Следете не

Временска прогноза

За време на викендов стабилно и суво време со умерена облачност, наместа ќе дува засилен ветер – ова се сите детали..

Објавено пред

на

За време на викендот, односно утре ќе се задржи променливо облачно со сончеви периоди а ќе има услови за слаб локален дожд. Потоа за време на Воскресението Христово – Велигден ќе имаме претежно стабилно, суво и сончево време со умерена локална облачност.

Во почетокот од следната недела, односно во понеделник во попладневните часови ќе има услови за појава на локален краткотраен дожд и грмежи – вели за Еспресо метео прогнозерот Славчо Попоски.

Во следните денови исто така ќе дува и слаб до умерен ветер од јужен и од југозападен правец, и истиот повремено на некои места ќе биде засилен на интензитет. Што се однесува до температурите, тие и понатаму ќе бележат тенденција на пораст, а особено топло ќе биде за Велигден кога максималните температури ќе се искачуваат во интервалот од 20 до 28 степени, додека во најтоплите предели истите се очекува да се искачат дури до 30 степени.

Во Скопскиот регион во следните денови времето ќе биде претежно стабилно, суво и се потопло со максимални температури кој ќе се искачуваат во интервалот од 21 до 25 степени. Уживајте за Велигден со кого и да сте, каде и да сте и тоа поради тоа што нè очекува ЛЕТНО време! – заклучува Попоски.

Временска прогноза

Следната недела средоземен циклон носи нови обилни врнежи од дожд

Објавено пред

на

Во текот на целата наредна седмица и тоа под влијание на циклонска активност со центар над Средоземјето, и на ГОЛЕМА влажна и нестабилна воздушна маса, времето во Македонија ќе биде ОСОБЕНО нестабилно, со честа појава на поројни врнежи од дожд, грмежи и засилен ветер.

Локално ќе има појава на ИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, проследено со интензивен пороен дожд (дури над 20 л/м2 за многу кратко време), силен ветер, силни електрични празнења и со појава на град.  Постои опасност од нови ГОЛЕМИ ПОРОЈНИ поплави, па затоа АПЕЛИРАМЕ во случај на појава на НЕВРЕМЕ, граѓаните да бидат КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ.

Во Скопје и околината исто така под влијание на циклонот од Средоземјето, ќе има честа појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Во делови од котлината постои опасност од појава на НЕВРЕМЕ (интензивен пороен дожд, силен ветер, силни електрични празнења и со појава на град). И во делови од Скопската котлина исто така постои опасност од локални поројни поплави (значително количество на воден талог за кратко време).

Температурите на воздухот во првите денови од следната седмица ќе бележат тенденција на пад, и тоа поради влијанието на посвежа воздушна маса од север, и тие ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 25, 26 степени, а потоа истите ќе бидат малку повисоки.

НАПОМЕНА: Поради очекуваните интензивн и врнежи, во следниот период се очекува ново зголемување на нивоата на реките и на езерата во Македонија, дури е можно и излевање на некои од помалите реки низ државава. Инаку во текот на следната седмица, постои опасност од големи поплави низ целиот регион. како резултат на влијанието на циклонот од Средоземјето

Пишува Славчо Попоски од Метеоаларм.

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Попоски најавува нови поплави дури по страшни од делчевските, ова се информациите..

Објавено пред

на

Под влијание на циклонска активност со центар над Средоземјето, како и на ГОЛЕМА влажна и нестабилна воздушна маса, за време на викендот, како и во текот на следната седмица времето во Македонија ќе биде МНОГУ НЕСТАБИЛНО, на многу места со честа појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Локално ќе има појава на НЕВРЕМЕ, проследено со интензивен пороен дожд, значително количество на воден талог за кратко време, силен ветер, електрични празнења и со појава на град. Локално во следните дестина денови ќе наврне ГОЛЕМО количество на воден талог (над 60/70 л/м2 воден талог). Постои нова опасност од нови ГОЛЕМИ ПОРОЈНИ ПОПЛАВИ. АПЕЛИРАМЕ граѓаните да бидат КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ.

Во Скопје  и околината исто така во следниот период ќе има честа појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Во делови од котлината постои опасност од појава на НЕВРЕМЕ.

Температурите во почетокот на следната седмица ќе бидат во пад, и тие ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 25, 26 степени во најтоплите централни и југоисточни предели.

За првиот изразен Африкански топлотен бран и понатаму ќе се изначекаме, и треба да се навикнеме на честите големи временски непогоди, како што беше случајот во Делчево, дури временските непогоди ќе бидат уште поголеми од оние кои се случија во Делчево, каде штетите од невремето се огромни.

Автор: Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Попоски повторно со вонредни метео вести за времето, се очекува дожд и грмежи – Ова се последните информации…

Објавено пред

на

Под влијание на нова циклонска активност, повторно од југоисток, како и на влажна и на нестабилна воздушна маса, во следните десет денови во Македонија повторно ќе имаме МНОГУ НЕСТАБИЛНО време, во попладневните и вечерните часови на многу места ќе има поројни врнежи, грмежи и засилен ветер.

Поради ЗНАЧИТЕЛНОТО загревање на Атмосферата, локално процесите повторно ќе бидат ИНТЕНЗИВНИ и застапени во форма на НЕВРЕМЕ, проследено со обилен пороен дожд, значително количество на воден талог за кратко време, силен ветер и со појава на град.

Токму поради ова АПЕЛИРАМЕ граѓаните да бидат КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ. Во деновите кои се пред нас исто така постои опасност од нови локални и ПОРОЈНИ ПОПЛАВИ, зголемување на нивоата на реките и на езерата низ Македонија, како и можно излевање на некои реки.

Во Скопје и околината исто така ќе има честа појава на поројни врнежи од дожд, грмежи и Засилен ветер. Во делови од котлината исто така е можна појава на НЕВРЕМЕ.

Температурите на воздухот остануваат без промени и ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 28 степени, додека во најтоплите централни и југоисточни предели тие ќе се искачат до 30 степени. Помал пад на температурите очекуваме по 10-ти јуни, односно следната седмица, за порта пишува Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп2 часа

Хороскоп за недела (11 јуни)

ОВЕН Реешението на ситуацијата која ве мачи може да биде многу добро за вас. Успешно ќе ги решите сите деловни...

Временска прогноза5 часа

Следната недела средоземен циклон носи нови обилни врнежи од дожд

Во текот на целата наредна седмица и тоа под влијание на циклонска активност со центар над Средоземјето, и на ГОЛЕМА влажна и...

Спорт7 часа

(ВИДЕО) BMW Motorrad го претстави новиот мотор „прототип“ – M 1000 XR

BMW Motorrad им даде на ентузијастите поглед на долгоочекуваниот прототип M 1000 XR. Овој најнов додаток на линијата M модели...

Македонија11 часа

Поради изведување на градежни активности влезот за град Охрид ќе се пренасочува преку регионален пат

АМСМ известува, поради изведување на градежни работи (реконструкција на коловозот) на патниот правец Подмоље – Охрид на магистралниот пат А3, сообраќајот...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (10 јуни)

ОВЕН Поволен ден за комуникација со надредените како и за нови разговори за работа. Може да се надевате на убава...

Временска прогноза1 ден

Попоски најавува нови поплави дури по страшни од делчевските, ова се информациите..

Под влијание на циклонска активност со центар над Средоземјето, како и на ГОЛЕМА влажна и нестабилна воздушна маса, за време на викендот,...

Спорт2 дена

„Куќа на фудбалот“ го објави списокот, ова се 27-те примените кандидати за „УЕФА“ академијата на генерација 2010

„Куќа на фудбалот“ денес пред медиумите го пласира конечниот список на 27-те примени кандидати за УЕФА академијата на генерација 2010,...

Автомобили2 дена

Сопствениците на автомобилот Рено, го тужат Рено за прекумерна потрошувачка на моторно масло

Рено го призна проблемот со своите мотори, но не и потребата од отповикување Во прашање се автомобили со 1,2-литарски бензински...

Автомобили2 дена

Летото доаѓа, еве како да го подготвите вашиот автомобил за потоплите денови

Наскоро започнуваат одморите, а ние ви носиме потсетник да го направите вашето патување што е можно побезгрижно. Според истражувањето на...

Магазин2 дена

Од сега па натаму размена на фотографии со висок квалитет на WhatsApp

WhatsApp започна со тестирање на важна функција пред неколку месеци. Станува збор за можноста за споделување висококвалитетни фотографии преку платформата...

НАЈЧИТАНИ