Следете не

Технологија

Windows 11 не доживеа популарност како што се надеваа од Microsoft?

Објавено пред

на

Последните податоци на „AdDuplex“ покажуваат дека пазарниот удел на новиот оперативен систем е само 19,4%, што е раст од само 0,1% во однос на минатиот месец.

Аналитичарите не се изненадени од овие податоци. На повеќето компјутери им недостасува потребниот хардвер за целосно да го направат новиот оперативен систем функционален.

Според TechRadar, податоците од речното корито покажуваат дека:

12% од компјутерите во светот не поддржуваат ниту еден од критериумите за инсталирање на нов Windows,

19% бараат надградба на меморијата за складирање на SSD,

11% немаат TPM 2.0 модул и

8% немаат UEFI

Тоа значи дека околу половина од компјутерите во светот не го поддржуваат новиот оперативен систем. Покрај тоа, има корисници кои технички можат да работат на Windows 11, но едноставно не сакаат.

Сите овие фактори заедно оставија многу корисници без надградби, а слабото усвојување не е добар тренд во раните фази на постоењето на ОС.

Мајкрософт се надеваше на зголемена побарувачка за компјутери во 2022 година, како што беше случајот во првите две години од пандемијата.

Магазин

Xiaomi и Leica склучија партнерство: Наскоро првиот телефон со германска камера

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Гласините се покажаа како вистинити.

Xiaomi официјално ја потврди својата „долгорочна стратешка соработка“ со Leica, а првиот паметен телефон развиен заеднички од двете компании ќе пристигне во јули оваа година.

Како што можеби знаете, ова е далеку од првото родео Leica во мобилниот свет. Најпознатото и дефинитивно најуспешно партнерство на оваа компанија досега беше со Huawei, но бидејќи таа компанија се уште е под влијание на санкциите на американската влада, логично е дека Leica сакаше да ја прошири соработката со други производители.

Според нивното заедничко соопштение за печатот, „Xiaomi и Leica ја делат визијата за мобилна фотографија“, и двете компании сакаат „да ја подигнат мобилната фотографија на следното ниво“.

„Xiaomi е фокусиран на создавање супериорно корисничко искуство и отсекогаш сме сакале максимално да ја истражиме можноста за фотографирање на телефони. Двете компании споделуваат визија за иднината на мобилната фотографија“, рече Леи Јун, извршниот директор на компанијата.

Извршниот директор на Leica Camera AG, Матијас Харш, рече дека е „чест да се објави долгорочно стратешко партнерство со Xiaomi“ и зборуваше за „невиден длабок процес на соработка“, додавајќи дека „Leica и Xiaomi се“ уверени дека ќе развијат врвна фотографија и видео телефон. Тој ветува „исклучителен квалитет на сликата, класична естетика на Leica и „неограничена креативност“.

Xiaomi не откри премногу детали за претстојниот уред, но веќе може да се погоди дека ќе се напојува со процесор Snapdragon 8+ Gen 1, заедно со вообичаената естетика за сликање и филтри развиени од Leica.

Најверојатно ќе се вика Xiaomi 12 Ultra или можеби дури и Xiaomi 13. Во соопштението за печатот, извршниот директор Леи Јун додаде дека „оваа соработка ќе даде силен поттик за стратегијата за развој на камерата на Xiaomi“, а повеќе детали ќе дознаеме во јули.

Xiaomi не е првиот кинески производител кој го користи фотографското знаење на трети страни. Неодамна, Vivo, Oppo и OnePlus почнаа да објавуваат телефони развиени во соработка со Hasselblad, вклучувајќи ги сериите Find X5 и OnePlus 10 Pro.

/nova.rs/

Прочитај повеќе...

Магазин

Motorola планира камера од 200 мегапиксели за својот нов водечки телефон

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Неодамна, се појавија првите наводи дека Samsung планира да вгради нов сензор од 200 MP во својот следен водечки мобилен телефон, Galaxy S23 Ultra. Сепак, изгледа Motorola не сака да заостане во играта на големите бројки, па се појавија првите информации за нивниот нов најсилен уред.

До граница

Според неофицијални информации, претстојниот предводник на мобилен телефон на Motorola го носи кодното име Frontier, а можеме само да претпоставиме дека ограничувањето е во прашање импресивната резолуција на сензорот за главната камера што би можел да се појави на овој уред. Порталот Wccftech наведува дека се работи за ISOCELL HP1 сензор развиен од Samsung, но таа информација се уште не е официјално потврдена.

Повеќе гласини

Помеѓу другите неофицијални спецификации, новиот телефон на Motorola има заоблен OLED екран со дијагонала од 6,67 инчи, со стапка на освежување од 144 Hz. Покрај главниот сензор од 200MP, се очекуваат и ултра широкоаголен сензор со резолуција од 50MP и телефото објектив со резолуција од 12MP.

Сето ова би требало да го напојува процесорот Snapdragon 8 Gen 1 (или неговата „плус“ верзија), а се очекува поддршка за брзо полнење од 120W преку кабел, како и безжично полнење од 50W. Сè уште нема информации за капацитетот на батеријата.

Датум на објавување

Motorola China официјално потврди дека телефонот со камера од 200 MP ќе биде претставен во јули и дека барем еден од телефоните со сензор од 200 MP ќе има Snapdragon 8+ Gen 1. Дали е тоа Frontier или некој друг модел. останува да се види во јули.

/benchmark.rs/

Прочитај повеќе...

Магазин

Кратка историја на вртоглавиот технолошки напредок

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Жалењето за минатото кај некои е поизразено отколку кај други, а реченицата која вели дека нешто порано било подобро е честа појава на овие простори. Во круговите на љубителите на технологијата, носталгијата најчесто се однесува на некаков нематеријален шарм кој се изгубил со доаѓањето на помоќни, достапни, но и многу поедноставни технологии за употреба.

Земете го оверклокувањето како пример. Некогаш спорт резервиран само за најхрабрите и највештите, сега е доволно да направите неколку кликања до зголемената фреквенција на процесорот, доколку процесорот воопшто го дозволува тоа.

Но, ајде да одвоиме еден момент да ги погледнеме работите од поинаков агол и наместо да воздивнуваме и да гледаме во далечината зад она што беше, да видиме колку далеку сме стигнале од појавувањето на првите вистински персонални компјутери. Иако сега се жалиме за цените на графичките картички (кои сè уште се високи и не толку достапни), погледот на некои од тогашните цени на најновите технологии ќе ни помогне да ги поставиме работите во малку поинаква перспектива.

И колку подобро отколку преку неколку ретро реклами кои најдобро илустрираат каква била техниката порано, по која цена се продавала и кои јасно покажуваат колку точно сме стигнале од скромните (и скапи) почетоци до денес.

30 мегабајти за над 3.000 долари

Традиционалните хард дискови со магнетни плочи сега се евтина категорија на потрошувачи која служи за складирање на огромна количина на податоци. Па, во далечната 1981 година, таа „огромна количина на податоци“ изнесуваше неверојатни 10 MB, додека цената на еден таков револуционерен уред беше 3398 долари.

За споредба, еден од моментално најскапите комерцијално достапни SSD-и од 4 TB може да се најде за околу 1.000 евра, што е сепак скапо, но во споредба со над три илјади долари за 10 мегабајти, што со инфлација е над 10 илјади долари.

Која е цената на првиот „лаптоп“

IBM 5100 чинеше многу повеќе од 10.000 долари кога првпат се појави на пазарот во 1975 година. Пресметувајќи ја инфлацијата, денес таа би била над 50.000 долари. Овој компјутер се сметаше за првиот лаптоп. И беше пренослив, веројатно, за сите оние кои редовно ја посетуваа теретаната бидејќи тежеше 24 килограми.

Процесорот од 1,9 MHz и опциите за меморија од 16 KB до 64 KB остануваат неостварен сон на многумина, особено ако се споени со простор од 64 KiB. Alienware скап?

Не е ни мобилниот телефон како што беше некогаш

И ниедна ретроспектива не може да помине без Motorola DynaTAC 8000X, првиот вистински мобилен телефон одобрен од Федералната комисија за комуникации, претставен во 1983 година.

Време на полнење од 0 до 100 проценти батерија? 10 часa. Автономија? Триесет минути. Дисплеј? Толку мал што може да прикаже до 9 цифри. Цена? Нешто под 4 илјади долари, што со инфлација денес би изнесувало над 10 илјади долари. Значи, Galaxy Z Fold 3 не е скап, на почетокот све било поскапо.

Извор: HotHardware

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп2 часа

Хороскоп за 25 мај (среда)

ОВЕН Во изминатиов период бевте доста фокусирани на домот и семејството. Овој викенд ќе сакате да се релаксирате во позната...

Временска прогноза7 часа

Вечерва локално невреме во источните краеви на државата – ова се деталите

Доцна попладнево и вечерва и тоа особено во источната половина од државава ќе биде нестабилно со локална појава на пороен дожд,...

Магазин8 часа

Giveaway: Евротип спортските обложувалници доделуваат навивачки комплет само за вистински навивачи на Ливерпул и Реал Мадрид

Евротип спортските обложувалници доделуваат навивачки комплет само за вистински навивач на ЛИВЕРПУЛ кој ќе биде одбран преку #randompicker GIVEWAY-OT почнува...

Свет10 часа

КРАЈ НА ЕДНА ЕРА: Њујорк ги отстрани познатите телефонски говорници

Означувајќи го крајот на една ера, властите во Њујорк ги отстранија речиси сите телефонски говорници, кои станаа жртви на бесплатните...

Магазин10 часа

Xiaomi и Leica склучија партнерство: Наскоро првиот телефон со германска камера

Гласините се покажаа како вистинити. Xiaomi официјално ја потврди својата „долгорочна стратешка соработка“ со Leica, а првиот паметен телефон развиен...

Магазин11 часа

Motorola планира камера од 200 мегапиксели за својот нов водечки телефон

Неодамна, се појавија првите наводи дека Samsung планира да вгради нов сензор од 200 MP во својот следен водечки мобилен...

Магазин11 часа

Кратка историја на вртоглавиот технолошки напредок

Жалењето за минатото кај некои е поизразено отколку кај други, а реченицата која вели дека нешто порано било подобро е...

Магазин11 часа

Подгответе се за визуелни промени на Instagram: Компанијата создаде свој фонт

Instagram го претстави големото „освежување на брендот“ Instagram создаде сопствен фонт наречен Instagram Sans, кој доаѓа со различни подфонтови. Компанијата...

Култура23 часа

Денеска е празник, Св.Кирил и Методиј, ден на словенските просветители

Денес е празник, Св.Кирил и Методиј, светите браќа кои се основоположници на словенската писменост и литература и се заслужни за...

На денешен ден24 часа

24 мај – На денешен ден

1543.- Почина полскиот астроном Николаус Коперник, творец на хелиоцентричниот систем и основач на модерната астрономија, автор на „Циркулацијата на небесните...

НАЈЧИТАНИ