Следете не

Технологија

„Windows 11“ добива систем на вештачка интелигенција „Copilot“

Објавено пред

на

Microsoft објави дека нивниот оперативен систем Windows 11 во иднина ќе биде збогатен со таканаречениот Копилот – систем за вештачка интелигенција кој ќе служи како личен асистент за корисниците.

Во деновите кога серијата „Хало“ на „Хбокс“ беше „жешка“ тема на пазарот, Мајкрософт се обиде да вметне виртуелен асистент во Виндоус по моделот на ликот на Кортана од игрите Хало. Денес, Halo не е толку популарен како порано, а Cortana штотуку падна, исто како и стариот Clippy. Најавено е дека Cortana во Windows 11 ќе биде заменета со повисока форма на вештачка интелигенција – Copilot.

Windows Copilot ќе биде додаток кој се појавува во форма на скокачки прозорец на десниот раб на екранот и служи како личен асистент или асистент. Овозможено од технологијата за вештачка интелигенција која ги поткрепува Chat-GPT 4 и Bing Chat, Copilot, со ваша дозвола, ќе може да направи повеќе од Cortana, што првенствено беше потсетник повеќе од било што друго.

Конкретно, ќе можете да му наредите на Copilot, на пример, да промени одредени поставки на Windows за вас за да не морате да се движите низ различни менија. Она што можеби не им се допаѓа на оние што се претпазливи за шпионажата на Microsoft е дека Copilot ќе може да следи што правите на вашиот компјутер. На пример, ако отворите документ или веб-страница во прелистувачот, Copilot ќе може да ја сумира таа содржина и да ви прочита пократка верзија од неа по ваша команда.

Секако, ќе ги има сите тие можности да се испрашува Копилот за смислата на животот, совети за брак и слично. Microsoft наведува дека Copilot нема да го замени пребарувањето во Windows – барем не сè уште.

Windows 11 Copilot започнува со тестирање следниот месец и може да се инфилтрира во компјутерите на корисниците на Windows 11 подоцна оваа година.

Магазин

Twitch ја зголемува цената на својата Turbo услуга

Објавено пред

на

Цените сега се движат од 9 до 12 долари месечно.

Ажурирани цени

Цената ќе биде зголемена за услуга која нуди стриминг без реклами. Цените за претплатата на Twitch без реклами Turbo сега се движат од 9 до 12 долари месечно во САД. Twitch не понуди никакви промени во функциите или додатоци кои ќе го придружуваат ова зголемување на цената. Месечната претплата за услугата Turbo ќе биде зголемена ширум светот.

Тековните претплатници на Turbo се известени за промените на цените преку е-пошта. Сепак, има некои добри вести за долгогодишните корисници. Некои земји може да се пофалат со нова пониска месечна цена, иако ќе мора да откажат и повторно да се претплатат. Исто така, сегашните клиенти добиваат тримесечен грејс период додека не бидат принудени да се одлучат за новата цена. Новите претплатници немаат таков грејс период.

Ова значајно зголемување доаѓа откако Twitch во сопственост на Amazon доби нов извршен директор и отпушти околу 400 вработени како дел од задолжителните мерки за намалување на трошоците во неговата матична компанија. Иако не беа објавени нови функции заедно со зголемувањето на цената, Twitch објави дека новите ажурирања се „на пат да го направат Turbo уште подобар и порелевантен“. Очекуваме повеќе информации „во наредните месеци“.

Главната предност на услугата е користењето без реклами. Сепак, услугата нуди и некои помали предности, како што се повеќе емотикони, сопствени бои на корисничкото име во разговорот и зголемен простор за користење.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Магазин

Google обезбеди пристап до нов начин на пребарување на Интернет со помош на вештачка интелигенција

Објавено пред

на

Пристапот на Google за пребарување со вештачка интелигенција ќе се појави оваа недела. Компанијата објави дека отвора пристап до Google Search Generative Experience и други лаборатории за пребарување во САД.

Google Search Generative Experience носи голем број новитети

Откриен на Google I/O 2023 претходно овој месец, Google SGE ја воведува поддршката за разговорна вештачка интелигенција на компанијата за класичното искуство на пребарување. Пребарувањето на Google со вештачка интелигенција ја користи истата лента за внесување на која сте навикнати, наместо посебно поле за пишување како Bing. Потоа, генеративните резултати со вештачка интелигенција ќе се појават во засенчен дел под лентата за пребарување, но над стандардните веб-резултати. Во меѓувреме, во горниот десен агол на резултатите од вештачката интелигенција, има копче што ви овозможува да го проширите клипот и да додавате јазичиња што ги прикажуваат оригиналните написи.

Покрај тоа, Google отвора пристап до други лаборатории за пребарување, вклучувајќи совети за кодирање и додавање во табели. Code Tips ја користи моќта на големите јазични модели за да обезбеди покажувачи за побрзо и попаметно пишување код. Им овозможува на почетниците да поставуваат прашања за програмски јазици, алатки и алгоритми. Во меѓувреме, како што сугерира неговото име, Додај во листови ви овозможува да вметнувате резултати од пребарување директно во апликацијата за табеларни пресметки на Google. Ако сè уште не сте на списокот на чекање на Search Labs, може да ја допрете иконата Labs во нова картичка во Chrome за компјутер или во апликацијата Google Search на Android или iOS.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Магазин

Bing Search доаѓа во ChatGPT како нова функција

Објавено пред

на

Bing како „стандардно искуство за пребарување“.

Нови функции со дополнителни опции

ChatGPT повеќе не мора да се потпира на сопствените модели или додатоци за да им дава информации на корисниците. Microsoft објави дека Bing Search се интегрира во ChatGPT за да обезбеди порелевантни и потенцијално ажурирани одговори. Bing ќе дејствува како „стандардно искуство за пребарување“, дозволувајќи му на ChatGPT да извлекува одговори од веб.

Microsoft и OpenAI тесно соработуваа во текот на изминатите неколку месеци. Сепак, самиот Bing работи на развој на GPT-4 (со одредено прилагодување на пребарувањето). Bing работи со прикажување одговори во детална или сумарна форма и извори на факти и предлози со некакви фусноти. Неговите функции ќе можат да се интегрираат во ChatGPT за да се добијат попрецизни информации. Претходно, ChatGPT се потпираше само на поединечни приклучоци за пристап до неодамнешните информации.

Другите нови надградби на Bing се фокусираат на додатоци, вклучително и единствена платформа за развој и поднесување додатоци за ChatGPT, Bing и Microsoft 365 Copilot. Bing додава мноштво компании во своите опции за приклучоци за разговор, како што се Expedia, Zillow и Klarna, за насочени комуникации за теми како патување и купување. Заедничката платформа за додатоци е исто така природно интегрирана во Microsoft Edge каде што Bing е веќе вграден.

Точната временска рамка за секој од овие настани не е сосема дефинирана надвор од моменталната интеграција на Bing во платениот план за ChatGPT. Според Microsoft, бесплатните сметки на ChatGPT наскоро ќе можат да пристапат до додатоците на Bing. Исто така, нови можности со дополнителни компоненти ќе станат достапни во „наредните недели“.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогноза1 час

Попоски повторно со вонредни метео вести за времето, се очекува дожд и грмежи – Ова се последните информации…

Под влијание на нова циклонска активност, повторно од југоисток, како и на влажна и на нестабилна воздушна маса, во следните...

Кичево1 час

(ФОТО) „ART Caffe“ – Кичево повеќе од 10 години ваш верен пријател со најубаво кафе и одличен амбиент

Според статистиките до кои може да се дојде, град Кичево котира високo на пиедесталот по кафе пиење, односно кичевчани и...

Кичево7 часа

(ФОТО) Кнежинскиот манастир „Св.Ѓорѓија“ блесна со нови канделабри и останати наменски намирници благодарение на група граѓани

Кнежинскиот манастир „Св.Ѓорѓија“ благодарение на група граѓани деновиве беше осветлен со нови 10 канделабри кои блеснаа во вистински сјај за...

Хороскоп19 часа

Хороскоп за среда (7 јуни)

Овен Ќе бидете свесни за своите квалитети, а нема да го изгубите од вид фактот дека првиот впечаток е исклучително...

Спорт1 ден

Влезниците за фудбалскиот меч на гостински терен помеѓу Англија и Македонија можат да се купуваат до 15. јуни, ова се информациите

Фудбалската федерација на Македонија праќа информација до навивачите на македонската А репрезентација и љубителите на фудбалот кои сакаат да ја...

Временска прогноза1 ден

Викендот пред нас нови најави за нестабилност на времето, се чини така останува да биде до крајот на месецот…

И покрај локалната нестабилност во попладневните часови, до петок не се очекуваат некој поголеми временски непогоди во Македонија. Поголема нестабилност...

Магазин1 ден

Twitch ја зголемува цената на својата Turbo услуга

Цените сега се движат од 9 до 12 долари месечно. Ажурирани цени Цената ќе биде зголемена за услуга која нуди...

Магазин1 ден

Google обезбеди пристап до нов начин на пребарување на Интернет со помош на вештачка интелигенција

Пристапот на Google за пребарување со вештачка интелигенција ќе се појави оваа недела. Компанијата објави дека отвора пристап до Google...

Магазин1 ден

Bing Search доаѓа во ChatGPT како нова функција

Bing како „стандардно искуство за пребарување“. Нови функции со дополнителни опции ChatGPT повеќе не мора да се потпира на сопствените...

Магазин1 ден

Маск: Кина ќе иницира регулатива за вештачка интелигенција

Кинеската влада ќе се обиде да иницира регулација за вештачка интелигенција во земјата, изјави извршниот директор на Tesla, Илон Маск,...

НАЈЧИТАНИ