Следете не

Кичево

Вчера во ОВР Кичево пријавена тепачка помеѓу малолетници, како и опожарено возило – интервенирала ТППЕ

Објавено пред

на

Вчера на 21.02.2023 во ОВР Кичево било пријавено дека околу 17:00 часот на улица „Рудничка“ во Кичево бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу двајца малолетници од кичевско. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Истиот ден час претходно во 16:00ч во ОВР Кичево било пријавено дека на ул. „Тренко Тасески“ во Кичево настанал пожар во патничко возило „фолксваген шаран“ со кичевски регистарски ознаки, сопственост на локалната самоуправа Кичево, а управувано од З.М.(41) од кичевското село Свињиште.

Повредени лица нема, а интервенирала Територијалната противпожарна единица Кичево.

Увид извршиле полициски екипи.

За порта.мк извести портпаролот на СВР Охрид, г-дин Стефан Димоски.

Кичево

Во Кичево вчера санкционирани рекорден број на возачи кои возеле пребрзо

Објавено пред

на

На 04.06.2023 во периодот од 15 до 21 часот на подрачјето на СВР Охрид преземени се засилени сообраќајни контроли, при што полициските службеници затекнале и санкционирале 63 возачи кои управувале моторни возила со брзина поголема од дозволената (Охрид-11, Струга-16, Кичево-33, Дебар-03).

Дополнително, од сообраќај се исклучени 16 возачи кај кои е утврдено дека управувале моторни возила под дејство на алкохол (Охрид-03, Струга-01, Кичево-12).

Во наредниот период и во пресрет на летната туристичка сезона, сообраќајните контроли на магистралните и регионалните патишта на подрачјето на СВР Охрид ќе бидат интензивирани со цел зголемување на безбедноста во сообраќајот на сите учесници, за Порта.мк известува портпаролот на СВР Охрид, г-дин Стефан Димоски.

Прочитај повеќе...

Кичево

(ФОТО) Вчера се запалила Барака во близина на кичевската гимназија, повредени нема, ТППЕ веднаш итервенирала

Објавено пред

на

На 02.06.2023 година во 11:50 часот, во барака лоцирана на улицата „Рудничка“ во Кичево, што привремено ја користела В. Л.(46) од Кичево, настанал пожар.

Повредени лица нема, а интервенирала Територијалната противпожарна единица од Кичево, за Порта.мк извести портпаролот на СВР Охрид, г-дин Стефан Димоски.

Прочитај повеќе...

Кичево

(ФОТО) Рурална Коалиција во Кичево го одржа завршниот настан каде го презентираше сработеното за унапредување на родовата еднаквост

Објавено пред

на

Рурална Коалиција го одржа завршниот настан во рамките на проектот „Со европско знаење до подобрена родова еднаквост во локалната заедница“ каде што беа презентирани резултатите од 15-месечната работа на процесите за унапредување на родовата еднаквост во локалната заедница во вкупно 6 пилот општини: Кичево, Пласница, Гостивар, Врапчиште, Прилеп и Кривогаштани.

Низ проектните активности имавме можност од блиску да се запознаеме со работата на Комисиите за еднакви можности, но и да утврдиме колку блиску или колку далеку се општините од ЕУ интеграциските процеси кога говориме за родовата еднаквост и нејзиното практикување во локалната заедница. Изработивме родова анализа на шесте општини вклучени во проектот, направивме родови карти, како и 6 мониторинг извештаи за работата на општините и Комисиите за еднакви можности од кои што може да се заклучи дека:

  • Oпштините се уште недоволно сериозно ја сфаќаат и работат на темата на родова еднаквост;
  • Буџетот е речиси 0 или пак сосема минимални средства за реализација на активности поврзани со практикувањето на родовата еднаквост и рамноправност во заедницата;
  • Жените ги нема во процесите на донесување на одлуки во месните заедници, ретко се јавуваат како раководителки на сектори или одделенија во општините, а во Советите на општините се застапени исклучиво исполнувајќи го законскиот минимум од 30%.

Комисиите за еднакви можности не изработуваат програми за родова еднаквост, не одржуваат редовни седници, а координаторите за еднакви можности се лица кои што по систематизација се вработени на други работни места, па задолженијата во делот на родовата еднаквост им се дополнителни обврски.

За ЕУ интеграциските процеси и колку родовата еднаквост е важна како предуслов за напредокот на нашата земја на патот кон ЕУ познавањата се минимални и во општините речиси и воопшто не се сфаќа сериозно нужната потреба од работа на унапредувањето на родовата еднаквост на локално ниво. Она што е клучно да се преземе во периодот кој што ни следува е едукација и јакнење на свеста за практикувањето на родовата еднаквост и рамноправност како кај локалното население, така и кај членовите на Комисиите за еднакви можности и членовите на Советите на општините, редовна изработка на годишни програми за родова еднаквост со буџетски алокации, како и редовна изработка на годишните извештаи за унапредување на еднаквите можности на жените и мажите до Министерството за труд и социјална политика кои што во половина од општините сега не се исполнуваат иако се законска обврска согласно Законот за еднакви можности, како и создавање на институционална меморија за работењето на комисиите, но и воведување на родово-одговорното буџетирање како алатка за креирање на локалните политики.

Зголемувањето на партиципацијата на жените во локалните процеси на донесување на одлуки, како и унапредувањето на транспарентноста и отчетноста на работењето на Комисиите за еднакви можности се исто така дел од клучните препораки кои што ние успеавме да ги извлечеме од имплементацијата на проектот.

Сите материјали и едукативни видеа кои што произлегоа како продукти од проектот се достапни на веб страницата на Рурална Коалиција во делот публикации на официјалниот линк ТУКА

Проектот „Со европско знаење за подобрена родова еднаквост во локалната заедница“ имплементиран од Рурална Коалиција е поддржан од Реактор – Истражување во акција и нивните партнери преку акцијата „Унапредување на родовата еднаквост во процесот на пристапување во ЕУ“. Акцијата е финансирана од Европската Унија и кофинансирана од Шведска.

Ова соопштение е создадено со финансиска поддршка на Европската Унија, ко-финансирано од Шведска. Содржината е единствена одговорност на Рурална Коалиција и не ги одразува ставовите на Европската Унија или Шведска, за медиумите истакнаа од Рурална Коалиција.

Во прилог галерија од настанот:

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп6 часа

Хороскоп за среда (7 јуни)

Овен Ќе бидете свесни за своите квалитети, а нема да го изгубите од вид фактот дека првиот впечаток е исклучително...

Спорт12 часа

Влезниците за фудбалскиот меч на гостински терен помеѓу Англија и Македонија можат да се купуваат до 15. јуни, ова се информациите

Фудбалската федерација на Македонија праќа информација до навивачите на македонската А репрезентација и љубителите на фудбалот кои сакаат да ја...

Временска прогноза12 часа

Викендот пред нас нови најави за нестабилност на времето, се чини така останува да биде до крајот на месецот…

И покрај локалната нестабилност во попладневните часови, до петок не се очекуваат некој поголеми временски непогоди во Македонија. Поголема нестабилност...

Магазин18 часа

Twitch ја зголемува цената на својата Turbo услуга

Цените сега се движат од 9 до 12 долари месечно. Ажурирани цени Цената ќе биде зголемена за услуга која нуди...

Магазин18 часа

Google обезбеди пристап до нов начин на пребарување на Интернет со помош на вештачка интелигенција

Пристапот на Google за пребарување со вештачка интелигенција ќе се појави оваа недела. Компанијата објави дека отвора пристап до Google...

Магазин18 часа

Bing Search доаѓа во ChatGPT како нова функција

Bing како „стандардно искуство за пребарување“. Нови функции со дополнителни опции ChatGPT повеќе не мора да се потпира на сопствените...

Магазин18 часа

Маск: Кина ќе иницира регулатива за вештачка интелигенција

Кинеската влада ќе се обиде да иницира регулација за вештачка интелигенција во земјата, изјави извршниот директор на Tesla, Илон Маск,...

Магазин18 часа

Apple претстави нов уред кој чини околу 3.500 евра ФОТО

По седум години развој, конечно е претставен уредот за проширена реалност на американската корпорација Apple. Vision Pro ја спојува виртуелната...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за вторник (6 јуни)

ОВЕН Наместо да се лутите, продолжете понатаму и потрудете се максимално да ја искористите денешната можност. Бидете свесни дека само...

Кичево2 дена

Во Кичево вчера санкционирани рекорден број на возачи кои возеле пребрзо

На 04.06.2023 во периодот од 15 до 21 часот на подрачјето на СВР Охрид преземени се засилени сообраќајни контроли, при...

НАЈЧИТАНИ