Следете не

Магазин

Уметниците поднесоа тужба против компании кои стојат зад сликите генерирани со вештачка интелигенција

Објавено пред

на

Група уметници поднесоа тужба во Сан Франциско против Stability AI, Midjourney и DeviantArt, тврдејќи дека прекршуваат авторски права и нелојална конкуренција.

За неупатените, алатките како Stable Diffusion (Stability AI), Midjourney и DreamUp (DeviantArt) ви дозволуваат да креирате квалитетни слики врз основа на опис на текст. Откако генерирањето слики со ВИ стана јавно достапно минатата година, се води јавна дебата за законитоста и авторските права, пишува ArsTechnica.

Како функционираат овие алатки?

Овие алатки генерираат слики врз основа на внесување текст, но се потпираат на голема база на податоци со јавно достапни слики за да ги „тренирате“. Тоа значи дека ако на еден од нив му дадете папка со сликите на Ван Гог и му кажете да наслика пејзаж, тој ќе го направи тоа во стилот на познатиот сликар, потпирајќи се на она што го научиле. И тука лежи проблемот.

Уметниците протестираат затоа што сите овие софтвери се хранат со нивните слики и генерираат слики (многу добро) кои многу наликуваат на нивните дела. И сето тоа без нивна дозвола.

DALL-E не е опфатен со тужбата

Она што е чудно во оваа тужба е што не го спомнува OpenAI, креаторот на моделот DALL-E кој ја промовираше целосната јавна достапност на овие алатки во април минатата година. Можна причина што DALL-E не е таму е тоа што нема јавно достапни информации за податоците што ги користи за да го обучи својот модел и има комерцијална лиценца за користење слики од познати страници за фотографирање како што е Shutterstock.

И покрај контроверзите, законитоста на овие модели на софтвер допрва треба да помине низ судовите, а адвокатите кои ги застапуваат уметниците се надеваат дека ќе создадат правен преседан кој подоцна ќе може да се користи во слични случаи.

Прекумерно преклопување

Меч со две острици може да биде и начинот на кој е напишана тужбата, по што започна сериозна дискусија на социјалните мрежи. Имено, еден од попознатите аналитичари на вештачка интелигенција, Алекс Шампанар, истакна дека некои делови од тужбата во кои се опишува како работи софтверот се напишани погрешно.

За време на процесот на обука, Stable Diffusion користи огромна библиотека од милиони слики. Користејќи ги овие податоци, неговата невронска мрежа статистички „научи“ како се појавуваат одредени стилови на слики без да складира точни копии од сликите што ги видела. Иако во реткиот случај на најповторливите слики во оваа база на податоци (како што е Мона Лиза), може да има таканаречено „преклопување“ кое овозможува стабилна дифузија да генерира многу блиска претстава на оригиналната слика.

Од друга страна, со соодветни инструкции, моделите на латентна дифузија секогаш создаваат нови слики и не создаваат колажи или дуплираат постоечка работа. Токму оваа техничка реалност е Ахиловата пета на тврдењата за прекршување на авторските права, иако делот за „деривативни дела“ создадени од генератори на вештачка интелигенција сè уште е сива зона без јасен правен преседан.

Некои од другите точки на жалба, како што се незаконската конкуренција (дуплирање на стилот на уметникот и користење на машина за негово реплицирање) и повреда на правото на публицитет (со дозволување на луѓето да бараат уметнички дела „во стилот“ на постоечките уметници без нивна дозвола ), се помалку технички и имаат многу поголеми шанси да „поминат“ на суд.

Уметниците во страв

И покрај проблемите, тужбата доаѓа по бранот гнев поради недостигот на согласност од уметниците кои се чувствуваат загрозени од овие генератори на слики со вештачка интелигенција. Со сопствено признание, технолошките компании зад синтезата на слики со вештачка интелигенција ја искористија интелектуалната сопственост за да ги обучуваат своите модели без согласност на уметниците.

Постои, исто така, страница наречена „Дали сум обучен“ која им овозможува на уметниците да проверат дали нивните фотографии се користени за обука на некој од софтверот за генерирање слики на машината.

Ако тужбата оди на суд и не заврши со спогодба, судот во Калифорнија ќе има многу тешка одлука – да ги реши разликите помеѓу етичките и наводното прекршување на законот. Тужителите се надеваат дека ќе докажат дека компаниите со вештачка интелигенција имаат комерцијални придобивки и богато профитираат од користењето на слики заштитени со авторски права. Тие бараа значителна отштета и трајна наредба за да се спречат наводните прекршители од натамошни прекршувања.

Гејминг

Популарната „Call of Duty“ Warzone & Modern Warfare III ја враќаат мапата „Verdansk“ на мобилните верзии од 21-ви март

Објавено пред

на

Call of Duty: Warzone Mobile започнува низ целиот свет на 21 март, по ограниченото издание минатата година. Играта за бесплатна игра ќе биде достапна и на iOS и на Android, со мапите на Verdansk и Rebirth Island и заедничка прогресија со Call of Duty: Modern Warfare III и Call of Duty: Warzone на компјутер и конзола.

Копрогресијата значи дека можете да заработите XP на мобилен, што ќе придонесе за нивото на вашиот плеер и борбената пропусница на мобилен, компјутер и конзола. Има и заедничка прогресија на ниво на оружје, така што можете да работите на оружјето XP додека сте мобилни и далеку од вашиот телевизор или монитор.

Картата на Верданск со 120 играчи ќе биде достапна на Call of Duty: Warzone Mobile, вклучувајќи го и Verdansk Gulag, каде што мора да елиминирате противнички играч за повторно распоредување на натпревар доколку ве избришат. Овде е достапен и остров за респаун од 48 играчи, со правила на Resurgence, така што можете слободно да се респеунирате додека еден од вашите соиграчи е сè уште жив. Несомнено оваа мапа е помеѓу најбараните на денешницата според светските анкети, а истата се очекува да се врати и за корисниците, односно гејмерите кои играат преку компјутер или play station.

Можете исто така да пристапите до други карти за повеќе играчи на Call of Duty, вклучувајќи Delivery, Scrapiard и Shoot House – со достапни режими како Team Deathmatch, Kill Confirmed, Domination и повеќе.

Activision додаде и многу приспособувања за мобилното искуство, со поддршка на контролорот доколку сакате да ги избегнете контролите на екранот. Можете исто така да ги прилагодите HUD и виртуелните џојстици, а има дури и режими за изведба или графика исто како игра со конзола.

Раните слики од екранот од верзијата за преглед на Call of Duty: Warzone Mobile покажуваат дека ова не е ваша обична мобилна игра. Нивото на детали и перформанси се споредливи со конзолните верзии на Call of Duty.

Activision ја помина изминатата година поправајќи грешки и собирајќи повратни информации за Call of Duty: Warzone Mobile за време на фазата на ограничено издавање во земји како Австралија, Чиле, Норвешка, Шведска, Германија и Малезија.

„Ова време поминато со нашите играчи со ограничено издание се покажа непроценливо со десетици големи ажурирања, илјадници поправени грешки и додадени нови содржини и функции“, велат од Activision.

Имајќи предвид дека Call of Duty: Mobile беше едно од најголемите мобилни лансирања досега со 100 милиони преземања, Warzone Mobile може да биде уште еден голем хит за Activision. 50 милиони играчи веќе се претходно регистрирани за преземање на Warzone Mobile.

Може да се регистрирате однапред за Call of Duty: Warzone Mobile на главната веб-локација на Call of Duty и ако се регистрирате пред да се појави во светот, ќе отклучите скин, нацрт на оружје, винил и амблем што ќе ги користите во играта.

Извор: TheVerge

Прочитај повеќе...

Технологија

Популарната апликација „Viber“ добива нова опција која на многумина ќе им се допадне

Објавено пред

на

Апликациите за пораки постојано треба да ги подобруваат своите функции за да останат конкурентни – најновата е Viber, која воведе опција за која се надева дека ќе им се допадне на корисниците. Како што пренесува порталот NeoWin, Viber воведува опција наречена Folders, која се фокусира на организирање разговори.

Опцијата Folders им овозможува на корисниците да ги категоризираат разговорите според критериуми кои им одговараат и да управуваат со нив во повеќе папки. Можете да креирате до пет од овие папки и тие ќе се појават како икони на горниот дел од екранот. Понатаму, можете да ги именувате и да ги означите сите разговори во нив како прочитани итн.

„Картите“ ќе бидат достапни за секој со 10+ разговори во апликацијата и нема ограничување за тоа колку разговори можете да ги поставите во нив.

Ако функцијата сè уште не стигнала до вас – не грижете се, таа почнува да се распространува кај корисниците на глобално ниво и секој со Viber верзија 20.0 и повеќе треба да ја добие, истакна b92.net

Прочитај повеќе...

Хороскоп

Хороскоп за недела (3 март)

Објавено пред

на

ОВЕН

Доколку продолжите да се фокусирате само на негативните работи, нема да бидете задоволни со околностите на работното место. Може да имате интересно познанство со личност која ви одговара. Можни се болки во стомакот.

БИК

Не сте доволно сконцентрирани и ви недостасува мотивација на работа, па може да бидете склони кон правење грешки. Може да очекувате променливо расположение од страна на партнерот и некои компликации. Полни сте со позитивна енергија!

БЛИЗНАЦИ

Поволен ден за вашата работа. Можеби успеавте да ја подобрите организацијата и своите резултати. Со саканата личност имавте некои проблеми, но може да се надевате на позитивни промени. Потребно е да спортувате.

РАК

Поведете сметка во комуникацијата со колегите, може да бидете склони кон кавги без голема причина. Може да ви остави необичен впечаток и средбата со личност која ви се допаѓа. Водете сметка за маснотиите.

ЛАВ

Позитивни околности на деловно поле ќе ви го подобрат расположението. Може да се надевате на позитивни промени. Ве очекува запознавање со личност која ќе покаже добри намери кон вас. Зголемете го внесувањето на витамини.

ДЕВИЦА

Поведете сметка за вашата работа и посветете се, а помалку време трошете на трачеви и гласини. Ви се допаѓа некој кон кој сте имале емоции во минатото. Можно е меѓу вас да се развијат симпатии. Можна е кашлица.

ВАГА

Доколку се бавите со приватен бизнис, може да се надевате на добри вести. Ве очекува одлична атмосфера со личноста на која и се додворувате. Многу наскоро ќе успеете да остварите зближување. Водете сметка за варењето.

ШКОРПИЈА

Пред вас е ден во кој ќе бидете прилично растеретени и посветени на себе и приватниот живот. работата не ви е на прво место сега. Ве очекува убава и романтична атмосфера во однос со саканата личност. Добро се чувствувате.

СТРЕЛЕЦ

Ќе бидете задоволни со околностите на деловно поле. Може да се надевате на позитивни пресврти. Стабилна комуникација со партнерот. Вашиот однос може да напредува. Склони сте кон дебелеење.

ЈАРЕЦ

Може да се надевате на позитивни околности на ова поле. Ве очекува добра фаза во љубовта. Ново познанство е пред вас. Нема долго да бидете осамени, ви се укажува можност за врска. Водете сметка за синусите.

ВОДОЛИЈА

Нестрпливи сте и не можете да прифатите дека за некои промени е потребно време. Ви се допаѓа личност која живее далеку, а тоа го комплицира вашиот однос. Проблеми со циркулација.

РИБИ

Може да очекувате дека ќе имате позитивни случувања и пресврти на работа. Можно е да имате погрешна слика за вашиот партнер, кој крие некои работи од вас. Отворете ги очите. Можна е вртоглавица.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Гејминг3 часа

Популарната „Call of Duty“ Warzone & Modern Warfare III ја враќаат мапата „Verdansk“ на мобилните верзии од 21-ви март

Call of Duty: Warzone Mobile започнува низ целиот свет на 21 март, по ограниченото издание минатата година. Играта за бесплатна...

Технологија4 часа

Популарната апликација „Viber“ добива нова опција која на многумина ќе им се допадне

Апликациите за пораки постојано треба да ги подобруваат своите функции за да останат конкурентни – најновата е Viber, која воведе...

Хороскоп20 часа

Хороскоп за недела (3 март)

ОВЕН Доколку продолжите да се фокусирате само на негативните работи, нема да бидете задоволни со околностите на работното место. Може...

Скопје23 часа

(ВИДЕО) Полицискииот хеликоптер пренесе повредено лице од Шар Планина до Клиничкиот центар во Скопје

Денеска (02.03.2024) по добиено барање од Центарот за управување со кризи, хеликоптер Ми 171 на Хеликоптерската единица за полициски намери...

Магазин1 ден

(ФОТО) Шпаркасе Банка организираше завршна хуманитарна аукција на сликарски дела, овие 10 имиња се одбраните талентирани финалисти на конкурсот

Поддршката на сликарството и мотивирање на младите сликари во државата да продолжат да творат, продолжува да е еден од главните...

Мобилни уреди1 ден

„iPhone 15“ се бори за свое место во пазарот, додека во Кина е на попуст за цели 180 долари, повеќе од цената на ланскиот период за претходникот

Од неговото лансирање iPhone 15 се бори за своето место на пазарот во, до неодамна, но тешкотиите на оваа серија...

Хроника1 ден

МВР: Детали за стравичната сообраќајка која го потресе Кичево и регионот, каде загина едно лице

На 01.03.2024 во 18.20 часот во полициската станица Кичево, пријавено е дека на магистрален пат Кичево – Гостивар, кај селото...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за сабота (2 март)

ОВЕН Денес ќе бидете доста комуникативни и отворени за сите видови на соработка. Обидете се што почесто да ја будите...

Кичево2 дена

Тешка сообраќајна несреќа се случила доцна попладне на пат према превој Стража, во близина на с.Колари, неофицијално едно лице загина

Вечерва, односно доцна попладне се случила тешка сообраќајна несреќа на пат „Кичево-Стража“, во близина на с.Колари – кичевско. Неофицијално според...

Технологија2 дена

Samsung развива моќен чип со вештачка интелигенција, тој ќе биде со најголем капацитет досега

Јужнокорејскиот технолошки гигант Samsung Electronics објави дека развил нов мемориски чип кој има „највисок капацитет досега“ за вештачка интелигенција (AI)....

НАЈЧИТАНИ