Следете не

Свет

Земјотреси во Јапонија, најсилниот беше 7,6 степени според Рихтеровата скала – издадено предупредување за цунами.

Објавено пред

на

Неколку силни земјотреси ја потресоа Јапонија. Издадени се предупредувања за цунами за префектурите Ишикава, Ниигата и Тојама. Надлежните апелираат граѓаните да се евакуираат на безбедни локации. Издадено е ново предупредување за земјотрес. Без струја останаа 36.000 домаќинства. Нема опасност за нуклеарнa катастрофа.

Шест лица се затрупани под урнати куќи во градот Ваџима по земјотресот со јачина од 7,6 степени според Рихтеровата скала што ја погоди јапонската префектура Ишикава на брегот на Јапонското Море, соопшти владата.

Пожар од големи размери избувна и во Ваџима по земјотресот, изјави владиниот секретар Јошимаса Хајаши на вонредна прес-конференција, пренесува новинската агенција Кјодо.

Новинарите од јавниот сервис NHK ги повикаа жителите да се засолнат на повисоките места и покрај студот, додека во позадина се слушаше пораката „ЕВАКУИРАЈ“.

„Разбираме дека вашиот дом, дека сите работи ви се скапоцени, но вашите животи се над тоа“, им порача водителот на гледачите.

Луѓето објавија видеа од куќите, возовите и метрото како се тресат за време на земјотресот.

Повеќе од 20 земјотреси со јачина од 4 степени и повеќе ја погодија централна Јапонија за нешто повеќе од 90 минути, соопшти Јапонската метеоролошка агенција (ЈМА).

Најсилниот земјотрес е регистриран во 16:10 часот по локално време, со јачина од 7,6 степени.

Неколку локални медиуми објавија дека ова е првпат властите да „предупредат на големо цунами“ од 2011 година, кога силен земјотрес го погоди североисточниот дел на Јапонија.

Затворени се сите главни автопати во близина на епицентарот на земјотресот.

Над 36.000 домаќинства останаа без струја во оваа област, објави главниот снабдувач на струја Хокурику електрик павр.

Јапонските нуклеарни власти соопштија дека „нема ризик од истекување на радиоактивен материјал од нуклеарните централи“ во областите погодени од земјотресите и цунамито.

Јошимаса Хајаши, портпарол на владата, ги предупреди жителите да се подготват за нови земјотреси.

Метеоролошката агенција на Јужна Кореја предупреди дека цунами бранови до 0,3 метри би можеле да го погодат источниот брег на земјата во периодот од 18:29 до 19:17 часот по локално време.

Агенцијата ги повикува жителите на планинската провинција Гангвон да се евакуираат на повисоките места.

Русија издаде предупредување за цунами во пристанишните градови на Далечниот исток Владивосток и Находка, објави нејзината државна новинска агенција ТАСС.

Во 2011 година, Јапонија беше погодена од земјотрес со јачина од 9 степени, а цунамито што следеше ги уништи нејзините североисточни крајбрежни заедници, убивајќи речиси 18.000 луѓе.

Десетици илјади жители мораа да ги напуштат своите домови.

Цунамито предизвика нуклеарно топење во централата Фукушима, предизвикувајќи ја најтешката нуклеарна несреќа од Чернобил во Украина.

Свет

eBay повеќе нема да работи со платежните картички од „American Express“, причина за тоа биле високите такси

Објавено пред

на

Од 17 август повеќе нема да може да се плаќа со Amex, односно „American Express“ картичките на eBay, објави компанијата во средата. Одлуката е донесена затоа што трговците на мало платиле повеќе од 172 милијарди долари такси минатата година за обработка на трансакции со Amex картички, повеќе отколку за плаќања со картички од големите компании како Visa и Mastercard, објави Блумберг.

Во American Express тие веруваат дека „одлуката на eBay да ја исклучи опцијата за плаќање со American Express картички не е во согласност со нивната изразена желба да ја зајакнат конкуренцијата на продажното место“.

Visa и Mastercard одлучија малку да ги намалат таксите како дел од решавањето на долготрајниот спор што треба да им заштеди на трговците околу 30 милијарди долари. Во текот на три години спорните давачки ќе се намалат за најмалку 0,04 процентни поени, а двете компании им гарантираат на трговците дека во просек ќе бидат за 0,07 процентни поени пониски од сегашниот просек од пет години.

Надоместоците за бришење на картичката обично вклучуваат мала паушална такса плус процент од вкупниот биланс на сметката и во просек од околу 1,5 до 3,5 проценти по трансакција, според Bankrate.com, онлајн веб-локација за информации и упатства за лични финансии.

Visa и Mastercard, исто така, се согласија да ги ограничат таксите за пет години и да ги отстранат одредбите што ги спречуваат трговците да ги насочуваат клиентите кон поевтини начини на плаќање. Многу трговци на мало во САД веќе ги предупредуваат клиентите на наплата дека ќе биде поевтино ако платат со готовина.

Гигантите со картички се договорија со трговците една година откако федералниот апелационен суд во Менхетен ја потврди нивната спогодба од 5,6 милијарди долари со околу 12 милиони трговци кои поднесоа колективна тужба, пренесува Ројтерс

Прочитај повеќе...

Свет

По 80 години пронајдена е урнатата американска подморница од Втората светска војна

Објавено пред

на

ФОТО: screenshot/youtube

Остатоците од подморницата на американската морнарица, која ги потопи повеќето јапонски воени бродови за време на Втората светска војна е пронајдена во Јужното Кинеско Море, околу 80 години откако беше потоната од непријателските сили.

УСС Хардер е пронајден на 3.000 стапки (914 метри) под вода во близина на северниот филипински остров Лузон, пишува Би-Би-Си. Хардер беше потопен во акција на 29 август 1944 година, заедно со екипаж од 79 лица.

Во една од неговите последни патроли за време на војната, таа потопи три јапонски разурнувачи и сериозно оштети два во текот на четири дена.

Ова ги принуди Јапонците да ги променат своите борбени планови и да ги одложат нивните носачи, што придонесе за нивниот пораз.

– „Не смееме да заборавиме дека победата има цена, како и слободата“, рече Семјуел Џеј Кокс, пензиониран американски адмирал кој е на чело на NHHC.

Филипините беа едно од главните пацифички боишта во Втората светска војна, бидејќи САД се бореа да ја вратат својата поранешна колонија од јапонската империјална армија. Водите во и околу архипелагот служеле како место за одмор на познатите борбени бродови од Втората светска војна.

Хардер, кој пловел под мотото „Hit ‘Em Harder“, е пронајден како дел од проектот Lost 52, чија цел е да се пронајдат 52 американски подморници изгубени за време на Втората светска војна. Американската морнарица соопшти дека била пронајдена релативно недопрена.

Подморницата и нејзиниот екипаж подоцна ја добија Претседателската единица Цитација за нивната служба за време на војната, а капетанот, командантот Сем Дили, постхумно беше награден со највисокото американско воено одликување, Медал на честа, пренесува n1info.rs

Прочитај повеќе...

Свет

Што се случува со ТикТок? Предупредување за Канада да не се користи популарната мобилна апликација?

Објавено пред

на

Шефот на безбедносното разузнавање на Канада, Дејвид Вињо, ги предупреди Канаѓаните да не ја користат апликацијата TikTok, велејќи дека податоците за корисници собрани од неа се „достапни за кинеската влада“.

„Како директор на Канадската безбедносна разузнавачка служба, верувам дека постои многу јасна стратегија на кинеската влада за собирање лични информации од кој било ширум светот“, истакна Вињо.

Во септември, Канада нареди ревизија на националната безбедност на предлогот на TikTok да се прошири во земјата, при што Вињо рече дека ќе учествува во прегледот и ќе понуди совети, објави CBC.

Претходно овој месец, кинеската компанија ByteDance, која ја поседува апликацијата TikTok, поднесе тужба до американскиот федерален суд барајќи да го блокира законодавството што би го забранило TikTok во САД, пренесува српски Курир.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Култура3 часа

Денеска муслиманскиот свет го слави верскиот празник „Курбан Бајрам“ – Честит да е, за многу години!

Денес, муслиманскиот свет го слави верскиот празник Курбан Бајрам. Празникот се слави во текот на четири дена и курбанот, жртвеното...

Хороскоп10 часа

Хороскоп за недела (16 јуни)

ОВЕН Нови можности се на повидок и шанса за подобрување на вашата финансиска состојба. Иновациите кои ги изнесувате ќе бидат...

Временска прогноза13 часа

Во понеделник и вторник можно е краткотрајно невреме со пороен дожд

По стабилниот, сончев и сув викенд, во понеделник и во вторник во попладневните часови во Македонија ќе има изолиран развој...

Магазин22 часа

Adobe ги зголеми изгледите за оваа година, акциите скокнаа за 15%

Американската софтверска компанија Adobe ги зголеми очекувањата за деловните резултати за 2024 година, откако се поголем број корисници почнаа да...

Гејминг22 часа

Microsoft Flight Simulator 2024 излегува на 19 ноември

Microsoft Flight Simulator 2024 доаѓа на Xbox и PC на 12 ноември. Следниот дел од легендарната франшиза ќе вклучува возење...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (15 јуни)

ОВЕН Неочекувани препреки ќе излезат неочекувано на вашиот пат. Но немојте да паничите. Тоа не е лоша среќа, само потсетување...

Временска прогноза1 ден

Метео анализа за лето 2024, пред нас пеколни горештини но и временски непогоди, ова се информациите

Со оглед на тоа дека летото сеуште календарски не е започнато, а од друга страна веќе се соочивме со првиот...

Lifestyle2 дена

Се почесто се појавуваат комарци и крлежи. Еве како да се заштитите ова лето

Комарците и крлежите можат да пренесат векторски болести кои се пренесуваат и се почесто се појавуваат. Лајмската болест е заразна...

Хороскоп2 дена

Хороскоп за петок (14 јуни)

ОВЕН Денес, ќе добивате разни сигнали од луѓе со кои работите и пријатели, па затоа не е изненадувачки што ќе...

Магазин3 дена

Никогаш не би погодиле: Дали знаете што значи зборот „Google“?

Google е основан во 1998 година од компјутерските научници Лари Пејџ и Сергеј Брин – но дали знаете што всушност...

НАЈЧИТАНИ