Следете не

Автомобили

Возачот на NASCAR употребил трик во трката што го користел како дете во играта NASCAR 2005 GameCube

Објавено пред

на

Возачот на NASCAR, Рос Честејн, влезе во историјата со неочекуван маневар што го квалификуваше за последната трка во сезоната, поставувајќи го рекордот на патеката за најбрз круг во процесот. По трката, тој во интервју изјави дека тој потег го научил уште како дете, играјќи NASCAR 2005 на конзолата Nintendo GameCube, но дека не знае дали ќе биде успешен во вистинска трка. И покрај сите ризици, тој очигледно беше подготвен да се обиде.

Сепак, на сето ова му претходеа сплет на околности кои го доведоа Честејн на позицијата „да се биде или не“. Маневрот се одржа на трката Xfinity 500 што се одржа на Мартинсвил Спидвеј во Вирџинија. Тоа е кратка патека, со јамка долга половина милја (805 метри) изградена во 1947 година. Оваа трка е позната по свиоците кои обично бараат агресивно сопирање за да се помине без последици.

За време на последниот круг од трката, Честејн беше на 10-то место, а за да се квалификува за последната трка во шампионатот, требаше да се искачи најмалку две позиции. А потоа, наместо да забави во свиокот, тој забрза и се закачи за надворешниот раб на патеката. Го пушти воланот и му дозволи на ѕидот да го одржува автомобилот на вистинскиот пат. На овој начин со полна брзина, со постојан контакт со заштитниот ѕид, претекна неколку возила и ја заврши трката на петтото место. Покрај квалификациите за последната трка во сезоната, Честејн го собори и рекордот на патеката стар 75 години.

Никој досега не направил ваков потег, барем не успешно, од едноставна причина што со себе носи голем ризик. Освен што автомобилот беше тешко оштетен по маневарот, лесно беше да се направи катастрофална грешка, па дури и да се преврти автомобилот. Тркачкиот свет е поделен околу сето ова. Официјалните лица се дел изненадени, дел изненадени, а дел загрижени дека ова може да стане редовна техника на возачот во иднина.

Извор: ArsTechnica

Автомобили

Внимавајте на црниот мраз! Оваа појава е една од најголемите опасности на зимата

Објавено пред

на

Во мртвата зима, заедно со студените рани утрински и ноќни часови, црниот мраз е една од скриените опасности на патот.

Овој подмолен феномен, едвај видлив со голо око, може да предизвика несреќи поради губење на контролата на возилото. Црниот мраз, се разбира, не е црн по боја, туку тенок проѕирен филм од замрзната вода што се формира на површината. Не се појавува само на коловозот, туку и на тротоарите, па претставува опасност и за пешаците.

Понекогаш е тешко да се види бидејќи е лесно да се поверува дека асфалтот е во добра состојба, создавајќи лажно чувство на сигурност кај возачот.

Црниот мраз обично се формира кога температурите паѓаат под нулата и во зори или самрак, период од денот кога има најмногу температурни промени. Овој феномен се јавува кога сончевите зраци не паѓаат на патот или каде што асфалтот е сè уште студен.

Патишта со дрвја што покриваат дел од патот, патишта со мал сообраќај, влезови и излези од тунели или мостови се најчестите места каде се формира црн мраз. Затоа, бидете особено внимателни кога возите во зима и одржувајте растојание бидејќи тоа ќе ви ја зголеми способноста да реагирате и да ги исправите сите грешки.

/rHak

Прочитај повеќе...

Автомобили

Заборавете на капките на ретровизорите со помош на овој ефикасен трик ВИДЕО

Објавено пред

на

Овој трик е тестиран во видео на социјалните мрежи, а е многу едноставен и ефективен метод.

Овој корисен совет е всушност многу едноставен: нанесувате сапун на огледалото, а потоа нежно го бришете со крпа, што остава тенок слој сапун на стаклото.

На овој начин, кога ќе се прска вода на ретровизорот, таа се лизга од него и капките не остануваат на површината. Трикот првично беше пронајден на TikTok и беше тестиран од корисникот на мрежата, Мајкл Кие. Тој објави кратко видео со наслов: „Факт или фикција?“

Во видеото тој го тестираше трикот на еден од своите автомобили, Форд Мустанг. Тој го користел додатокот за прскалки на цревото за да симулира дожд, прскајќи го својот ретровизор со вода. Потоа го избриша со сапун, па со крпа. На крајот го натопи со вода од пластично шише, која истече на ретровизорот, а на стаклото не остана ни капка.

Луѓето кои го коментираа видеото се радуваа на овој совет. Еден напишал: „Тоа е наука“. Во обид да го објасни овој трик, еден коментатор тврдеше дека тоа се должи на „маслото во сапунот“. Ова е точно, барем теоретски, бидејќи маслото не се распаѓа во вода, па површините обложени со масло ја одбиваат водата.

Прочитај повеќе...

Автомобили

Првото Југо беше произведено пред 42 години

Објавено пред

на

Најпознатиот производ на Застава помина низ трнлив пат од гордоста на тогашната земја, преку статусот на најлош автомобил на светот, до се попосакуваниот олдтајмер.

Првиот примерок на Југо беше произведен на 28 ноември 1980 година, но првиот примерок излезе од производствената лента еден ден подоцна, на Денот на Републиката. Развојот на Југо започна многу порано како проект „Y“, а моделот беше скриен под кодното име Zastava 102. Основата беше Fiat 127, но со целосно нов надворешен дизајн и малку пократко меѓуоскино растојание. Тогаш, сè уште модерното Југо пристигна во времето на енергетската криза, токму кога најслабата верзија беше еден од најекономичните модели на пазарот.

Покрај Југо 45 со мал мотор со четири цилиндри, кој се базираше на дизајнот од 1955 година, имаше 1,1-литарски Стоеден мотор со 55 КС, кој се нудеше и со петстепен менувач. Конечно, врвот беше 1.3 со 65 КС.

Југо ги задржа своите димензии компактни (349 x 154 x 134 cm), но затоа се истакна со уште еден детаљ. Имено, покрај верзијата за испорака, развиен е и кабриолет, кој денес поради тешката достапност е многу барана стока.

Југо од година во година стануваше се попопуларно, а производството се загреваше. Конечно, доаѓа договорот на векот, изворот на Америка, за кој Југо дури и го менува името во Yugo. Бенефит од овој бизнис ќе имаат и домашните клиенти, бидејќи Застава е принудена да го подигне квалитетот поради извозот.

Југото ги преживеа сите удари и траеше до ноември 2008 година, кога производството беше прекинато. Приказната е дека последниот примерок наводно бил продаден за 50.000 евра. Во текот на 28 години произведени се вкупно 794.428 примероци од овој автомобил. Во Америка беа продадени вкупно 141.000 примероци.

Денес, со временски јаз од неколку децении, има се повеќе луѓе кои носталгично гледаат во автомобилите на Застава. Објективно гледано, тоа беа солидни автомобили, далеку подобри од источната конкуренција и кои успешно ја завршија својата задача да го моторизираат населението.

Како што еднаш рековме, тоа беше друг пат, кога генералка кошташе колку денес што чини менувањето уље и филтри во овластен сервис.

 

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Свет1 час

Сан Франциско им дозволува на полициските роботи да користат смртоносна сила

Одборот на супервизори во Сан Франциско гласаше да им се дозволи на полициските роботи да користат смртоносна сила во екстремни...

Магазин1 час

Протекоа информации за MIUI 14 пред официјалното лансирање

Сите новости ги објави корисникот на Twitter @kacskrz, а MIUI 14 ни носи нова системска архитектура со претходно инсталирани апликации...

Магазин1 час

Дали Apple ве лажеше за приватноста?

Со зголемената загриженост за приватноста на податоците, Apple прибегна кон паметен маркетинг и ТВ реклами за да ги увери корисниците...

Магазин1 час

Twitter ја прекина политиката за дезинформации за корона

Долгогодишните напори на Twitter за борба против дезинформациите за коронавирусот завршуваат, барем засега. Twitter почна да се занимава со дезинформации...

Магазин1 час

Еве Viber услуга што не ја користите и која може да ви заштеди пари

Rakuten Viber пред празниците им понуди на своите корисници нова услуга Viber Out Rakuten Viber, една од најголемите глобални комуникациски...

Магазин1 час

Криминалците го користат популарниот предизвик TikTok за да го направат невидлив малициозен софтвер за крадење податоци

Злонамерниот софтвер го користи популарниот предизвик TikTok за ширење на малициозен софтвер за крадење податоци преку лажна апликација која досега...

Магазин2 часа

Лионел Меси стана лик во играта на Call of Duty, а на фановите едно им пречи (ВИДЕО)

Лионел Меси стана лик во видео игрите Call of Duty Modern Warfare II и Call of Duty: Warzone. Меси е...

На денешен ден5 часа

2 декември – На денешен ден

1254 – Сицилијанскиот крал Мафред ја поразил папската војска во битката кај Фоџа и го задржал своето кралство. 1547.- Починал...

Македонија7 часа

Со последното намалување на цените на нафтените деривати, дизелот и бензинот од денес се продаваат по иста цена за литар

Дизел горивото од денес се продава со намалена цена за два денари од литар, додека пак цената на бензините останува...

Временска прогноза13 часа

Целосна метео анализа за месец декември, ова се најновите вести

Според најновите анализи кои ги направивме со помош на најпрецизните нумерички модели во светот, месец декември оваа година ќе биде...

НАЈЧИТАНИ