Следете не

Социјални мрежи

„WhatsApp“ со нова функција за своите корисници – (исчезнување на пораки)

Avatar

Објавено пред

на

Кон крајот на минатата година, WhatsApp додаде можност за вашите пораки да исчезнат, како и со апликацијата Telegram. Во тоа време, единствената поставка беше пораките да исчезнат по 7 дена, но според достапните информации, тој избор наскоро ќе се прошири.

Со претстојната верзија на апликацијата, пораките ќе можат да исчезнат по 24 часа, а таквата верзија е забележана во развој.

WABetaInfo, сигурен извор за сè што е поврзано со WhatsApp, ја покажува оваа одлика во iOS верзијата на апликацијата. Иако ова очигледно работи повеќе од еден месец, скриншот е првиот визуелен показател дека вакво нешто ќе биде можно. Информациите покажуваат дека опцијата за побрзо исчезнување ќе биде достапна на сите платформи WhatsApp, вклучувајќи го и Android. Опцијата од 7 дена ќе остане опција, иако не е познато дали новата поставка ќе биде достапна за модераторите во групата.

Времето на појавување на 24-часовната опција за исчезнување не е откриено. Меѓутоа, доколку се прикаже во функционален кориснички интерфејс, се проценува дека ќе бидат потребни неколку месеци од пристигнувањето на бета верзијата.

Социјални мрежи

„Фејсбук“ во одредени области тестира нова опција на мобилната верзија по име „Фејсбук соседство“ – овозможува комуникација на соседи

Avatar

Објавено пред

на

Фејсбук објави тестирање на нова опција во рамките на својата мобилна апликација дизајнирана за поврзување на соседите. Опцијата како што најавија официјалните извори првично ќе биде ограничена на само неколку градови во САД и Канада и не е познато кога (и дали воопшто ќе се прошири) на други пазари.

Опцијата по име „Фејсбук за Соседи“ ќе се засноваа на поврзување на луѓе кои живеат во исто соседство, како и наоѓање на луѓе кои имаат исти интереси како што се спорт, читање, миленичиња и слично. Исто така, компанијата на Цукерберг ја замисли оваа опција како виртуелно место за дискутирање на сите проблеми во соседството, желбите на станарите итн.

Корисниците на телефони Андроид и Епл кои ќе изберат да ја користат оваа опција ќе треба да овозможат споделување на нивната локација, така што Фејсбук може да ги поврзе со луѓето што живеат во нивна близина. Покрај класичните информации за профилот, корисниците ќе можат да споделуваат информации за нивните интереси и ќе можат да ја изберат улогата што сакаат да ја имаат во нивното соседство – на пример, тие можат да нагласат како сакаат да ја користат оваа опција за да се исполнат луѓе и се дружат додека другите можат да се идентификуваат како „помагачи“ и со тоа да им дадат до знаење на соседите дека можат да сметаат на нив во случај да им треба нешто.

Тестирањето на соседствата на Фејсбук веќе започна во Канада и, според Рид Патон кој управува со овој проект, досега најмногу се користело за наоѓање на изгубени миленичиња, организирање патувања, стекнување нови пријатели, наоѓање мајстори итн.

Во теорија, оваа алатка изгледа корисна, но ќе видиме како изгледа во пракса затоа што веројатно ќе значи давање нови податоци на Фејсбук и ќе биде потребно да се следи и управува со содржината што е објавена, што честопати се докажуваше како бидете голем предизвик за модераторите и алгоритмите на Фејсбук.

ФОТО: pexels.com @freestocks

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

Од следниот месец „Телеграм“ со нова функција за „Групен видео повик“

Avatar

Објавено пред

на

Според извршниот директор на Телеграм, Павел Дуров од следниот месец, корисниците на Телеграм ќе можат да користат групни видео повици заедно.

Алатката ќе содржи типични карактеристики што ќе ги најдете во услугата за видео конференции, како што се намалување на бучавата и споделување екран, заедно со поддршка за мобилни уреди, компјутери и таблети. Компанијата исто така ќе додаде свој печат на групни видео повици. Повиците ќе имаат брзина и енкрипција што корисниците ја очекуваат од платформата, напиша Дуров.

Телеграма веќе поддржува индивидуални видео повици, како и групни говорни повици. Сепак, тоа е додаток што ќе му даде на Телеграм малку повеќе паритет со зум, WhatsApp, Messenger соби и слични апликации. Услугата додава групни видео повици подоцна од многу свои ривали во просторот за пораки.

Телеграм се обврза пред скоро точно една година, како што се случи пандемијата, да ги воведе некаде во 2020 година. Иако групните видео повици пристигнаа подоцна од предвиденото, оваа опција може да дојде како добредојдена надградба за многу корисници на Телеграм.

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

„Snapchat“ има повеќе „Android“ корисници за разлика од „iOS“ на iPhone

Avatar

Објавено пред

на

После неколку години поплаки дека Snapchat на Андроид е инфериорен во однос на верзијата iOS, компанијата го обнови како „инвестиција“.

Се покажа дека инвестицијата се исплати во голема мера, бидејќи новата апликација Snapchat доведе до огромно зголемување на бројот на корисници на Android. Ројтерс известува дека Snapchat во текот на првиот квартал на 2021 година забележа 22-дневно зголемување на активните дневни корисници во текот на првиот квартал на 2021 година, со приближно 280 милиони корисници, што ги надмина очекувањата на аналитичарите.

Над 50% од тој раст дојде од надвор од Северна Америка. Со толку голем глобален раст, голем дел од проширената база на корисници е на Андроид, а не на iOS. Ова во голема мера се должи на ажурираната апликација Snapchat за Android, која дебитираше минатата година.

Корисничката база за Android на Snapchat ја надминува основата на Apple iOS за прв пат, соопшти компанијата. Бидејќи повеќе луѓе надвор од САД ја преземаат новата апликација, каде што телефоните со Android доминираат во iPhone-ите, Snap додаде поддршка за повеќе јазици и додаде повеќе медиумски содржини прилагодени на публиката во одредени земји.

Snap започна со ажурирање на својата апликација за Android, која се бореше против техничките грешки, уште во 2018 година.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 3 часа

На денешен ден – 10 мај

1497 година – Италијанскиот навигатор Америго Веспучи тргна на своето прво патување кон Новиот свет. Плови до бреговите на Бразил...

ХороскопПред 6 часа

Хороскоп за денес (10 мај) понеделник

ОВЕН Препреките кои денес ви се појавуваат можат да бидат прилично тешки за вас. Бидете внимателни и смирени. Вашата самодоверба...

LifestyleПред 9 часа

Неколку работи што не би требало да правите додека сте гладни

Чувството на глад може да влијае на вашето расположение на повеќе начини, но и на вашето здравје. Гладот ​​може да...

МакедонијаПред 13 часа

Денес 135 нови случаи, починале 14 лица како последица од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 74,...

СветПред 17 часа

Нема простор за паника, деловите од ракетата се срушија во океан

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денеска во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден – 9 мај

1502 година – Шпанскиот навигатор Кристофоро Коломбо пловеше од шпанското пристаниште Кадиз на своето четврто и последно патување кон Новиот...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (9 мај) недела

Овен  Постојат неочекувани проблеми кои го нарушуваат вашиот секојдневен ритам, но со дополнителна упорност може да ги остварите своите професионални...

СпортПред 1 ден

(ВИДЕО) ПРЕМИЕРНО денес во етер е официјалниот видео запис за песната „Одиме на Европско“ посветен на македонската фудбалска репрезентација

Денес и премиерно е поставен официјалниот видео запис и навивачката химна за македонската фудбалска репрезентација – „Одиме на Европско“ на...

МакедонијаПред 1 ден

Добри вести, денес 198 нови случаи и 12 починати од Ковид-19, ситуацијата се стабилизира?

Во последните 24 часа се направени 3.108 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на Ковид 19 во: -Скопје 76...

КултураПред 2 дена

(ГАЛЕРИЈА) Успешно се одржа Струшката еордија под засилени мерки за заштита од Коронавирусот

И оваа година, иако под засилени мерки за заштита од коронавирусот, Струшката еордија ги восхити побожните Стружани, кои оддавајќи им...

НАЈЧИТАНИ