Следете не

Случувања

Утрово во Албанија регистриран земјотрес со јачина од 4,1 според Рихтер

Објавено пред

на

Сеизмолошкото одделение на Институтот за хидрометеорологија и сеизмологија регистрираше помал земјотрес во Албанија утрово во 4 часот и 19 минути.

Епицентарот бил на само 11 километри од Подхум во Црна Гора.

Јачината на земјотресот во хипоцентарот била 4,1 единица по Рихтеровата скала, што одговара на епицентралниот интензитет од 5-тиот степен од Меркалиевата скала (МЦС), објави порталот Аналитика.

Според прелиминарните податоци за обработка, епицентарот на овој земјотрес бил лоциран на длабочина од 16 километри.

Врз основа на теоретскиот модел на макросеизмичкото поле на овој регион, јачината на земјотресот и длабочината на хипоцентарот, овој земјотрес не може да предизвика материјална штета во епицентралното подрачје.

На денешен ден

На денешен ден: 24 јануари

Објавено пред

на

41 – Во заговор на римскиот сенат, војската и преторијанците, членовите на преторијанската гарда го убиле царот Калигула. Омразен поради својата екстраваганција, мегаломанија и деспотизам, тој влезе во историјата како еден од најгротескните императори.

76 – Роден е римскиот император Адријан, кој за време на неговото владеење од 117 до неговата смрт во 138 година, консолидирал огромна империја и воспоставил граници во Британија (Адријан ѕид) и Германија. Тој го задушил востанието во Јудеја и го претворил Ерусалим во римска воена колонија. Тој изградил голем број градови, меѓу кои и градот на Адријан во Тракија (Једрене). Тој беше голем обожавател на грчката култура и покровител на уметноста.

1556.- Силен земјотрес во кинеската провинција Шанкси уби 850.000 луѓе и уништи стотици населби. Според бројот на жртвите, тоа беше една од најголемите природни катастрофи во историјата на човештвото.

1712.- Роден е кралот на Прусија Фридрих II. Тој собрал филозофи, писатели и уметници во замокот „Сансуси“, вклучувајќи го и Волтер. Територијално проширена и воено зајакната, Прусија беше една од најголемите европски сили за време на неговото владеење.

1847.- Роден е Радомир Путник, голем војсководец и стратег, началник на штабот на Врховната команда (1912-1916), заслужен за српските победи во Балканските војни. Успешно ја организирал одбраната на Србија во 1914 година, а по распадот на неговата војска во зимата 1915 година бил сменет поради болест. Починал на лекување во Ница во 1917 година.

1859.- Во градот Фокшани, Собранието на народните пратеници одлучило да го обедини романското кнежевство Власи и Молдавија, поставувајќи ги темелите на романската држава. За заеднички владетел бил избран молдавскиот принц Александар Куза.

1915.- Британски воени бродови го потопија германскиот крстосувач Блихер во Северното Море за време на Првата светска војна, при што загинаа 870 морнари.

1924.- Поранешниот главен град на царска Русија, Петроград, беше преименуван во Ленинград, во спомен на водачот на Октомвриската револуција, Владимир Илич Ленин.

1937.- Помеѓу Кралството Југославија и Бугарија е потпишан пакт за вечно пријателство.

1946.- Со резолуција на Генералното собрание на ОН, иницирана од Соединетите Американски Држави, Велика Британија и Канада, беше формирана Комисијата за атомска енергија.

1965.- Умре англискиот државник и писател Винстон Черчил, премиер на Велика Британија од 1940 до 1945 година. и 1951-55, една од најистакнатите политички фигури на 20 век, добитник на Нобеловата награда за литература во 1953 година, за мемоари од Втората светска војна.

1972.- Јапонскиот војник Шоичи Јокои е откриен на тихоокеанскиот остров Гуам, каде што се криел во џунглата 28 години, убеден дека Втората светска војна сè уште трае.

1978.- Десет истакнати дисиденти интелектуалци, меѓу кои и седум професори избркани од Филозофскиот факултет во Белград, протестираа во отворено писмо до југословенските водачи против дискриминацијата на лицата кои не се членови на Сојузот на комунистите при вработувањето и против „моралната и политичката соодветност“.

1983.- Во Италија е уапсен припадник на терористичката организација Црвена бригада, под сомнение дека извршил злосторства, вклучувајќи го и убиството на поранешниот премиер Алдо Моро.

1983.- Умре американскиот филмски режисер Џорџ Кјукор, добитник на Оскар за „Мојата убава дама“. Има снимено повеќе од 50 филмови, од кои најпознати се „Малите жени“, „Приказни за Филаделфија“, „Гас светлина“, „Ѕвездата е родена“ и „Богати и славни“. Последниот филм го сними во 1981 година, на многу старост.

1990.- Започнаа масовните демонстрации на албанските студенти во Косово со барање за прекин на вонредната состојба и запирање на судењето на претседателот на Косовската комунистичка лига Азем Власи, кој се судри со српското раководство, на чело со Слободан Милошевиќ.

2000 – Хрватска ги одржа своите први претседателски избори по смртта на Фрањо Туѓман во декември 1999 година. Со победата над Дражен Будис во вториот круг од изборите на 7 февруари, Стјепан Месиќ стана претседател на Хрватска.

2001.- 200-годишна жена, поранешна банкарка Клара Фурс, е назначена за директор на 200-годишната Британска берза.

2004 – Вселенското летало на НАСА „Опортунити“ безбедно слета на Марс и четири часа подоцна ги испрати првите снимки од планетата на Земјата.

2005.- Генералното собрание на ОН ја одржа својата прва комеморативна седница за одбележување на ослободувањето на затворениците од нацистичките концентрациони логори, потсетувајќи ги дека масовните убиства и геноциди сè уште се закана за светот.

2006.- Умре еден од најважните германски повоени продуценти и сценаристи Франц Зајц. Тој беше продуцент на околу 80 филмови, меѓу кои и „Тин тапан“, од 1979 година, кој го доби Оскар за најдобар странски филм.

2008.- Умре американскиот фотограф Берни Бостон (Берни), најпознат по легендарната фотографија на демонстрантите во Вашингтон во 1967 година против војната во Виетнам, кои ставаа цвеќиња во цевките на војничките пушки.

2011.- Во самоубиствен бомбашки напад на московскиот аеродром Домодедово загинаа 34, а беа повредени 168.

2012.- Во Атина умре грчкиот режисер Теодорос Ангелопулос додека снимаше филм за должничката криза. Негови најпознати филмови се „Патувачки актери“, „Ловци“, „Александар Велики“, „Вечност и еден ден“, „Пејсажи во магла“ и „Поглед на Одисеја“.

2019 година – 26 лица се убиени во немири во Венецуела за време на демонстрациите против владата на претседателот Николас Мадуро. Венецуелскиот претседател Николас Мадуро ги прекина дипломатските односи со САД откако Вашингтон го призна венецуелскиот опозициски лидер Хуан Гуаид за привремен претседател.

Прочитај повеќе...

Македонија

СВР Битола со соопштение за пожарот во битолската фабрика за леб

Објавено пред

на

На 23.01.2022 во 17.20 часот во СВР Битола било пријавено дека има пожар во фабрика за леб лоцирана во индустрискиот дел на Битола.

Веднаш се упатени екипи на територијалната противпожарна единица Битола и полициски службеници и се преземаат мерки за гасење на пожарот.

До сега нема пријава за повредени лица.

Полициските службеници во координација со територијалната противпожарна единица Битола интензивно преземаат мерки за гасење на пожарот.

Извор: МВР

Прочитај повеќе...

Скопје

СВР Скопје издаде 165 казни, 38 за брзина и дури 19 за без возачка

Објавено пред

на

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (22.01.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 165 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 38 санкции, 19 мерки за возење без возачка дозвола, седум санкции за технички неисправни возила.

Изречени се 19 мерки за возење под дејство на алкохол, пет санкции за зборување на мобилен телефон, шест мерки за некористење на сигурносен појас, шест санкции за возач почетник.
Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови.

Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Извор: МВР

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен ден30 минути

На денешен ден: 24 јануари

41 – Во заговор на римскиот сенат, војската и преторијанците, членовите на преторијанската гарда го убиле царот Калигула. Омразен поради...

Хороскоп3 часа

Хороскоп за понеделник (24 јануари)

ОВЕН Ситуацијата околу вас изгледа многу променлива и тешко е точно да се предвиди нечија реакција или одговор. Подобро е...

Македонија7 часа

СВР Битола со соопштение за пожарот во битолската фабрика за леб

На 23.01.2022 во 17.20 часот во СВР Битола било пријавено дека има пожар во фабрика за леб лоцирана во индустрискиот...

Занимливости12 часа

Кинеска студија открива – „Дали алкохолот може да го намали ризикот од Ковид-19“

Тим кинески научници ја анализираа поврзаноста помеѓу консумирањето различни видови алкохолни пијалоци и ризикот од инфекција со корона. Експертите од...

Скопје17 часа

СВР Скопје издаде 165 казни, 38 за брзина и дури 19 за без возачка

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (22.01.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На...

Кичево18 часа

Утре прекин на сообраќај на делницата Кичево-Охрид поради работа на пат – „минирање“

Од АМСМ известува до сите учесници на сообраќајот дека утре на ден 24.01.2022 – понеделник на автопатот Кичево-Охрид ќе се...

На денешен ден1 ден

На денешен ден: 23 јануари

1516.- Почина Фернандо II, крал на Арагон од 1479 година. За време на нивното владеење, Гранада била освоена во 1492...

Хороскоп1 ден

Дневен Хороскоп [23 јануари – недела]

ОВЕН Мирен ден е пред вас и ова темпо одамна не сте го почувствувале. Претходно секогаш брзавте некаде и не...

Скопје1 ден

За утре најавен прекин на електрична енергија во следниве скопски улици и реони

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре на ден 23.01.2022 година – недела, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини во...

Македонија1 ден

Доцна вечерва ова се денешните ковид-19 бројки на заболени

Во последните 24 часа направени се 7.219 тестови, а регистрирани се 1.913 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 888...

НАЈЧИТАНИ