Следете не

Автомобили

Volvo ги прекинува седаните и караваните

Објавено пред

на

Отсега, Volvo ексклузивно ќе продава теренци во Велика Британија, бидејќи ги прекина сите свои седани и каравани на тој пазар, пишува Autoblog.

Ова се однесува на седанот Volvo S60, како и караванот Volvo V60 и Volvo V90. Овие моментално сè уште може да се нарачаат, но само претходно конфигурирани од залихите на дилерот.

Најголемиот седан на Volvo, S90, беше повлечен од пазарот во Велика Британија претходно ова лето како дел од пошироката „консолидација“ на гамата на компанијата.

Фабриката во Јужна Каролина каде што Volvo го произведува S60 е во процес на реновирање за производство на електрични теренци за Volvo и неговата сестринска марка Polestar.

Сепак, прекинот на вагонот не влијае на возилата што се испорачуваат преку одделот за специјални возила на Volvo, главно за службите за итни случаи во ОК, како што се различни полициски сили. Овие возила се разликуваат од стандардните модели на клиентите бидејќи, поради нивната намена, комбинираат високи перформанси со пониски внатрешни спецификации, зголемен капацитет на товар и подобрени сопирачки.

Volvo го наведува и ова во соопштението:

„Продолжуваме брзо да ја трансформираме нашата понуда на производи, што значи не само да се движиме кон целосна електрификација, туку и да преминеме кон нови платформи и технологии во сите наши автомобили. Се разбира, ќе мораме да еволуираме и да ја консолидираме нашата линија бидејќи им даваме приоритет на целосно електричните автомобили и да ја направиме оваа технолошка транзиција. „Како резултат на тоа, отстранивме некои модели од линијата на Обединетото Кралство. Тие ги вклучуваат S60, V60 и V90. Побарувачката за нашата постоечка линија SUV продолжува да расте, додека интересот за нашите претстојни се – електричните модели EX30 и EX90 се силни. Во меѓувреме, апетитот за нашите модели на салон и недвижности падна на многу ниско ниво во ОК, што доведе до нашата одлука да ги отстраниме овие модели од продажба во ОК“.

Иднината на моделите на Volvo кои не се SUV долго време беше нејасна. Компанијата се обврза да понуди целосно електрична понуда до 2030 година, со едно ново електрично возило годишно.

Дополнително, Volvo не даде никакви индикации дека директно ќе ги замени своите линии на модели S и V со електрични возила, иако шефот Џим Роуан навести дека таквите модели ќе се вратат.

„Доволно е да се каже, играме низ сите спектри и опсези, а имаме клиенти на кои им требаат различни возила и различни намени за возилата“, рече тој. „Ќе се обидеме да бидеме сигурни дека можеме да доловиме што е можно повеќе од тоа.

Автомобили

Audi оживеа луд проект од 1930-тите. Возачот е во средината (ФОТО)

Објавено пред

на

Доколку се произведува во своето време, Auto Union Type 52 несомнено би бил најбрзиот автомобил на планетата.

Audi сега го оживеа и го донесе на фестивалот на брзина во Goodwood. Schnellsportwagen требаше да биде друмска верзија на тркачкиот автомобил Type 22 Grand Prix. Би го придвижувал V16 мотор со 200 КС, и проектирана максимална брзина од 200 km/h. За жал, во зората на Втората светска војна, проектот беше напуштен некаде во 1935 година и оставен во фиока, каде што остана до минатата година.

Audi најпрво ја ангажираше специјализираната компанија Crosthwaite & Gardner да ја изгради каросеријата, а потоа и сите механички компоненти, врз основа на достапните нацрти. Работата траела цела година, а автомобилот е речиси идентичен со оригиналот од пред 70 години.

Единствена забележлива разлика е централно поставениот V16 мотор со претходно полнење, кој наместо оригиналниот 4.4 сега има зафатнина од 6 литри. Моќта беше зголемена од 200 на дури 520 КС. Нема сомнеж, тип 52 е секако најспектакуларното Audi во последните неколку децении.

Можете дури и да седите во него како McLaren – простор за тројца среќници, а возачот е во средината. Во исто време, овој автомобил не е мал: има должина од 5390 mm, ширина само 1780 mm и висок 1660 mm. Вкупната маса на автомобилот е 1450 кг.

/index

Прочитај повеќе...

Автомобили

Претставен новиот „Model 3“ на Tesla: Има подолг опсег и погон на задните тркала

Објавено пред

на

Tesla ја претстави новата верзија на Model 3 со погон на задните тркала и подолг опсег. Засега таа верзија на автомобилот е достапна само во САД и Порторико. На пазарот има уште три верзии од претходно – со погон на задните тркала, со подолг опсег и погон на четири тркала, како и со погон на четири тркала и одлични перформанси.

Цената на новата верзија во Америка е 42.490 долари. Кога купуваат ново електрично возило, американските купувачи можат да заштедат дополнителни 7.500 долари годишни даночни кредити.

Моделот 3 се произведува во Кина, а кога веќе зборуваме, Ројтерс објави дека Тесла ги зголеми цените на моделот 3 за околу 1.500 евра откако ЕУ воведе тарифи за електричните возила произведени во оваа земја.

Извор: b92.net

Прочитај повеќе...

Автомобили

И автомобилите страдаат во екстремно жешко време, еве неколку потенцијални опасности што може топлината да ги предизвика

Објавено пред

на

Додека повеќето од нас се фокусираат на системите за ладење, малкумина размислуваат за потенцијалните опасности што топлината може да ги предизвика на автомобилот. Летните денови носат сонце и високи температури кои можат да претставуваат опасност за вашето возило.

Експертите предупредуваат дека екстремната топлина може да доведе до проблеми како што се:

Пневматици

Гумите под топлински притисок буквално можат да експлодираат при големи брзини, што доведува до опасни ситуации на патот. Високите температури може да предизвикаат оштетување на батеријата, односно акумулаторот на возилото, што може да доведе до несакани дефекти или дури и пожари.

Проблеми со сопирачките
Зголемувањето на температурата може да влијае на перформансите на системот за сопирање, намалувајќи ја ефикасноста на сопирањето и зголемувајќи го ризикот од судар.

Деловите на моторот може да бидат подложни на деформација или оштетување поради екстремни температури, што може да доведе до скапи поправки.

Ризик од пожар
Комбинацијата на висока температура и одредени хемикалии или материјали во возилото може да го зголеми ризикот од пожар, особено ако возилото е оставено на сонце без вентилација.

Извор: alo.rs

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп3 часа

Хороскоп за вторник (16 јули)

ОВЕН Од рано наутро ќе бидете многу одлучни во намерата да направите сѐ што не сте стигнале во претходните неколку...

Автомобили14 часа

Audi оживеа луд проект од 1930-тите. Возачот е во средината (ФОТО)

Доколку се произведува во своето време, Auto Union Type 52 несомнено би бил најбрзиот автомобил на планетата. Audi сега го...

Lifestyle14 часа

Што ако ве убоди медуза? Мора брзо да реагирате

Уживањето во сонцето и пливањето може да го расипе медуза. Ако се случи да изгорите од медуза, треба да ги...

Магазин14 часа

OpenAI подготвува уште понапреден AI: Еве што може да направи

Тајниот проект го носи кодното име „Strawberry“. Новиот извештај на Ројтерс тврди дека OpenAI развива технологија која ќе донесе напредни...

Lifestyle14 часа

Ова ќе му се случи на вашето тело ако јадете многу праски

oВо екот на тропските денови, луѓето често се дехидрираат, а совршено овошје за тоа е праската. Храната богата со витамин...

Магазин14 часа

Instagram нема да се фокусира на долги содржини

Instagram планира да се држи до кратки видео содржини. Шефот на Instagram најави дека платформата нема да се фокусира на...

Магазин14 часа

Новите Pixel телефони чинат исто колку и iPhone

Google ќе го одржи својот настан на 13 август, каде што се очекува да ја претстави серијата на паметни телефони...

Магазин14 часа

Snapchat ги подобрува безбедносните функции

Snapchat повторно ги зајакнува своите безбедносни функции за да им отежне на странците да контактираат со тинејџерите на апликацијата. Компанијата...

Магазин14 часа

Samsung е првиот технолошки гигант кој лансираше паметен прстен

Дали паметниот прстен ќе цвета со Samsung? Samsung се надева дека ќе ги привлече љубителите на фитнесот и технологијата за...

Магазин15 часа

Не правете го ова додека го полните телефонот

Иако полнењето на паметен телефон е дел од секојдневната рутина за огромното мнозинство луѓе, многумина сè уште прават грешки кои...

НАЈЧИТАНИ