Следете не

Свет

Свет: Израел почна да ја дава четвртата доза од вакцината, прв смртен случај со омикрон во Австралија, oткажани се 1.600 летови, најмногу во САД и Кина

Објавено пред

на

Голема израелска болница денеска почна да дава четврта доза од вакцината против Ковид-19 на 150 медицински работници, како дел од студијата чија цел е да се процени дали е неопходно да се даде втора бустер доза низ целата земја.

Медицинскиот центар Шеба во близина на Тел Авив соопшти дека нивното испитување ќе „фрли светлина“ на ефективноста на четвртата доза и ќе им помогне на носителите на одлуки да ја одредат здравствената политика во Израел и во странство, пренесува Ројтерс.

Експертска комисија од израелското Министерство за здравство препорача да им се понуди четврта доза од вакцината „Фајзер/Бионтек“ на Израелците постари од 60 години кои ја примиле првата бустер доза пред најмалку четири месеци.

Конечното одобрување на генералниот директор на министерството сè уште се чека во време на јавна дебата за тоа дали има доволно научни информации за да се оправда нова засилена доза.

Од почетокот на пандемијата, повеќе од 1,3 милиони луѓе заразени со вирусот се регистрирани во Израел, додека 8.242 луѓе починале како резултат на оваа инфекција, покажуваат податоците на страницата ”worldometers”. .

Првата смрт поврзана со омикрон во Австралија

Австралија денеска ја објави првата потврдена смрт поврзана со нов омикрон сој на коронавирус, во услови на нов пораст на дневните инфекции, но властите се воздржаа од наметнување нови ограничувања бидејќи стапката на хоспитализација останува ниска.

Човек во 80-тите кој имал придружни болести починал од омикрон, но австралиските власти не соопштуваат дополнителни детали, освен дека тој се заразил во старечки дом и починал во болница во Сиднеј, пренесува Ројтерс.

„Ова беше првата позната смрт во Нов Јужен Велс поврзана со омикрон“, рече здравствениот епидемиолог од Нов Јужен Велс Кристин Селви во видеото објавено од владата.

Овој човек е еден од шесте смртни случаи поврзани со Ковид-19 пријавени во Австралија претходниот ден.

Австралиските држави Нов Јужен Велс, Викторија и Квинсленд денеска пријавија вкупно 9.107 нови случаи, што значи дека Австралија повторно е на пат да регистрира нов рекорд во однос на нови инфекции.

„Иако гледаме зголемен број случаи, не гледаме влијание врз нашиот болнички систем“, рече Анастасија Палашук, премиерка на Квинсленд, каде беа пријавени 784 нови случаи, додека четири лица се во болница.

Во светот се откажани 1.600 летови, најмногу во САД и Кина

Повеќе од 1.600 летови утринава се откажани во светот поради зголемувањето на заразените со Ковид-19, а најпогодени се дестинациите во САД и Кина, објави специјализираниот сајт „FlightAware“.

Најмногу се откажани летовите на кинеските компании како „China Eastern“ (368) и „Air China“ (141), а најтешко погодени се аеродромите во Пекинг и Шангај, со вкупно 300 откажани летови, според БиБиСи.

Хонг Конг ги забрани сите летови на јужнокорејската авиокомпанија „Korean Air“ на две недели, по позитивни случаи кај некои пристигнати патници.

Во меѓувреме, најтешко погодени американски компании се „United‘‘ (84) и „JetBlue“ (66).

Минатата недела компанијата „United“ предупреди дека зголемувањето на бројот на заразени со омикроним имало директно влијание врз персоналот за летови на таа компанија, поради што многу вработени морале да се изолираат.

Но, и лошите временски услови се причина за откажување на летовите, бидејќи снежната покривка ги одложи летовите и ја наруши ситуацијата на патиштата во западната држава Вашингтон во неделата.

Исто така, американските власти соопштија дека надгледуваат десетици крстарења на кои се регистрирани случаи на коронавирус, додека на некои бродови им е забранет влезот во пристаништата на Карибите.

Вкупно, повеќе од 8.000 летови беа приземјени за време на долгиот божиќен викенд што започна во петокот.

Иако бројот на откажувања е само мал процент од вкупниот број, тој е поголем од вообичаеното и доаѓа во период од годината кога многумина патуваат за да поминат време со своите најблиски, проценува Би-Би-Си, додавајќи дека авиокомпаниите веќе изгубиле милијарди долари. поради пандемијата..

Забележано е дека случаите на Ковид брзо растат ширум светот, главно поради сојот омикрон.

Скоро 5,4 милиони луѓе починале од коронавирус ширум светот, според Универзитетот Џон Хопкинс, а регистрирани се скоро 280 милиони потврдени случаи.

Гутереш го повика светот да се подготви за нови пандемии

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, денеска по повод Меѓународниот ден на подготвеност за епидемии изјави дека сегашната пандемија на Ковид 19 нема да биде последна и дека човештвото мора да се подготви за нови предизвици.

„Ковид 19 нема да биде последната пандемија со која се соочува човештвото. Како што реагираме на оваа здравствена криза, мора да се подготвиме за следната“, напиша Гутереш на Твитер.

Тој ги повика сите да посветат поголемо внимание на ова прашање.

Австралија: Повеќе од 10.000 случаи пријавени во еден ден

Австралија надмина непожелен број од 10.000 нови случаи на коронавирус за еден ден, поттикнати од големиот број случаи пријавени во државите Нов Јужен Велс, Викторија и Јужна Австралија.

Во Нов Јужен Велс се регистрирани 6.324 нови случаи, додека Викторија забележала 1.999 нови инфекции, пренесува Гардијан.

Се вели дека двете австралиски држави се одговорни за мнозинството од скоро 10.200 нови инфекции во земјата.

Сојузот на Квинсленд забележа 784 нови случаи, од кои три четвртини се омикронски соеви на вирусот, изјави премиерот на Квинсленд, Даниел Ендрјус.

Исто така, рекордни 842 нови случаи се потврдени во Јужна Австралија, како и 35 случаи на коронавирус во Тасманија, според Гардијан.

/RTV/

Свет

Дали ни е потребна четврта доза од вакцината?

Објавено пред

на

Раните податоци од Израел сугерираат дека четвртата доза на Pfizer / BioNTech или Moderna против коронавирус може да доведе до зголемување на антителата – повеќе од она што се гледа по третата доза.

Сепак, можеби нема да биде доволно за заштита од продорни инфекции предизвикани од варијантата омикрон, пишува утринава Си-Ен-Ен.

„Ова се прелиминарни резултати. Ова е пред секое објавување, но даваме информации затоа што ја разбираме итноста јавноста да ги добие сите можни информации за четвртата доза“, изјави д-р. Гили Регев-Јочај, директор на Одделението за превенција и контрола на инфекции во Медицинскиот центар Шеба на прес-конференција за најновите податоци.

„Вакцините на Pfizer ги следиме веќе две недели, а само една недела Модерна. А она што го гледаме е дека вакцината Pfizer по две недели предизвикува зголемување на бројот на антитела и неутрализирачки антитела. Тоа е дури и малку поголемо од она што го имавме по третата доза“, рече Регев-Јочај, додавајќи:

„Сепак, ова веројатно не е доволно за Омикрон.

Првата студија за четвртата доза од вакцината

Во декември Медицинскиот центар Шеба започна со тестирање на четвртата доза од вакцината за здрави луѓе пред да воведе дополнителна вакцина за ризичните лица. Тоа беше прва студија од ваков вид.

Студијата опфатила 154 здравствени работници кои ја примиле четвртата доза на Pfizer / BioNTech, 120 кои ја примиле четвртата доза Модерна и контролна група работници кои не ја примиле четвртата доза.

Регев-Јочај рече дека иако истражувачите забележале зголемување на антителата кај оние кои ја примале четвртата доза, нивото на антитела потребни за заштита од инфекција со омикрон било „веројатно превисоко за вакцината, дури и ако е добра вакцина“.

Сепак, таа рече дека е забележана малку помала инфекција кај оние кои ја примиле вакцината во споредба со контролната група.

„Немаше значајна разлика меѓу оние кои примиле доза Pfizer / BioNTech во споредба со Moderna“, додаде Регев-Јочај.

„Мислам дека одлуката да се дозволи четвртата доза на ранлива популација е веројатно вистинската“, рече таа, додавајќи:

„Тоа може да донесе некои придобивки, но веројатно не доволно за да се одлучи да ја дадеме четврточната доза на целото население, би рекол.

/n1info/

Прочитај повеќе...

Свет

Англија ја намали самоизолацијата на пет дена

Објавено пред

на

Во Англија минималниот период на самоизолација за луѓето кои се позитивни на Ковид-19 е намален на пет дена, јавува Би-би-си.

Таквата одлука е донесена по разгледувањето на медицинските докази во обид да се ублажи недостигот на кадар во британската економија.

Британскиот министер за здравство Саид Џавид рече дека намалувањето на изолацијата на пет дена „ќе ги врати дополнителните слободи и ќе го намали притисокот врз основните јавни услуги во текот на зимата“.

Периодот на изолација во Англија минатиот месец беше скратен од 10 на 7 дена, доколку добиете негативен тест на шестиот и седмиот ден.

Според правилата на изолација, денот кога започнуваат симптомите е нула ден, а следниот ден е првиот ден од периодот на изолација.

Вчера во Велика Британија се пријавени 70.924 позитивни случаи на Ковид, што е најмал дневен број од 14 декември.

Пријавени се уште 88 смртни случаи.

Во Британија, 16-годишните и 17-годишниците сега можат да закажат дополнителна доза од вакцината, а ќе бидат повикани 40.000 тинејџери кои примиле втора доза од вакцината пред најмалку три месеци.

На крајот, повеќе од 600.000 луѓе, на возраст од 16 и 17 години, кои примиле две дози, ќе имаат право на дополнителна доза.

/RTV/

Прочитај повеќе...

Свет

Во Англија периодот на самоизолација за позитивните од Ковид-19 е намален на пет дена

Објавено пред

на

Во Англија минималниот период на самоизолација за луѓето кои се позитивни на Ковид-19 е намален на пет дена, јавува Би-би-си. Таквата одлука е донесена по разгледувањето на медицинските докази во обид да се ублажи недостигот на кадар во британската економија.
Британскиот министер за здравство Саид Џавид рече дека намалувањето на изолацијата на пет дена „ќе ги врати дополнителните слободи и ќе го намали притисокот врз основните јавни услуги во текот на зимата“.

Периодот на изолација во Англија минатиот месец беше скратен од 10 на 7 дена, доколку добиете негативен тест на шестиот и седмиот ден.

Според правилата на изолација, денот кога започнуваат симптомите е нула ден, а следниот ден е првиот ден од периодот на изолација.

Вчера во Велика Британија се пријавени 70.924 позитивни случаи на Ковид, што е најмал дневен број од 14 декември.

Пријавени се уште 88 смртни случаи.

Во Британија, 16-годишните и 17-годишниците сега можат да закажат дополнителна доза од вакцината, а ќе бидат повикани 40.000 тинејџери кои примиле втора доза од вакцината пред најмалку три месеци.

На крајот, повеќе од 600.000 луѓе, на возраст од 16 и 17 години, кои примиле две дози, ќе имаат право на дополнителна доза.

Извор: BBC / Би-Би-Си

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија4 часа

Ковид-19 биланс за денес, 1,172 нови случаи починале 12 пациенти

Во последните 24 часа направени се 4.021 тестови, а регистрирани се 1.172 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 629...

Спорт4 часа

ФФМ и општина Аеродром: Да започнеме проект кој ќе биде обележје на едно време

Раководството на Фудбалската федерација на Македонија, претседателот Муамед Сејдини, генералниот секретар, Филип Поповски и неговиот заменик, Дрилон Ганиу во „Куќа...

Култура4 часа

Најскапата серија на сите времиња: Милијарда долари за новиот „Господар на прстените“

Претстојната серија на Амазон, еден вид спиноф на филмови за „Господарот на прстените“, која се смета за најскапата серија на...

Магазин5 часа

Google почнува да ги тестира Android игрите на Windows

Microsoft го најави Windows 11 со ветување дека ќе ги поддржува апликациите за Android, иако таа функционалност не беше подготвена...

Временска прогноза7 часа

Од вечерва западниот регион под снег, најава и за многу студено време после обилните врнежи, детали..

Во текот на вечерните и ноќните часови од запад ќе започнуваат врнежи од СНЕГ. Инаку, како што најавивме, утре врнежите...

Култура7 часа

Денес се традиционалните „Женски Водици“, додека именден слават Јован, Јована, Јана, Јоана.. за многу години!

Денес се традиционалните и на далеку прочуените „Женски Водици“ каде при церемонијалот на предавањето на паричето од крстот, стариот Божи...

Македонија7 часа

(ВИДЕО) Преносот овозможен во живо за „Богојавление Водици“ од Охрид еден од најследените преку социјални мрежи

Вчера по осветувањето на езерските води се случи најмасовното положувањето на Светиот крст, каде најсреќен помеѓу стотината капачи беше Мартин...

Култура14 часа

Денес е Св. Јован, се верува дека на овој ден Св. Јован Крстител на реката Јордан го крстел Исус Христос.

Православните христијани денес на 20 јануари го прославуваат празникот Св. Јован бидејќи се верува дека на овој ден Св Јован...

Хороскоп21 час

Дневен Хороскоп (20 јануари / четврток)

ОВЕН Избегнете да влегувате во тесно и концентрирајте се на она што ви се случува моментално. Не дозволувајте проблемите да...

Македонија23 часа

За утре најавен прекин на електрична енергија покрај „Ски центар Маврово“ и делови на град Скопје

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре на ден 20.01.2022 година – четврток, ЕВН ќе работи на терен, така што прекини во...

НАЈЧИТАНИ