Следете не

Хроника

ТАГА ДО НЕБОТО: Почина српскиот кошаркар Стеван Јеловац, имаше само 32 години

Објавено пред

на

Српскиот кошаркар Стеван Јеловац почина како последица на мозочен удар, потврди грчкиот АЕК. Јеловац доживеа мозочен удар на 14 ноември на тренинг на грчкиот тим, пренесува Н1.

Набргу потоа се огласи и АЕК, кој истакна дека состојбата на српскиот играч е стабилна, но се уште критична. Јеловац пред неколку дена беше префрлен во Србија, на барање на неговото семејство.

Јеловац летово пристигна во грчки АЕК, а претходно сезоната ја мина во Јапонија.

Тој почина како последица на мозочен удар, потврди грчкиот АЕК. Го носеше дресот на Мега, Црвена Звезда, Анталија, Касерта, Сарагоса, Ритас, Нижни, Бамберг, Газиантеп.

За српската репрезентација дебитираше на 28 години и одигра 11 натпревари. Тој ја имаше најзабележливата улога во националниот дрес во квалификациите за СП 2019 година.

Стеван Јеловац е роден 1989 година во Нови Сад.

Пријателите и познаниците се простуваат од големата кошаркарска надеж, која прерано го напушти овој свет!

Почивај во мир!

ФОТО: eurohoops.net

Хроника

(ВИДЕО) Трагедија ја потресе Турција, во страшна сообраќајка загина фудбалерот Ахмед Чалик

Објавено пред

на

Вчера во страшна сообраќајка загина турскиот фудбалер на Коња, Ахмед Чалик, јавија турските локалните медиуми кои сега успеале да пронајдат и видео од несреќата.

На видеото може да се забележи дека веќе починатиот Чалик вози со поголема брзина, го заобиколува камионот, а потоа губи контрола над возилото и слетува од патот.

Видеото кои го објавија турските медиуми може да го погледнете ТУКА

ФОТО: printscreen / video tribute Ahmed @ Yeni Safak Spor

Прочитај повеќе...

Хроника

Трагедија во Косово, млади тинејџери се убиени во терористички напад

Објавено пред

на

Во нападот со калашников на автобусот кај Дечани во Косово животот го загуби возачот на автобусот Гани Ѓокај, како и учениците од село Глоѓан – девојката Л.Х.(19) и момчето Ѓ.М.(17)

Тоа беше училишен возен ред, се враќаше како и секој ден со автобус, како и сите ученици“

Како што изјавила за РТК, семејството на убиената девојка е во шок.

– „Таа никогаш не зборуваше за какви било проблеми на автобуската линија. Нејзината желба беше во иднина да биде доктор“, изјавија за РТК.

Имаше 17 години, отиде на медицинско училиште и се враќаше од училиште.

Официјалната веб-страница на Средното економско училиште „Кадри Кусари“ во Ѓаковица објави дека Љ.Х, ученик од ова училиште, е еден од убиените при нападот на автобусот во Глоѓан, јавува Кљан Косова.

Искрено сочувство до семејството на Ледион од вработените во училиштето, учениците и особено од соучениците“, се наведува меѓу другото на официјалната веб-страница на ова училиште, пренесува Кљан Косова.

Извор: Blic.rs

Прочитај повеќе...

Хроника

По избувнат пожар во рудник за јаглен во руски Сибир загинале најмалку 14 лица, додека 35 се воделе како исчезнати

Објавено пред

на

Најмалку 14 лица загинаа, а 35 се водат како исчезнати денеска кога избувна пожар во рудник за јаглен во руски Сибир. Се стравува дека меѓу исчезнатите нема преживеани.

Властите во регионот на Кемерово соопштија дека пронашле тела на 11 рудари и дека тројца спасувачи подоцна биле убиени за време на потрагата по исчезнатите во оддалечен дел од рудникот.

Не се знае точната локација на 35-те исчезнати рудари. Акцијата за спасување на затворениците на околу 250 метри под земја била прекината попладнето поради можна експлозија. Спасувачите потоа биле брзо евакуирани од рудникот.

Според агенцијата Интерфакс, рударите имаат резерви на кислород кои вообичаено можат да издржат околу шест часа, но тие сигурно не би биле доволни до вечерва.

Во пожарот се повредени 50 рудари.

Кога избувнал пожарот, во рудникот Листвјажнаја имало 285 луѓе, а чадот брзо се проширил низ системот за вентилација.

Властите веќе прогласиле тридневна жалост.

ФОТО: printscreen/video
ВИДЕО: Reuters
Извор: Danas.rs

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Култура1 минута

Најскапата серија на сите времиња: Милијарда долари за новиот „Господар на прстените“

Претстојната серија на Амазон, еден вид спиноф на филмови за „Господарот на прстените“, која се смета за најскапата серија на...

Магазин14 минути

Google почнува да ги тестира Android игрите на Windows

Microsoft го најави Windows 11 со ветување дека ќе ги поддржува апликациите за Android, иако таа функционалност не беше подготвена...

Временска прогноза2 часа

Од вечерва западниот регион под снег, најава и за многу студено време после обилните врнежи, детали..

Во текот на вечерните и ноќните часови од запад ќе започнуваат врнежи од СНЕГ. Инаку, како што најавивме, утре врнежите...

Култура2 часа

Денес се традиционалните „Женски Водици“, додека именден слават Јован, Јована, Јана, Јоана.. за многу години!

Денес се традиционалните и на далеку прочуените „Женски Водици“ каде при церемонијалот на предавањето на паричето од крстот, стариот Божи...

Македонија3 часа

(ВИДЕО) Преносот овозможен во живо за „Богојавление Водици“ од Охрид еден од најследените преку социјални мрежи

Вчера по осветувањето на езерските води се случи најмасовното положувањето на Светиот крст, каде најсреќен помеѓу стотината капачи беше Мартин...

Култура10 часа

Денес е Св. Јован, се верува дека на овој ден Св. Јован Крстител на реката Јордан го крстел Исус Христос.

Православните христијани денес на 20 јануари го прославуваат празникот Св. Јован бидејќи се верува дека на овој ден Св Јован...

Хороскоп17 часа

Дневен Хороскоп (20 јануари / четврток)

ОВЕН Избегнете да влегувате во тесно и концентрирајте се на она што ви се случува моментално. Не дозволувајте проблемите да...

Македонија18 часа

За утре најавен прекин на електрична енергија покрај „Ски центар Маврово“ и делови на град Скопје

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре на ден 20.01.2022 година – четврток, ЕВН ќе работи на терен, така што прекини во...

Македонија19 часа

И денешниот ковид-19 биланс е со над 2000 заболени, ова се официјалните бројки по градови

Направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на КОВИД-19: Скопје – 1.027, Битола – 170, Прилеп –...

Мобилни уреди21 час

Новите ажурирања на „Google play“ носат подобрување за вашиот Андроид телефон

Google неодамна почна да објавува што е ново во своите месечни ажурирања на Google Play по години едноставно воведување нови...

НАЈЧИТАНИ