Следете не

Свет

Свет: Скоро 5,7 милиони нови случаи со корона минатата недела; Пакистан: Поставен црн рекорд на смртни случаи од корона

Avatar

Објавено пред

на

ПЕКИНГ – Речиси 5,7 милиони нови случаи на коронавирус се регистрирани ширум светот во изминатите седум дена, што е за осум проценти повеќе од претходната недела, објави Светската здравствена организација.

Стапката на смртност исто така се зголеми за пет проценти, со 87.000 смртни случаи од ковид 19.

„На глобално ниво, бројот на нови случаи на ковид 19 се зголеми деветта недела по ред, а минатата недела беа пријавени скоро 5,7 милиони нови случаи“, се наведува во билтенот на СЗО.

Најзабележителното зголемување на бројот на случаи е регистрирано во Југоисточна Азија, пред се во Индија. Во тој дел од светот се регистрирани 2,26 милиони нови случаи и 17 000 смртни случаи, пренесува ТАС С.

Бројот на нови инфекции во Европа опадна за 12 проценти, во Африка за девет и во Северна и Јужна Америка за осум проценти.

Во Југоисточна Азија, имаше зголемување на смртноста за 81 процент.

Во Европа, повеќе од 1,46 милиони луѓе биле заразени во изминатите седум дена, додека 25 000 пациенти починале.

Во Северна и Јужна Америка, бројот на новозаразени е 1,4 милиони, а за седум дена починале 36 000 луѓе.

Потврдени 12 нови случаи на ковид-19 во Кина

Националната здравствена комисија на Кина објави дека се потврдени 12 нови случаи на ковид-19 во земјата, еден повеќе од претходниот ден, како и дека сите ново заразени лица пристигнале од странство.

Од почетокот на пандемијата во Кина, регистрирани се 90.622 случаи на инфекција со корона вирус и 4.636 смртни случаи кај пациенти со ковид, пренесува Ројтерс

Мексико: Повеќе од 345.000 жртви на коронавирус

Повеќе од 345.000 луѓе починаа во Мексико од почетокот на пандемијата, иако официјалните лица тврдат дека не е забележано зголемување на стапката на инфекција во повеќето сојузни држави.

Во прелиминарниот извештај на мексиканската влада се наведува дека 316.344 лица починале како резултат на инфекција со вирусот корона во земјата до почетокот на март, оттогаш се потврдени уште 29.395, што претставува вкупно 345.739 жртви, пренесува АП.

Поради пристигнувањето на поголем број туристи во популарното летно одморалиште Канкун во државата Квинтана Ру, потврден е поголем број нови случаи, како и во државата Колима на пацифичкиот брег.

Вчера владата објави дека планира да започне вакцинирање на граѓани на возраст од 50 до 59 години, наведувајќи дека досега биле администрирани вкупно 16,7 милиони дози на вакцини на вкупно 126 милиони луѓе во Мексико.

Индија: Повеќе од 200 000 починати пациенти со ковид

Во Индија, денес беше потврдено дека повеќе од 200 000 луѓе починале како резултат на ковид-19 од почетокот на пандемијата.

Инфекцијата се шири во густо населените урбани делови на Индија и во руралните области, поради што здравствениот систем е пред колапс.

Во извештајот на АП се наведува дека Министерството за здравство потврдило дека во последните 24 часа од ковид-19 починале уште 3.293 лица, вкупно 201.187 лица.

Во текот на денот, зад нас имаше 362.757 новоинфицирани лица, што го сруши рекордот од 350.000 нови случаи забележани во понеделникот.

Покрај Индија, повеќе од 200 000 смртни случаи кај пациенти со ковид се потврдени во САД, Бразил и Мексико.

Квебек: Првата смрт по вакцинирањето со AstraZenek

Првата смрт на лице кое доби тромб откако беше вакцинирано со AstraZenecom е потврдена во канадската провинција Квебек.

Досега, најмалку пет случаи на згрутчување на крвта се потврдени низ цела Канада по вакцинирањето, но официјалните лица сепак тврдат дека придобивките од вакцинацијата ги надминуваат потенцијалните ризици, пренесува Ројтерс.

Министерот за здравство на Квебек потврди дека досега околу 400 000 лица биле вакцинирани со препаратот АстраЗенека во таа провинција досега.

Јужна Кореја ги вакцинира сите спортисти кои патуваат на Олимписките игри

Сите јужнокорејски спортисти кои ќе учествуваат на Олимписките игри во Токио ќе добијат вакцини против вирусот корона, пренесува Ројтерс.

Првите 100 спортисти и тренери ќе ја примат првата доза на вакцината утре, додека околу 500 други ќе бидат вакцинирани во текот на првата недела од мај.

Олимписките игри се преместени во 2021 година поради пандемијата на коронавирусот и ќе се одржат од 23 јуни до 8 август.

Скоро 2,7 милиони Јужнокорејци, од 52 милиони жители, ја примија првата доза на вакцина, што доведе до стапка на вакцинација од нешто повеќе од четири проценти.

Вакцинацијата против вирусот корона не е задолжителна за спортистите кои учествуваат на Олимписките игри, но се препорачува.

Пакистан: Поставен црн рекорд на смртни случаи од корона

Денес во Пакистан е забележан црн запис за смртни случаи од почетокот на пандемијата на вирусот корона – 201 смртни случаи.

Според Националниот центар за команда и контрола, во последните 24 часа се пријавени 5.292 нови случаи на коронавирус, објави АП.

Заклучно со минатата година, во Пакистан се регистрирани 17.530 смртни случаи од 19 ковид-19, од 810.231 случаи.

Пакистан планира да заклучи во најпогодените градови во првата недела од мај.

Пакистанскиот премиер Имран Кан се спротивстави на барањата за воведување на брави на национално ниво, повикувајќи се на неговото економско влијание, но исто така предупреди дека тој ќе биде принуден да го наметне ако луѓето не престанат да ги кршат правилата за одржување на физичката дистанца.

Јапонија користела само петтина од увезените вакцини

Јапонија користела само една петтина од дозите на вакцини „Ковид-19“ што досега ги увезла, покажуваат податоците објавени денес од јапонската влада.

Ваквиот развој на ситуацијата укажува на логистички тешкотии, како што се недостаток на медицински персонал и сопнување на кампањата за вакцинација, проценува Ројтерс. Јапонија обезбеди најголемо количество вакцини против ковид-19 во

Азија, како дел од подготовките за Олимписките игри во текот на летото, но досега вакцинираше само 1,6 проценти од своето население, што е најмал процент меѓу богатите земји.

До крајот на април, Јапонија ќе увезе доволно шишиња вакцина „Фајзер“ за скоро 17 милиони дози, покажуваат податоците на јапонската влада. Но, до денес се дадени нешто над 3,2 милиони вакцини, претежно на здравствени работници.

Неискористените 14 милиони вакцини сугерираат дека јапонската кампања за вакцинација губи на интензитет, иако влезните пратки со вакцини ќе се зголемат тројно во следните два месеци. За споредба, Јужна Кореја, која ја започна својата кампања за инокулација по Јапонија, даде две третини од 3,87 милиони дози вакцини AstraZeneca и Pfizer што ги прими досега, вакцинирајќи 4,7 проценти од нејзиното население.

Јапонија започна кампања за вакцинација во февруари, подоцна повеќето од водечките светски економии, и зависеше од недоволните првични залихи на вакцината „Фајзер“ кои пристигнуваа од Европа.

Свет

Русија: Пукање во училиште во Казан, убиени деца

Avatar

Објавено пред

на

Во рускиот град Казан имаше пукање во училиште – беа убиени деца, како и едно лице кое им предаваше.

Извештаите за жртвите се разликуваат, но официјалните лица велат дека најмалку осум деца се убиени, а голем број се повредени и пренесени во болница. Уапсено е седумнаесетгодишно момче. Казан се наоѓа на 800 километри од Москва, во Татарстан, руска република чии жители се претежно муслимани.

Рустам Миниханов, претседателот на Татарстан, изјави дека нападот е „трагедија“. Се огласи и рускиот претседател Владимир Путин, кој рече дека Кремљ ќе ги разгледа законите за оружје. Полицијата започна истрага, а мотивот за нападот сè уште не е познат.

Што знаеме за нападот?

Пукањето се случило во училиштето 175 во Казан.

Наскоро реагираа голем број тешко вооружени полицајци, како и амбулантни возила. Видеото објавено на социјалните мрежи покажува како децата бегаат низ прозорците за време на нападот. Руските медиуми јавуваат дека две деца починале откако скокнале од вториот кат на зградата.

Објавени се и снимки од евакуација на повредените, ситуацијата во училиштето по пукањето, како и видео снимка од тинејџер како лежи пред зградата, наводно по апсењето.

Првичните извештаи велат дека имало двајца напаѓачи, од кои едниот е убиен. Сепак, подоцна официјалните лица потврдија дека станува збор за само еден напаѓач.

Миниханов изјави пред училиштето дека меѓу жртвите има четири момчиња и три девојчиња. Подоцна беше објавено дека е убиено и лицето кое ги учело, а Миниханов вели дека 12 деца и четири возрасни се во болница.

„Терористот е уапсен. Тој има 19 години и сопственикот на огненото оружје е регистриран “, изјави тој.

Прочитај повеќе...

Свет

Повеќе од 786.000 заразени луѓе беа регистрирани во светот во неделата, претежно во САД, Индија и Бразил

Avatar

Објавено пред

на

Повеќе од 786.000 потврдени случаи на коронавирус се регистрирани во светот во неделата, а вкупниот број на такви случаи надмина 157,28 милиони, објави Светскиот здравствен центар (СЗО) во својот дневен билтен.

Заклучно со 9 мај, во светот се регистрирани 157.289.118 нови случаи на коронавирус и 3.277.272 смртни случаи поврзани со ковид-19. Бројот на потврдени случаи се зголеми за 786.943 во изминатите 24 часа, а бројот на смртни случаи се зголеми за 12.994.

Југоисточна Азија сочинува повеќе од 53 проценти од дневните случаи на ковид-19 (424.052 случаи). Следат Северна и Јужна Америка (198.096) и Европа (107.253).

Најголем број случаи на коронавирус се пријавени од САД (32.300.609), Индија (22.296.614), Бразил (15.082.449), Франција (5.696.293), Турција (5.016.141) и Русија (4.880.262), Велика Британија (4.433.094), Италија (4.102.921), Шпанија (3.559.222), Германија (3.520.329), Аргентина (3.118.134) и Колумбија (2.968.626).

Најголем број на смртни случаи се пријавени од САД (575.322), Бразил (419.114), Индија (242.362), Мексико (218.657), Велика Британија (127.603), Италија (122.694), Русија (113.326), Франција (105.544) ), и Германија. (84.775), Шпанија (78.726), Колумбија (76.867) и Иран (74.524).

Прочитај повеќе...

Свет

Нема простор за паника, деловите од ракетата се срушија во океан

Avatar

Објавено пред

на

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денеска во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во атмосферата на Земјата, јавија кинеските државни медиуми.

Делови од ракетата „Лонг Марч 5Б“ влегоа во атмосферата во 10.24 часот по локално време.

„Местото на падот е во Индискиот океан, југозападно од Индија и Шри Ланка“, соопшти кинеската агенција за вселенски летови.

Во соопштението се додава дека „повеќето остатоци од ракетата изгореа во атмосферата.

+инфо: Шеталиште

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 13 минути

Хороскоп за денес [ 14 мај ] – среда

ОВЕН Повеќето од вас имаат нови одговорности, прифатете ги денешните предлози затоа што ќе ви биде полесно да стекнете нови...

СпортПред 2 часа

Виљареал ги остави Ваљадолид во зоната на испаѓање и ја продолжи борбата за ЛЕ

Финалистот во Лигата на Европа Виљареал продолжува да се бори за место во тоа натпреварување преку домашниот шампионат, но доколку...

LifestyleПред 5 часа

Популарниот фестивал „Exit“ овозможува купување билети преку „Bitcoin“

Фестивалот „Exit“ денес објави дека ќе биде овозможено купување билети преку биткоин – дигитален систем за плаќање. Оваа иновација во...

Временска прогнозаПред 9 часа

Засилен ветер со зголемена облачност од запад каде можни се локални врнежи од дожд и грмежи

Метео анализата за денес говори дека облачноста од запад ќе се зголемува, па попладне ќе биде променливо облачно со локален...

МакедонијаПред 9 часа

Денеска нови 123 случаи на Ковид-19 во земјава, починале 17 пациенти

Во последните 24 часа се направени 2.598 тестирања, а регистрирани се 123 нови случаи на Ковид 19 во: -Скопје 64...

Социјални мрежиПред 10 часа

YouTube ќе доделува 100 милиони долари за креаторите на кратки видеа „Shorts“ – учество може секој да земе

Со цел да се натпреварува со TikTok, YouTube објави фонд од 100 милиони долари од кој ќе им исплати на...

На денешен денПред 22 часа

На денешен ден – 13 мај

1619 година – По наредба на принцот Морис ван Насау, холандскиот државник Јохан фан Олденбарневелт (ван Олденбарневелт), основач на модерната...

КултураПред 22 часа

Порта.мк: Честитки по повод верскиот празник „Рамазан Бајрам“ до сите припадници на исламската вероисповед

Годинава месецот Рамазан по втор пат муслиманите го минуваа на невообичаен начин, поради мерките за заштита од Ковид-19 вирусот кој...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп (13 мај) четврток

ОВЕН Ве очекува многу позитивна недела на работно полее, па може да се надевате дека генерално ќе успеете да ги...

МакедонијаПред 1 ден

Вонредна вест: Пронајден исчезнатиот Александар Черговски за кој се трагаше за негово пронаоѓање изминатиот период

Воспоставен контакт со исчезнатиот 39-годишен беровчанец Александар Черговски за кого во изминатиот период имаше интензивна потрага за негово пронаѓање. Веста...

НАЈЧИТАНИ