Следете не

Свет

Свет: Скоро 5,7 милиони нови случаи со корона минатата недела; Пакистан: Поставен црн рекорд на смртни случаи од корона

Објавено пред

на

ПЕКИНГ – Речиси 5,7 милиони нови случаи на коронавирус се регистрирани ширум светот во изминатите седум дена, што е за осум проценти повеќе од претходната недела, објави Светската здравствена организација.

Стапката на смртност исто така се зголеми за пет проценти, со 87.000 смртни случаи од ковид 19.

„На глобално ниво, бројот на нови случаи на ковид 19 се зголеми деветта недела по ред, а минатата недела беа пријавени скоро 5,7 милиони нови случаи“, се наведува во билтенот на СЗО.

Најзабележителното зголемување на бројот на случаи е регистрирано во Југоисточна Азија, пред се во Индија. Во тој дел од светот се регистрирани 2,26 милиони нови случаи и 17 000 смртни случаи, пренесува ТАС С.

Бројот на нови инфекции во Европа опадна за 12 проценти, во Африка за девет и во Северна и Јужна Америка за осум проценти.

Во Југоисточна Азија, имаше зголемување на смртноста за 81 процент.

Во Европа, повеќе од 1,46 милиони луѓе биле заразени во изминатите седум дена, додека 25 000 пациенти починале.

Во Северна и Јужна Америка, бројот на новозаразени е 1,4 милиони, а за седум дена починале 36 000 луѓе.

Потврдени 12 нови случаи на ковид-19 во Кина

Националната здравствена комисија на Кина објави дека се потврдени 12 нови случаи на ковид-19 во земјата, еден повеќе од претходниот ден, како и дека сите ново заразени лица пристигнале од странство.

Од почетокот на пандемијата во Кина, регистрирани се 90.622 случаи на инфекција со корона вирус и 4.636 смртни случаи кај пациенти со ковид, пренесува Ројтерс

Мексико: Повеќе од 345.000 жртви на коронавирус

Повеќе од 345.000 луѓе починаа во Мексико од почетокот на пандемијата, иако официјалните лица тврдат дека не е забележано зголемување на стапката на инфекција во повеќето сојузни држави.

Во прелиминарниот извештај на мексиканската влада се наведува дека 316.344 лица починале како резултат на инфекција со вирусот корона во земјата до почетокот на март, оттогаш се потврдени уште 29.395, што претставува вкупно 345.739 жртви, пренесува АП.

Поради пристигнувањето на поголем број туристи во популарното летно одморалиште Канкун во државата Квинтана Ру, потврден е поголем број нови случаи, како и во државата Колима на пацифичкиот брег.

Вчера владата објави дека планира да започне вакцинирање на граѓани на возраст од 50 до 59 години, наведувајќи дека досега биле администрирани вкупно 16,7 милиони дози на вакцини на вкупно 126 милиони луѓе во Мексико.

Индија: Повеќе од 200 000 починати пациенти со ковид

Во Индија, денес беше потврдено дека повеќе од 200 000 луѓе починале како резултат на ковид-19 од почетокот на пандемијата.

Инфекцијата се шири во густо населените урбани делови на Индија и во руралните области, поради што здравствениот систем е пред колапс.

Во извештајот на АП се наведува дека Министерството за здравство потврдило дека во последните 24 часа од ковид-19 починале уште 3.293 лица, вкупно 201.187 лица.

Во текот на денот, зад нас имаше 362.757 новоинфицирани лица, што го сруши рекордот од 350.000 нови случаи забележани во понеделникот.

Покрај Индија, повеќе од 200 000 смртни случаи кај пациенти со ковид се потврдени во САД, Бразил и Мексико.

Квебек: Првата смрт по вакцинирањето со AstraZenek

Првата смрт на лице кое доби тромб откако беше вакцинирано со AstraZenecom е потврдена во канадската провинција Квебек.

Досега, најмалку пет случаи на згрутчување на крвта се потврдени низ цела Канада по вакцинирањето, но официјалните лица сепак тврдат дека придобивките од вакцинацијата ги надминуваат потенцијалните ризици, пренесува Ројтерс.

Министерот за здравство на Квебек потврди дека досега околу 400 000 лица биле вакцинирани со препаратот АстраЗенека во таа провинција досега.

Јужна Кореја ги вакцинира сите спортисти кои патуваат на Олимписките игри

Сите јужнокорејски спортисти кои ќе учествуваат на Олимписките игри во Токио ќе добијат вакцини против вирусот корона, пренесува Ројтерс.

Првите 100 спортисти и тренери ќе ја примат првата доза на вакцината утре, додека околу 500 други ќе бидат вакцинирани во текот на првата недела од мај.

Олимписките игри се преместени во 2021 година поради пандемијата на коронавирусот и ќе се одржат од 23 јуни до 8 август.

Скоро 2,7 милиони Јужнокорејци, од 52 милиони жители, ја примија првата доза на вакцина, што доведе до стапка на вакцинација од нешто повеќе од четири проценти.

Вакцинацијата против вирусот корона не е задолжителна за спортистите кои учествуваат на Олимписките игри, но се препорачува.

Пакистан: Поставен црн рекорд на смртни случаи од корона

Денес во Пакистан е забележан црн запис за смртни случаи од почетокот на пандемијата на вирусот корона – 201 смртни случаи.

Според Националниот центар за команда и контрола, во последните 24 часа се пријавени 5.292 нови случаи на коронавирус, објави АП.

Заклучно со минатата година, во Пакистан се регистрирани 17.530 смртни случаи од 19 ковид-19, од 810.231 случаи.

Пакистан планира да заклучи во најпогодените градови во првата недела од мај.

Пакистанскиот премиер Имран Кан се спротивстави на барањата за воведување на брави на национално ниво, повикувајќи се на неговото економско влијание, но исто така предупреди дека тој ќе биде принуден да го наметне ако луѓето не престанат да ги кршат правилата за одржување на физичката дистанца.

Јапонија користела само петтина од увезените вакцини

Јапонија користела само една петтина од дозите на вакцини „Ковид-19“ што досега ги увезла, покажуваат податоците објавени денес од јапонската влада.

Ваквиот развој на ситуацијата укажува на логистички тешкотии, како што се недостаток на медицински персонал и сопнување на кампањата за вакцинација, проценува Ројтерс. Јапонија обезбеди најголемо количество вакцини против ковид-19 во

Азија, како дел од подготовките за Олимписките игри во текот на летото, но досега вакцинираше само 1,6 проценти од своето население, што е најмал процент меѓу богатите земји.

До крајот на април, Јапонија ќе увезе доволно шишиња вакцина „Фајзер“ за скоро 17 милиони дози, покажуваат податоците на јапонската влада. Но, до денес се дадени нешто над 3,2 милиони вакцини, претежно на здравствени работници.

Неискористените 14 милиони вакцини сугерираат дека јапонската кампања за вакцинација губи на интензитет, иако влезните пратки со вакцини ќе се зголемат тројно во следните два месеци. За споредба, Јужна Кореја, која ја започна својата кампања за инокулација по Јапонија, даде две третини од 3,87 милиони дози вакцини AstraZeneca и Pfizer што ги прими досега, вакцинирајќи 4,7 проценти од нејзиното население.

Јапонија започна кампања за вакцинација во февруари, подоцна повеќето од водечките светски економии, и зависеше од недоволните првични залихи на вакцината „Фајзер“ кои пристигнуваа од Европа.

Свет

СЗО: Во светот дури милијарда корисници пораст на е-цигарите

Објавено пред

на

Глобалните напори за контрола на тутунот доведоа до значителен напредок во намалувањето на пушењето и заштитата на здравјето на луѓето во многу делови на светот, но во меѓувреме се случило значително зголемување на употребата на нови производи од тутун, според најновиот извештај на СЗО за контрола на тутунот .

Во последниве години, употребата на нови производи како што се електронски системи за испорака на тутун (ENDS), односно е-цигари и „vape“, е зголемена на многу пазари, се наведува во извештајот.

На глобално ниво, распространетоста на пушење кај луѓе на возраст над 15 години се намали од 22,7 на 17,5 проценти. Уделот на луѓе кои користат тутун е намален во повеќето земји, но зголемувањето на бројот на жители значи дека бројот на пушачи е сепак голем, според СЗО, објави Радио Слободна Европа.

Во моментов, од околу една милијарда пушачи во светот, околу 80 проценти живеат во земји со низок и среден приход. Според извештајот на СЗО, тутунот е одговорен за смртта на осум милиони луѓе годишно, вклучувајќи и еден милион луѓе кои умираат од пасивно пушење.

Според СЗО, тутунската индустрија често ги става овие производи на пазарот со рекламирање на тинејџери користејќи илјадници привлечни вкусови, поради што, предупредува извештајот, децата имаат три пати поголема веројатност да ги користат овие производи во иднина.

Во моментов, 32 земји забранија продажба на електронски системи за тутун, 79 земји усвоија барем една делумна мерка за забрана за употреба на овие производи во јавноста, нивно рекламирање, промоција и спонзорство.

Сепак, 84 земји с still уште немаат никакви регулативи. Бројните долгорочни здравствени последици од користењето електронски цигари с still уште се непознати, и според СЗО, има се поголем број докази дека овие производи не се безопасни.

Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданон Гебрејесус, смета дека електронските системи на никотин се штетни и мора да бидат подобро регулирани. „Таму каде што не се забранети, владите треба да усвојат соодветни политики за да го заштитат своето население од штетите на овие системи и да спречат нивно прифаќање од деца, тинејџери и други ранливи групи“, предупреди Тедрос.

/b92
ФОТО: #advisor117 / pixabay.com

Прочитај повеќе...

Свет

(ВИДЕО) Полската полиција имаат метод за возачите на кои им се брза

Објавено пред

на

Полската полиција има совршен метод за оние учесници во сообраќајот кои не го почитуваат законот за безбедност при возење.

На овој начин кај нив го решаваат проблемот:

Прочитај повеќе...

Свет

Епидемиолози: Делта сојот е најбрзата и најопасната верзија на корона вирусот

Објавено пред

на

Делта сојот е најбрзата, најтрајната и најопасната верзија на вирусот корона со која се соочи светот, тврдат вирусолозите и епидемиолозите. Вакцините продолжуваат да нудат многу силна заштита во одбрана од тешки инфекции и хоспитализации предизвикани од која било верзија на коронавирус, а оние кои се изложени на најголем ризик сè уште не се вакцинирани, според десет водечки експерти за ковид-19, пренесува Ројтерс.

Главната грижа за делтата, која беше идентификувана за прв пат во Индија, не е тоа што луѓето имаат потешки симптоми, туку дека многу полесно се шири од личност до личност, со што се зголемуваат бројот на инфекции и хоспитализации кај невакцинираните.

Постојат сè поголем доказ дека е способен да зарази се поголем број на целосно вакцинирани лица, за разлика од претходните верзии, и постои загриженост дека тие можат да го шират вирусот понатаму, тврдат овие експерти

„Најголемиот ризик за светот во овој момент е делтата“, рече микробиологот Шерон Пикок, кој ги предводи британските напори за редоследување на геномот на варијантите на коронавирусите, нарекувајќи го овој делта „најтрајната и најбрзата варијанта досега“.

Вирусите постојано се развиваат преку мутации и се појавуваат нови варијанти кои понекогаш се поопасни од оригиналните.

Јавното здравство на Англија во петокот објави дека од вкупно 3.692 хоспитализирани лица во Велика Британија со варијанта делта, 58,3 проценти од нив биле невакцинирани, а 22,8 проценти биле целосно вакцинирани.

Во Сингапур, каде делото е најчеста варијанта, владините претставници во петокот објавија дека три четвртини од случаите на коронавирус биле регистрирани кај вакцинирани лица, иако ниту еден не бил сериозно болен.

Израелските здравствени власти рекоа дека 60 проценти од случаите во моментов хоспитализирани од ковид се всушност вакцинирани лица.

Во Соединетите Држави, кои регистрирале повеќе случаи на инфекција на коски и смрт од која било друга земја, варијантата делта сочинува околу 83 проценти од новите инфекции.

Студија во Кина откри дека луѓето заразени со делтата Делта носат 1000 пати повеќе вируси во носот во споредба со сојот „Вухан“, кој за првпат беше идентификуван во тој кинески град во 2019 година.

“Вие всушност може да излачите повеќе вируси и затоа е повеќе пренослив. Сè уште се истражува”, рече Пикок.

Извор: RTV
ФОТО: Unsplash

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Социјални мрежиПред 19 минути

„Telegram“ воведува дури 1000 гледачи преку видео повик

По неодамнешното многу обемно ажурирање за видео повици и споделување видео, Телеграм воведе нови подобрувања, а едно од главните е...

КултураПред 9 часа

Денес е големиот празник „Илинден“ – Честит именден на сите кои го носат името Илија, Илчо, Илинка, Илина, Иле…

Големиот македонски празник Илинден најмногу го асоцира македонскиот народ на славното Илинденско Востание и на Крушевската Република, сепак, во својата...

На денешен денПред 9 часа

На денешен ден – 2 август

1100 – Англискиот крал Вилијам Втори, син на Вилијам I Освојувачот, е убиен со стрела во шумата за време на...

МакедонијаПред 15 часа

Стојне Николова вечерва со македонците во дворот на храмот св.Илија во с.Крклино

Супер атрактивната фолк дива Стојне Николова со придружба на маестро Бобан Мојсовски и бендот вечерва ги обедини македонците ширум Македонија...

ХороскопПред 15 часа

Хороскоп за денес (2 август) понеделник

ОВЕН Се чувствувате среќно и полетно, но не заборавајте – кој високо лета, ниско паѓа. Не претерувајте со полетување наеднаш,...

СпортПред 21 час

(ВИДЕО) Лудница во „Хунгароринг“: Хамилтон покрај прекинот продолжи, па падна на последно место

Трката во Формула 1 за ГН на Унгарија беше прекината поради инцидент во првиот круг во кој учествуваа неколку возачи....

МакедонијаПред 24 часа

Вчера санкционирани 327 возачи кои возеле пребрзо, додека 107 под дејство на алкохол

Министерството за внатрешни работи продолжува со засилените акциски контроли за санкционирање на возачите што возат со брзина поголема од дозволената,...

СветПред 1 ден

СЗО: Во светот дури милијарда корисници пораст на е-цигарите

Глобалните напори за контрола на тутунот доведоа до значителен напредок во намалувањето на пушењето и заштитата на здравјето на луѓето...

ХороскопПред 2 дена

Месечен Хороскоп (август)

ОВЕН Време е за проценка на задоволството со вашата работа и дали постојат шанси за напредок. Односите со колегите можат...

Временска прогнозаПред 2 дена

Екстремно високи температури, во понеделник топлотен бран!

Нашата држава поради ЕКСТРЕМНО ВИСОКИТЕ температури на воздухот се наоѓа во ПОРТОКАЛОВА ПРЕДУПРЕДУВАЧКА фаза, така ќе се задржи и понатаму...

НАЈЧИТАНИ