Следете не

Магазин

YouTube посветува посебно внимание на здравствените содржини

Објавено пред

на

Новите упатства ќе одредат како се прегледува здравствената содржина.

Нови правила

Интернетот е извор на многу добри и квалитетни работи, но и на страшни дезинформации. Оваа последна ставка често се шири преку сајтовите на социјалните медиуми. YouTube сега одлучи да се бори против дезинформациите. Платформата објави нов долгорочен политички план за борба против медицинските дезинформации, особено поврзани со ракот.

Новите упатства на YouTube за здравствени содржини ќе бидат поделени во три категории: превенција, третман, негирање (отстранување) на дезинформации. Наводно, Prevent ќе ги прегледува и отстранува видеата што се противат на упатствата поставени од властите или се во спротивност со безбедноста и ефикасноста на вакцините. YouTube ги забрани содржините со дезинформации за вакцината во 2021 година. Потоа, третманот треба да се фокусира на отстранување на какви било дезинформации. Ова вклучува недокажани лекови. Платформата тврди дека ќе се фокусира на отстранување на секоја содржина што дава лажни информации, како на пример дека луѓето не умреле од коронавирусот.

YouTube ќе спроведе проценки за да утврди дали одредена медицинска состојба, третман, третман или супстанција спаѓа во политиката против медицински дезинформации. „Ќе процениме дали тие се поврзани со висок ризик за јавното здравје, јавно достапни упатства од здравствените власти ширум светот и дали генерално се склони кон дезинформации. , изјави директорот на YouTube и глобален раководител за партнерства за здравје и јавно здравје, д-р Гарт Греам и неговиот потпретседател и глобален шеф за доверба и безбедност, Мет Халприн.

YouTube ќе ги отстрани дезинформациите конкретно поврзани со ракот

Отсега, Јутјуб наведува дека ќе ги отстрани видеата од рак кои прекршуваат некое од овие упатства. Тој напор ќе се интензивира во наредните недели. На пример, ако видео тврди дека лукот лекува рак, тоа видео ќе биде отстрането. YouTube споделува листа на видеа поврзани со рак поткрепени со здравствени факти. YouTube исто така соработува со клиниката Мајо во САД за да создаде дополнителни информативни видеа за ракот.

Упатствата доаѓаат помалку од два месеци откако YouTube објави дека „ќе престане да отстранува содржини што даваат лажни тврдења за широко распространета измама, грешки или пропусти на изборите во 2020 година и други минатите претседателски избори во САД“, бидејќи начинот на кој го ограничува политичкиот говор.

Сепак, тоа значи дека YouTube има двоен стандард кога станува збор за дозволување дезинформации. Така, се чини дека дезинформациите се дозволени кога ја загрозуваат демократијата. Тие едноставно не се чини дека се во секоја категорија. Сепак, YouTube вели дека ќе дозволи некои видеа кои содржат неточни здравствени информации да останат достапни, под услов контекстот да биде соодветен. Платформата наведува дека во некои случаи содржината ќе остане видлива, но ќе биде ограничена според возраста.

Извор: Engadget

Магазин

Apple воведува нова заштита против идни напади во iMessage

Објавено пред

на

Apple објави дека воведува нов пост-квантен криптографски протокол наречен PQ3 на iMessage, дизајниран да ја брани шифрирањето од квантни напади.

iMessage е стандардна платформа за комуникација на оперативните системи iOS и macOS, со корисничка база од речиси една милијарда.

Една од клучните карактеристики на iMessage е поддршката за end-to-end енкрипција (E2EE) што обезбедува приватна комуникација помеѓу испраќачот и примачот, дури и ако трета страна го пресретнува сообраќајот.

Квантното пресметување лесно може да ги загрози постоечките системи за шифрирање, поради што некои компании, како што е Signal, веќе презедоа чекори за зајакнување на нивната одбрана, за која се верува дека ќе биде доволна за неколку децении во иднината.

PQ3 ги заштитува и тековните комуникации, како и податоците собрани претходно преку пресретнување кои може да се складираат додека не се развие решение за нивно дешифрирање.

Apple вели дека новиот протокол PQ3 постигнува заштита од високо софистицирани квантни напади и дека PQ3 е првиот протокол што го достигнува она што компанијата го нарекува безбедност на ниво 3 и дека „оваа заштита ја надминува онаа на сите други широко распоредени апликации за пораки“.

Значајна иновација во PQ3 е тоа што често регенерира нови „квантно отпорни“ клучеви, обезбедувајќи максимална безбедност, со мало влијание врз корисничкото искуство.

Оваа функција овозможува враќање од компромисен клуч, осигурувајќи дека тековните разговори го враќаат безбедниот статус со генерирање на нови клучеви за шифрирање што не можат да се изведат од компромитирани клучеви.

Претседателката на Signal Мередит Витакер рече дека размислувале за слична карактеристика, но одлучиле да не ја имплементираат додека не се измисли позрело решение.

Поддршката за PQ3 ќе биде достапна во новите верзии на iOS 17.4, iPadOS 17.4, macOS 14.4 и watchOS 10.4, а веќе е достапна во бета верзијата за програмери.

/Informacija

Прочитај повеќе...

Магазин

Google исклучува уште една популарна апликација

Објавено пред

на

Апликацијата Google Pay се гаси во САД.

Самостојната верзија на апликацијата Google Pay веќе нема да биде достапна за американските корисници по 4 јуни оваа година.

Наместо тоа, корисниците се охрабруваат да се префрлат на Google Wallet. На другите пазари, апликациите сè уште ќе бидат достапни.

Со исклучувањето на Google Pay, функциите како што се P2P плаќања, наоѓање и нудење попусти, управување со банкарски сметки исто така ќе исчезнат.

Google Wallet ќе стане главна услуга за безбедно складирање на информации од кредитни картички, лични документи. Паричникот се користи пет пати повеќе од Pay во САД.

На корисниците им се препорачува да ги префрлат своите средства и податоци на Wallet или да забранат сметка до 4 јуни.

/B92

Прочитај повеќе...

Магазин

Сега е достапна за секого: проверете дали ја имате оваа опција на X

Објавено пред

на

На корисниците им се препорачува одвреме-навреме да проверуваат дали се појавила нова опција во нивната мобилна апликација.

Сите корисници на X платформата наскоро ќе можат да остваруваат видео и аудио повици на таа мрежа. Она што досега беше достапно само за корисниците на Premium, оние кои редовно плаќаа претплата, сега ќе биде достапно за сите.

Според најавата на директорката на платформата X, Линда Јакарино, оваа опција постепено ќе им биде достапна на корисниците. Опцијата за воспоставување повик со други корисници на платформата се наоѓа во сандачето во X апликацијата.

За потсетување, можноста за меѓусебни повици на X првпат беше воведена во октомври 2023 година за корисниците на iOS, а подоцна стана достапна и за корисниците на Android, под услов да имаат претплата за X Premium. Сопственикот на платформата X, Илон Маск, веќе тогаш најави дека оваа опција ќе биде достапна за сите корисници.

На корисниците им се препорачува одвреме-навреме да проверуваат дали оваа опција се појавила во нивната мобилна апликација.

А за оние кои не сакаат луѓето да им се јавуваат преку X, можат да изберат кој може да им се јави во поставките и дали сакаат да ја објават својата IP адреса за време на повикот.

/B92

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Спорт43 минути

Д-р Илија Стоилов одржа предавање на две антидопинг работилници во организација на ФФМ и репрезентацијата до 17 години и А селекцијата на жени

Работилниците беа организирани за македонските репрезентативки од А селекцијата и младите репрезентативци до 17 години. Предавањето го одржа д-р Илија...

Автомобили4 часа

Враќање на легендата: Како изгледа новиот Renault 5 (ФОТО)

Популарната „петка“ сега има електричен погон. На социјалните мрежи се појавија првите фотографии од новиот Renault 5, еден од најочекуваните...

Магазин5 часа

Apple воведува нова заштита против идни напади во iMessage

Apple објави дека воведува нов пост-квантен криптографски протокол наречен PQ3 на iMessage, дизајниран да ја брани шифрирањето од квантни напади....

Магазин5 часа

Google исклучува уште една популарна апликација

Апликацијата Google Pay се гаси во САД. Самостојната верзија на апликацијата Google Pay веќе нема да биде достапна за американските...

Магазин5 часа

Сега е достапна за секого: проверете дали ја имате оваа опција на X

На корисниците им се препорачува одвреме-навреме да проверуваат дали се појавила нова опција во нивната мобилна апликација. Сите корисници на...

Магазин5 часа

Apple: iPhone 15 има двојно повеќе батерија

Компанијата тврди дека сите четири модели можат да задржат 80 отсто од нивниот оригинален капацитет за полнење по 1.000 циклуси...

Македонија8 часа

Сообраќај по влажни коловози, магла на превоите Стража, Плетвар и Ѓавато

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози. Намалена видливост поради појава на магла од 100 –...

Хороскоп16 часа

Хороскоп за понеделник (26 февруари)

ОВЕН Не прифаќајте туѓи мислења дури ни по цена вашите ставови да ве одведат во големи проблеми. Во текот на...

Магазин18 часа

(ГАЛЕРИЈА) Во четвртокот се одржа „Златна Бубамара на Популарноста“, а фотографиите од настанот на кичевчанецот Ангелески беа несомнено број 1!

Во четвртокот во Скопје се реализираше престижната „Златна Бубамара на Популарноста“ 27-ма по ред. Манифестација која долги години е стожер,...

Технологија21 час

Маск не запира, ја најави електронската пошта која ќе се вика „Xmail“

Илон Маск продолжува да најавува нови услуги и подобрувања за X платформата, а овој пат добиваме услуга за е-пошта. Илон...

НАЈЧИТАНИ