Следете не

Кичево

Вчера 16 возачи од Кичево ја пречекориле дозволената брзина за движење

Објавено пред

на

Вчера на 03.05.2021 година во времето од 10 до 16 часот, на подрачјето на СВР Охрид преземени се засилени сообраќајни акциски контроли. Притоа, полициските службеници затекнале и санкционирале 77 возачи на патнички автомобили кои ја пречекориле дозволената брзина на движење : Охрид 14 ( 06 надвор од населено место и 08 во населено место), Струга-26 (11 надвор и 15 во населено место), Кичево-16 (05 надвор и 11 во населено место), Дебар-21 (15 надвор и 06 во населено место). Во Охрид, со специјално возило „пајак“, подигнати се 03 патнички возила поради неправилно паркирање на коловоз.

Извор: Стефан Димоски
Портпарол: СВР Охрид

Кичево

Настап на Balter во Република 96250

Објавено пред

на

Овaa сабота за прв пат во Република 96250 познатиот Rock & Roll бенд Balter.

Бидете тука и уживајте во прекрасниот амбиент и добра музика.

Тел за резервации: 078-322-615

 

Прочитај повеќе...

Кичево

с. Србјани – кичевско: Вчера била опожарена нискостеблеста вегетација

Објавено пред

на

Вчера на ден 02.08.2021 година околу 12 часот, во ОВР Кичево пријавен е пожар кај месноста ,,Бели воденици,“, атар на кичевското село Србјани, во кој нема повредени лица.

По преземените мерки, утврдено е дека опожарени се ниви со нискостеблеста вегетација во површина од околу 12.000 метри квадратни по што, интервенирала противпожарната единица од Кичево.

Извор: СВР Охрид

ФОТО: Архива 2018

Прочитај повеќе...

Кичево

„Соседската патрола“ на СВР Охрид вчера беше во посета на Кичево

Објавено пред

на

На 27/28.07.2021 година во периодот од 22 до 02 часот, СВР Охрид, на подрачјето на Кичево, ја спроведе превентивна кампања „Соседска патрола“. Притоа, мешани патроли составени од полициски службеници од Отсекот за превенција во Охрид и Кичево, претставници од Советот на родители во основните училишта, од Секторот за образование, локалната самоуправа, од Центарот за социјални работи во Кичево и од невладината организација „Вредит да си од Кичево“, извршија превентивна обиколка на повеќе угостителски објекти во централното градско подрачје, на периферијата од градот, како и на други јавни места на отворен простор каде, во ноќните часови, младите најчесто се собираат и се задржуваат.

Целта на кампањата е родителите да се запознаат каде излегуваат нивните деца и во каков амбиент младите се забавуваат во ноќните часови, какви се условите каде што излегуваат, кои угостителски и други јавни места најчесто ги посетуваат, кои се проблемите кои можат да се случат во текот на вечерните забави и како полициските службеници практично ги применуваат своите полициски овластувања.

Во рамките на кампањата, полициските службеници разговораа со младите на јавните места и во угостителските објекти, а малолетните лица посебно беа информирани околу законските обврски кои мора да се почитуваат.  Притоа, не е констатирано присуство на малолетници во угостителски објекти или точење алкохол на малолетници по 24 часот, ниту други безбедносни проблеми.

Проектот „Соседска патрола“ има за цел да се зацврсти партнерскиот однос меѓу полицијата и граѓаните, да придонесе за зголемување на степенот на безбедност, намалување на можните инциденти на местата каде што се забавуваат младите, подигање на нивната општествена свест и совест за одговорно однесување во угостителските објекти и на јавните места, како и доследно почитување на законските одредби, пред сѐ, од Законот за прекршоци против јавниот ред и мир.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 1 час

МВР казни 28 возачи кои немале атест на вградени фолии на стаклата од автомобилите

Министерството за внатрешни работи соопшти дека во периодот од 26 јули до 1 август спровело засилена контрола за санкционирање возила...

ТехнологијаПред 2 часа

Гигантот „Амазон“ под закана за голема казна, поради како што велат – прекршување на законите за приватност од ЕУ

Амазон се соочува со рекордна казна од 746 милиони евра (околу 887 милиони долари) откако регулаторното тело за заштита на...

ХороскопПред 14 часа

Хороскоп за денес (4 август) среда

ОВЕН  Некои од вас денес повторно ќе бидат во контакт со личност од минатото. Ако таа личност е некој што...

Здравје и убавинаПред 18 часа

Активности кои се препорачуваат за зачувување на младоста врз мозокот

Добрата загатка поттикнува гама активност во мозокот, што е одлично за креативност и одржување на мозокот млад. Исто така, читањето...

КичевоПред 19 часа

Настап на Balter во Република 96250

Овaa сабота за прв пат во Република 96250 познатиот Rock & Roll бенд Balter. Бидете тука и уживајте во прекрасниот амбиент...

МузикаПред 20 часа

Концерт во живо на најпопуларното музичко дуо – „Куку Леле“ на кичевскиот подиум во „La Casa“ ресторан & бар

Легендарните Роберт и Панки, најпопуларното музичко дуо познати како „Куку Леле“ кој децении ја забавува македонската публика, после подолго време доаѓаат во...

КичевоПред 23 часа

с. Србјани – кичевско: Вчера била опожарена нискостеблеста вегетација

Вчера на ден 02.08.2021 година околу 12 часот, во ОВР Кичево пријавен е пожар кај месноста ,,Бели воденици,“, атар на...

МакедонијаПред 24 часа

Големо поскапување на дизелот од ноќеска, ова се новите цени

Дизелот од ноќеска на полноќ поскапува за 3,5 денари за литар, Екстра лесното масло за домаќинство за 1,5 денари, а...

Временска прогнозаПред 1 ден

До четврток многу топло, па заладување – во прилог детална анализа на времето

До четврток продолжува ЕКСТРЕМНО ТОПЛОТО време со натпросечни температури кој ќе се искачуваат во интервалот од 33 до  40 степени....

На денешен денПред 2 дена

На денешен ден – (3 август)

216. п.н.е. – Државникот и генерал на Картагина, Ханибал, им го нанесе најтешкиот пораз на Римјаните во историјата на Римската...

НАЈЧИТАНИ