Следете не

Технологија

„YouTube“ избриша повеќе од милион видеа со Covid-19 дезинформации

Објавено пред

на

Околу 10 милиони видеа се отстрануваат од YouTube секој квартал, од кои повеќето не достигнуваат 10 прегледи во моментот на отстранување. Содржините што ги прекршуваат политиките на YouTube имаат 0,16 до 0,18 проценти од вкупните прегледи.

Се разбира, компанијата наведува дека ова не е „доволно блиску“ и YouTube активно работи на подобрување на алгоритмите кои имаат задача да детектираат видеа со лажни и потенцијално опасни информации, пред да бидат објавени. Меѓутоа, постојат стравувања дека прекумерно агресивниот пристап кон отстранување на видеото би имал негативен ефект врз слободата на говорот, особено во случаи кога владите наредуваат отстранување на содржината. Станува збор за повообичаена практика за одделни влади да бараат од YouTube да се отстрани содржина врз основа на политичка позадина.

Еден неодамнешен пример што може да се окарактеризира како политички е бришењето видеа и целосното блокирање на каналот на групата за човекови права „Атајурт Казахстан“.

Нивните 12 истрели добија повеќекратни предупредувања бидејќи прикажуваа луѓе кои држеа лични карти, за да докажат дека се поврзани со луѓе исчезнати во кинескиот регион Ксинџијанг. Во изјавата Јутјуб наведе дека овој вид содржина ја прекршува политиката на платформата, која не дозволува видеата да покажуваат лични податоци на лица.

Извор: ZDNet

Магазин

Доаѓаат големи промени во iOS 16

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Конференцијата за програмери на Apple WWDC 2022 е за три недели. Очекуваме американската компанија да претстави многу интересни работи.

Меѓу нив ќе биде и iOS 16, нова верзија на оперативниот систем за iPhone-и. Сега доаѓаат нови информации за iOS 16. Какви промени ќе донесе?

Веќе слушнавме дека iOS 16 би можел да донесе нов систем за известување, додека опцијата Focus ќе биде значително подобрена. Новиот извештај сега пренесува уште повеќе детали за iOS 16 и промените што доаѓаат со него.

Се збори дека iOS 16 ќе има некои нови апликации на Apple, но ќе донесе и големи промени во системот. Познатиот аналитичар Марк Гурман, меѓу другото, изјави дека не очекува Apple да претстави целосен редизајн на корисничкиот интерфејс, па во таа смисла можеме да очекуваме дека визуелно iOS 16 нема значително да се разликува од iOS 15. Сепак, тој очекува големи промени во целиот систем и дека ќе има нови апликации на Apple.

Системските промени веројатно ќе се одразат на новите интерактивни виџети, што е нешто со кое Apple веќе доста доцни, но наводно ќе има уште новитети, за кои засега не ги знаеме деталите.

Покрај системските промени, Gourmet забележува дека Apple би можел да додаде нови апликации на iOS 16. Така, една од потенцијалните нови апликации што би можеле да ги видиме на iOS 16 е Apple Music Classical. Трагите од оваа апликација се откриени во верзијата iOS 15.5. За жал, освен оваа апликација, засега не е познато какви други апликации планира американската компанија во најновата верзија на iOS.

Покрај оваа информација, Gourmet изјави дека и следната верзија на оперативниот систем за паметни часовници – watchOS 9 ќе понуди значителни промени, но не понуди повеќе детали.

/b92.net/

Прочитај повеќе...

Магазин

Еве ги игрите што доаѓаат со претплатата за PS Plus Extra и PS Plus Premium

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Sony објави листа на игри до кои ќе може да пристапат претплатниците на PS Plus доколку се претплатат на повисоко ниво – PS Plus Extra. Понудата вклучува Red Dead Redemption 2, Assassin’s Creed Valhalla, Resident Evil и други

Веќе извесно време се зборува дека Sony се обидува да дојде на линија со Microsoft и нивниот Xbox Game Pass. Sony откри некои од игрите што планира да ги понуди во насловниот каталог со претплати за Extra и Premium. Не се откриени сите наслови, но за очекување е овие игри да бидат најинтересни во понудата.

PS5 игри:

 • Assassin’s Creed Valhalla
 • Control: Ultimate Edition
 • Death Stranding: Director’s Cut
 • Demon’s Souls
 • Destruction AllStars
 • Ghost of Tsushima: Director’s Cut
 • Marvel’s Guardians Of The Galaxy
 • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
 • Mortal Kombat 11
 • NBA 2K22
 • Returnal

PS4 игри:

 • Alienation
 • Ape Escape 2
 • Arc The Lad: Twilight Of The Spirits
 • Ashen
 • Assassin’s Creed Valhalla
 • Batman: Arkham Knight
 • Bioshock Remastered
 • Bloodborne
 • Borderlands The Handsome Collection
 • Bulletstorm: Full Clip Edition
 • Celeste
 • Child of Light
 • Cities: Skylines
 • Concrete Genie
 • Control: Ultimate Edition
 • Dark Cloud
 • Dark Cloud 2
 • Days Gone
 • Dead Cells
 • Dead Nation Apocalypse Edition
 • Death Stranding
 • Eagle Flight
 • Everbody’s Golf
 • FantaVision
 • Far Cry 3: Blood Dragon
 • Far Cry 3: Classic Edition
 • Far Cry 4
 • Final Fantasy XV Royal Edition
 • For Honor
 • Ghost of Tsushima: Director’s Cut
 • God of War
 • Gravity Rush Remastered
 • Gravity Rush 2
 • Hollow Knight
 • Horizon Zero Dawn
 • Hot Shots Tennis
 • Infamous Second Son
 • Infamous First Light
 • Jak II
 • Jak 3
 • Jak And Daxter: The Precursor Legacy
 • Jak X: Combat Racing
 • Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning
 • Knack
 • Little Big Planet 3
 • Legendary Fishing
 • LEGO: Harry Potter Collection
 • LocoRoco Remastered
 • LocoRoco 2 Remastered
 • Marve’s Guardians Of The Galaxy
 • Marvel’s Spider-Man
 • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
 • Matterfall
 • MediEvil
 • Mortal Kombat 11
 • Narutoshippuden: Ultimate Ninja Storm 4
 • NBA 2K22
 • Outer Wilds
 • Patapon Remastered
 • Patapon 2 Remastered
 • Red Dead Redemption 2
 • Resident Evil
 • Resogun
 • Risk: Urban Assault
 • Rogue Galaxy
 • Shadow of the Colossus
 • Siren
 • Soulcalibur VI
 • South Park: The Fractured But Whole
 • South Park: The Stick of Truth
 • Space Junkies
 • Star Trek: Bridge Crew
 • Starlink: Battle For Atlas
 • STEEP
 • Tearaway Unfolded
 • The Artful Escape
 • The Crew
 • The Crew 2
 • The Last Guardian
 • The Last Of Us Remastered
 • The Last Of Us: Left Behind
 • Tom Clancy’s The Division
 • Trackmania Turbo
 • Transference
 • Trials Fusion
 • Trials Of The Blood Dragon
 • Trials Rising
 • Until Dawn
 • Uncharted: The Nathan Drake Collection
 • Uncharted 4: A Thief’s End
 • Uncharted: The Lost Legacy
 • Valiant Hearts: The Great War
 • Watch Dogs
 • Werewolves Within
 • Wild Arms 3
 • WipEout Omega Collection
 • ZOMBI

PS3 игри (само за стриминг):

 • Asura’s Wrath
 • Castlevania: Lords Of Shadow 2
 • Crash Commando
 • Demon’s Souls
 • Devil May Cry HD Collection
 • Echochrone
 • Enslaved: Odyssey To The West
 • F.E.A.R
 • Hot Shots Golf: Out Of Bounds
 • Hot Shots Golf: Wolf Invitation
 • Ico
 • Infamous
 • Infamous 2
 • LocoRoco Cocoreccho!
 • Lost Planet 2
 • MotorStorm Apocalypse
 • MotorStorm RC
 • Ninja Gaiden Sigma 2
 • Puppeteer
 • Rain
 • Ratchet & Clank: Quest For Booty
 • Ratchet & Clank: A Crack In Time
 • Ratchet & Clank: Into The Nexus
 • Red Dead Redemption: Undead Nightmare
 • Resistance 3
 • Super Stardust HD
 • Tokyo Jungle
 • When Vikings Attack

PlayStation Classics:

 • Ape Escape (original game)
 • Hot Shots Golf (original game)
 • I.Q. Intelligent Qube (original game)
 • Jumping Flash! (original game)
 • Mr. Driller (original game)
 • Syphon Filter (original game)
 • Super Stardust Portable (original game)
 • Tekken 2 (original game)
 • Worms World Party (original game)
 • Worms Armageddon (original game)

Игрите ќе можат да се тестираат најмалку два часа, иако пробната верзија може да потрае подолго доколку издавачот на играта одлучи така. Како што можете да видите, тестот ќе биде достапен на конзолите PlayStation 4 и PlayStation 5, но не во сите случаи – развивачот може да избере која верзија на играта сака да ја достави на тестирање, така што во случајот со Cyberpunk 2077 нема опција да ја пробате верзијата PS4, но само за PS5.

Веројатно сето ова изгледа малку разочарувачки, но има и добри вести поврзани со собирачите на стари игри. Потврдено е дека поединечните игри за PlayStation 1 и PlayStation Portable ќе бидат достапни за купување одделно, така што нема да биде потребна претплата за пристап до нив. Сепак, не се сите игри и сè уште не знаеме точно кои игри ќе ја имаат таа опција.

Подобриот дел од веста е дека сите оние кои купиле наслови на PS One Classics на конзолите PS3, PSP или PS Vita ќе добијат пристап до нив дури и без претплата за PS Plus, кога ќе станат достапни на PlayStation Plus Premium. На пример, ако веќе имате дигитална копија од филтерот Siphon за PS3, сега ќе можете да ја репродуцирате на PS4 и PS5, без претплата или повторно купување.
Но, тоа важи само за игрите што се појавуваат на PS Plus. На пример, ако имате Silent Hill во дигитална форма за PS3, сè уште нема да можете да му пристапите на PS4 и PS5 додека Konami не ја дистрибуира таа игра со PS Plus Premium.

Извор: theloadout

Прочитај повеќе...

Магазин

Маск го паузираше купувањето на Твитер

Објавено пред

на

Илон Маск објави дека неговиот договор со Твитер чека додека не добие повеќе информации за тоа колку лажни профили има на Твитер.

Тактики за одложување?

Во следниот твит, Маск додаде дека „сè уште е посветен на купувањето“. Акциите на Твитер паднаа за 18 отсто по објавата на Маск, но потоа се намалија по друг твит.

Маск минатиот месец објави дека има намера да го купи Твитер за 44 милијарди долари. Тој потоа твитна дека еден од неговите главни приоритети ќе биде да ги отстрани „спам ботови“ од Твитер. Пазарната вредност на компанијата и пред објавувањето падна на 9 милијарди долари под понудената цена поради загриженоста за договорот.

Маск, кој се очекува да биде привремен извршен директор на Твитер, доколку реши да се откаже, ќе мора да плати хонорар од милијарда долари. Богатството на Маск вреди повеќе од 220 милијарди долари. Маск изјави и дека ќе ја укине забраната што поранешниот претседател Доналд Трамп ја има на Твитер доколку ја преземе компанијата.

„Трајните забрани треба да бидат исклучително ретки и навистина резервирани за профили кои се ботови, измамници или спам сметки. „Мислам дека не беше правилно да се забрани Доналд Трамп“, рече Маск. „Мислам дека тоа беше грешка, бидејќи отуѓи голем дел од земјата и на крајот не доведе до тоа Доналд Трамп да нема глас.

Како Бил Гејтс го коментира купувањето на Маск?

Бил Гејтс предупреди дека Маск може да го направи Твитер „полош“. Гејтс рече дека не е јасно како Маск би го променил Твитер доколку ја преземе сопственоста, а во исто време изрази загриженост поради ширењето на дезинформации на платформата.

Гејтс продолжи да праша која е целта на Маск со Твитер и дали неговата желба да промовира слобода на говор е разумна. „Кои се неговите цели за што ќе биде на крајот? Дали ова се совпаѓа со оваа идеја за помалку екстремни лаги кои се шират толку брзо и чудни теории на заговор? Дали тој ја дели таа цел или не? рече Гејтс.

Пред Маск да ја даде својата понуда директно да го купи Твитер, тој не го откри својот удел од 9 отсто во компанијата во задолжителниот рок од 10 дена на SEC. Федералната трговска комисија го истражува времето кога Маск го откри својот удел. Според извештаите на Bloomeberg, FTC конкретно размислува за самото стекнување, иако многу експерти не очекуваат дека договорот ќе предизвика загриженост против монополот.

Сузана Стритер, аналитичар за инвестиции и пазар, рече дека некои веројатно ќе се запрашаат дали лажните профили се вистинската причина за оваа тактика на одложување. „Цената од 44 милијарди долари е огромна и можеби тоа е стратегија да се намали сумата што Маск е подготвен да ја плати за да ја купи платформата“, рече Сузана.

Извор: CNBC

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт2 часа

Одредени бараж натпреварите во македонскиот фудбал, како и екипите кои ќе бидат со лиценца за учество во УЕФА натпреварувањата

Комисијата за натпреварување во рамки на Фудбалската федерација на Македонија го одреди стадионот „Гоце Делчев“ во Прилеп за домаќин на...

Временска прогноза4 часа

Се приближува локално невреме со пороен дожд и грмежи

Попладнево сеуште под влијание на МНОГУ ТОПЛАТА воздушна маса која е со потекло од северните предели на Африка е МНОГУ ТОПЛО и...

Магазин9 часа

Доаѓаат големи промени во iOS 16

Конференцијата за програмери на Apple WWDC 2022 е за три недели. Очекуваме американската компанија да претстави многу интересни работи. Меѓу...

Магазин9 часа

Еве ги игрите што доаѓаат со претплатата за PS Plus Extra и PS Plus Premium

Sony објави листа на игри до кои ќе може да пристапат претплатниците на PS Plus доколку се претплатат на повисоко...

Магазин9 часа

Маск го паузираше купувањето на Твитер

Илон Маск објави дека неговиот договор со Твитер чека додека не добие повеќе информации за тоа колку лажни профили има...

Магазин9 часа

Samsung ги зголемува цените на чиповите

Како што стојат работите, компаниите кои користат Samsung чипови во своите производи наскоро ќе мора да одвојат многу поголема сума...

Магазин9 часа

Тесла повлекува 130.000 возила поради дефект на екранот

Tesla повлекува 130.000 возила во САД поради проблеми со прегревање што може да доведе до дефект на централниот екран на...

Македонија10 часа

Приведени три лица, родители си ја продале ќерката на Белгиец, поднесена кривична пријава

На 16.05.2022 Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, Сектор за криминалистички истраги – Националната единица за сузбивање на...

Литература13 часа

Излезе книгата „Гласот на предците“, која претставува зборник на македонски народни преданија од Христијан Аџиоски

Секоја страница исплетува приказна со посебна македонска судбина, која како ехо нè наоѓа… и одѕвонува во нашата свест. Низ приказните...

Временска прогноза13 часа

Нагли промени на времето, развој на нестабилност и дожд, па викендов одново пеколни температури – ова се деталите..

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност и со слаб до...

НАЈЧИТАНИ