Следете не

Магазин

YouTube тврди дека не го успорува Firefox – ги блокира блокаторите на реклами

Објавено пред

на

Одговарајќи на поплаките дека видеата на YouTube бавно се вчитуваат на Firefox, YouTube тврди дека тоа е резултат на неговите напори да обезбеди непречено прикажување на рекламите.

Google неодамна направи големи потези околу блокирањето реклами

Корисниците на Reddit и Hacker News се жалат дека се чини дека YouTube намерно вметнува одложување од пет секунди пред да се вчитаат видео страниците во Mozilla Firefox и повремено во други прелистувачи. YouTube вели дека овие корисници се во право за доцнењето, но дека прелистувачот нема никаква врска со тоа – тоа е дел од напорите на компанијата да ги спречи блокаторите на реклами на сите платформи.

Во текот на изминатата недела, корисниците кои користат блокатори на реклами можеби доживеаја неоптимално гледање, вклучително и доцнење на вчитувањето, без оглед на прелистувачот што го користат“, напиша Кристофер Лотон, менаџер за комуникации на YouTube, во е-пошта. Лотон пишува дека исклучувањето на блокаторот за реклами треба да го реши проблемот, иако корисниците „сè уште може да доживеат привремено одложување на вчитувањето“ додека нивниот прелистувач се освежува.

Лотон, исто така, вели дека корисниците ќе продолжат да се соочуваат со проблеми како овој, бидејќи методите за откривање блокирачи на реклами на YouTube се подобруваат.

Проблемот првично беше пријавен дека ги таргетира корисниците на Firefox, но корисниците на интернет рекоа дека исто така имаат заостанување во Chrome и Edge. Корисниците на Reddit и Hacker News кои го анализираа кодот што се чини дека го предизвикува доцнењето рекоа дека не виделе индикации дека YouTube проверува кој прелистувач го користи. Доцнењето од пет секунди не влијае на сè.

Google неодамна направи големи чекори околу блокирањето реклами, а голем дел од напорот се почувствува на YouTube, кој почна да ги оневозможува видеата за некои корисници кои користат блокатори на реклами во јуни. YouTube минатиот месец потврди дека „покренал глобален напор“ за да ги натера корисниците да овозможат реклами или да се претплатат на неговата Premium услуга без реклами за 13,99 долари месечно. Лотон ги нарекува рекламите „витална поддршка за нашите создавачи“.

Минатата недела Гугл детализираше голема промена на Chrome што го поткопува uBlock Origin, еден од најпопуларните блокатори на реклами. Независните програмери се во трка со големите компании кои сакаат да прикажуваат реклами онолку долго колку што има реклами на Интернет – и токму сега, Google е сериозен да се бори.

Извор: Theverge

Lifestyle

Што ако ве убоди медуза? Мора брзо да реагирате

Објавено пред

на

Уживањето во сонцето и пливањето може да го расипе медуза. Ако се случи да изгорите од медуза, треба да ги имате на ум овие неколку чекори.

Отровот од медуза кај луѓето предизвикува болка слична на изгореница, црвенило или плускавци на кожата, осип и оток. Ако не се лекува со месеци, на кожата може да остане видлива промена во пигментацијата, па дури и лузна.

Пред сè, потребно е да се излезе од морето, а потоа да се измие изгореницата со морска вода или солен раствор. Никогаш не треба да го плакнете со свежа вода, бидејќи тоа ќе ја влоши состојбата.

Ако имате при рака коцки мраз, завиткајте ги во крпа или крпа и држете ги на изгореницата околу 15 минути за да го намалите отокот. Запомнете дека не треба да ја триете кожата со крпа или крпа.

Продолжете со нанесување ладни облоги до крајот на денот и заштитете ги изгорениците од сонце. Нанесете крем кој содржи антихистамин или аналгетик на таа област на кожата. Ако немате крем, можете да користите и алкохолен оцет.

Отровот на некои видови медузи може да предизвика тешкотии со дишењето, регургитација или дури и губење на свеста.

/B92

Прочитај повеќе...

Магазин

OpenAI подготвува уште понапреден AI: Еве што може да направи

Објавено пред

на

Тајниот проект го носи кодното име „Strawberry“.

Новиот извештај на Ројтерс тврди дека OpenAI развива технологија која ќе донесе напредни способности за расудување на моделите со вештачка интелигенција на компанијата во рамките на таен проект со кодно име „Strawberry“.

Меѓу целите на проектот е да им се дозволи на моделите со вештачка интелигенција на OpenAI автономно да пребаруваат на Интернет за да „планираат однапред“ за извршување посложени задачи, се вели во интерен документ што го видел Ројтерс.

Проектот претходно беше наречен Q* (Q star), а неговите демонстрации претходно оваа година покажаа дека може да одговори на „незгодни научни и математички прашања“, објави Ројтерс, цитирајќи неименувани извори кои присуствувале на демонстрациите.

Во оваа фаза, многу останува непознато за Strawberry – вклучително и колку е долг во развојот и дали е истиот систем со вештини за „човечко расудување“ што OpenAI, наводно, ги покажал на состанок на вработените порано.

Способноста на вештачката интелигенција на компанијата да спроведе „длабоко истражување“, за што се тврди дека е целта на Strawberry, би означила огромен чекор напред од она што е достапно денес.

/B92

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Ова ќе му се случи на вашето тело ако јадете многу праски

Објавено пред

на

oВо екот на тропските денови, луѓето често се дехидрираат, а совршено овошје за тоа е праската. Храната богата со витамин Ц и А ќе го зајакне вашиот имунитет за миг, а е идеална за топлите летни денови.

Посилен имунитет

Благодарение на витамините и антиоксидансите, ќе го зајакне вашиот имунитет и ќе го направи поотпорен на сезонски настинки и други болести.

Варење

Растворливите и нерастворливите влакна во праските позитивно влијаат на работата на дигестивниот систем.

Силно срце

Јадењето праски ќе го намали холестеролот и високиот крвен притисок.

Добар изглед на кожата

Екстрактите од праска може да се најдат во кремите за лице и тело, тие и помагаат на кожата да ја задржи влажноста подолго време.

/Blic

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Автомобили7 часа

Audi оживеа луд проект од 1930-тите. Возачот е во средината (ФОТО)

Доколку се произведува во своето време, Auto Union Type 52 несомнено би бил најбрзиот автомобил на планетата. Audi сега го...

Lifestyle7 часа

Што ако ве убоди медуза? Мора брзо да реагирате

Уживањето во сонцето и пливањето може да го расипе медуза. Ако се случи да изгорите од медуза, треба да ги...

Магазин7 часа

OpenAI подготвува уште понапреден AI: Еве што може да направи

Тајниот проект го носи кодното име „Strawberry“. Новиот извештај на Ројтерс тврди дека OpenAI развива технологија која ќе донесе напредни...

Lifestyle7 часа

Ова ќе му се случи на вашето тело ако јадете многу праски

oВо екот на тропските денови, луѓето често се дехидрираат, а совршено овошје за тоа е праската. Храната богата со витамин...

Магазин7 часа

Instagram нема да се фокусира на долги содржини

Instagram планира да се држи до кратки видео содржини. Шефот на Instagram најави дека платформата нема да се фокусира на...

Магазин7 часа

Новите Pixel телефони чинат исто колку и iPhone

Google ќе го одржи својот настан на 13 август, каде што се очекува да ја претстави серијата на паметни телефони...

Магазин7 часа

Snapchat ги подобрува безбедносните функции

Snapchat повторно ги зајакнува своите безбедносни функции за да им отежне на странците да контактираат со тинејџерите на апликацијата. Компанијата...

Магазин7 часа

Samsung е првиот технолошки гигант кој лансираше паметен прстен

Дали паметниот прстен ќе цвета со Samsung? Samsung се надева дека ќе ги привлече љубителите на фитнесот и технологијата за...

Магазин7 часа

Не правете го ова додека го полните телефонот

Иако полнењето на паметен телефон е дел од секојдневната рутина за огромното мнозинство луѓе, многумина сè уште прават грешки кои...

Македонија9 часа

ЦУК со информација за пожарите на отворено

Во последното деноноќие и имаше 26 пожари на отворено, а од нив активни утрово се 9 врз коишто утрово се...

НАЈЧИТАНИ