Следете не

Технологија

За новиот Windows 11 ќе треба корисничка сметка и интернет?

Објавено пред

на

Поставувањето на оперативниот систем Windows 11 Pro на вашиот компјутер наскоро ќе ви создаде поголема мака бидејќи ќе треба да креирате сметка/account на Microsoft за целосно да го завршите процесот. И ќе ви треба интернет конекција.

Мајкрософт сега тестира голем број нови функции, промени на корисничкиот интерфејс и редизајнирани апликации во најновиот преглед на Windows по првото големо ажурирање за Windows 11.

Иако новите функции и подобрувања, како што се надградбата на Tast Menager и можноста за влечење ставки до лентата со задачи (како што беше можно во првите десет) ќе бидат добредојдени во заедницата, може да се бара од корисниците да се пријават на нивната сметка на Microsoft за време на поставувањето на Windows. фрустрирачки за некои корисници.

На дното на листата на промени, Microsoft вели дека Windows 11 Pro сега ќе бара интернет конекција и корисникот да се најави на својата сметка на Microsoft за време на првичното поставување на нови деловни компјутери и деловни лаптопи.

Претходно во Windows 11, можеше да креирате локална корисничка сметка за време на поставувањето ако вашиот компјутер не беше поврзан на Интернет. Во иднина, Windows 11 Home и Pro ќе бараат од корисниците да бидат поврзани на Интернет и да се логираат на нивните сметки на Microsoft за да ги постават своите уреди.

Најавувањето на сметката често е предуслов за овозможување продавници за апликации, складирање облак, споделување и синхронизирање на повеќе уреди и други функции, но Windows 11 наскоро ќе биде единствениот главен оперативен систем кој бара најавување за пристап дури и до најосновните функции .

Магазин

OpenAI подготвува уште понапреден AI: Еве што може да направи

Објавено пред

на

Тајниот проект го носи кодното име „Strawberry“.

Новиот извештај на Ројтерс тврди дека OpenAI развива технологија која ќе донесе напредни способности за расудување на моделите со вештачка интелигенција на компанијата во рамките на таен проект со кодно име „Strawberry“.

Меѓу целите на проектот е да им се дозволи на моделите со вештачка интелигенција на OpenAI автономно да пребаруваат на Интернет за да „планираат однапред“ за извршување посложени задачи, се вели во интерен документ што го видел Ројтерс.

Проектот претходно беше наречен Q* (Q star), а неговите демонстрации претходно оваа година покажаа дека може да одговори на „незгодни научни и математички прашања“, објави Ројтерс, цитирајќи неименувани извори кои присуствувале на демонстрациите.

Во оваа фаза, многу останува непознато за Strawberry – вклучително и колку е долг во развојот и дали е истиот систем со вештини за „човечко расудување“ што OpenAI, наводно, ги покажал на состанок на вработените порано.

Способноста на вештачката интелигенција на компанијата да спроведе „длабоко истражување“, за што се тврди дека е целта на Strawberry, би означила огромен чекор напред од она што е достапно денес.

/B92

Прочитај повеќе...

Магазин

Instagram нема да се фокусира на долги содржини

Објавено пред

на

Instagram планира да се држи до кратки видео содржини.

Шефот на Instagram најави дека платформата нема да се фокусира на долги содржини. Додека корисниците можат да споделуваат видеа долги еден час, тој истакна дека тоа може да го поткопа основниот идентитет на социјалните мрежи за поврзување на луѓето.

Голем број креатори досега го прашале дали платформата работи на видеа со долги форми, а неговиот одговор е прецизен – не. Тој посочи дека мрежата има две примарни цели: поврзување на луѓето и истражување на интересите преку кратки видео формати.

Долгите видео формати ги оддалечуваат луѓето од комуникацијата. Покрај тоа, долгите видеа ретко се споделуваат и затоа мрежата нема да се занимава со такви формати.

Извор: indianexpress.com

Прочитај повеќе...

Магазин

Snapchat ги подобрува безбедносните функции

Објавено пред

на

Snapchat повторно ги зајакнува своите безбедносни функции за да им отежне на странците да контактираат со тинејџерите на апликацијата. Компанијата додава нови предупредувања за „сомнителни“ контакти и проактивно блокира барања за пријатели од сметки кои може да се поврзани со измама.

Повеќе обиди за подобрување на безбедносните карактеристики

Ова не е прв пат Snap да се обиде да ги обесхрабри тинејџерите да се поврзуваат со непознати луѓе на апликацијата. Компанијата вели дека најновите предупредувања одат чекор подалеку во тоа што предупредувањата се потпираат на „нови и напредни сигнали“ кои укажуваат дека сметката може да биде поврзана со измамник. Исто така, Snap вели дека ќе ги блокира барањата за пријатели испратени од корисници на кои им недостасуваат заеднички пријатели со барателот и „Историјата на пристап до Snapchat на локации често поврзани со измамни активности“. Функцијата за блокирање на апликацијата, исто така, добива надградба, така што корисниците кои блокираат некого, автоматски ќе блокираат и нови сметки создадени на истиот уред.

Овие ажурирања, според компанијата, ќе помогнат да се решат сексуалните измами кои често ги таргетираат тинејџерите на платформите на социјалните медиуми, како и други грижи за безбедноста и приватноста. Најновото ажурирање, исто така, доаѓа набргу откако Ролинг Стоун објави исцрпна истрага за тоа како Snapchat „помогна да поттикне епидемија на предозирање кај тинејџерите низ целата земја“.

Во написот се наведени специфични карактеристики како Snap Map на Snapchat, која им овозможува на корисниците да ја споделат својата моментална локација со пријателите и предлози за „брзо додавање“, кои се појавуваат како препораки на пријателите. (Компанијата почна да ги ограничува предлозите за „брзо додавање“ помеѓу сметките за тинејџери и возрасни во 2022 година.) И додека тинејџерите сè уште можат да се пријават за споделување локација на Snap Map, компанијата вели дека ги поедноставува овие поставки за полесно да се менуваат и да се појавуваат повеќе „чести потсетници“ за тоа како ја споделуваат својата локација во апликацијата.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Автомобили3 часа

Audi оживеа луд проект од 1930-тите. Возачот е во средината (ФОТО)

Доколку се произведува во своето време, Auto Union Type 52 несомнено би бил најбрзиот автомобил на планетата. Audi сега го...

Lifestyle3 часа

Што ако ве убоди медуза? Мора брзо да реагирате

Уживањето во сонцето и пливањето може да го расипе медуза. Ако се случи да изгорите од медуза, треба да ги...

Магазин3 часа

OpenAI подготвува уште понапреден AI: Еве што може да направи

Тајниот проект го носи кодното име „Strawberry“. Новиот извештај на Ројтерс тврди дека OpenAI развива технологија која ќе донесе напредни...

Lifestyle3 часа

Ова ќе му се случи на вашето тело ако јадете многу праски

oВо екот на тропските денови, луѓето често се дехидрираат, а совршено овошје за тоа е праската. Храната богата со витамин...

Магазин3 часа

Instagram нема да се фокусира на долги содржини

Instagram планира да се држи до кратки видео содржини. Шефот на Instagram најави дека платформата нема да се фокусира на...

Магазин3 часа

Новите Pixel телефони чинат исто колку и iPhone

Google ќе го одржи својот настан на 13 август, каде што се очекува да ја претстави серијата на паметни телефони...

Магазин4 часа

Snapchat ги подобрува безбедносните функции

Snapchat повторно ги зајакнува своите безбедносни функции за да им отежне на странците да контактираат со тинејџерите на апликацијата. Компанијата...

Магазин4 часа

Samsung е првиот технолошки гигант кој лансираше паметен прстен

Дали паметниот прстен ќе цвета со Samsung? Samsung се надева дека ќе ги привлече љубителите на фитнесот и технологијата за...

Магазин4 часа

Не правете го ова додека го полните телефонот

Иако полнењето на паметен телефон е дел од секојдневната рутина за огромното мнозинство луѓе, многумина сè уште прават грешки кои...

Македонија5 часа

ЦУК со информација за пожарите на отворено

Во последното деноноќие и имаше 26 пожари на отворено, а од нив активни утрово се 9 врз коишто утрово се...

НАЈЧИТАНИ