Следете не

Балкан

Тлото во Албанија не мирува, нов земјотрес регистриран предмалку, истиот се почувствувал и во Црна Гора

Објавено пред

на

Умерен земјотрес беше почувствуван денеска во 14:27 часот во Албанија и Црна Гора. Црногорскиот Сеизмолошки оддел го регистрираше епицентарот на земјотресот на 10 километри источно од Подум (Тузи).

Европскиот медитерански сеизмолошки центар наведува дека земјотресот бил со јачина од 4,3 степени. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 26 километри.

– „Врз основа на нумеричкиот модел за промена на интензитетот со растојанието во овој регион, јачината на земјотресот и длабочината на хипоцентарот, овој земјотрес не може да предизвика материјална штета во епицентралната област“, ​​соопшти црногорскиот Сеизмолошки оддел.

Балкан

Состојбата со Ковид-19 на балканот

Објавено пред

на

Во Хрватска, се забележани 3.585 нови случаи на вирусот Корона, а 25 лица починале, објави во саботата на националната цивилна заштита.

Во оваа земја, во моментов се активни 17.319 случаи на инфекции, од кои 1.033 пациенти се во болнички третман (има 128 пациенти во респираторот), пренесуваат од ХИНА.

До денес, вкупно 3.026.033 лица се тестирани, од кои 11.193 во последните 24 часа.

Од 25 февруари 2020 година, беше регистриран првиот случај на инфекција, до денес, 443.032 лица беа соопштени со Њу Корона вирус, од кои 416.703 лица се опоравиле.

Како заклучок, 3,554.203 дозата на вакцин беше потрошена на 22 октомври, а 46,46 отсто од вкупното население беше вакцинирано, односно 55,67 проценти од возрасната популација.

Словенија: 2,270 нови случаи на Ковид-19 биле регистрирани во петокот, што е најголем број на заразени речиси 10 месеци, додека осум лица починале.

Од вкупниот број на тестирани, имаше 30,2 проценти од луѓето позитивно, покажуваат официјални податоци, извештаи за агенции.

Во таа држава, 440 луѓе биле хоспитализирани во петокот, а 123 пациенти лежат на интензивна нега.

Бројот на нови случаи во претходните седум дена е до 121, па сега е 1.550.

Двоседелната инциденца на 100.000 жители е сега 825, додаде Националниот институт за јавно здравје.

Институтот проценува дека во моментов има 17.436 активни случаи во Словенија.

БиХ со 732 нови случаи
Во Босна и Херцеговина се забележани 732 нови случаи на корона, а биле пријавени 24 смртни исходи од Ковиди 19, објави Агенцијата Анадолија.

Во изминатите 24 часа, Институтот за јавно здравје Б.Х.. Ентитетот на федерацијата на БиХ беше пријавено вкупно 1.700 примероци, од кои 461 е позитивен во САРС-Чов-2. Досега се тестирани вкупно 900.240 примероци, а SARS-COV-2 е потврден во 159.480 луѓе.

Осум луѓе починаа во наведениот период во ФБиХ.

Во лабораториите во субјектот Република Српска, во последните 24 часа биле тестирани 770 лабораториски примероци, а новиот коронавирус беше потврден во 250 лица. 14 нови смртни случаи биле пријавени.

Досега, во Србија се потврдени 81.014 случаи на вирусот, а вкупно 4.654 лица во кои беше донесен тестот на вирусот.

Во изминатите 24 часа во областа Брчко во Босна и Херцеговина, регистрирани се 21 нови случаи на инфекција од страна на Коронавирус, а двајца луѓе починаа.

Извор: balkans.aljazeera.net

Прочитај повеќе...

Балкан

Предмалку силен земјотрес ја погоди Далмација

Објавено пред

на

Далмација беше погодена од посилен земјотрес вечерва околу 22 часот. Според првите информации од ЕМСЦ, магнитудата била 5,1 степени според Рихтеровата скала.

Епицентарот бил на 39 километри североисточно од Сплит и 19 километри југозападно од Ливно. Силен потрес беше почувствуван во целата сплитска област.
Читателите известуваат дека земјотресот бил силно почувствуван и дека потресот траел неколку секунди.

– „Бевме многу исплашени, искрено се потресевме, работите паѓаа од полиците“, ни вели еден станар во околината.

Прочитај повеќе...

Балкан

Хрватска се разбуди со незапамтен злочин, татко задавил две близначиња, седумгодишно девојче и четиригодишен син

Објавено пред

на

Две близначиња, момче и седумгодишно девојче и четиригодишен син, синоќа биле задавени од татко им на таванот во загребска Млини, по што тој се застрелал, пренесува загрепски „Јутарњи лист“.

Според Јутарњи лист, убиецот преживеал и бил префрлен во болница, а телата на три безживотни деца, од кои најмладото е четиригодишно дете во спалната соба и близнаци во дневната соба, ги шокирале сите службеници кои биле на местото на ова злосторство без преседан.

Не е познато кој пријавил во полиција дека нешто се случило во станот на трикатната урбана вила со поткровје, но полицијата и брзата помош брзо пристигнале на лице место.

Во спалната соба го пронашле мртвото тело на четиригодишното дете на креветот, а близнаците, момче и девојка, во дневната соба каде што се наоѓале нивните играчки, со кои си играле претходната вечер. Како што неофицијално дознава Јутарњи, родителите на децата се развеле и децата најверојатно викендот го поминале со својот татко, кој ги задавил со рацете, а по тој луд чин, очигледно посегнал по оружјето и се обидел да суди.

Засега не е познато во каква состојба се наоѓал.

Извор: Nova.rs / Večernji list
Фото: Pexels.com

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 2 часа

Moto GP: Среќен крај и завршница на пиедесталот за Фабио Квартараро

Францускиот мотоциклист Фабио Квартараро денеска ја освои титулата во Мото ГП. Денешната трка за Големата награда на Емилија Ромања ја...

СкопјеПред 7 часа

Скопјанец лишен од слобода, превезувал мигранти према Гевгелија

На 23.10.2010 19.00 часот на автопатот Скопје – Гевгелија, на место викано „Клучка – с.Смоквица“, полициски сужбеници од Полициската станица...

МакедонијаПред 7 часа

Прилепчанец фатен жив додека обивал автомобил

На 23.10.2021 во 21.30 часот на ул.„Рампо Левката“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп го лишиле од слобода И.Д.(38)...

На денешен денПред 12 часа

На денешен ден: 24 октомври

1360.- Англискиот крал Едвард III од Франција и францускиот крал Жан II Бон потпишаа договор во Кале за завршување на...

ХороскопПред 19 часа

Хороскоп за денес (24 октомври) недела

ОВЕН Максимално сте посветени на обврските и работата, одговорни сте и важно ви е да решите некои проблеми. Доколку имате...

ГејмингПред 23 часа

Grand Theft Auto: „The Trilogy – Definitive Edition“ пристигнува во ноември, ова се перформансите кои ќе се потребни на вашиот компјутер

Поминаа неколку недели откако Rockstar официјално го објави Grand Theft Auto: The Trilogy – Definitive Edition. Сега студиото повторно се...

СпортПред 1 ден

(ВО ЖИВО) Репрезентативките до 19 години во поход против Белорусија

Девојките до 19 години денес во 18.00 часот одат по нова победа против домаќинот на квалификацискиот турнир Белорусија 🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰 Гледајте...

БалканПред 1 ден

Состојбата со Ковид-19 на балканот

Во Хрватска, се забележани 3.585 нови случаи на вирусот Корона, а 25 лица починале, објави во саботата на националната цивилна...

Временска прогнозаПред 1 ден

Детали за временската прогноза, ќе биде уште по студено

До крајот на денов времето во Македонија ќе биде променливо облачно и релативно топло со слаб до умерен ветер од...

ХороскопПред 2 дена

Хороскоп за денес (23 октомври) сабота

ОВЕН Максимално сте посветени на обврските и работата, одговорни сте и важно ви е да решите некои проблеми. Доколку имате...

НАЈЧИТАНИ