Следете не

Магазин

Телефони кои ја одбележаа годината зад нас

Објавено пред

на

Зад нас е уште една година, а освен причина за славење, тоа е и можност да го сумираме периодот зад нас. Се прават списоци со најдобрите филмови, најслушаните песни, најпопуларните личности итн.

Во 2023 година се случија бројни промени, а новитети особено го погодија полето на технологијата, особено кога станува збор за мобилните телефони. Компанијата Samsung може да се пофали со неколку модели за кои со право можеме да кажеме дека ја одбележаа 2023 година. Во продолжение прочитајте за кои телефони станува збор.

Серија Galaxy S23 – врвно искуство на сегашноста и иднината

Со моделите од серијата Galaxy S23 (Galaxy S23 Ultra, Galaxy S23+ и Galaxy S23), компанијата Samsung ја официјализираше новата ера на супериорно искуство на Galaxy телефони. Уредите од оваа серија, благодарение на нивните импресивни перформанси, станаа вистинско „must have“ меѓу љубителите на телефони ширум светот. Станува збор за модели кои секоја активност ја подигнуваат на повисоко ниво, па без разлика дали ви се потребни за работа, креирање различна содржина или играње игри, секогаш имате дигитален сојузник подготвен да одговори на предизвиците на најдобар начин.

Galaxy S23 Ultra има простран екран од 6,8 инчи, така што можете лесно да уредувате фотографии, да одговарате на е-пошта, да правите белешки и да играте игри. Она што го прави овој телефон посебен е неверојатната камера од 200 MP, која го прави Galaxy S23 Ultra вистинска револуција во светот на мобилните телефони. Со овој уред, дури и ноќните снимки ќе бидат посовршени од кога било, благодарение на напредниот ноќен режим (Nightography), кој е оптимизиран за фотографирање во услови на слаба осветленост. Така, недостатокот на светлина нема да биде проблем, туку вистински извор на инспирација и задоволство.

Моделите Samsung Galaxy S23 и Samsung Galaxy S23+ исто така може да се пофалат со неверојатни перформанси. 6,1-инчниот 120Hz дисплеј на Galaxy S23 има убаво осветлување и непречено скролање, а овој модел од почетно ниво е совршен за оние кои претпочитаат покомпактен телефон. Од друга страна, екранот на моделот Galaxy S23+ е 6,6 инчи и 25 проценти посветол од основниот модел. Иако е поголем, Galaxy S23+ е сепак многу компактен, а осветленоста на екранот се прилагодува за да биде лесна за очите.

Серијата телефони Samsung Galaxy S23 носи се што бараат модерните професионалци и модерните поединци, па затоа се и многу погодни за мултитаскинг. Samsung Multi Control е проширен на Galaxy S23 Ultra, Galaxy S23+ и Galaxy S23 за врвна флексибилност помеѓу уредите. Дополнително, подобрената функционалност на текстот го олеснува копирањето и залепувањето на текст, како што е URL-то, од еден уред на друг за да продолжи активност на другиот уред.

Уредите од серијата Samsung Galaxy S23, исто така, со задоволство ги избираат љубителите на игри. Мобилната платформа Snapdragon® 8 Gen 2 за уредите Galaxy нуди супериорни искуства, вклучувајќи револуционерна вештачка интелигенција, искуство за мобилни игри од следната генерација и моќна поддршка за игри со најбрзата графика во светот.

Искуството за безбедност и приватност е основата на серијата Galaxy S23. Секој паметен телефон доаѓа со целосна заштита на Samsung Knox. Контролната табла за безбедност и приватност на уредите Samsung Galaxy им дава на корисниците целосна видливост за тоа кој има пристап до нивните податоци и како тие се користат. Брзо и лесно видете дали личните податоци се загрозени со пристап до едноставни совети за промена на поставките за побезбедно искуство.

Samsung Galaxy Z Flip5 & Fold5

Во светот на постојани иновации, Samsung Galaxy Z Fold5 и Galaxy Z Flip5 претставуваат револуција во дизајнот на паметни телефони, поставувајќи нови стандарди за функционалност и флексибилност. Имаат можност да го виткаат екранот, па нудат уникатно искуство за користење на паметни телефони. Затоа, не е чудно што ја одбележаа годината по нас.

Samsung Galaxy Z Flip5 носи класичен дизајн на преклопување со хоризонтален преклопен екран. Се издвојува по својата компактност и елегантен изглед, па затоа е совршен за корисници кои сакаат практичен телефон кој лесно се вклопува во џеб или чанта. Главниот екран има дијагонала од 6,7 инчи и Dynamic AMOLED технологија со живи бои и остар контраст. Овој екран е идеален за брзо проверување пораки, сурфање на Интернет или гледање видеа.

Samsung Galaxy Z Fold5, од друга страна, е телефон на преклоп кој се отвора како книга, откривајќи 7,6-инчен Dymanic AMOLED 2X дисплеј внатре. Наменет е за корисници кои сакаат најголем можен екран за продуктивност и мултимедијални содржини. Galaxy Z Fold5 има можност за мултитаскинг, што значи дека можете да користите повеќе апликации истовремено на внатрешниот екран.

Двата уреди доаѓаат со висококвалитетни камери кои испорачуваат извонредни фотографии и видеа. Широката камера на Galaxy Z Flip5 внесува уште повеќе елементи во рамката. Расклопувањето е опционално – само повлечете ја иконата на камерата на прозорецот Flex и започнете со снимање со FlexCam. Со 4K видео во ноќен режим, недостатокот на сончева светлина не значи недостаток на квалитет. Од друга страна, Z Fold5 има и голем број напредни можности за фотографирање и снимање, кои се совршени за креативни задачи. Неговиот уникатен формат со два пространи екрани го претвора вашиот телефон во мобилно студио опремено со можности за Space Zoom до 30x. Така и нема крај на креативната слобода при сликање, синхронизација, зумирање и монтажа.

Кога станува збор за перформансите, овие телефони се опремени со премиум хардверски компоненти кои обезбедуваат брз одговор и непречено функционирање. Двата уреди носат иновации и можност за персонализација, а одлуката што ќе ја изберете зависи од вашиот стил и секојдневни потреби.

Хороскоп

Хороскоп за сабота (24 февруари)

Објавено пред

на

ОВЕН

Доколку се занимавате со приватен бизнис, може да очекувате дека ќе бидете многу успешни и дека финансиите ќе одат на подобро. Одвреме навреме се сомневате во емоциите на саканата личност и имате впечаток дека врската ви е во криза. Проблеми со стомакот.

БИК

Иако на прв поглед изгледа дека сѐ е во ред, ако малку се сконцентрирате ќе видите дека постојат поголеми проблеми. Пред вас е можност да се впуштите во незадолжителна љубовна авантура. Проверете го крвниот притисок.

БЛИЗНАЦИ

Доаѓате до помала заработка отколку што се надевавте, а тоа во вас буди одредено незадоволство. Имате впечаток дека вашата врска не оди во посакуваниот правец. Можни се проблеми со тироидната жлезда.

РАК

Ве очекува деловно патување на кое нема да бидете премногу задоволни. Ново познанство во вас буди несигурност, понекогаш се чувствувате како да имате недостаток на самодоверба, а ни самите не знаете зошто. Поведете сметка за синусите.

ЛАВ

Имате некои идеи за нова работа, но како да ви недостасува енергија да ги спроведете на дело. Ви се допаѓа една многу страствена личност со која сте оствариле посебен вид на емотивен однос. Водете сметка за циркулацијата.

ДЕВИЦА

Можен е пад на концентрација и некои грешки кои ќе бидат предизвикани од таа причина на работно поле. Не претерувајте со реакциите. Многу сте склони кон кавги и не е лесно да ја смирире ситуацијата. Проблеми со вртоглавица.

ВАГА

Напредувањето на работното место кое го посакувате веќе подолг период ќе се одложи малку. Иако ви изгледаше дека саканата личност сака сѐ со вас, одеднаш се повлекува, а вие не знаете што го предизвикал тој став кај неа. Чувствителни заби.

ШКОРПИЈА

Не сте сигурни кој потег би требало да го повлечете на деловно поле за да ги решите проблемите кои ве оптеретуваат. Ве очекува многу опуштена комуникација со емотивниот партнер. Добро се чувствувате и здравјето е солидно.

СТРЕЛЕЦ

Опкружувањето не ви е наклонето и имате многу непријатели на работа. Денес ве очекуваат помали непријатности. Можно е да дојде до компликации во односот со саканата личност. Чувствителни коски.

ЈАРЕЦ

Можеби ве очекуваат нови изненадувања на работно поле, околностите се менуваат многу неочекувано. Не сакате да влезете во нова врска. Слободата ви одговара, уживате со пријателите и задоволни сте. Добро се чувствувате.

ВОДОЛИЈА

Пред вас се среќни околности во кои добро ќе се снајдете. Работната атмосфера не ви оди од рака. Лесно би можеле да се впуштите во нова врска. Подготвени сте да експериментирате на љубовно поле. Занимавајте се со спорт.

РИБИ

Ќе имате среќа во решавањето на проблемите кои ги имавте на работното место. Ви се допаѓа личност со која имате пријателски односс. Не ви е лесно да ги покажете емоциите отворено. Слаба циркулација.

Прочитај повеќе...

Технологија

Директорот на „Интел“ со отворена понуда за меѓусебна соработка на „AMD“ и „nVIDIA“

Објавено пред

на

Во технолошкиот свет, големите компании се како „маче“ и „куче“ во светот на животните – не се сакаат и не соработуваат многу, но понекогаш тоа може да се промени. Вратата за таква промена ја отвори извршниот директор на Интел, Пет Гелсинџер, кој рече дека компанијата се надева дека ќе направи чипови за своите долгогодишни конкуренти. Така, Интел нуди производство на чипови и на AMD и на Nvidia во иднина, бидејќи сака да биде моќна фабрика за производство на полупроводници, рече Гелсинџер во интервју за Tom’s Hardware.

Intel Foundry, или секторот за производство на чипови, не само што ќе прави чипови за надворешни клиенти користејќи ги највредните производствени технологии на компанијата, туку и целиот опсег на нејзината интелектуална сопственост, вклучувајќи ја и сопствената напредна технологија за пакување.

Тоа го покренува прашањето како компанијата ќе се справи со конкурентите користејќи сопствена технологија или архитектура на процесори, бидејќи може да ги надмине домашните тимови на Интел кога станува збор за дизајнот на чипови. Иако Гелсинџер не одговори на целото прашање, тој даде многу други информации што треба да се разгледаат.

„Постојат производи на Интел и леарница Интел (прим. аут. Интел сектор за производство на чипови). Има јасна линија меѓу двете, и како што реков на последниот повик за заработка, оваа година ќе имаме посебно правно лице за леарницата Интел“, објаснува Гелсинџер. „Во иднина ќе почнеме да објавуваме посебни финансиски податоци поврзани со тоа. А целта на тимот за производство на чипови е едноставна: Исполни. Фабрики. Доставувајќи ги до најширокиот сет на клиенти на планетата“.

Гелсинџер вели, сугерирајќи дека Интел всушност сака да стане полупроводничка моќ кога станува збор за производството, додавајќи дека се надева дека во иднина тоа ќе вклучува клиенти: „Јенсен, Кристијан, Сундар, Сатја (кој веќе е вклучен) и Лиза Су. т.е. лидери на компаниите: Nvidia, Qualcomm, Google, Microsoft и AMD, соодветно.

„Ако сакаме да бидеме западна фабрика за целиот свет во големи размери, не можеме да дискриминираме никого што учествува во неа… Нашите врати и алатки се широко отворени за индустријата“, посочува првиот човек на компанијата Интел. .

Тој исто така вели дека во оваа смисла технологиите што сè уште ги развиваат ќе и бидат достапни на конкуренцијата, како што е Clearwater Forest, но и други технологии како што се основниот чип Intel 3, процесот Intel 18A, можноста за решавање на многу CoWoS/Foveros проблеми со EMIB и хибридна врска.

„Тоа ќе стане збир на средства што ќе ги користи фабричкиот тим. Значи, јасно е дека ја користам интелектуалната сопственост на мојот тим за производи и во производствениот бизнис“, објаснува спојувањето на двата сектора на компанијата.

Тој додава дека секако може да има случаи кога клиентот ќе каже „еј, не ми се допаѓа некој од дизајнерските типови на Интел, но сакам производство со различен чиплет што јас го дизајнирам“, но дека и во таков случај ќе кажете да и согласете се на соработка.

Желбата на Гелсинџер да ги понуди своите услуги на сите доаѓа откако Intel се чини дека ќе ја врати својата предност во производствените технологии во однос на тајванскиот производител TSMC следната година. Со цел да се имплементираат пет производствени процеси за четири години речиси завршени, новиот Интел сигурно не личи многу на оној од пред неколку години, кој настрада поради грешките на производствениот процес од 10 nm, со што ја загуби својата некогаш голема круна. на овој пазар во корист на моментално најуспешниот производител на чипови TSMC.

Извор: benchmark.rs

Прочитај повеќе...

Хороскоп

Хороскоп за петок (23 февруари)

Објавено пред

на

ОВЕН

Некој ве иритира со своето однесување и ја нарушува вашата концентрација. Бидете сталожени, не ви е потребен дополнителен проблем. Имате премногу обврски и не можете да ги следите вашите соработници. Очекувате дека сакана личност ќе заземе некаква заштитничка улога. Наместо тоа, застанете на свои нозе.

БИК

Иако работите не се одвиваат на најдобар начин – главата горе! Ако не внимавате, анксиозноста и емоционалната раздразливост би можеле да ве стават во непријатна положба. Можеби премногу сте насочени на една работа, а во исто време заборавате нешто што е многу важно.

БЛИЗНАЦИ

Важно е да го оправдате вашиот углед на работното место. Понекогаш различните обврски можат да бидат товар, но тоа не е оправдување за неодговорно завршената работа. Обидете се да поттикнете кај себе поголема одговорност. Во семејните односи покажете повеќе доверба. Секому е потребна емотивна поддршка.

РАК

Имате прилика за патување, искористете ја за да се тргнете малку од секојдневието. Вашето расположение се подига па ќе имате можност за некои нови и интересни познанства. Нема потреба да одржувате илузии и занес кон личност која не ја познавате доволно. Бидете трезвени и одете чекор по чекор со двете нозе на земја.

ЛАВ

Барате начини за подобра организација на секојдневните активности. Некои од вас ќе бидат насочени кон разубавување на домот. Односите со семејните членови стануваат многу важни; ќе мора да покажете зрелост и стабилност во разговорот со еден од членовите од семејството.

ДЕВИЦА

Околностите се одлични, искористете ги во целост. Ако сте емотивно спремни, влетајте во нешто ново без размислување. Можностите сами ќе ви доаѓаат. Енергијата е брза и јака. Ослободете се од сите оние работи што ве ограничуваат и насочете се кон остварување на вашите желби.

ВАГА

Вашата потсвест е активна и немирна. Некои сомнежи од минатото повторно се присутни. Ќе бидете притаени и постојано ќе размислувате. Можеби ви се потребни одговори на некои прашања од минатото. Доколку сте во брак или врска, покажете поголемо разбирање за психичката отсутност на партнерот.

ШКОРПИЈА

Денес вашиот ум е целосно отворен и во полн капацитет. Насочете се кон решавање на финансиските и другите важни прашања, затоа што ќе можете да сметате на вашата луцидност и интуиција. Бидете самоуверени и слушајте го внатрешното водство во изборите. Голема е веројатноста дека ќе успеете да превртите некоја ситуација во ваша корист.

СТРЕЛЕЦ

Продолжете во истражувањето на можностите кога се во прашање правните и административните прашања, затоа што постои можност да најдете совршено решение, совет или опција која отвора нови видици. Бидете свесни за ова! Од друга страна, многумина од вас ќе имаат контакт со личности од други култури и нации.

ЈАРЕЦ

Загрижени сте за една блиска личност. Се обидувате да ја разберете и барате начин како да ја подобрите нејзината ситуација. На работноното место имате впечаток дека се случува нешто без ваше знаење или дека саканата личност користи изговори. Не бидете импулсивни и ќе видите дека се е во ред.

ВОДОЛИЈА

Денес ќе бидете стимулирани на различни начини. Ќе бидете фасцинирани од се што блеска, па внимавајте да не ги идеализирате работите. Воздржете се од донесување одлуки и обидете се да бидете трезвени и рационални.

РИБИ

Притаено работите и не сакате многу контакти со луѓе. Длабоките размислувања и анализи ќе ви помогнат подобро да се разберете самите себе. Вашиот систем на вредности веќе извесно време врви низ фаза на промени и се  уште не е дефиниран. Можеби треба да си дадете некое време. Обидете се да не бидете сурови кон себе.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп5 часа

Хороскоп за сабота (24 февруари)

ОВЕН Доколку се занимавате со приватен бизнис, може да очекувате дека ќе бидете многу успешни и дека финансиите ќе одат...

Спорт7 часа

Изов даде своја анализа за Грузија, предводникот на женската фудбалска репрезентација очекува да се покажеме во добро светло

Женската репрезентација на Македонија во Тбилиси ќе одигра два контролни натпревари против селекцијата на Грузија. Контролните натпревари ќе бидат одиграни...

Театар7 часа

За својот роденден „Солза и смеа“ доаѓаат во Кичево со нивната најнова урнебесна комедија, во среда од 19ч сите патишта водат кон НУЦК „Кочо Рацин“, бидете таму!

Овој месец популарните тв ликови од „Солза и смеа“ доаѓаат во Кичево, каде за прв пат во нашиот град ќе...

Занимливости8 часа

Откриен целосен фосил „змеј“ стар 240 милиони години

Меѓународен тим на научници во јужна Кина го откри првиот целосен фосил на воден рептил долг пет метри од периодот...

Технологија12 часа

Директорот на „Интел“ со отворена понуда за меѓусебна соработка на „AMD“ и „nVIDIA“

Во технолошкиот свет, големите компании се како „маче“ и „куче“ во светот на животните – не се сакаат и не...

Кичево17 часа

Телефони во раце за Владо од Кичево да продолжи со лекување, ајде народе да се обединиме, поголемиот дел на финансиите се собрани!

Почитувани добри и хумани луѓе, наши сограѓани, познаници, пријатели и добронамерници, изминува еден месец каде нашиот сограѓанин од Кичево Владо...

Спорт1 ден

Фудбалската федерација на Македонија одржа работилница со лицата задолжени за односи со медиумите на клубовите од македонската фудбалска лига

Фудбалската федерација на Македонија организираше работилница наменета за лицата во клубовите од Прва и Втора МФЛ и Прва женска фудбалска...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за петок (23 февруари)

ОВЕН Некој ве иритира со своето однесување и ја нарушува вашата концентрација. Бидете сталожени, не ви е потребен дополнителен проблем....

Спорт2 дена

Македонската фудбалска репрезентација до 16 години на зимски камп во Кичево до 25 февруари

Младата репрезентација на Македонија до 16 години (фудбалери родени 2008 година), моментално се наоѓа во Кичево на зимски тренинг камп,...

Автомобили2 дена

Што значат бројките и буквите на гумите?

На гумите има многу различни ознаки, секоја од нив има специфична функција, односно секој е важен на свој начин. За...

НАЈЧИТАНИ