Следете не

Кичево

The Backdoor Band во Република 96250

Објавено пред

на

Кичево

ОВР Кичево: „Носи кацига, вози безбедно, вози одговорно!“ денес помеѓу граѓаните

Објавено пред

на

Превентивни активности на подрачјето на ОВР Кичево наменети за возачите на мотоцикли и електрични тротинети

Денеска (17.08.2022) во рамките на превентивниот проект „Безбедно лето 2022“, ОВР Кичево, во соработка со РСБСП на подрачјето на Кичево ја спроведоа превентивната кампања „Носи кацига, вози безбедно, вози одговорно!“, чија целна група беа возачите на мотоцикли и електрични тротинети, како ранлива категорија учесници во сообраќајот.

Целта на кампањата е актуелизирање на потребата од носење заштитна кацига и друга опрема заради зголемена безбедност во сообраќајот, подигање на нивото на сообраќајна култура на оваа категорија што треба да придонесе за намален број на сообраќајни незгоди и последици по мотоциклистите.

Во таа насока, полициските службеници од ОВР Кичево, на неколку сообраќајни пунктови низ градот и околината на мотоциклистите им делеа летоци со едукативни практични совети за правилно учество во сообраќајот и ги потсетија на строго придржување до сообраќајните правила и прописи.

Оваа превентивна кампања ќе се спроведува и на целото подрачје на СВР Охрид.

Прочитај повеќе...

Кичево

GIG OFF оваа сабота во Република 96250

Објавено пред

на

Повелете на извонредна Rock & Roll забава со легендарниот Сашо Гигов Гиш и неговиот бенд Gig Off. Оваа сабота – 21:00h само за вас во Република 96250.

Dj. Saso Spect, Second Floor – Петок 21:00h, Република 96250.

Резервации: 078 322 615

Прочитај повеќе...

Кичево

(ФОТО) Да му помогнеме на семејството Митески од Кичево да го возобнови домот кој изгоре до темел во страшен пожар, трагедија која го потресе градот

Објавено пред

на

Драги хумани луѓе, почитувани хумани срца од Кичево и ширум државата. Помина речиси една недела од кобниот понеделник за семејството Митески нивниот ден за одмор покрај најблиските прерасна во вистинска хорор слика откако стигна лош глас дека нивниот дом е во обрач од пламените јазици настанати од за сега непознати причини.

Мирни, чесни и вредни луѓе, секогаш спремни и солидарни према тие кои најмногу им треба, а за момент сега тие се во незамисливо најтешката ситуација во својот живот и им требаме ние.

За таа цел, апелираме до сите хумани граѓани, фирми, институции, oпштина Кичево, да застанеме рамо до рамо и заеднички да се сплотиме во рамките на можноста да помогнеме со финансиска поддршка за возобновување на нивниот единствен дом поради катастрофалната загуба, и со тоа да направиме ова семејство повторно непречено да живее во својата семејна куќа, надминувајќи ја трагедијата која го потресе градот и околината.

Во прилог ви ја доставуваме трансакциската сметка за граѓани од Македонија која е веќе активна за донации:

Број на сметка: 300007086114167
Партија: 86114141
Име Презиме: Вецко Митески
Банка: Комерцијална Банка АД Скопје

Од денес и официјално е отворена електронска сметка ТУКА каде можете исто така да придонесете со донирање.

– Доколку некој сака да помогне лично и да го контактира семејството, истото може да го направи преку тел бр. 072/314-838

– Споделете!

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево32 минути

ОВР Кичево: „Носи кацига, вози безбедно, вози одговорно!“ денес помеѓу граѓаните

Превентивни активности на подрачјето на ОВР Кичево наменети за возачите на мотоцикли и електрични тротинети Денеска (17.08.2022) во рамките на...

Lifestyle4 часа

Моторџиите и оваа година ќе го одбележат 8-ми септември ден на „Независноста на Македонија“ по триесет и првиот пат со мото турнеа

Единствен настан кој излезе поотпорен од пандемијата е мото релито во честа на „Независноста на Македонија“ кој не престана да...

Македонија4 часа

МВР и РСБСП денес беа помеѓу граѓаните на автопатот „Пријателство“ и реализираа превентивна акција „Вози одморен“

Денеска на автопатот „Пријателство“, на првата наплатна рампа до граничниот премин Богородица, Министерството за внатрешни работи, Републичкиот совет за безбедност...

Автомобили4 часа

Дали е ова иднината? Податоците од инструмент таблата ќе бидат проектирани на патот ВИДЕО

Ford би го отстранил главниот дисплеј, па возачот нема да мора да го приспособува својот вид на различни растојанија бидејќи...

Автомобили4 часа

Електричните автомобили стануваат поскапи од оние со класичен мотор

Додека инфлацијата во Германија е невообичаено висока, новите електрични автомобили поскапуваат побрзо од оние со мотори со внатрешно согорување, покажа...

Кичево5 часа

GIG OFF оваа сабота во Република 96250

Повелете на извонредна Rock & Roll забава со легендарниот Сашо Гигов Гиш и неговиот бенд Gig Off. Оваа сабота –...

Магазин6 часа

Android 13 е тука, погледнете што има ново

Android 13 носи бројни визуелни промени, но и значителни подобрувања во приватноста. Моментално е достапен за телефоните на Google Pixel,...

Магазин6 часа

Apple го наоѓа својот следен голем бизнис: прикажување реклами на вашиот iPhone

Рекламите досега беа прикажани во апликациите App Store, News и Stocks, а се чини дека Apple планира да ги прошири...

Магазин6 часа

Џиновската ракета на НАСА ќе тргне на својата прва мисија кон месечината

За мисијата на 29 август, наречена Artemis 1, капсулата Orion ќе се лансира на врвот на беспилотниот Space Launch System...

Магазин6 часа

AMD ќе ги претстави своите Ryzen 7000 десктоп процесори на 29 август

Настанот во живо ќе сподели повеќе информации за првите Zen 4 процесори. Нема да морате да чекате уште многу за...

НАЈЧИТАНИ