Следете не

Гејминг

Започнува интернационалниот настан „Game Jam Plus“, за нас по втор пат во Охрид, а ќе има и виртуелни онлајн учесници

Објавено пред

на

Денес низ цел свет започнува интернационалниот настан Game Jam Plus. Toa e најголемиот маратон за развивање на игри во светот, чија цел е преку процес на инкубација и акцелерација да овозможи најдобрите игри да станат пазарни производи привлечни за инвеститорите. Овој амбициозен проект трае 9 месеца и им овозможува на млади game development студија и тимови од различни земји да се претстават интернационално, да се сретнат со колеги, ментори, инвеститори и продуценти и преку тоа да добијат поддршка за нивните игри. Натпреварот има 6 фази, во кои се развиваат дигитални игри и истите се натпреваруваат на европско и светско ниво.
Во Македонија ќе се одржи по втор пат со локација во старт-ап центарот Касарна Хаб Охрид кој е и организатор на настанот, заедно со здружението Тактус од Охрид и Даниела Спасовска од Македонската асоцијација за развивање на игри – МАГДА, Скопје. Учесниците ќе може да присуствуваат физички или да се приклучат виртуелно од територијата на цела Македонија.

Во рамките на настанот ќе се одржат 2 натпревара:

Првиот натпревар е класичен 48-часовен game jam хакатон кој се случува во исто време низ целиот свет, се развиваат игри на исти теми, а победниците ги избираме на ниво на Македонија. Најдобрите игри, односно 1/3 од игрите продолжуваат во фаза на Инкубација каде што ќе работат со ментори од меѓународни компании. Овие игри во март 2023 г. ќе се натпреваруваат на европското полуфинале во Лисабон, Португалија, а понатаму и на глобалното финале во Рио де Жанеиро.
Учесниците може да се регистрираат на следниот линк ТУКА

Вториот натпревар е насловен „КРЕИРАЈ ИГРА ЗА ПЛАНЕТАТА“ и на учесниците им дава можност да се натпреваруваат за награда од 1300€ со тоа што ќе креираат игра за мобилни/паметни телефони на тема климатските промени и животната средина. Натпреварот е под покровителство на Центарот за истражување и информирање за животната средина Еко-свест Скопје, a финансиски е поддржан преку проектот „Граѓанските организации во акција за климатските промени, финансиран од Владата на Шведска.“

За овој натпревар учесниците може да се регистрираат на линкот ТУКА
Со дебитантското учество на Македонија на Game Jam Plus 2021-2022, се постигнаа две навистина важни нешта:

Македонија беше земја со најголем број на учесници покрај домаќинот Бразил. Во октомври 2021 г. на настанот се вклучија 153 учесници и се формираа 23 тима од кои 5 продолжија во фаза на инкубација, а со тоа и кон полуфиналето.

Играта Paint the Thing на тимот The Side од Охрид се пласираше во финалето и ја доби наградата Best Game Europe. Тимот патуваше на доделувањето на наградите во Рио де Жанеиро каде што се сретнаа учесници и организатори од сите континенти. Овие достигнувања ни се најголем поттик повторно да се организира настанот и да создадат услови за уште поголем успех.

Натпреварот содржи вкупно 6 фази кои се протегаат од октомври 2022 г. до јуни 2023 г.

Game Jam натпревар во тек на викендот 14 – 16 Октомври 2022 г, кој секоја држава учесник може да го организира на физички или виртуелни локации. Темите на кои ќе се работи ќе бидат исти за сите земји, но изборот на најдобрите игри ќе се прави на локално ниво. Од секоја локација ќе бидат избрани игри кои ќе продолжат кон следните фази.
Фаза на инкубација, која ќе се одвива од ноември 2022 г. до јануари 2023 г. Во неа ќе влезат 120 најдобри игри од првата фаза, од цел свет. Тимовите ќе работат заедно со ментори – професионалци од интернационални компании, за да ги развијат своите првични прототипи во функционални игри.

Полуфинале – оценување и прогласување на победници на ниво на континент. Ќе се одвива во текот на февруари и март 2023 г. и во него ќе имаат шанса да учествуваат сите игри од фазата на инкубација. Прогласувањето на победниците на европското полуфинале ќе се одржи во Лисабон, Португалија.
Фаза на акцелерација која ќе се одвива во април и мај 2023 г. и е подготовка за “Business Round” фазата. Во неа ќе учествуваат 50 игри кои се избрани да се натпреваруваат во финалето. Во оваа фаза, игрите ќе бидат разгледувани од страна на издавачи и инвеститори. Тимовите со помош на ментори ќе се подготвуваат за настап во бизнис средина и ќе им се помогне да започнат свои компании и студија.

Светско финале кое ќе се одржи во јуни 2023 г. во Рио де Жанеиро, Бразил. На него ќе се прогласат најдобрите игри во 16 категории, вклучитечно и Game of the Year наградата за најдобрата игра на светско ниво.
Фаза “Business Round”, јуни 2023 г. во која тимовите и студијата ќе имаат директни средби со издавачи, инвеститори и продуценти. Оваа фаза има за цел да им помогне на студијата да ги потпишат своите први бизнис договори.

Настанот Game Jam Plus Macedonia се организира со цел преку подолг настан да се промовира развивањето на дигитални игри во Македонија и да се поддржат сите кои креираат или имаат желба да научат и да креираат дигитални игри. Затоа Game Jam Plus е повеќе од само натпревар. Toa пред се‘ е место за стекнување знаење, нови контакти и започнување на соработка.

Гејминг

Microsoft сака да ја донесе Call of Duty на конзолите на Nintendo

Објавено пред

на

Фил Спенсер ја објави 10-годишната посветеност на компанијата да ја направи CoD достапен на конзолите на Nintendo доколку се постигне договор со Microsoft-Activision.

Microsoft се обврзува да ја донесе Call of Duty на платформите на Nintendo и да ја направи франшизата достапна на конзолите на овој производител 10 години доколку се купи Activision Blizzard.

Фил Спенсер, извршен директор на Microsoft Gaming, ја објави посветеноста на компанијата на Twitter, истакнувајќи дека „Microsoft е посветен да донесе повеќе игри до повеќе луѓе – како и да сакаат да ги играат“.

Покрај тоа, Спенсер објави дека Microsoft ќе продолжи да нуди CoD на платформата Steam, како и на Xbox, по договорот за стекнување на Activision Blizzard.

Се нагласува дека овие потези се последни во процесот за придобивање на FTC (Федерална трговска комисија), која има улога да го регулира аквизицијата и можност да го блокира доколку се утврдат неправилности или прекршување на конкуренцијата на пазарот.

FTC, наводно, е загрижен дека купувањето на Activision Blizzard може да му даде на Microsoft нефер пазарна предност, што ќе ја намали конкуренцијата и ќе и даде монопол на компанијата.

/V-Online

Прочитај повеќе...

Гејминг

Microsoft открива кога GTA VI може да биде објавена

Објавено пред

на

Се појави документ со поим за можниот временски период на издавање на играта GTA 6.

GTA (Grand Theft Auto) е една од најпопуларните игри на сите времиња. И покрај тоа што е петта верзија објавена во 2013 година, сепак е многу популарна. Сепак, фановите со нетрпение чекаат Rockstar Games да ја објави шестата генерација на оваа игра, а сега се чини дека добивме мала навестување кога може да пристигне GTA 6, а тоа е од Microsoft.

Купувањето на Activision-Blizzard од страна на Microsoft е под истрага од страна на британскиот регулатор за конкуренција (CMA). CMA почна на големо да го истражува договорот вреден милијарда долари, а американската компанија се бранеше со документ и токму од него беше откриена трага за можниот временски период на објавување на играта GTA 6.

Самиот документ откри дека Grand Theft Auto 6 се очекува да биде лансиран во 2024 година. Со оглед на соработката помеѓу Microsoft и Rockstar, оваа информација може многу добро да се покаже како вистинита.

Сепак, бидејќи компанијата во моментов е под истрага од страна на CMA, можно е договорот од милијарди долари да биде доведен во прашање. Исто така, се шпекулира дека постои можност Rockstar всушност да го објави датумот на објавување на GTA 6 во 2024 година, кој би бил во текот на 2025 година.

Есента оваа година на интернет се појавија голем број видео клипови кои открија како ќе изгледа Grand Theft Auto VI. Така, еден корисник на форумите на GTA објави датотека од 3 GB што содржи 90 видеа кои откриваат како изгледа GTA VI. Овие клипови се во согласност со некои претходни извештаи за играта.

Блумберг претходно оваа година објави дека GTA VI ќе вклучува две женски протагонистки.

Прочитај повеќе...

Гејминг

Microsoft признава: „Sony има поквалитетни ексклузивни игри“

Објавено пред

на

Sony има повеќе ексклузивни игри од Xbox, според Microsoft, кој исто така тврди дека многу од ексклузивните наслови на неговиот ривал се со подобар квалитет.

Microsoft ова го изјави на британската CMA (Competition and Markets Authority), при новиот извештај што компанијата го достави до оваа агенција за контрола на конкуренцијата на пазарот.

Производителот на конзолата Xbox укажа на податоците на Metacritic, кои покажуваат дека Топ 20 ексклузиви на PlayStation имале просечна оценка од 87/100 во текот на 2021 година, во споредба со ексклузивците на Xbox кои имале просечна оценка од 80/100 во истиот период.

Покрај подобрите оценки и статистики, Microsoft истакна дека податоците покажуваат и дека ексклузивите на PlayStation учествуваат со 10-20% од продажбата на игри на оваа конзола, додека ексклузивите на Xbox учествуваат со 0-10% од продажбата на игри. Ова се однесува на продажба на физички копии, како и на дигитални купувања „во играта“.

Microsoft во својот извештај истакна дека не планира да ги отстрани игрите на Activision Blizzard кои се ексклузиви на PlayStation. И покрај ова, CMA останува загрижена дека ова е можност.

За да ги смири стравувањата на CMA, Microsoft забележа дека дури и ако Activision ги направи игрите ексклузивни за Xbox, Sony сепак има подобри ексклузивци кои се попримамливи.

Activision Blizzard стои зад насловите како Overwatch, Diablo, Call of Duty, World of Warcraft, Candy Crush и StarCraft. Sony е најмногу загрижен за Call of Duty, бидејќи е огромна франшиза која привлекува луѓе, дури и случајни гејмери.

Целата оваа приказна започна по одлуката на Microsoft да го купи Activision Blizzard. Велика Британија одлучи да ја разгледа оваа аквизиција, додека неколку земји (вклучувајќи ги Бразил и Саудиска Арабија) веќе дадоа дозвола за купопродажниот договор.

/b92

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Технологија52 минути

Апликацијата „Meitu“ која користи вештачка интелегенција ги освои сите симпатии, вашите фотографии ги претвора во анимирани ликови

Апликацијата Meitu има примарна функција за ретуширање фотографии, но нејзините автори додадоа нова опција која користи вештачка интелигенција за да...

Кичево7 часа

Од средина на ноември до сега вкупно 13 луѓе од Кичево биле жртви на напади од бездомни кучиња, решение за сега очигледно нема

Од средина на месец ноември па се до денес, вкупно 13 луѓе биле цел на кучиња скитници кои биле нападнати...

Гејминг7 часа

Microsoft сака да ја донесе Call of Duty на конзолите на Nintendo

Фил Спенсер ја објави 10-годишната посветеност на компанијата да ја направи CoD достапен на конзолите на Nintendo доколку се постигне...

Временска прогноза9 часа

Обновена временска прогноза: Доаѓа дожд и невреме за викенд

Може слободно да се каже дека за време на викендот, како и во почетокот од следната седмица регионот и Македонија...

На денешен ден15 часа

8 декември – Светот „На денешен ден“

1542.- Родена е Мери Стјуарт, кралица на Шкотска од 1560 година. Поради нејзината про-католичка политика, била принудена да абдицира во...

Хороскоп22 часа

Хороскоп за четврток (8 декември)

ОВЕН Барате начин како да ги оправдате причините поради кои сеуште се наоѓате на место на кое многу ваши соработници...

Спорт1 ден

Познати противниците на младите женски репрезентации во фудбал до 17 и 19 години за турнирот кој ќе се одржи во Македонија

Младите женски селекции на Македонија до 17 и до 19 години ги дознаа противниците за следните квалификации што ќе се...

Култура1 ден

Утре се празнува Св.Ѓорѓија, голем ден, куќна слава и именден, нека е за многу години домаќини!

Верниците со православна вероисповед го празнуваат посен свети Ѓорѓија. Освен како семејна слава, овој голем ден се празнува и како...

Кичево1 ден

Кичевските села „Козица, Белица, ХПП Белица и Белица 1“ во петок ќе бидат со времен прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 09.12 – петок, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

Македонија1 ден

Бензините повторно поевтинуваат, дизелот и автоплинот остануваат со иста цена

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалуваат за 2,00 ден/лит, во однос на малопродажните цени утврдени...

НАЈЧИТАНИ