Ристовски; Помошни судии: Тоше Ицев и Зоран Ангелов;

33.минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (досудено удар од 11 метри)

Играч од нападот на Воска центрираше топка кон соиграч во шеснаесетникот на Караорман, додека патуваше топката кон соиграчот, играч од одбраната на Караорман го турна од зад грб играчот на Воска спречувајќи го да игра со топката.

Исправна одлука на главниот судија, досудено удар од 11 метри за туркање од зад грб и доделен жолт картон .

На натпреварот ФК Арсими – ФК Вардар одигран на 20.08.2022 година, анализирани се ситуациите од 24, 60. и 83. минута.

Главен судија: Стојан Трпчевски; Помошни судии: Драган Трпчевски и Душко Панов;

24. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (НЕ досудено удар од 11 метри)

Играч од нападот на Вардар беше во посед на топката и во напад во шеснаесетникот на Арсими, дојде до минимален контакт со одбранбен играч од Арсими, каде што тој контакт играчот на Вардар го искористи да падне и симулира удар од 11 метри.

Исправна одлука на главниот судија да досуди индиректен удар против играчот на Вардар и да додели жолт картон за неспортски однос (симулација).

60. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (доделен втор жолт – ЦРВЕН картон)

Високо додадена топка до играч на Вардар на средина на терен, играчот скокна и намерно ја удри топката со рака сакајки да направи предност во играта и да тргне во напад.

Исправна одлука на главниот судија, играта беше прекината и доделен втор жолт (ЦРВЕН) за играчот за неспортска игра со рака.

83. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ПРВИОТ АСИСТЕНТ СУДИЈА (досудено офсајд позиција)

Играч од нападот на Арсими беше во посед на топката, истиот ја додаде до соиграч кој беше метро понапред од претпоследниот играч на Вардар и постигна гол.

Исправна одлука на првиот асистент судија да сигнализира офсајд позиција, бидејќи играчот на Арсими беше во недозволена позиција при постигнување на голот.

На натпреварот ФК Саса – ФК Беса одигран на 20.08.2022 година, анализирани се ситуациите од 85. и 90. минута.

Главен судија: Благојче Ралески; Помошни судии: Петар Степановски и Владимир Митревски;

85. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (доделен втрор жолт – ЦРВЕН картон)

Играч на Беса од своја половина додаде топка кон соиграч кој беше во ветувачка акција, во моментот на додавање на топката играч од екипата на Саса стратуваше со јак интензитет во ногата на противникот, но судијата дозволи одлична предност (ветувачка акција).

Исправна одлука на главниот судија по завршувањето на акцијата да додели втор жолт – ЦРВЕН картон за играчот на Саса за старт со јак интензитет на нога на противникот.

90. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (НЕ досудено удар од 11 метри)

Играч од екипата на Саса беше во посед на топката старнично во шеснаесетникот на Беса, на него стартуваше со лизгачки старт на топка играч од одбраната на Беса и ја изби топката.

Исправна одлука на главниот судија да дозволи играта да продолжи бидејќи немаше елементи за  да се досуди удар од 11 метри, бидејќи стартот беше на топка.

На останатите натпревари од ВТОРА МФЛ немаше предизвикувачки ситуации за судиска анализа.

Спорт

Аматерската репрезентација на Македонија во фудбал ќе учествува на реномираниот „Regions Cup“ во Рим, Италија

Објавено пред

на

Аматерската репрезентација на Македонија во периодот од 28 септември до 5 октомври ќе биде учесник на Regions Cup  турнир во организација на УЕФА што ќе се одржи во Рим, Италија

Нашата репрезентација на овој турнир за противници ги имаме аматерскиот тим на Баварија од Германија, Лацио од Италија и Џерси од Англија.

Првиот меч го играме против Баварија на 29. септември со почеток од 15. часот. Нов тежок натпревар не очекува на 2 октомври против аматерскиот тим на Лацио од Италија со почеток од 15. часот.

Последниот натпревар го играме против Џерси, аматерскиот тим од Англија на 5. октомври во 15. часот.

Селекторот Жанко Савов се одлучи да ги повика следните фудбалери од аматерската репрезентација:

Голмани: Антонио Столевски (Караорман), Борче Картов (Кожув);

Одбрана: Мухарем Мислими (Беса 1976), Христијан Бејков (Кожув), Мартин Димоски (Детонит Плачковица), Нинослав Здравкоски (Аресими 1976), Давид Бошески (Академија Пандев), Оливер Христов (Детонит Плачковица), Богдан Велиновски (Слога 1934), Христијан Митревски (Охрид Лихнидос);

Среден ред: Давид Ристовски (Кожув), Влатко Стојановски (Борец 1919), Стојче Стојов (Каменица Саса), Ники Зумровски (Кожув), Емил Скоко (Пехчево), Зоран Андонов (Детонит Плачковица);

Напад: Филип Димоски (Детонит Плачковица), Ангел Кочев (Кожув)

Прочитај повеќе...

Спорт

Македонија до 19 години од негатива два гола до пресврт и голема победа против своите врсници од Кипар

Објавено пред

на

Младата репрезентација на Македонија до 19 години во еден интересен натпревар, со многу возбудување и пресврти, успеа да забележи минимална победа со 3:2 над соодветната селекција на Кипар во рамките на вториот контролен дуел одигран помеѓу овие две селекции.

Нашите млади фудбалери по првите 26. минути од средбата имаа негатива од два гола, но до крајот на средбата направија комплетен пресврт, постигнаа 3 погодоци и сосема заслужено успеаа да слават победа.

Најпрвин Шабан Зенку во 40. минута успеа да го намали водството на противникот. Со негатива од еден погодок се замина на полувреме.

Во продолжението од мечот, Македонија одигра одлично, создаваше можности и во последните осум минути од средбата успеа да го скрши отпорот на противникот. Во 83. минута Зани Назифи погоди за 2:2. Во 90. минута, Марко Стоилевски погоди за победа и голема радост на Македонија.

Македонија: Стефан Тасев, Максим Милошевски, Давор Серафимов, Ардијан Османи, Суфијан Чајани, Матеј Ангелов, Мартин Горгиевски, Леон Тасов, Дашмир Елези, Шабан Зенку, Михаил Талевски;

Селектор: Неџат Шабани

Додека младата репрезентација на Македонија до 21 година одигра нерешено против Саудиска Арабија го заокружи контролниот турнир што се одигра во Свети Мартин, на Мура, Хрватска.

Нашата млада селекција одигра квалитетен натпревар против селекцијата на Саудиска Арабија, која на овој меч настапи со играчи до 23 години. Крајниот резултат беше 1:1.

Одличната форма и на овој натпревар ја потврди Марио Илиевски, кој беше стрелец на единствениот погодок за Македонија.

Првата посериозна прилика за избраниците на селекторот Драги Канатларовски ја имаше Методи Максимов, кој по одличниот продор по десната страна биеше покрај голот на противникот. Лука Станковски пропушти прилика од пенал да и донесе предност на нашата селекција, противничкиот голман успеа да го скроти ударот од 11 метри. Во последната минута од првиот дел Саудиска Арабија со гол од пенал стигна до предност од 1:0.

Во продолжението, Македонија одигра уште поофанзивно и поконкретно по голот на противникот. Тоа на крај резултираше со погодок на Марио Илиевски во 60. минута за конечни 1:1.

Во првиот меч од контролниот турнир во Хрватска, Македонија до 21 славеше победа над Албанија со 3:1.

Македонија: Иван Николоски, Аган Мјаки, Стефан Деспотовски, Андреј Стојчевски, Кристијан Тасевски, Иван Николов, Алекс Златков, Методи Максимов, Бехар Фета, Љуан Абази;

Селектор: Драги Канатларовски

Прочитај повеќе...

Спорт

Ова се 11-те лавови кои ќе стартуваат на мечот против Бугарија

Објавено пред

на

Предмалку објавени беа 11-те момчиња кои ќе бидат стартери на мечот против Бугарија на „Тодор Проески“. Што се однесува до важноста на мечот, оваа е практично директна битка за подобра позиција во групата, што носи поволности понатаму.

Напред МАКЕДОНИЈА!
Среќно!

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Скопје5 часа

МВР приведе жена од Скопје, бидејќи истата ги принудувала своите малолетни деца да питачат

На 27.09.2022 во 17.30 часот на подрачјето на Аеродром-Скопје,  полициски службеници од Единицата за внатрешни работи Аеродром и Драчево ја...

Временска прогноза5 часа

Дождлив викенд, додека температурите остануваат високи, заладување ќе имаме следната седмица – ова се најновите метео вести за претстојните денови

До крајот на оваа недела времето во Македонија ќе се задржи променливо облачно со сончеви периоди и со умерен до...

Кичево6 часа

Fecky Faris, Milan & Ultimusa овој викенд во Република 96250!

За сите љубители на лудите ритми, Република 96250 подготви одличен викенд полн со возбудливи настапи. Петок (30.09.2022) за одлична забавна...

Магазин6 часа

Од оваа недела WhatsApp воведува нова функција која ќе израдува многумина

Марк Цукерберг ја објави оваа нова функција на Facebook. Апликацијата сега овозможува поедноставни повици до аудио разговори, а наскоро ќе...

Магазин6 часа

Meta брише лажни профили од Кина и Русија

Meta ги засилува безбедносните напори против дезинформации Meta отстрани голем број лажни профили од Кина кои ги таргетираа САД со...

Магазин6 часа

Samsung го претстави својот компјутер со лизгачки екран

За време на конференцијата Innovation 2022, Samsung претстави интересен уред кој вклучува хардвер на Intel. Прикажан е „лизгачки“ компјутер кој...

Гејминг6 часа

Rockstar потврди големо протекување на податоци за GTA VI

Протекувањето податоци за играта Grand Theft Auto VI се чини дека е реално. Rockstar Games ја потврди автентичноста на протекувањето...

Мобилни уреди6 часа

iOS 16 предизвикува сериозни проблеми со батеријата

Најпрво системот на камерата се тресеше и зуеше на „Pro“ моделите од најновата серија на мобилни телефони на Apple iPhone,...

Кичево6 часа

Камион излетал од коловоз на Стража, возачот бил тешко повреден

Денес во 12 часот и 15 минути според лидерскиот медиум од Гостивар (gostivarpress.mk) во СВР Тетово пријавено е дека на...

Спорт11 часа

Аматерската репрезентација на Македонија во фудбал ќе учествува на реномираниот „Regions Cup“ во Рим, Италија

Аматерската репрезентација на Македонија во периодот од 28 септември до 5 октомври ќе биде учесник на Regions Cup  турнир во организација...

НАЈЧИТАНИ