Следете не

Временска прогноза

Прогноза за оваа седмица: Покачување на температурите проследено со јужен бран и дожд

Avatar

Објавено пред

на

Влијанието на циклонот Марко како што претходно најавивме ќе се задржи и следните денови, но со тоа что очекуваме значително затоплување на времето.

Под влијание на јужно воздушно струење, од петок па за време на викендот ќе имаме позначително затоплување на времето кое ќе услови и значително топење на снежната покривка, како на пониските па така и на повисоките места и на планините.

Ќе продолжи периодот на променливо време, до четврток ќе биде постудено па така на повисоките места и на планините врнежите ќе бидат од снег додека на ниските места од дожд, повремено услови за врнежи од дожд и снег или пак влажен снег ќе има и на некои од пониските места особено на запад и на север од државава.

До четврток максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 3 до 10 степени додека наутро понекаде истите ќе се спуштаат под нулата.

Веќе за време на викендот ќе дува јужен ветер кој ќе услови ГОЛЕМО затоплување на времето и максимални температури кој ќе се искачуваат во интервалот од 8 до 15 степени.

Поради топењето на снежната покривка се очекува зголемувања на нивоата на реките и на езерата во државава, не се исклучува можноста и за излевање на некој од реките во државава.

Да напоменеме дека во следните денови локално повторно ќе наврне позначително количество на воден талог, и тоа над 30 л/м2 што значи периодот со чести врнежи и понатаму продолжува.

Превземено од Славчо Попоски /1tv.mk

Временска прогноза

Претпладне сончево, попладне можен пороен дожд

Avatar

Објавено пред

на

Времето претпладне ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Во попладневните часови облачноста ќе се зголемува, особено во западните и северните делови на земјава, каде ќе има услови за нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Утринската температура ќе се движи во интервалот од 13 до 21, а највисоката дневна температура од 30 до 38 степени УВ индексот ќе достигне до 8.

Во Скопје ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, во попладневните часови ќе има услови за краткотраен локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од источен правец. Минималната температура ќе биде 20, а максималната 35 степени Целзиусови.

Од утре до вторник во попладневните часови ќе има зголемување на облачноста со локален пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме и со појава на град.

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Временска прогноза: Ексклузивни информации за тоа каква есен не очекува

Avatar

Објавено пред

на

Температури во рамки на просекот и количество врнежи со потпросечни вредности за околу 25 проценти, може да очекуваме наесен. Недостаток на врнежи особено ќе има во западните делови од државата и до 50 проценти, покажува сезонската прогноза што ја објави денеска Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Во првиот месец од есента во најголем дел од државава ќе имаме просечна температура на воздухот од 14 до 16 степени. Потопло, со средна месечна температура од 16 до 18 степени ќе биде во Скопско-Кумановскиот регион, како и во Гевгелиско-Струмичкиот регион, додека најниска месечна температура, од 10 до 12 степени, ќе имаат повисоките планински области од северозападниот регион. Споредено со просечните многугодишни вредности, потопло од вообичаено ќе биде во северните делови од државава, додека во најголемиот дел септемвриските температури ќе бидат со вообичаени вредности.

Според УХМР, количеството на врнежи за септември се очекува да изнесува од 25 до 50 литри на метар квадратен, а во југоисточните делови од 10 до 25 литри на метар квадратен. Се прогнозира недостиг на врнежи во западните делови за 25 до 50 проценти, а во источните до 25 проценти.

Средната температура во септември, октомври и ноември на целата територија, според прогнозта, ќе изнесува од 10 до 12 степени, освен во крајните северозападни планински подрачја, за каде се прогнозираат 8 до 10  степен.

Очекуваните врнежи за оваа есен ќе изнесуваат од 75 до 150 литри на квадратен метар, односно од 25 до 50 за секој месец поединечно.

Управата за хидрометеоролошки работи, во рамки на своите законски надлежности изработува редовни сезонски и месечни климатски изгледи, во соработка со Светската метеоролошка организација и други меѓународни организации.

Сезонските и месечните изгледи на времето даваат генерални и општи информации за очекуваните вредности на основните метеоролошки параметри средната температура на воздухот и сумата на врнежи. Се базираат на резултати од динамички модели, статистички модели и познати телеконекции на климатските показатели подготвени за поширокиот регион на Медитеранот, кој исто така се применува и е прилагоден на Југоисточна Европа.

Nezavisen.mk[sg_popup id=”25235″ event=”onLoad”][/sg_popup]

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Сончево и топло, температури до 37° C

Avatar

Објавено пред

на

Ќе биде сончево и топло со слаб до умерен ветер од североисточен правец.

[sg_popup id=”25235″ event=”onLoad”][/sg_popup]Утринската температура ќе биде од 11 до 20, а дневната од 29 до 39 степени.

Во Кичево и околината слично време.

Утринската температура ќе биде околу 18, а дневната ќе достигне до 37 степени.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МагазинПред 11 час

Хороскоп за денес (25 август) Недела

Овен Не сте дисциплинирани на работа и тоа ви прави проблем на работа со надредените. Поволен период кој носи убави...

КичевоПред 1 ден

АТВА: Се ближат школските денови, бидете подготвени со нов школски прибор!

Нашите партнери од АТВА Маркети за сите кои се школуваат имаат одлична понуда по одлични цени на школски прибор! Посетете...

Живот и стилПред 1 ден

Домашен мелем од само 3 состојки: За 20 дена половината ќе ви биде потенка за 10 сантиметри

Ако сакате фигурата да ја доведете до совршенство, а малку ви недостасува, пробајте го овој домашен мелем од рен. Станува...

Живот и стилПред 1 ден

Бидете добри луѓе и ќе бидете среќни

Добрите работи почнуваат да се случуваат кога ќе се оддалечиме од негативните луѓе. Сите ја знаеме оваа фраза, уште една...

КултураПред 1 ден

Името им се „растркала“ во вселената: Камен на Марс наречен по Ролинг Стоунс

Иако Мик Џегер и Кит Ричардс во познатата песна „I can get no satisfation“ пеат за неможноста да почувствуваат задоволство,...

СпортПред 1 ден

По еден меч од Серија А на МТВ, има преговори за ЛШ на ЕХФ и за Лига 1

Новата сезона во Серија А започнува викендов а Македонската радио телевизија обезбеди ТВ преноси. Ова е официјално потврдено што значи...

МакедонијаПред 1 ден

Денеска е Св. великомаченик Евпал

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 11 август. Денеска е Св. великомаченик Евпал. Евпал...

Временска прогнозаПред 1 ден

Претпладне сончево, попладне можен пороен дожд

Времето претпладне ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Во попладневните часови облачноста ќе се зголемува,...

МакедонијаПред 1 ден

Ова е состојбата на патиштата низ Македонија

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини...

МагазинПред 2 дена

Викенд Хороскоп (24 август) сабота

ОВЕН Пред вас е можност да напредувате на работа и да ги остварите целите кои ги имате од порано. Може...

НАЈЧИТАНИ