Следете не

Кичево

Во с.Извор кичевско отпочнува со градба црква „Успение на Пресвета Богородица“, централната свеченост е закажана за 28 октомври

Објавено пред

на

Месец октомври 2023 година ќе биде запаметен во кичевскиот крај поради отпочнување на градба на првиот верски објект во село Извор, Кичево „Црква – Успение на Пресвета Богородица“ на 28.10.2023 година (сабота) во близина на изворите на река Треска, за кое од страна на Советот на локална самоуправа и Црковниот одбор на село Извор е закажана прослава за светењето на темелите со почеток во 12:00 часот со културно уметнички програм со настап на КУД Рацин, музичкиот состав Бели Мугри и уште неколку солисти од Кичево и околните градови, додека пак на настанот се очекува да присуствуваат повеќе од 600 посетители, од Кичево, Скопје и други градови од нашата држава.

За верскиот објект е обезбеден инвеститор од Скопје кој ќе донира средства за негова изградба.

Имено, на овој свечен настан како медиумски покровители кои ќе го проследат се најголемата национална телевизија „Канал5“, ние (Порта.мк), како и локалните радио станици од Кичево.

Поканети се сите верници, православни христијани, нивните роднини и пријатели да присуствуваат на прославата организирана по тој повод. Повелете, дојдете, заедно да ја споделиме нашата радост.

Имено токму денес се отпочнаа првите активности на ова место:

Историјат за село Извор

Селото се наоѓа во областа Копачка, во јужниот дел на територијата на Општина Кичево, на самиот пат Кичево-Охрид, во изворишното сливно подрачје на реката Треска. Селото е рамничарско, на надморска височина од 745 метри, од градот Кичево е оддалечено 14 километри.

Низ селото минува патот кој ги поврзува селата Попоец, Иванчишта, Ехлоец, Кленоец, Горна и Долна Душегубица со регионалниот пат Кичево – Охрид. Селото е основано по Втората светска војна, околу некогашната железничка станица на вовчето Киро на пругата Кичево – Охрид. Селото било значајна сообраќајна, железничка и трговска станица за поврзување на Кичево со Дебар, Охрид и Струга, место за забава и социјализација, за одмор и рекреација покрај изворите на река Треска, големите ливади и пасишта, спомен обележјата од НОБ, шумите и ловишта.

Во периодот 1950-1955, селото било седиште на тогашната Општина Извор, во која покрај селото Извор, се наоѓале и селата Горна и Долна Душегубица, Ехлоец, Иванчишта, Кленоец, Малкоец и Попоец.

Во селото работеле Полициска станица, Амбуланта, Пошта, Училиште, Дом, сточарската задруга „Копачка“ со околу 4.500 овци, откупни станици за билки и волна, неколку бакалници и ресторани.

Во 1961 година, селото броело 163 жители, главно, доселени од околните места, во 1994 година имало 52 жители, во 2002 година, имало 49 жители, а во 2021 година имало само 12
жители.

Сега во селото сеуште работи Полициската станица, како и неколку стопаственици: Рибник Избор, фабрика за вода Бистра роса, неколку сепарации и каменоломи.

Со отпочнување на градба на автопатот Кичево-Охрид, во селото е базата на кинеската Синохидро и надзорното одделение на Градежен институт на Македонија ГИМ.

Кичево

Вчера во сообраќајни контроли на подрачјето од СВР Охрид во Кичево најмногу санкции за возачи кои возеле побрзо од дозволеното

Објавено пред

на

©porta.mk

Вчера на 07.12.2023 година од 14.00 до 19.00 часот на подрачјето на СВР Охрид реализирани се засилени сообраќајни контроли. Притоа, полициските службеници затекнале и санкционирале 31 возач што управувале моторни возила со брзина поголема од дозволената (Охрид-10, Струга-05, Кичево-16), истакнаа од Министерството за внатрешни работи.

Прочитај повеќе...

Кичево

(ФОТО) Внесете ја новогодишната магија во вашиот дом со новогодишните украси од „АТВА Маркети“

Објавено пред

на

Внесете Новогодишна магија во вашиот дом, голем избор на новогодишни украси и лампиони во АТВА Маркетите, посетете ги уште веднаш!

Прочитај повеќе...

Кичево

(ФОТО) Кичевскиот „ART Caffe“ блесна во вистински предновогодишен сјај, пиете го најдоброто кафе во топол амбиент и нов уреден стил во срцето на градот

Објавено пред

на

©porta.mk

Повеќе од 10 години број 1 кафе во градот „ART Caffe“, позициониран на ул. „Борис Кидрич“ бр.1, специјализиран објект кој е ваш верен пријател, каде најубавото кафе е гаранција за позитивен ден и насмевки, сега односно во претстојната зимска сезона, блеска од убавина во свој проширен во максимално уреден стил. Нешто најново во зимската сезона е тоа што „ART Caffe“ започна со резервации за вашите мини-свечености, односно родендени и мини прослави.

Вистинска предновогодишна бајка, топол амбиент, прекрасно кафе, разновидни топли чаеви, се разбира најубавото „Segafredo Zanetti“ кафе, како и уникатните ладни чаеви од безвременскиот гурмански сируп „Philibert Routin 1883“ коj e познат низ целиот свет по неговиот квалитет и вкус. Одобрени од вегетаријанското друштво и сертифициран „Кошер“, 100% без глутен и холестерол.

Уживајте го вашето кафе во мирна и позитивна атмосфера, паркинг простор и уникат кој трае, секој ден започнувајќи од 07:00 до 00:00 часот.

Следете ги „ART Caffe“ – на фејсбук и на нивниот инстаграм профил – „ART Caffe

„ART Caffe“ во летниот амбиент ТУКА

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп40 минути

Хороскоп за сабота (9 декември)

ОВЕН Интуицијата денес ќе ве води во вистинската насока. Многумина од вас ќе се најдат пред нова можност со разговор...

Кичево4 часа

Вчера во сообраќајни контроли на подрачјето од СВР Охрид во Кичево најмногу санкции за возачи кои возеле побрзо од дозволеното

Вчера на 07.12.2023 година од 14.00 до 19.00 часот на подрачјето на СВР Охрид реализирани се засилени сообраќајни контроли. Притоа,...

Гејминг5 часа

(ВИДЕО) Избрани најдобрите игри за 2023 година на официјалниот „The Game Awards 2023“, ова е списокот на добитници…

Оваа година, повеќе од 100 глобални медиуми го дадоа својот глас во 31 категорија, а победниците беа објавени на стримот...

Временска прогноза11 часа

Продолжениот викенд стабилно и суво, студено ќе биде на утро и во вечерните часови

За време на овој продолжен празничен викенд во Македонија ќе има стабилизирање на временската состојба. Ќе има повеќе сонце, но останува...

Култура17 часа

Денес го празнуваме Свети Климент Охридски, наш најголем просветител и учител.

Денеска го празнуваме Свети Климент Охридски, наш најголем просветител и учител. Свети Климент Охридски македонски светец и еден од учениците...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за петок (8 декември)

ОВЕН Иако не треба да очекувате посериозни проблеми, ќе имате прилично тешко да ги држите работите под контрола. Не верувајте...

Спорт1 ден

Фудбалската федерација на Македонија истакна дека поради честите судиски грешки во иднина ќе воведе „ВАР“

Вчерашниот натпревар  Струга Т.Љ. – Воска Спорт јасно илустрираше колку е критично отсуството на технологијата за видео асистент судија (ВАР)...

Кичево1 ден

(ФОТО) Внесете ја новогодишната магија во вашиот дом со новогодишните украси од „АТВА Маркети“

Внесете Новогодишна магија во вашиот дом, голем избор на новогодишни украси и лампиони во АТВА Маркетите, посетете ги уште веднаш!

Спорт1 ден

Јакимовски: „Се наоѓаме во добра група, мотивацијата ни е на високо ниво, се надевам дека ќе успееме да обезбедиме пласман на следното ЕП“

Младата репрезентација на Македонија до 19 години ги доби противниците во Елитната рунда квалификации за Европското првенство кое следната година...

Автомобили1 ден

Tesla Model S со поминати 1,9 милиони километри, а еве беше променето (ВИДЕО)

Податоците дека автомобилот поминал 1,9 милиони километри звучат повеќе од импресивно, особено кога станува збор за електричен модел. И кога...

НАЈЧИТАНИ