Следете не

Свет

Во Германија зголемени просечните плати, ова се новите покачувања по дејности, месечна плата или дневница на час

Објавено пред

на

Германските социјалдемократи, зелените и слободните демократи ги завршија разговорите, а како што соопштија вчера, го финализираа договорот за владејачката коалиција. Истовремено, се договорија за промени, како општествени, политички и економски, кои ќе се залагаат да се воведат во наредниот период, а кои ги засегаат и нашите од дијаспората, од кои во Германија се околу 450.000.

Најголемата најавена промена е покачувањето на платите. Станува збор конкретно за зголемување на минималната плата од 9,6 евра на час колку што е сега, на 12 евра на час. Тоа практично значи дека, на пример, градежен работник кој во моментов заработува во просек околу 2.650 евра месечно, би можел да заработи 662 евра повеќе или 3.312 евра. Оние кои се нешто помалку платени, како угостителските работници кои сега во просек заработуваат по 1.800 евра, во иднина би заработувале 2.250 евра.

Германското биро за статистика редовно објавува податоци за платите. Подолу можете да ги погледнете најновите достапни податоци за просечните плати по занимања со кои најчесто се ангажирани нашите гастарбајтери и нивното потенцијално зголемување со промените на минималната плата.

Градежни работници

Ѕидар 2.900 евра / според новите 3.625 евра

Столар 2.700 евра / според новите 3.375 евра

Керамичар 2.660 евра / според новите 3.325 евра

Молер 2.350 евра / според новото околу 2.930 евра

Здравствени работници

Медицинска сестра 2.600 евра / според новите 3.250 евра

Масажер 2.450 евра / според новите околу 3.062 евра

Негувател на старите 2.350 евра / според новото околу 2.937 евра

Физиотерапевт 2.070 евра / според новите 2.587 евра

Доктор 6.600 евра / според новите 8.250 евра

Индустрија

Менаџер за производство 4.500 евра / според новите 6.625 евра

Електричар 3.460 евра / според новите 4.325 евра

Техничар за електроника 3.140 евра / според новите 3.925 евра

Заварувач 3.000 евра / нов 3.750 евра

Производствен работник 2.500 евра / според новите 3.125 евра

Боја за автомобил 2.560 / според новите 3.200 евра

Транспорт

Камионџија 2.400 евра / нови 3.000 евра

Возач на автобус 2.200 евра / нов 2.750 евра

Возачот го испорача пакетот 2.100 евра / според новите 2.625 евра

Магационер 1.900 евра / според новите 2.375 евра

Угостителство и одржување

Помошни готвачи до 1.900 / според новите 2.375 евра

Келнери околу 1.800 / според новите 2.250 евра

Слугинки, одржување околу 1.800 / според новите 2.250 евра

Извор: Kurir.rs/Blic

Свет

Холандија ги олеснува мерките, рестораните и музеите денеска се отворени

Објавено пред

на

Холандската влада најави дека од денеска ќе бидат отворени баровите, рестораните и културните објекти и додаде дека одлучила да го откаже затворањето воведено пред Божиќ, на 25 декември.

Премиерот Марк Руте рече дека тоа е одговорот на големите тензии кои владеат во угостителскиот и културниот сектор.

„Денес правиме голем чекор кон ублажување на мерките против епидемијата на коронавирус“, рече Руте, додавајќи дека бројот на заразени со корона вирусот е сè уште висок и дека е јасно дека укинувањето на мерките ќе преземе ризици, објави Beta-AFP.

Продавниците и фризерските салини беа отворени на 15 јануари, но баровите, рестораните, музеите и театрите сè уште беа затворени, што предизвика незадоволство кај граѓаните.

Владата остана на препораките да не примаат повеќе од четворица гости дома и да продолжи работата од дома.

/politika.rs/

Прочитај повеќе...

Свет

Австрија ги укинува строгите мерки за лицата кои не се целосно вакцинирани

Објавено пред

на

Спроведувањето на строгите мерки затворање за лицата кои не се целосно вакцинирани против коронавирус ќе престане во понеделник на 31 јануари, изјави австрискиот министер за здравство Волфганг Микштајн.

Тој рече дека мерките ќе бидат укинати поради намалениот притисок врз болниците.

„Заклучивме дека строгото задржување на невакцинирани лица во Австрија е оправдано само во случај на закана од итно преоптоварување на капацитетот на одделот за интензивна нега“, рече Микштајн на прес-конференција во Виена.

Микштајн додаде дека експертите веруваат дека веќе не се потребни строги мерки за затворање.

/n1info.com/

Прочитај повеќе...

Свет

Германија: За две недели бројот на новозаразени се зголеми за 50 отсто

Објавено пред

на

Премиерот на германската покраина Северна Рајна Вестфалија, Хендрик Вист, во собранието на покраината изјави дека меѓу вакцинираните има помалку сериозни форми на болеста, што е доказ дека вакцината штити.

Бројот на заболени од Ковид повторно расте во болниците во германската покраина Северна Рајна Вестфалија, изјави премиерот на таа покраина Хендрик Вист.

Тој посочи дека бројот на заболени од Ковид во болниците е зголемен за 50 отсто во изминатите две недели.

/tanjug.rs/

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Кичево3 часа

La Casa викендов: За прв пат Дуото „Кико и Коки Бенд“ во живо и неповторливиот Алекса Петрески учесникот на „Ѕвезде гранда“

Овој викенд кичевската ноќна-викенд програма ја надополнуваме со настаните од „La Casa – Ресторан и Бар“ Петок 28 јануари: Алекса...

Здравје и убавина4 часа

Истражување: Мерковиот антиканцер лек може да делува на ХИВ инфекцијата

Истражувачите кои го проучуваат лекот против канцер Keytrud на Merck & Co Inc за пациенти со ХИВ, кои исто така...

Магазин4 часа

Измама која им се закани на 105 милиони корисници на Android

Измамата со Android, која вклучува претплата на премиум услуги, е активна речиси две години. Тоа е Dark Herring, операција во...

Магазин5 часа

Xiaomi го претстави Redmi Note 11: четири модели за сечиј џеб

Xiaomi го претстави Redmi Note 11. Популарна серија на уреди за сечиј џеб. Компанијата претстави четири телефони, а спецификациите се...

Автомобили5 часа

Rimac најавува нов хиперавтомобил Bugatti со SUS мотор?

Rimac ветува дека ќе бидеме „изненадени“ од новиот хиперавтомобил, кој ќе има невидени карактеристики на сериски автомобил. Уште во август...

Кичево6 часа

Сабота со „The Groove“ бенд во „Република 96250“ – Кичево

Сабота (29.01.2022) е вечер која не треба да ја пропуштите во Република 96250, на репертоарот ги имаме THE GROOVE Резервации...

Lifestyle6 часа

Дали го местиш креветот наутро? Еве што кажува за вас тоа

Според истражувањето спроведено на 68.000 луѓе, дури 59 отсто од нив признале дека не го средуваат креветот наутро кога ќе...

Скопје6 часа

За утре најавен прекин на електрична енергија во следните локации на град Скопје

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре на ден 28.01.2022 година – петок, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини во...

Занимливости6 часа

Непознат ротирачки објект е откриен во нашата галаксија

Австралиските научници тврдат дека откриле непознат ротирачки објект во нашата галаксија и истакнуваат дека тоа е нешто што досега не...

Кичево6 часа

Сѐ е полесно со „топла вода“, остатоците од замрзнат снег веќе не се проблем – Самопослужна автоперална и Вулканизер „Виктор“ – Кичево

За прв пат во нашиот град веќе 3 години покрај достапноста за самоуслужување на вашиот автомобил овозможено е перење со...

НАЈЧИТАНИ