Следете не

Магазин

За Netflix, многу е важно да најдете што да гледате на таа платформа за помалку од една минута

Објавено пред

на

За Netflix, многу е важно филмовите, сериите и документарните филмови да бидат означени со вистинските ознаки, а подеднакво е важно да се има слика со содржината, како и нејзиниот опис.

Колку верувате во опцијата match на Netflix?

Тоа е бројка изразена во проценти што покажува колку е веројатно дека ќе ви се допадне некој филм, серија или документарен филм. Но, за некои корисници, таа бројка понекогаш е прилично збунувачка, бидејќи некои предлози кои имаат висок процент, односно голема веројатност да им се допаднат на корисниците, завршуваат целосно неуспешни.

Според последните медиумски извештаи, Netflix дури размислува да ја исклучи таа опција, односно тој број во иднина повеќе да не им се прикажува на корисниците. Наместо match, Netflix има намера да нагласи уште една опција, за која се надеваат дека ќе овозможи подобри предлози за гледачите, односно благодарение на неа ќе ја зголеми гледаноста на содржините на својата платформа.

Тоа се ознаки кои се прикажани со содржината на оваа услуга за стриминг. Со секој филм, серија и документарец, има неколку вакви ознаки кои се создадени за накратко да опишат за каква содржина се работи. На Netflix има дури повеќе од 3 илјади такви ознаки како “exciting”, “realistic”, “SF drama”, “action”, “fascinating”, “media circus”, “true crime”, etc.

Најпопуларните ознаки на Netflix се “romantic”, “exciting” и “suspense”, додека најмалку користени “occupation: farmer”.

Според извештајот на The Independent, ознаките се клучот за нивниот успех над конкурентните платформи за стриминг бидејќи помагаат да се привлечат гледачи и да се вклучат во платформата. Како што веројатно знаете од сопственото искуство, пребарувањето за нова содржина може да биде прилично заморно, а корисниците често брзо ја напуштаат платформата доколку не најдат ништо интересно. Еден директор на Netflix рече дека просечното време по кое корисниците се откажуваат од гледањето е 53 секунди. Значи, ако во тоа време не најдат интересна содржина на Netflix, веројатно нема да гледаат ништо.

Токму затоа е од големо значење да се погодат вистинските тагови за корисниците, а подеднакво важна е и сликата со содржината, како и нејзиниот опис. Сето ова се мали нешта кои, според тимот на Netflix, прават голема разлика при одлучувањето дали корисниците ќе гледаат одреден филм или серија или не. Затоа, во иднина Netflix се повеќе ќе се потпира на ваквите ознаки, а прашање е дали ќе продолжи да го прикажува процентот на совпаѓање за својата содржина или на крајот ќе го напушти.

Lifestyle

Што ако ве убоди медуза? Мора брзо да реагирате

Објавено пред

на

Уживањето во сонцето и пливањето може да го расипе медуза. Ако се случи да изгорите од медуза, треба да ги имате на ум овие неколку чекори.

Отровот од медуза кај луѓето предизвикува болка слична на изгореница, црвенило или плускавци на кожата, осип и оток. Ако не се лекува со месеци, на кожата може да остане видлива промена во пигментацијата, па дури и лузна.

Пред сè, потребно е да се излезе од морето, а потоа да се измие изгореницата со морска вода или солен раствор. Никогаш не треба да го плакнете со свежа вода, бидејќи тоа ќе ја влоши состојбата.

Ако имате при рака коцки мраз, завиткајте ги во крпа или крпа и држете ги на изгореницата околу 15 минути за да го намалите отокот. Запомнете дека не треба да ја триете кожата со крпа или крпа.

Продолжете со нанесување ладни облоги до крајот на денот и заштитете ги изгорениците од сонце. Нанесете крем кој содржи антихистамин или аналгетик на таа област на кожата. Ако немате крем, можете да користите и алкохолен оцет.

Отровот на некои видови медузи може да предизвика тешкотии со дишењето, регургитација или дури и губење на свеста.

/B92

Прочитај повеќе...

Магазин

OpenAI подготвува уште понапреден AI: Еве што може да направи

Објавено пред

на

Тајниот проект го носи кодното име „Strawberry“.

Новиот извештај на Ројтерс тврди дека OpenAI развива технологија која ќе донесе напредни способности за расудување на моделите со вештачка интелигенција на компанијата во рамките на таен проект со кодно име „Strawberry“.

Меѓу целите на проектот е да им се дозволи на моделите со вештачка интелигенција на OpenAI автономно да пребаруваат на Интернет за да „планираат однапред“ за извршување посложени задачи, се вели во интерен документ што го видел Ројтерс.

Проектот претходно беше наречен Q* (Q star), а неговите демонстрации претходно оваа година покажаа дека може да одговори на „незгодни научни и математички прашања“, објави Ројтерс, цитирајќи неименувани извори кои присуствувале на демонстрациите.

Во оваа фаза, многу останува непознато за Strawberry – вклучително и колку е долг во развојот и дали е истиот систем со вештини за „човечко расудување“ што OpenAI, наводно, ги покажал на состанок на вработените порано.

Способноста на вештачката интелигенција на компанијата да спроведе „длабоко истражување“, за што се тврди дека е целта на Strawberry, би означила огромен чекор напред од она што е достапно денес.

/B92

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Ова ќе му се случи на вашето тело ако јадете многу праски

Објавено пред

на

oВо екот на тропските денови, луѓето често се дехидрираат, а совршено овошје за тоа е праската. Храната богата со витамин Ц и А ќе го зајакне вашиот имунитет за миг, а е идеална за топлите летни денови.

Посилен имунитет

Благодарение на витамините и антиоксидансите, ќе го зајакне вашиот имунитет и ќе го направи поотпорен на сезонски настинки и други болести.

Варење

Растворливите и нерастворливите влакна во праските позитивно влијаат на работата на дигестивниот систем.

Силно срце

Јадењето праски ќе го намали холестеролот и високиот крвен притисок.

Добар изглед на кожата

Екстрактите од праска може да се најдат во кремите за лице и тело, тие и помагаат на кожата да ја задржи влажноста подолго време.

/Blic

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Автомобили7 часа

Audi оживеа луд проект од 1930-тите. Возачот е во средината (ФОТО)

Доколку се произведува во своето време, Auto Union Type 52 несомнено би бил најбрзиот автомобил на планетата. Audi сега го...

Lifestyle7 часа

Што ако ве убоди медуза? Мора брзо да реагирате

Уживањето во сонцето и пливањето може да го расипе медуза. Ако се случи да изгорите од медуза, треба да ги...

Магазин7 часа

OpenAI подготвува уште понапреден AI: Еве што може да направи

Тајниот проект го носи кодното име „Strawberry“. Новиот извештај на Ројтерс тврди дека OpenAI развива технологија која ќе донесе напредни...

Lifestyle7 часа

Ова ќе му се случи на вашето тело ако јадете многу праски

oВо екот на тропските денови, луѓето често се дехидрираат, а совршено овошје за тоа е праската. Храната богата со витамин...

Магазин7 часа

Instagram нема да се фокусира на долги содржини

Instagram планира да се држи до кратки видео содржини. Шефот на Instagram најави дека платформата нема да се фокусира на...

Магазин7 часа

Новите Pixel телефони чинат исто колку и iPhone

Google ќе го одржи својот настан на 13 август, каде што се очекува да ја претстави серијата на паметни телефони...

Магазин7 часа

Snapchat ги подобрува безбедносните функции

Snapchat повторно ги зајакнува своите безбедносни функции за да им отежне на странците да контактираат со тинејџерите на апликацијата. Компанијата...

Магазин7 часа

Samsung е првиот технолошки гигант кој лансираше паметен прстен

Дали паметниот прстен ќе цвета со Samsung? Samsung се надева дека ќе ги привлече љубителите на фитнесот и технологијата за...

Магазин7 часа

Не правете го ова додека го полните телефонот

Иако полнењето на паметен телефон е дел од секојдневната рутина за огромното мнозинство луѓе, многумина сè уште прават грешки кои...

Македонија9 часа

ЦУК со информација за пожарите на отворено

Во последното деноноќие и имаше 26 пожари на отворено, а од нив активни утрово се 9 врз коишто утрово се...

НАЈЧИТАНИ