Следете не

Магазин

YouTube работи на алатки за вештачка интелигенција за да им помогне на креаторите

Објавено пред

на

YouTube има нови AI функции за креаторите. Функциите со вештачка интелигенција што компанијата ги објави на настанот „Made on YouTube“ во четвртокот вклучуваат функција на зелен екран, увид за поттикнување идеи, автоматско синхронизирање на други јазици и пребарување на саундтракот.

Dream Screen ја оживува вашата позадина на екранот

Dream Screen им дава на креаторите на YouTube Shorts green sreen со вештачка интелигенција, сличен на популарната функција на TikTok. Алатката на YouTube автоматски ќе ја отстрани позадината од вашите видеа, заменувајќи ги со слики или видеа генерирани од вештачка интелигенција врз основа на вашите прашања.

Иако останува да се види колку генерираната содржина ќе биде професионална и убедлива во пракса, идејата е Dream Screen да го олесни илустрирањето на сценаријата од фантазијата или едноставно да ја оживее позадината што вообичаено се прави. Компанијата вели дека ќе започне со тестирање на алатката со „одбрани креатори“ кон крајот на оваа година, пред пошироко пуштање во употреба во 2024 година.

Студиото на YouTube ќе добие нова функција која ќе ви помогне. Слично на барањето видео идеи од ChatGPT, функцијата „препораки за увид“ може да креира нацрти и да им помогне на креаторите да ги конципираат проектите. Слично на тоа, корисното пребарување во Music for Creators ќе го олесни наоѓањето мелодии во заднина за вашите видеа. „Едноставно внесете опис на вашата содржина и вештачката интелигенција ќе ви ја предложи вистинската музика по вистинската цена“, напиша денеска потпретседателот на YouTube, Тони Рид. И Увидот и Помошното музичко пребарување ќе им бидат достапни на создавачите следната година.

YouTube, исто така, воведе функција за синхронизација со вештачка интелигенција која започна да ја тестира на почетокот на оваа година. Развиен во инкубаторот Area 120 на Google, може да генерира превод на текст на избраниот целен јазик. Компанијата вели дека ви дава можност двојно да го проверите излезот пред да изберете од различни виртуелни наратори за читање на вашата содржина. Функцијата моментално се тестира со избрани создавачи на англиски, португалски и шпански.

Компанијата исто така ја лансира апликацијата YouTube Create за да им помогне на креаторите на видео да произведуваат содржина на нивните мобилни уреди. Вклучува стандардни функции како што се уредување, отсекување, автоматско пишување титлови, гласови, филтри, ефекти и музика без хонорар со ритам. Бесплатната апликација моментално е во бета верзија за Android на одредени пазари.

Извор: Engadget

Lifestyle

Што ако ве убоди медуза? Мора брзо да реагирате

Објавено пред

на

Уживањето во сонцето и пливањето може да го расипе медуза. Ако се случи да изгорите од медуза, треба да ги имате на ум овие неколку чекори.

Отровот од медуза кај луѓето предизвикува болка слична на изгореница, црвенило или плускавци на кожата, осип и оток. Ако не се лекува со месеци, на кожата може да остане видлива промена во пигментацијата, па дури и лузна.

Пред сè, потребно е да се излезе од морето, а потоа да се измие изгореницата со морска вода или солен раствор. Никогаш не треба да го плакнете со свежа вода, бидејќи тоа ќе ја влоши состојбата.

Ако имате при рака коцки мраз, завиткајте ги во крпа или крпа и држете ги на изгореницата околу 15 минути за да го намалите отокот. Запомнете дека не треба да ја триете кожата со крпа или крпа.

Продолжете со нанесување ладни облоги до крајот на денот и заштитете ги изгорениците од сонце. Нанесете крем кој содржи антихистамин или аналгетик на таа област на кожата. Ако немате крем, можете да користите и алкохолен оцет.

Отровот на некои видови медузи може да предизвика тешкотии со дишењето, регургитација или дури и губење на свеста.

/B92

Прочитај повеќе...

Магазин

OpenAI подготвува уште понапреден AI: Еве што може да направи

Објавено пред

на

Тајниот проект го носи кодното име „Strawberry“.

Новиот извештај на Ројтерс тврди дека OpenAI развива технологија која ќе донесе напредни способности за расудување на моделите со вештачка интелигенција на компанијата во рамките на таен проект со кодно име „Strawberry“.

Меѓу целите на проектот е да им се дозволи на моделите со вештачка интелигенција на OpenAI автономно да пребаруваат на Интернет за да „планираат однапред“ за извршување посложени задачи, се вели во интерен документ што го видел Ројтерс.

Проектот претходно беше наречен Q* (Q star), а неговите демонстрации претходно оваа година покажаа дека може да одговори на „незгодни научни и математички прашања“, објави Ројтерс, цитирајќи неименувани извори кои присуствувале на демонстрациите.

Во оваа фаза, многу останува непознато за Strawberry – вклучително и колку е долг во развојот и дали е истиот систем со вештини за „човечко расудување“ што OpenAI, наводно, ги покажал на состанок на вработените порано.

Способноста на вештачката интелигенција на компанијата да спроведе „длабоко истражување“, за што се тврди дека е целта на Strawberry, би означила огромен чекор напред од она што е достапно денес.

/B92

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Ова ќе му се случи на вашето тело ако јадете многу праски

Објавено пред

на

oВо екот на тропските денови, луѓето често се дехидрираат, а совршено овошје за тоа е праската. Храната богата со витамин Ц и А ќе го зајакне вашиот имунитет за миг, а е идеална за топлите летни денови.

Посилен имунитет

Благодарение на витамините и антиоксидансите, ќе го зајакне вашиот имунитет и ќе го направи поотпорен на сезонски настинки и други болести.

Варење

Растворливите и нерастворливите влакна во праските позитивно влијаат на работата на дигестивниот систем.

Силно срце

Јадењето праски ќе го намали холестеролот и високиот крвен притисок.

Добар изглед на кожата

Екстрактите од праска може да се најдат во кремите за лице и тело, тие и помагаат на кожата да ја задржи влажноста подолго време.

/Blic

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Автомобили2 часа

Audi оживеа луд проект од 1930-тите. Возачот е во средината (ФОТО)

Доколку се произведува во своето време, Auto Union Type 52 несомнено би бил најбрзиот автомобил на планетата. Audi сега го...

Lifestyle2 часа

Што ако ве убоди медуза? Мора брзо да реагирате

Уживањето во сонцето и пливањето може да го расипе медуза. Ако се случи да изгорите од медуза, треба да ги...

Магазин2 часа

OpenAI подготвува уште понапреден AI: Еве што може да направи

Тајниот проект го носи кодното име „Strawberry“. Новиот извештај на Ројтерс тврди дека OpenAI развива технологија која ќе донесе напредни...

Lifestyle2 часа

Ова ќе му се случи на вашето тело ако јадете многу праски

oВо екот на тропските денови, луѓето често се дехидрираат, а совршено овошје за тоа е праската. Храната богата со витамин...

Магазин2 часа

Instagram нема да се фокусира на долги содржини

Instagram планира да се држи до кратки видео содржини. Шефот на Instagram најави дека платформата нема да се фокусира на...

Магазин2 часа

Новите Pixel телефони чинат исто колку и iPhone

Google ќе го одржи својот настан на 13 август, каде што се очекува да ја претстави серијата на паметни телефони...

Магазин2 часа

Snapchat ги подобрува безбедносните функции

Snapchat повторно ги зајакнува своите безбедносни функции за да им отежне на странците да контактираат со тинејџерите на апликацијата. Компанијата...

Магазин2 часа

Samsung е првиот технолошки гигант кој лансираше паметен прстен

Дали паметниот прстен ќе цвета со Samsung? Samsung се надева дека ќе ги привлече љубителите на фитнесот и технологијата за...

Магазин2 часа

Не правете го ова додека го полните телефонот

Иако полнењето на паметен телефон е дел од секојдневната рутина за огромното мнозинство луѓе, многумина сè уште прават грешки кои...

Македонија3 часа

ЦУК со информација за пожарите на отворено

Во последното деноноќие и имаше 26 пожари на отворено, а од нив активни утрово се 9 врз коишто утрово се...

НАЈЧИТАНИ