Следете не

Свет

Вака ќе изгледа ковид пасошот: Европскиот комесар го представи здравствениот сертификат (ВИДЕО)

Avatar

Објавено пред

на

Европскиот комесар за единствен пазар Тиери Бретон денеска во интервју за неколку француски медиуми го претстави „европскиот здравствен сертификат“ за вакцинација против вирусот корона, кој ќе им биде достапен на граѓаните од 15 јуни, но додаде дека нема да биде задолжителен.

Знаеме како ќе изгледа идниот здравствен сертификат, кој ќе биде достапен од 15 јуни. Тоа ќе биде документ со информации за вакцинација и антитела развиени против вирусот корона – рече Бретон.

Тој посочи дека сертификатот треба да биде достапен во дигитална верзија или на хартија. Тој додаде дека треба да го издадат министерствата за здравство на земјите од Европската унија.

Сертификатот или пасошот, како што го нарекуваат некои медиуми, ќе има информации за државјанството, видот на вакцината и антителата.

– Документот ќе го содржи вашето име, презиме, датум на раѓање, државјанство, број на пасош заверен со QR-код, без разлика дали сте биле вакцинирани или не, видот на вакцината и дали сте носител на вирусот – рече Бретон, кој им покажа на француските новинари верзијата на тој сертификат.

Бретон рече дека постои можност документот, иако не е задолжителен, да биде препорачан за патување со авион, учество во важен настан или влегување на јавно место. Во отсуство на тој документ, неопходен е негативен тест за коронавирус.

Во истото интервју, еврокомесарот рече дека забрзувањето на испораките на вакцини ќе и овозможи на Европа да ја види „светлината на крајот од тунелот“, и покрај третиот бран на епидемијата на вирусот корона што се шири во Европа.

„Сега имаме 52 фабрики во Европа кои работат 24 часа на ден, седум дена во неделата” за производство на вакцини против коронавирус, рече Бретон.

Бретон рече дека Европа има капацитет да ги произведе и испорача на своите граѓани 360 милиони дози планирани за крајот на вториот квартал и 420 милиони потребни за постигнување колективен имунитет до средината на јули.

Европскиот комесар неодамна рече дека Европа може да постигне колективен имунитет до 14 јули.

„Гледаме светло на крајот од тунелот“, рече Бретон, додавајќи дека ќе бидат потребни уште неколку недели за да се ограничи ширењето на вирусот и да се зголеми бројот на вакцинирани истовремено.

Свет

Извршниот директор на „Фајзер“ за CNBC изјави дека најверојатно ќе треба да се прима трета доза од вакцината за 1 година

Avatar

Објавено пред

на

Луѓето кои ја примиле „Фајзер“ вакцината против коронавирус, најверојатно ќе треба да примаат и трета доза во рок од 12 месеци по приемот на втората – тоа го рече генералниот директор на таа компанија, Алберт Бурла.

Бурла, исто така, посочи дека постои можност вакцинацијата против Ковид-19 со една доза да биде неопходна на годишно ниво, пренесуваат агенциите.

„Исклучително е важно да се намали бројот на луѓе кои можат да бидат подложни на вирусот“, изјави Бурла за CNBC во коментарот што беше снимен на 1 април, но се емитуваше само вчера.

Извршниот директор на „Фајзер“ истакна дека „вакцините ќе бидат важна алатка во борбата против заразни мутирани варијанти на вирусот“.

Фајзер и Бионтек на почетокот на април рекоа дека нивната вакцина е ефикасна против различни видови на вирусот и дека заштитата трае најмалку шест месеци по втората доза.

Тие исто така изјавија дека резултатите од третата фаза на клинички испитувања покажуваат дека вакцината е ефективна 91,3 проценти, што е пониско од 95 проценти што првично беше објавено во ноември.

Извор: cnbc.com

Прочитај повеќе...

Свет

Британските научници истражуваа кои вакцини даваат повеќе антитела во организмот

Avatar

Објавено пред

на

Првото истражување на британските научници, кое директно го спореди имунолошкиот одговор на вакцините Фајзер и Астразенека, откри слично ниво на производство на антитела и малку посилен одговор кога станува збор за Т-клетките кај луѓето кои примиле британска вакцина, беше објавено денес.

Британските научници рекоа дека во студијата, која ги утврдила разликите во имунолошкиот одговор на Фајзер и вакцината против ковид 19 на компанијата Астразенека, било утврдено дека и двајцата предизвикуваат слична силна реакција во производството на антитела по добивањето на првата доза во луѓе постари од 80 години.

Агенцијата соопшти дека студијата исто така открила дека важна компонента на имунолошкиот систем, позната како Т-клетки, покажала посилен одговор кај оние кои примиле вакцина Астразенека отколку кај оние кои примиле вакцина Фајзер, за што научниците веруваат дека се потребни податоци понатаму студирал.

Прочитај повеќе...

Свет

Почина раперот „DMX“ (50) не ја издржа најважната битка

Avatar

Објавено пред

на

Денес на 50 годишна возраст почина познатиот американски рапер „DMX“, откако беше задржан на апарати една седмица. Тој претрпе срцев удар минатата недела по наводно предозирање, како што потврди неговиот адвокат Мареј Ричман.

Иако во неделата можеше да дише самостојно, тој ја загуби битката денес

Почивај во мир!

ФОТО: nme

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 3 часа

На денешен ден – 18 април

1480 година – Родена е Лукреција Боргија, покровител на уметници и научници за време на италијанската ренесанса, вонбрачна ќерка на...

ХороскопПред 6 часа

Хороскоп за денес (18 април) недела

ОВЕН Овој викенд за Овенот ќе биде исполнет со страст и романтика. Ќе се чувствувате особено емотивно, страствено и полно...

Здравје и убавинаПред 9 часа

Се што е претерано е штетно по нашето здравје, неколку работи кои мора да се знаат

Се што не е умерено, се е штетно врз човечкиот организам, еве неколку примери кои можат да ни користат низ...

МакедонијаПред 10 часа

Ковид-19 денешен биланс: 824 новозаболени, 31 починати – од нив најмладиот починат е на 38 години од Битола

Во изминатите 24 часа од направени 3988 тестови, 824 се позитивни на коронавирус, а битката со Ковид-19 ја изгубија 31...

СпортПред 11 часа

Ф1: Луис Хамилтон ја освои 99-тата пол позиција во својата кариера

Луис Хамилтон, возачот на Мерцедес, ја освои пол-позицијата пред трката за Големата награда на Емилија Ромања во Формула 1 шампионатот....

АвтомобилиПред 16 часа

ЕУ забележа нагло зголемување на продажбата на нови автомобили

Вкупната продажба на автомобили во Европската унија се зголеми за 87,3 проценти во март во однос на истиот период минатата...

Временска прогнозаПред 16 часа

Доаѓа циклонска активност која носи врнежи од дожд и грмежи – ова се најновите метео детали

Нашата држава се наоѓа под влијание на циклонска активност која условува доста нестабилно време. Понатаму кон крајот на денов и...

КичевоПред 16 часа

Причина за сечење на 30 годишните врби во центарот на Кичево

Известување во насока за дознавање на вистината и елиминирање на секакви сомнежи околу одстранувањето на 27 годишните врби од пред...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден – 17 април

1492 година – Кристофоро Коломбо доби согласност и пари од шпанскиот крал Фердинанд V и кралицата Изабел за истражување на...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп ( 17 април ) сабота

ОВЕН Генерално сте задоволни со деловната ситуација, денешниот ден ви е многу поволен. Ве очекува исклучително интересно познанство. Ќе се...

НАЈЧИТАНИ