Следете не

Спорт

Судиска комисија за спорните моменти од 6. коло на ПРВА МФЛ

Објавено пред

на

Судиска анализа за 6. коло од ПРВА МФЛ за сезона 2022/23

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 6. коло на ПРВА МФЛ и ги донесе следните заклучоци:

На натпреварот ФК Силекс – ФК Тивеш одигран на 04.09.2022 година, анализирана е ситуацијата од 83. минута.

Главен судија: Александар Ставрев; Помошни судии: Дејан Костадинов и Гоце Петрески;

83. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ПРВИОТ ПОМОШЕН СУДИЈА (НЕ досудено офсајд позиција)

Играч од екипата на Силекс ја имаше топката во свој посед странично од голот на Тиквеш, потоа ја додаде до свој соиграч кој беше во линија со претпоследниот играч од одбраната на Тиквеш и истиот играч ја центрираше топката и беше постигнат гол.

Исправна одлука на првиот помошен судија играта да продолжи (многу тешка ситуација за помошен судија), бидејки играчот кога ја прими топката од соиграчот беше во линија со претпоследниот играч од одбраната, голот е регуларен.

На натпреварот  ФК Шкендија – ФК Македонија Ѓ.П. одигран на 04.09.2022 година, анализирана е ситуацијата од 53. минута.

Главен судија: Стојан Трпчевски; Помошни судии: Драган Трпчевски и Душко Панов;

46. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ПРВИОТ ПОМОШЕН СУДИЈА (НЕ досудено офсајд позиција)

Играч од екипата на Македонија додаде топка до свој соиграч кој во моментот на додавање беше во линија со претпоследниот играч од одбраната на Шкендија, ја прими топката и постигна гол.

Исправна одлука на првиот помошен судија играта да продолжи, бидејќи играчот кога ја прими топката од соиграчот беше во линија со претпоследниот играч од одбраната, голот е регуларен.

На натпреварот  ФК Брегалница – ФК Шкупи одигран на 04.08.2022 година, анализирана е ситуацијата од 31. минута.

Главен судија: Јован Качевски; Помошни судии: Мартин Дејаноски и Давор Цветановски;

31. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (доделен ЦРВЕН картон)

Играч од нападот на Шкупи беше во посед на топката на средина на терен, играчот од екипа на Брегалница го влечеше за дрес играчот на Шкупи, кој потоа намерно со раката го удри во пределот на главата играчот што влечеше.

Исправна одлука на главниот судија, досуден слободен удар за Шкупи и жолт картон за играчот на Брегалница за  влечење и ЦРВЕН картон за играчот на Шкупи за намерено удирање со рака со силен интензитет во предел на главата.

На натпреварот ФК Скопје – ФК Победа одигран на 04.09.2022 година, анализирани се ситуациите  30. и 64. минута.

Главен судија: Димитар Пилешков; Помошни судии: Христијан Џонов и Бојан Андевски;

30. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (НЕ досуден удар од 11 метри)

Играч од Победа центрираше висока топка кон соиграч пред шеснаесетникот на Скопје, играчот од одбраната на Скопје направи прекршок над играчот на Победа додека топката патуваше кон играчот и не беше во посед на топката.

Исправна одлука на судијата што досуди слободен удар и додели жолт картон за играчот на Скопје, бидејќи контактот  беше надвор од шеснаесетникот и играчот на Победа ја немаше топката во посед и контрола .

64. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (НЕ досуден гол)

Центрирана топка во шеснаесетникот на Скопје, играч од нападот на Победа ја удри топката со глава кон голот на Скопје, на самата гол линијата голманот ја изби топката и го одбрани ударот.

Исправна одлука на главниот судија што дозволи играта да продолжи, бидејќи голманот го одбрани ударот на самата гол линија. За голот да биде признат топката треба со целиот свој обем да ја помине гол линијата, што не беше во овој случај.

На натпреварот ФК Академија Пандев – ФК Струга Трим Љум, немаше спорни ситуации за судиска анализа.

Судиска анализа за 2. коло од ВТОРА МФЛ за сезона 2022/23

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од 3. коло на ВТОРА МФЛ и ги донесе следните заклучоци:

На натпреварот ФК Арсими – ФК Пелистер одигран на 03.09.2022 година, анализирани се ситуациите од 27. и 53. минута.

Главен судија: Игор Стојчевски; Помошни судии: Даниел Василевски и Филип Ицковски;

27. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (НЕ досуден удар од 11 метри)

Центрирана топка во шеснаесетникот на Пелистер, играч од одбраната на Пелистер ја изби топката со нога која потоа го удри во раката.

Исправна одлука на главниот судија што дозволи играта да продолжи, бидејќи играчот при избивање на топката го удри во рака, во ваква ситуација не се досудува удар од 11 метри.

52. минута: ДОБРА ПРОЦЕНКА НА ГЛАВНИОТ СУДИЈА (НЕ Досуден удар од 11 метри)

Играч на Арсими  беше во посед на топката и влезе во шеснаесетникот на Пелистер, пред него стоеше играч од одбраната на Пелистер и не направи никакво движење со телото и нозете,  играчот на Арсими се обиде да изнуди удар од 11 метри и падна без контакт (симулација).

Исправна одлука на главниот судија, досудено индиректен слободен удар и жолт картон за симулација на играчот од Арсими.

На останатите натпревари од 2. МФЛ немаше спорни ситуации за судиска анализа.

Спорт

Аматерската репрезентација на Македонија во фудбал ќе учествува на реномираниот „Regions Cup“ во Рим, Италија

Објавено пред

на

Аматерската репрезентација на Македонија во периодот од 28 септември до 5 октомври ќе биде учесник на Regions Cup  турнир во организација на УЕФА што ќе се одржи во Рим, Италија

Нашата репрезентација на овој турнир за противници ги имаме аматерскиот тим на Баварија од Германија, Лацио од Италија и Џерси од Англија.

Првиот меч го играме против Баварија на 29. септември со почеток од 15. часот. Нов тежок натпревар не очекува на 2 октомври против аматерскиот тим на Лацио од Италија со почеток од 15. часот.

Последниот натпревар го играме против Џерси, аматерскиот тим од Англија на 5. октомври во 15. часот.

Селекторот Жанко Савов се одлучи да ги повика следните фудбалери од аматерската репрезентација:

Голмани: Антонио Столевски (Караорман), Борче Картов (Кожув);

Одбрана: Мухарем Мислими (Беса 1976), Христијан Бејков (Кожув), Мартин Димоски (Детонит Плачковица), Нинослав Здравкоски (Аресими 1976), Давид Бошески (Академија Пандев), Оливер Христов (Детонит Плачковица), Богдан Велиновски (Слога 1934), Христијан Митревски (Охрид Лихнидос);

Среден ред: Давид Ристовски (Кожув), Влатко Стојановски (Борец 1919), Стојче Стојов (Каменица Саса), Ники Зумровски (Кожув), Емил Скоко (Пехчево), Зоран Андонов (Детонит Плачковица);

Напад: Филип Димоски (Детонит Плачковица), Ангел Кочев (Кожув)

Прочитај повеќе...

Спорт

Македонија до 19 години од негатива два гола до пресврт и голема победа против своите врсници од Кипар

Објавено пред

на

Младата репрезентација на Македонија до 19 години во еден интересен натпревар, со многу возбудување и пресврти, успеа да забележи минимална победа со 3:2 над соодветната селекција на Кипар во рамките на вториот контролен дуел одигран помеѓу овие две селекции.

Нашите млади фудбалери по првите 26. минути од средбата имаа негатива од два гола, но до крајот на средбата направија комплетен пресврт, постигнаа 3 погодоци и сосема заслужено успеаа да слават победа.

Најпрвин Шабан Зенку во 40. минута успеа да го намали водството на противникот. Со негатива од еден погодок се замина на полувреме.

Во продолжението од мечот, Македонија одигра одлично, создаваше можности и во последните осум минути од средбата успеа да го скрши отпорот на противникот. Во 83. минута Зани Назифи погоди за 2:2. Во 90. минута, Марко Стоилевски погоди за победа и голема радост на Македонија.

Македонија: Стефан Тасев, Максим Милошевски, Давор Серафимов, Ардијан Османи, Суфијан Чајани, Матеј Ангелов, Мартин Горгиевски, Леон Тасов, Дашмир Елези, Шабан Зенку, Михаил Талевски;

Селектор: Неџат Шабани

Додека младата репрезентација на Македонија до 21 година одигра нерешено против Саудиска Арабија го заокружи контролниот турнир што се одигра во Свети Мартин, на Мура, Хрватска.

Нашата млада селекција одигра квалитетен натпревар против селекцијата на Саудиска Арабија, која на овој меч настапи со играчи до 23 години. Крајниот резултат беше 1:1.

Одличната форма и на овој натпревар ја потврди Марио Илиевски, кој беше стрелец на единствениот погодок за Македонија.

Првата посериозна прилика за избраниците на селекторот Драги Канатларовски ја имаше Методи Максимов, кој по одличниот продор по десната страна биеше покрај голот на противникот. Лука Станковски пропушти прилика од пенал да и донесе предност на нашата селекција, противничкиот голман успеа да го скроти ударот од 11 метри. Во последната минута од првиот дел Саудиска Арабија со гол од пенал стигна до предност од 1:0.

Во продолжението, Македонија одигра уште поофанзивно и поконкретно по голот на противникот. Тоа на крај резултираше со погодок на Марио Илиевски во 60. минута за конечни 1:1.

Во првиот меч од контролниот турнир во Хрватска, Македонија до 21 славеше победа над Албанија со 3:1.

Македонија: Иван Николоски, Аган Мјаки, Стефан Деспотовски, Андреј Стојчевски, Кристијан Тасевски, Иван Николов, Алекс Златков, Методи Максимов, Бехар Фета, Љуан Абази;

Селектор: Драги Канатларовски

Прочитај повеќе...

Спорт

Ова се 11-те лавови кои ќе стартуваат на мечот против Бугарија

Објавено пред

на

Предмалку објавени беа 11-те момчиња кои ќе бидат стартери на мечот против Бугарија на „Тодор Проески“. Што се однесува до важноста на мечот, оваа е практично директна битка за подобра позиција во групата, што носи поволности понатаму.

Напред МАКЕДОНИЈА!
Среќно!

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Скопје44 минути

МВР приведе жена од Скопје, бидејќи истата ги принудувала своите малолетни деца да питачат

На 27.09.2022 во 17.30 часот на подрачјето на Аеродром-Скопје,  полициски службеници од Единицата за внатрешни работи Аеродром и Драчево ја...

Временска прогноза47 минути

Дождлив викенд, додека температурите остануваат високи, заладување ќе имаме следната седмица – ова се најновите метео вести за претстојните денови

До крајот на оваа недела времето во Македонија ќе се задржи променливо облачно со сончеви периоди и со умерен до...

Кичево2 часа

Fecky Faris, Milan & Ultimusa овој викенд во Република 96250!

За сите љубители на лудите ритми, Република 96250 подготви одличен викенд полн со возбудливи настапи. Петок (30.09.2022) за одлична забавна...

Магазин2 часа

Од оваа недела WhatsApp воведува нова функција која ќе израдува многумина

Марк Цукерберг ја објави оваа нова функција на Facebook. Апликацијата сега овозможува поедноставни повици до аудио разговори, а наскоро ќе...

Магазин2 часа

Meta брише лажни профили од Кина и Русија

Meta ги засилува безбедносните напори против дезинформации Meta отстрани голем број лажни профили од Кина кои ги таргетираа САД со...

Магазин2 часа

Samsung го претстави својот компјутер со лизгачки екран

За време на конференцијата Innovation 2022, Samsung претстави интересен уред кој вклучува хардвер на Intel. Прикажан е „лизгачки“ компјутер кој...

Гејминг2 часа

Rockstar потврди големо протекување на податоци за GTA VI

Протекувањето податоци за играта Grand Theft Auto VI се чини дека е реално. Rockstar Games ја потврди автентичноста на протекувањето...

Мобилни уреди2 часа

iOS 16 предизвикува сериозни проблеми со батеријата

Најпрво системот на камерата се тресеше и зуеше на „Pro“ моделите од најновата серија на мобилни телефони на Apple iPhone,...

Кичево2 часа

Камион излетал од коловоз на Стража, возачот бил тешко повреден

Денес во 12 часот и 15 минути според лидерскиот медиум од Гостивар (gostivarpress.mk) во СВР Тетово пријавено е дека на...

Спорт7 часа

Аматерската репрезентација на Македонија во фудбал ќе учествува на реномираниот „Regions Cup“ во Рим, Италија

Аматерската репрезентација на Македонија во периодот од 28 септември до 5 октомври ќе биде учесник на Regions Cup  турнир во организација...

НАЈЧИТАНИ