Следете не

Технологија

Windows ја враќа популарната апликација која беше заменета со друга

Објавено пред

на

Веќе неколку пати се случило како што корисниците се навикнуваат да користат Windows апликација, Microsoft да ја замени со нова. Тоа може да се покаже како добар потег, но понекогаш јавноста реагира негативно, па Microsoft прибегнува кон мерки како во овој случај.

Овој пат, станува збор за апликацијата Outlook, која ја замени претходно саканата апликација Mail за Windows 10 и Windows 11. Многу корисници се жалат на оваа проба откако беше отфрлена апликацијата Mail, но сега имаме добри вести за нив – можат да се вратат на неа.

Како што забележа еден корисник на Твитер, можно е да се префрли на старата апликација Mail, но и паралелно да се извршуваат Outlook и Mail.

Сè што треба да направите е да отидете во продавницата на Microsoft и да побарате клиент за пошта. Сепак, нема да трае долго – постепено се укинува на крајот на оваа година, па нема да биде достапен за преземање по 31 декември 2024 година, а нема да функционираат ниту постоечките инсталации.

Извор: b92.net

Магазин

Meta се затвора во Турција

Објавено пред

на

Од 29 април Meta нема да биде достапна во Турција.

Meta планира „привремено“ да се затвори во Турција од 29 април како одговор на привремената забрана наметната минатиот месец од турската управа за конкуренција поради начинот на кој Meta ги споделува податоците меѓу Threads и Instagram.

Турското тело за заштита на конкуренцијата рече дека истрагата покажала дека Meta ја злоупотребува својата доминантна позиција на пазарот со комбинирање на податоците на корисниците кои создаваат профили на Threads со податоците на сметката на Instagram, без да им дава избор на корисниците.

Турција го казни Meta со 18,6 милиони долари во 2022 година за комбинирање на податоци од Facebook, Instagram и WhatsApp. Во јануари оваа година, регулаторното тело посочи дека ќе ја казни Meta со дополнителни 160.000 долари секој ден за непочитување на претходната наредба.

Meta лансираше Threads минатото лето како замена за Twitter. Оттогаш, оваа мрежа собра 130 милиони корисници. Meta повторно ја искористи оваа предност. Отпрвин, корисниците не можеа да ја избришат својата сметка на Threads освен ако не ја избришат и нивната сметка на Instagram. Иако се среди по неколку месеци.

Турското регулаторно тело јасно укажа на неправилностите во работата на Meta. Се очекува и судски процес. А одговорот на Meta во овој случај е повлекување како форма на закана, што досега добро помина во другите земји.

Извор: techcrunch.com

Прочитај повеќе...

Магазин

Netflix налути многу корисници со еден потег, но се покажа како одлична одлука

Објавено пред

на

Иако го одложија воведувањето на промени кои нема да им се допаднат на корисниците, сепак на крајот нивниот потег доведе до големо зголемување на бројот на претплатници.

Една од компаниите што профитираше за време на пандемијата беше Netflix. Луѓето беа принудени да ги поминуваат деновите во нивните четири ѕида, па многумина го поминаа тоа време со Netflix и други видео сервиси. Расте бројот на корисници, како и времето што корисниците го поминуваа гледајќи документарни филмови, серии и филмови.

Кога ситуацијата со пандемијата почна да се смирува, интересот за ТВ содржините падна, а со тоа и растот на бројот на претплатници на Netflix. Лидерите на компанијата мораа да изнајдат нови начини како да го поттикнат растот на бројот на претплатници, а со тоа и приходот, односно профитот. Како што често се случува, тие се одлучија за непопуларната опција, а тоа е – забраната за споделување лозинки, што налути многумина. Познато е дека оваа компанија со години замижува пред споделувањето лозинки и им овозможува на корисниците да ја споделат својата лозинка со пријателите и семејството и повеќе домаќинства да уживаат во Netflix за иста цена.

Покрај тоа, Netflix направи уште еден потег за да привлече повеќе претплатници, за што претходно не сакаа да одлучуваат. Станува збор за воведување на уште поевтин претплатен пакет, но во чии рамки ќе се прикажуваат реклами. Иако сите со години се навикнати да уживаат во Netflix без реклами, некои корисници на крајот се согласија на компромис, па гледаат реклами заедно со филмови и серии, но поради тоа плаќаат помала претплата.

Сите овие промени имаа ефект глобалниот број на претплатници да се зголеми за дури 9,33 милиони корисници во првиот квартал од оваа година. За тоа за каков голем пораст се работи најдобро говори податокот дека станува збор за двојно зголемување во однос на очекувањата на пазарните аналитичари за првите три месеци од годинава.

Ова е сигнал дека споделувањето лозинка е почеста отколку што се мислеше, и дека Netflix сега ги претвора таквите корисници кои споделуваа лозинки во претплатници, објасни аналитичарот на Emarketer Рос Бенес за Business Insider. Со оглед на тоа што се предвидуваше дека околу 100 милиони луѓе користеле туѓи лозинки, а бројот на нови корисници во фискалната 2023 година е зголемен за речиси 30 милиони, се уште има многу простор за раст на бројот на претплатници на оваа видео услуга.

/Zimo

Прочитај повеќе...

Магазин

Кина се обидува да ја замени странската технологија

Објавено пред

на

Кина се обидува да ги елиминира чиповите произведени во странство до 2027 година.

Кинеските власти неодамна им наложија на главните телекомуникациски оператори во земјата постепено да ги укинат странските мрежни чипови до 2027 година. Овој потег може значително да ги загрози Intel и AMD бидејќи тие обезбедуваат „мнозинство“ процесори кои ја напојуваат мрежната опрема.

Кинеското Министерство за индустрија и информатичка технологија бара од провајдерите да проверат и да создадат временска рамка за отстранување на чипови произведени во странство. Кинеските телекомуникациски оператори планираат да се префрлат на опции за домашни чипови за да го подобрат квалитетот и стабилноста на локално произведените чипови.

Пекинг се обидува да ги забрза напорите за замена на западната технологија со домашни алтернативи поради растечките тензии со САД. Администрацијата на Бајден ги заостри ограничувањата за извозот на висока технологија, како чипови, во Кина.

Американската влада веќе презеде акција за отстранување на мобилната опрема од кинеските производители на телекомуникации поради безбедносни причини. Тие исто така ги блокираа производителите на чипови како Nvidia да ги извезуваат нивните чипови со вештачка интелигенција во Кина.

Nvidia мораше неколку пати да ги редизајнира своите чипови за да ја задоволи побарувачката од Кина и во исто време да ги почитува правилата на администрацијата на Бајден.

Извор: timesofindia.indiatimes.com

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Магазин6 часа

iPhone 16 може да остане без физички копчиња

Претстојните телефони од серијата iPhone 16 на Apple би можеле целосно да ги заменат физичките копчиња, сугерираат најновите гласини Apple...

Магазин6 часа

Meta се затвора во Турција

Од 29 април Meta нема да биде достапна во Турција. Meta планира „привремено“ да се затвори во Турција од 29...

Хороскоп18 часа

Хороскоп за вторник (23 април)

ОВЕН Само кога ќе помислите дека сте сфатиле сè, ќе откриете како се појави нешто ново. Слободно обрнете внимание на...

Македонија1 ден

Од ноќеска бензинот со нова покачена цена, дизелот се намалува

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се зголемува за 1,00 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за...

Lifestyle1 ден

Колку долго можеме да ја чуваме мократа облека во машината за перење?

Времето кога ја вклучувате машината за перење секогаш може да го искористите за извршување други задачи, но и за одмор....

Магазин1 ден

Netflix налути многу корисници со еден потег, но се покажа како одлична одлука

Иако го одложија воведувањето на промени кои нема да им се допаднат на корисниците, сепак на крајот нивниот потег доведе...

Автомобили1 ден

Tesla отпушта повеќе од 10 отсто од својата работна сила

Tesla отпушта илјадници вработени. Со цел да ги намали трошоците и да ја зголеми продуктивноста, Tesla отпушта илјадници работници. Според...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за понеделник (22 април)

ОВЕН Денес, се ќе се сведе на достигнувања, а не на тоа што сте или како се чувствувате за другите...

Автомобили2 дена

„Toyota“ спрема нешто големо во автомобилизмот, еве за што станува збор..

Кога „Toyota“ подготвува нешто, секогаш е големо и го привлекува вниманието на целиот свет. Сега побара помош од две кинески...

Кичево2 дена

Кичевчани дел од најпознатата „ATM Chiptuning Performance“ тјунинг куќа, најдоброто решение за вашиот автомобил, сега достапно и кај нас!..

Веќе нешто повеќе од една година ултра популарниот „ATM Chiptuning Performance“, инаку светски позната тјунинг куќа која е синоним за...

НАЈЧИТАНИ