Следете не

Хроника

САД: Трагедија во црква, татко си ги убил трите малолетни деца и сопругата, потоа си го одзел животот

Објавено пред

на

Татко си ги убил трите деца и сопругата, а после тоа си го одзел животот во пукотницата што се случила во црква во Сакраменто, Калифорнија, соопштија локалните власти.

Еден човек влегол во црква во населбата Арден-Аркад и убил три од своите деца, сите помлади од 15 години, пред да се самоубие, изјави Род Грасман од канцеларијата на шерифот на округот Сакраменто.

Петтото лице пронајдено мртво е идентификувано како сопруга на убиецот, изјави за Си-Ен-Ен, капетанот Вилбурн, Метрополитен Паркер на Сакраменто.

Во црквата во Сакраменто во моментот на пукањето имало и други луѓе, но никој не бил вклучен во пукањето, додаде Вилбурн.

Засега не е познато дали во тоа време богослужбата се одржувала во црквата.

Канцеларијата на шерифот на округот Сакраменто апелираше до граѓаните да ја избегнуваат областа по пријавата за пукањето.

Гувернерот Гевин Њусом го опиша пукањето како „уште еден бесмислен чин на вооружено насилство во Америка“.

ФОТО: printscreen/youtube videos

Хроника

Вчера во сообраќајка уште една жртва на патот Кичево-Охрид

Објавено пред

на

Вчера на 11.03.2023 во 15:15 часот на магистралниот пат А2 Охрид-Кичево кај селото Горенци, општина Дебрца, патничко моторно возило „хонда“ со охридски регистарски ознаки, управувано од Б.С.(69) од Охрид излетало од коловозот.

По несреќата, возачот Б.С. и сопатничката М.С.(72) од Охрид биле пренесени во болницата „Св.Еразмо“ каде од лекар им биле констатирани тешки телесни повреди, но при транспорт на сопатничката М.С. кон Комплекс клиники „Мајка Тереза“, таа им подлегнала на повредите и од лекар од итна медицинска помош била констатирана смрт.

По наредба на Јавен обвинител врз телото ќе се врши обдукција.

Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Охрид.

За порта извести портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски.

Прочитај повеќе...

Хроника

На свои 54 години ненадејно почина долгогодишниот спортски новинар, наш пријател Зоран Поповски, почивај во мир добар човеку!

Објавено пред

на

facebook/acc

Денеска во Скопје на 54-годишна возраст ненадејно почина долгогодишниот македонски спортски новинар, Зоран Поповски. Во голема тага и шок ја примивме информацијата дека Попе, еден од најдобрите спортски новинари, голем поддржувач на пишаниот збор веќе не е помеѓу нас.

Поповски имаше повеќе од дводецениско новинарско искуство, работејќи за повеќе медиуми како „А1“, „Дневник“, „Македонски спорт“, „Спортмедиа“, „Република“, а од летото 2018 година беше во „Спортманија“.

Како новинар вљубеник во фудбалот, тој известуваше најмногу од фудбалски настани, а меѓу долгата листа настани од кои известуваше се и историското за нас Европско првенство во 2021 на кое за првпат играше Македонија, како и ЕП за младинци во Полска во 2017 година.

Погребот ќе биде извршен утре на градските гробишта Бутел, во 13 часот, а телото ќе биде изложено во капелата од 12 часот.

Со официјално сочуство се истакнаа и од Фудбалската Федерација на Македонија..

Почивај во мир колега, чувај место во бесконечноста, еден ден елитата пак ќе биде заедно!

Прочитај повеќе...

Хроника

ТАЖНА ВЕСТ: Почина доајенот на македонската музика, маестро Милан Завков, нашата прва хармоника, музички виртуоз, творец и изведувач..

Објавено пред

на

Тажна вест вечерва ја окупира и Македонија, на својата 61-ва година замина првата хармоника, големиот музички виртуоз Милан Завков.

Започнал да свири кога имал 8 години. Првиот обид го имал на 14 години, кога бил дел од оркестарот на Ѓорѓи Димчевски во ансамблот „Млад Танец“. Во раните години, Завков свирел во КУД „Мирче Ацев“. Во времето кога се запишал на студии, немало отсек за хармоника. Дипломирал на музичката академија во Скопје, а главен инструмент му бил контрабас. Со октетот „Македонија“ ја снимил својата прва плоча, во 1970 година со четири ора.

Работел заедно со саксофонистот Ферус Мустафов, и бил долгогодишен член на групата „Македонски мерак“, а подоцна и на дел од ансамблот „Танец“ како симбол на македонскиот традиционален фолклор.

Автор е на голем број песни, како што се „Нема друга Македонија, Суводолица“ од Војо Стојаноски, „Лична Јовано, Лазарополе“ од Наум Петрески, композиции од Виолета Томовска, Гоце Арнаудов, Ефто Пупиновски, Благица Павловска, Анета Мицевска, Ленче Кукиќ, Горан Кукиќ итн..

Маестро Завков последно беше дел од „Кабарет шоу“ заедно со реномираниот македонски музички состав „Енерџи“

Трагичната вест за нашиот медиум ја потврди, актуелен музичар од македонската фолк сцена, додека доцна во ноќта, колегите, на социјалните мрежи веќе се простуваат од големата легенда!

Македонија загуби уште еден великан, почивај во мир мајсторе, музиката е вечна, твоите дела се вечни, што значи твоите творештва ќе останат вечно!

Светол пат, вечна слава!

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен ден29 минути

На денешен ден – 22 март

1312 – Папата Климент V го укина францускиот монашки ред на витези Темплари, основан во Палестина во 1118 година за...

Временска прогноза1 час

Од денес повторно се враќа периодот на суво и стабилно време со пролетни температури…

Од денес па натаму повторно продолжува периодот на стабилно, суво и претежно сончево време со пролетни температури кој насекаде ќе...

Хороскоп2 часа

Хороскоп за среда (22 март)

Овен Искористете го денот за обновување на старите пријателства. Ќе ви биде мило да излезете од градот. Партнерот е малку...

Кичево7 часа

(ФОТО) Дечињата од кичевското ООУ Др „Владимир Полежиноски“ со цветни бомби ја најавија пролетта

Во денешната акција дел од учениците од ООУ Др „Владимир Полежиноски“ од Кичево фрлаа цветни бомби низ градот и ги...

Скопје9 часа

(ВИДЕО+ФОТО) Спречено организирано бегство од затворот Идризово, откриен тунел

Министерството за внатрешни работи, Биро за јавна безбедност, Оддел за сузбивање на организиран и сериозен криминал во координација со Агенцијата...

Кичево10 часа

Тешка сообраќајка предмалку била случена на излез од град Кичево према Македонски Брод

Предмалку се случила тешка сообраќајна несреќа на излез од град Кичево према Македонски Брод на клучката кај с.Србјани. Од извори...

Спорт14 часа

Од денес на нови дресови гордо ќе свети македонското сонце на градите од фудбалерите на Македонија!

Фудбалската федерација на Македонија и техничкиот партнер ЈАКО го претставуваат новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација. Препознатливото сонце истакнато на...

Lifestyle14 часа

Доаѓа пеколот, подгответе се: Научниците објавија водич за преживување на климатска катастрофа

Владите претходно се согласија да работат заедно за да се избегне пораст на глобалните температури од 1,5 Целзиусови степени. Но,...

Магазин14 часа

Apple подготвува уред со флексибилен екран – ќе има иновативна технологија

Веќе слушнавме информации дека Apple планира да влезе во пазарната трка во областа на уреди со флексибилен екран, а новиот...

Видео14 часа

Магичен трик од кој ќе ве боли глава! (ВИДЕО)

Магичен трик од кој ќе ве боли глава! Можете ли да откриете како девојката завршила на столот? Видеото собра повеќе...

НАЈЧИТАНИ