Следете не

Магазин

Три земји постигнаа договор за регулирање на вештачката интелигенција

Објавено пред

на

Германија, Франција и Италија постигнаа договор за тоа како треба да се регулира вештачката интелигенција во иднина, се вели во заеднички документ, кој се очекува да ги забрза преговорите на европско ниво.

Три влади се залагаат за доброволни обврзувачки одредби за големите и малите даватели на вештачка интелигенција во Европската унија, според документот што го видел Ројтерс.

Европската комисија, Европскиот парламент и Советот на ЕУ во моментов преговараат како европскиот блок треба да се позиционира на ова ново поле.

Европскиот парламент за време на дискусиите предложи кодексот на однесување првично да биде обврзувачки само за главните даватели на вештачка интелигенција, кои се првенствено од САД.

Сепак, три влади на ЕУ предупредија дека тоа ќе биде јасна конкурентна предност за помалите европски провајдери.
Ова може да доведе до помала доверба во безбедноста на помалите провајдери, а со тоа и помалку клиенти, велат тие.
Првично не треба да се воведуваат санкции, се наведува во документот.

Меѓутоа, доколку се забележат прекршувања на кодексот на однесување по одреден временски период, може да се воведе систем на санкции.
Во иднина, конкретно европско тело ќе ја следи усогласеноста со стандардите, се вели во документот.

Магазин

Amazon има свој генератор на слики со вештачка интелигенција

Објавено пред

на

Amazon скокна на истиот бенд на кој скокнаа многу големи технолошки компании оваа година, дебитирајќи свој сопствен генератор на слики. Клиентите на AWS сега можат да го прегледаат Titan Image Generator во конзолата Bedrock. Тие можат или да внесат барање за текст за да создадат слика од нула или да прикачат слика и да ја уредуваат.

Едноставно и моќно

Amazon вели дека алатката може да произведе голем обем на реални слики со студиски квалитет по ниска цена. Тврди дека вештачката интелигенција може да генерира релевантни слики врз основа на сложени текстуални прашања, истовремено обезбедувајќи дека составот на субјектот е точен и дека има ограничено изобличување. Ова, според компанијата, помага „да се намали создавањето на штетни содржини и да се ублажи ширењето на дезинформации“.

Оние кои сакаат да уредуваат слика можат да ги изолираат областите каде што сакаат да додадат или отстранат детали. Тие можат, на пример, да ја заменат позадината или да го заменат предметот во раката на субјектот. Вештачката интелигенција, исто така, може да ги прошири границите на сликата со додавање вештачки детали, слично на функцијата Генеративно проширување на Photoshop.

Amazon вели дека Титан применува невидлив воден печат на сликите што ги генерира. Компанијата вели дека ова „ќе помогне да се намали ширењето на дезинформации преку обезбедување на дискретен механизам за идентификување на сликите генерирани со вештачка интелигенција и за промовирање на безбеден и транспарентен развој на технологијата за вештачка интелигенција“. Се тврди дека водените жигови се отпорни на модификација. Според демонстрацијата на генератор на слики, вештачката интелигенција исто така може да генерира опис на слика или релевантен текст за употреба во објава на социјалните мрежи.

Веста за генератор на слики се појави на конференцијата AWS re:Invent на Amazon, каде што компанијата исто така ги покажа своите најнови чипови за вештачка интелигенција и откри бизнис-ориентиран разговор со вештачка интелигенција наречен Q. Компанијата неодамна почна да им нуди на огласувачите алатка која им овозможува да додаваат вештачка интелигенција – генерирани позадини за слики на производи.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Магазин

Apple го прекина партнерството со Goldman Sachs

Објавено пред

на

Apple и Goldman Sachs потенцијално го завршуваат своето партнерство четири години откако ги здружија силите за кредитната картичка на Apple, пишува The Wall Street Journal. Компаниите неодамна го продолжија договорот до 2029 година, но Apple предлага да го раскине договорот во следните 12 до 15 месеци.

Goldman Saks има интереси да се повлече

Иако и двете компании лансираа штедна сметка со високи приноси во април оваа година, веројатно е дека Goldman Sachs нема да биде премногу вознемирена од евентуален распад. Минатиот месец, извештаите сугерираа дека банката има за цел да излезе од бизнисот со потрошувачки кредити. Отиде толку далеку што на Apple му беше кажано на почетокот на оваа година дека сака да излезе од договорот и му пријде на American Express за да ја преземе нејзината страна од операцијата.

Goldman, исто така, неодамна направи договори за продажба на компанијата за заеми за подобрување на домот Грин Скај и планира да го прекине своето второ партнерство со кредитни картички со Џенерал Моторс. Во суштина, Goldman се обиде да се диверзифицира од корпоративните и ултра-богатите клиенти, потенцијално отпишувајќи милијарди долари пред да се врати на основите. Банката им соопшти на вработените дека секое отпуштање ќе вклучува и една година плата.

Во изјава за CNBC, претставник на Apple рече: „Apple и Goldman Sachs се фокусирани на обезбедување неверојатно искуство за нашите клиенти за да им помогнат да водат поздрав финансиски живот“. Наградуваната Apple Card беше добро примена од потрошувачите, а ние ќе продолжиме да иновираме и да ги испорачуваме најдобрите алатки и услуги за нив“.

Партнерството на Apple и Goldman никогаш не било еднакво за компаниите или потрошувачите. Вработените во Goldman беа фрустрирани од аспекти како што се распоредот за плаќање и притисокот за масовно одобрување на апликациите. Клиентите, од друга страна, известија дека услугата за клиенти на банката е кошмар, вклучувајќи одложени трансфери и предавања од претставници.

Иднината на кредитната картичка и штедната сметка на Apple со висок принос е неизвесна. Тој е дел од услужниот сектор на Apple, кој забележа раст на приходите во споредба со падот на вкупната продажба. Synchrony Financial, која работи со Amazon и PayPal, ја истражува можноста да ја преземе улогата на Goldman. Компанијата првично понуди против Goldman за програмата.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Гејминг

Трејлерот за GTA VI е тука и официјално не враќа во Vice City, но не пред 2025 година.

Објавено пред

на

Rockstar Games конечно го објави официјалниот трејлер за GTA VI кој не враќа во поставката Vice City, овој пат со женски лик, но играта нема да пристигне до 2025 година

Иако официјалниот трејлер за GTA VI, можеби најочекуваното продолжение на иконската гејмерска франшиза Grand Theft Auto, требаше да биде објавен денеска пред пладне, Rockstar Games го објави синоќа околу полноќ. Овој потег е направен бидејќи дел од трејлерот протече на интернет непосредно пред објавувањето, па реакцијата на издавачот беше да го објави комплетниот прв видео трејлер малку порано од предвиденото време. Добрата работа е што конечно е тука и нè враќа во Vice City, легендарниот град со седиште во Мајами од истоимената титула од крајот на 2002 година, сепак, открива дека играта нема да пристигне дури во 2025 година.

Трејлерот потврдува многу од малите детали кои полека се појавуваат на социјалните мрежи во последните две години, вклучувајќи ја и жената протагонистка, Лусија, за прв пат во историјата на франшизата. Елементите на приказната очигледно се базираат на стилот на криминалното дуо, нешто како познатиот филм Бони и Клајд.

На почетокот на видеото, Лусија е прикажана во затворски комбинезон, а подоцна се појавува во криминални дејствија со партнерот и дечкото, чие име се уште официјално не се открива, но најверојатно се вика Џејсон, како што беше предложено неколку пати. преку бројни протекувања. Трејлерот за GTA VI го покажува и стандардниот стил на Grand Theft Auto со многу брзи автомобили на улиците на измислената верзија на Мајами, многу незаконски стекнати добивки, оружје и општиот хедонизам на жителите на градот.

Логично, после 21 година од објавувањето на оригиналниот наслов на GTA Vice City, графиката е значително подобрена, но и покрај тоа не се откриени многу детали во видеото кое трае само една минута и 30 секунди.

Заедно со трејлерот за GTA VI, Rockstar Games и нејзината матична компанија Take-Two (T2) објавија официјално соопштение за печатот со многу краток опис на самата игра.

„Grand Theft Auto VI се упатува кон државата Леонидас, дом на неонските улици на Vice City, кои ќе бидат поголеми и поголеми од најголемата, најимпресивната еволуција на франшизата досега“, се вели во соопштението.

Сепак, она што исто така го откривме врз основа на најавата е дека играта дефинитивно ќе пристигне во 2025 година, но засега пишува дека ќе биде наменета само за PlayStation 5 и Xbox X/S конзолите, а компјутерите за PC воопшто не се споменуваат.

GTA VI е игра која љубителите на франшизата ја чекаат практично десет години, уште од објавувањето на последниот дел од GTA VI. Издавачот ја прославува својата 25-годишнина овој месец, истакнувајќи дека е пионер во жанрот на видео игри со отворен свет со лансирањето на првиот наслов Grand Theft Auto III во 2001 година.

Со секој последователен блокбастер во серијата, вклучувајќи ги сега прилично старите, но сепак многу популарни продолженија како Grand Theft Auto: Vice City, потоа Сан Андреас, потоа GTA IV и потоа V, серијата стана една од најпродаваните досега. , најценетите и највлијателните производи во целата модерна индустрија за игри, истакнува издавачот, а многумина се согласуваат со таа констатација.

Ова го потврдуваат и новите рекордни бројки што неодамна ги постигна GTA V, бидејќи од неговото лансирање до денес е продадено во повеќе од 190 милиони примероци.

/Benchmark

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија17 минути

МВР ги подбра возилата кои движат без атест на фолии

Во периодот од 01.11.2023 до 30.11.2023  Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање...

Автомобили7 часа

Кои десет работи не треба да ги чувате во автомобилот во зима

Зимата пристигна речиси во сите делови на земјава и многу граѓани наутро се будат во минусни температури. Познато е дека...

Магазин7 часа

Amazon има свој генератор на слики со вештачка интелигенција

Amazon скокна на истиот бенд на кој скокнаа многу големи технолошки компании оваа година, дебитирајќи свој сопствен генератор на слики....

Магазин7 часа

Apple го прекина партнерството со Goldman Sachs

Apple и Goldman Sachs потенцијално го завршуваат своето партнерство четири години откако ги здружија силите за кредитната картичка на Apple,...

Гејминг8 часа

Трејлерот за GTA VI е тука и официјално не враќа во Vice City, но не пред 2025 година.

Rockstar Games конечно го објави официјалниот трејлер за GTA VI кој не враќа во поставката Vice City, овој пат со...

Хороскоп21 час

Хороскоп за вторник (5 декември)

ОВЕН Околу Овенот ќе владее мир и ќе донесе хармонија во вашиот дом. Можеби се расправате со член на семејството...

Спорт1 ден

UEFA ја одби жалбата на Партизан, сепак ќе игра без публика поради однесувањето на публиката на мечот против Нордсјеланд

Дисциплинската комисија на УЕФА соопшти дека е одбиена жалбата на фудбалскиот клуб Партизан за казната што му беше изречена на...

Временска прогноза1 ден

Студеното време зема интензитет, од четврток најава за нови снежни врнежи и на пониските места

Во Македонија во следните денови ќе имаме многу променливо и значително постудено време. Ќе бидеме и под влијание на влажен воздушен...

Македонија1 ден

Од ноќеска цената на горивата се намалува

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалуваат за 1,00 ден/лит, во однос на малопродажните цени утврдени...

Автомобили1 ден

Неколку супер трикови за да спречите формирање мраз на стаклата на автомобилот

Мразот на прозорците на автомобилите често е проблем за возачите во овој период од годината. Одмрзнувањето на шофершајбната е честа...

НАЈЧИТАНИ