Следете не

Технологија

(ВИДЕО) Insta360 X4 совршенство на најмодерната технологија

Објавено пред

на

YouTube printscreen/video

Присуствувам на многу технолошки конференции, вклучително и настани од висок профил како што е годишното претставување на iPhone на Apple или Светскиот конгрес за мобилни телефони во Шпанија. На тие настани, камерите што најмногу ги гледам се камерите на iPhone. На второ место веројатно е врската помеѓу Sony или Insta360 X3 без огледала и камерата од серијата пред него.

Овие уреди се многу популарни за креаторите кои немаат резервна рака или време да ја поместат камерата или конкретно да ја врамуваат снимката.

Наместо тоа, со камера од 360 степени, тие можат само да го притиснат копчето за снимање и да снимаат сè во околината. Новиот X4 ќе го однесе на уште повисоко ниво, бидејќи ја зголемува максималната резолуција на видеото на 8K, наместо 5,7K претходно.

Дополнителните пиксели значат дека снимката е поостра, а резолуцијата од 8K е доволно блиску до снимките на професионално ниво. Но, бидејќи сè уште нема многу платформи за прикажување видеа 360, повеќето луѓе (вклучувајќи и јас) го користат за да снимаат видео од 360 степени прво, а потоа да го преобликуваат видеото подоцна и да излезат „нормално“ видео.

Дополнителна резолуција исто така влегува во игра. Снимени со X3 камерата, морфираните снимки достигнаа максимална резолуција од 2,7K. Новиот X4 може да произведува 4K видео.

Снимањето 8K видео бара многу енергија (и меморија), така што X4 е малку поголем (и по висина и по дебелина) за да прими поголема батерија и можеби да му даде на телото повеќе простор да ја исфрла топлината. Сè уште е многу пренослив модел, со тежина од 203 g, но е околу 10% поголем од X3.

Нема да биде важно дали го чувате уредот во голема кеса, но, ако претходно сте го носеле X3 во мала кутија, тоа може да биде дополнителен предизвик. Дополнителната големина му овозможува на X4 да има поголем екран од 2,5 инчи, а исто така е и посветол од порано.

Иако светлиот екран може да биде тежок за фотографирање на производи, тој е одличен за употреба во реалниот свет.

Причината поради која оваа камера е толку популарна меѓу соло-креаторите е тоа што не само што може да снима снимки насекаде околу вас, кои подоцна може да се реформираат, туку и софтверот Insta360 врши многу интелигентна работа.

На пример, можете да ја држите камерата далеку со стап за селфи, а софтверот ќе го избрише стапот за селфи, па резултатот се чини дека е видео или слика направена од некој друг кој ја држи камерата од одредено растојание.

Поголемите сензори и подобриот чип на X4 во основа овозможуваат фотоапаратот да снима со поголема резолуција или побрза стапка на слики во секој режим, вклучително и бавно движење, временско поминување…. Тоа е подобрување во однос на X3 во секој сегмент.

Со дополнителната моќност доаѓа и скок во цената: X4 започнува од 529 долари за најосновниот пакет, само за камерата и некои мали додатоци. Ако додадете некои широко користени додатоци како селфи стап, дополнителна батерија, читач на картички… цената скока на повеќе од 640 долари.

Но, со оглед на тоа колку оваа камера може да направи, мислам дека многу креатори на содржини, чести патници, блогери и инфлуенсери добро би го искористиле овој разноврсен уред, пренесува forbes.n1info.rs

Извор: forbes.n1info.rs

Магазин

Илон Маск избегнува да плати 500 милиони долари на поранешните работници на Twitter

Објавено пред

на

X, порано познат како Twitter, е во центарот на бројни правни спорови од неговото преземање од страна на Илон Маск. Една од тие тужби се однесува на повеќе од 6.000 вработени отпуштени од Маск откако ја купи компанијата. Исто така и за неговото наводно неисплаќање на целосна отпремнина.

Маск забележа победа над своите поранешни вработени

Станува збор за колективна тужба поднесена од поранешната вработена во Twitter, Кортни Мекмилијан. Во жалбата се наведува дека според федералниот Закон за безбедност на приходот на вработените (ERISA), планот за отпремнини на Twitter на отпуштените работници им должи три месеци. Тие добиваа помалку од тоа и бараа 500 милиони долари неисплатена отпремнина. Меѓутоа, американската окружна судијка Трина Томпсон од северниот округ на Калифорнија го одобри предлогот на Маск да ја отфрли колективната тужба.

Судијата Томпсон утврди дека планот за отпремнина на Twitter не е подобен според ERISA. Тие, наводно, добиле известување за посебна шема за плаќање пред отпуштањето. Наместо тоа, таа го отфрли случајот. Одлучи дека програмата за отпремнина донесена по преземањето на Маск ќе важи за овие поранешни вработени. И дека нема да важи за онаа од 2019 година што ја очекуваа обвинителите.

Одлуката е назадување за илјадниците отпуштени вработени кои работеа на Twitter, но има идни шанси за повисоки исплати. Во наредбата на судијата Томпсон беше истакнато дека тужителите можат да ја изменат својата жалба. Ако го сторат тоа, судот рече дека „ќе ја разгледа можноста за издавање наредба за спојување на овој случај со еден од моментално отворените случаи“ против Х. Сè уште има судски процеси. Во него се споменуваат имињата на некои поранешни високи директори на Twitter . Едниот од нив бара 128 милиони долари неисплатени отпремнини, а другиот се обидува да врати околу 1 милион долари неплатени правни такси.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Магазин

Google и Microsoft имаат пристап до чипови од Кина и покрај забраната

Објавено пред

на

И покрај забраната за продажба на Nvidia AI чипови со високи перформанси во САД, Google и Microsoft продолжуваат да ги користат. Како?

САД ја забранија продажбата на чипови со високи перформанси направени од кинески производители. Сепак, Microsoft и Google користат токму тој тип на чипови во нивните процесори кои работат центри за податоци.

Чиповите на Nvidia се сместени во сервери на центри за податоци надвор од САД што ги користат Google, Microsoft и други технолошки компании, што укажува на значителни проблеми. Поради забраната во Америка, Google и Microsoft користат разни стартапи со вештачка интелигенција и компании надвор од Америка за да продолжат да ги користат чиповите што ги произведува кинеската компанија.

Покрај најголемите американски технолошки гиганти, постои цел сектор на помали провајдери на облак специјализирани за нудење пристап до сервери напојувани од Nvidia ширум светот.

Извор: timesofinfia.indiatimes

Прочитај повеќе...

Магазин

Spotify лансира нов глас и јазик за својот AI DJ

Објавено пред

на

Spotify лансира верзија на шпански јазик на својата функција „AI DJ“. Новиот глас на шпански јазик е обезбеден од постариот музички уредник на Spotify, Оливија „Ливи“ Квироз Роа, при што корисниците можат да се префрлаат помеѓу слушање на Ливи или Ксавиер „Икс“ Јерниган, друг вработен во Spotify кој ја изразува англиската верзија на диџејот објавено во февруари 2023 година.

Функцијата користи глас генериран од вештачка интелигенција за да создаде коментари налик на радио, кој на корисниците им обезбедува дополнителен контекст и информации за песната што ја слушаат, што според Spotify ги прави слушателите помали шанси да прескокнат на друга песна. Овој коментар е поврзан со бескрајна плејлиста со персонализирани музички препораки кои се менуваат врз основа на активноста на корисникот, како на пр. ако корисниците се префрлат на различни жанрови или изведувачи.
DJ што зборува шпански ќе биде достапен за корисниците на Premium на одредени латиноамерикански и шпански пазари, заедно со регионите каде што функцијата за диџеј од англиски јазик веќе е лансирана. Ова следи по зголемувањето на цените применети за претплатите на Spotify Premium за американски и меѓународни корисници во последните неколку недели, што според Spotify ќе и овозможи на компанијата „да продолжи да инвестира и да ги иновира карактеристиките на нашите производи“.

Извор: TheVerge

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт1 час

ФФМ го одржа првиот дел од редовниот летен семинар за асистенти судии и контролори за македонскиот фудбал, презентирана беше промената на услови за судење, која беше применета во ЕВРО 2024

Непосредно пред почетокот на новата натпреварувачка сезона 2024/2025, како и секоја година, Фудбалската федерација на Македонија во Кичево од 19...

Македонија5 часа

Од ноќеска нова намалена цена на горивата

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на ЕУРОДИЗЕЛ (ДЕ V), се намалуваат за 1,50 ден/лит, во...

Lifestyle6 часа

Колку чекори дневно е оптимално да се направат?

Следењето на вашите чекори е одличен начин да го зголемите нивото на вашата активност, но дали навистина ви помага да...

Lifestyle6 часа

Ако ги имате овие симптоми откако ве убоди стршлен, веднаш контактирајте го вашиот лекар

Еден стршлен може да убоди еднаш или повеќе, а понекогаш стршлените се ројат, што резултира со десетици или стотици убоди....

Lifestyle6 часа

Истражување: Инсектите кои опрашуваат, како што се пчелите, се многу потолерантни на загадување од растителните штетници

Опрашувачите на инсекти, кои вклучуваат пчели, некои видови молци и пеперутки, се поподложни на загадување на воздухот отколку растителните штетници,...

Магазин6 часа

Илон Маск избегнува да плати 500 милиони долари на поранешните работници на Twitter

X, порано познат како Twitter, е во центарот на бројни правни спорови од неговото преземање од страна на Илон Маск....

Магазин6 часа

Нема повеќе Samsung Messages, отсега Google Messages на телефоните Galaxy

Samsung , наводно, објавил дека ќе го отфрли Samsung Messages како стандардна апликација за пораки во корист на Google Messages...

Магазин6 часа

Малите телефони се враќаат во форма на телефони на преклоп

Иако трендот кон поголеми екрани продолжува во 2024 година, има нов пораст на уреди со компактен дизајн, но со пресврт...

Магазин6 часа

Google и Microsoft имаат пристап до чипови од Кина и покрај забраната

И покрај забраната за продажба на Nvidia AI чипови со високи перформанси во САД, Google и Microsoft продолжуваат да ги...

Магазин6 часа

Spotify лансира нов глас и јазик за својот AI DJ

Spotify лансира верзија на шпански јазик на својата функција „AI DJ“. Новиот глас на шпански јазик е обезбеден од постариот...

НАЈЧИТАНИ